⚔ 𝐁𝐢𝐭𝐰𝐚 𝐖𝐚𝐫𝐬𝐳𝐚𝐰𝐬𝐤𝐚 𝟏𝟗𝟐𝟎 ➡ 18. przełomowa bitwa w historii świata❗ – film edukacyjny

📺 OBEJRZYJ film i DOWIEDZ się WIĘCEJ o Bitwie Warszawskiej, która rozegrała się 💯 lat temu w sierpniu. Zwana też Cudem nad Wisłą, była decydującym punktem wojny polsko-bolszewickiej.
➡ Głównymi rozgrywającymi po stronie polskiej byli: Józef Piłsudski, Tadeusz Rozwadowski, Józef Haller i Władysław Sikorski, a niebagatelną rolę w tej bitwie odegrała Armia Ochotnicza pod dowództwem gen. Józefa Hallera⤵

📢 Na apel Rady Obrony Państwa, podpisany przez Józefa Piłsudskiego: ▶Niech na wołanie Polski nie zabraknie żadnego z jej wiernych i prawych synów, co wzorem ojców i dziadów pokotem położą wroga u stóp Rzeczypospolitej. Wszystko dla zwycięstwa❗Do broni❗◀, odpowiadały wszystkie środowiska i stany. W szeregi Armii Ochotniczej wstąpiło ponad 100 tysięcy osób, w tym 30 tysięcy mieszkańców Warszawy.

🗣 W sierpniu 1920 brytyjski minister wojny Winston Churchill powiedział: ▶Polska uratowała siebie swoim wysiłkiem i mam nadzieję, że uratuje Europę swoim przykładem◀.


✍ Znaczenie tego starcia dwóch światów docenił brytyjski dyplomata lord Edgar Vincent d'Abernon, bezpośredni świadek wydarzeń, który w 1931 roku w swojej książce „Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata”, napisał: „Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń, posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej doceniane”.

📽 Spot edukacyjny został przygotowany przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

📌 Twórcy⤵
Montaż filmowy: Bartłomiej Grzegorczyk.
Muzyka: Antoni Wojnar.
Produkcja: Instytut Pamięci Narodowej.

🔔 SUBSKRYBUJ nasz kanał i bądź zawsze na bieżąco 👉 https://bit.ly/30XgzUe

#Wiktoria1920 #WojnaŚwiatów #BitwaWarszawska #Wojna1920 #Warszawa #bolszewicy #WojskoPolskie #HistoriaPolski #BitwaWarszawska1920 #Victoria1920 #TadeuszRozwadowski #Piłsudski #JózefHaller #WładysławSikorski #IPNtv #pamiętamy #edukacja #film

5 komentarze:

Pan Staszek
Pan Staszek:
SUBSKRYPCJA i dzwoneczek ,i kciuk do góry - i to koniecznie !!! 👉👍👍🏻👍🏼👍🏽👍🏾👍🏿👍🏾👍🏽👍🏼👍🏻👍👈 🤴🏻🤴🏽🤴🏿
luk3Z
luk3Z:
Czerczil to ten co był współodpowiedzialny za śmierć 3 mln hindusów w bengalu w 1943 r.: https://youtu.be/jB-1PtfwRZk?t=2800
Dariusz K. Ładziak
Dariusz K. Ładziak:
To nie Bitwa Warszawska była istotna w historii wojen, a cała wojna polko- bolszewicka 1920 r. Pierwsza w historii wojen wojna radioelektroniczna - to Polacy decydowali, kiedy i na ile minut bolszewickie armie łączność nawiążą. Nowik, pozdrawiam!
iwo gajda
iwo gajda:
"Ojczyzno moja ukochana, Polsko ... Bóg cię wywyższa i wyszczególnia ... Umiej być wdzięczna": https://youtu.be/ayZdAleUwpM
iwo gajda
iwo gajda:
Matko nasza i Królowo Polski dziękuję Ci za zrządzenie zmartwychwstania Polski, za zwycięstwo w bitwie warszawskiej, za upadek Związku Radzieckiego unicestwionego eksplozją solidarności, za zrządzenie uroczystego pochówku przywódców powstania styczniowego z udziałem przedstawicieli Litwy, Łotwy, Białorusi, Polski i Ukrainy dziękuję Ci i proszę o dalszą opiekę i prowadzenie !!!