Andrzej Seweryn zdradza, czy przyjąłby propozycje pracy dla Telewizji Polskiej

W kolejnym odcinku "Onet Rano." gościem Tomasza Sekielskiego był Andrzej Seweryn, aktor, reżyser. Rozmowa dotyczyła sytuacji teatru w czasach pandemii.

#OnetRANO #OnetRanoWIEM

SUBSKRYBUJ Onet RANO:
http://bit.ly/OnetRanoSUB


Krzysztof Bosak zapowiada, czy poprze kogoś w I turze https://www.youtube.com/watch?v=TXISDRlfZPM
Prezydent Kołobrzegu: Plaża w tym roku będzie wyglądać inaczej https://www.youtube.com/watch?v=mysEhM1Bkt0
Wszystkie odcinki programu na VOD.pl: https://vod.pl/onet-rano

Jesteśmy też TU:
TT https://twitter.com/OnetRano
FB https://www.facebook.com/onetrano/
Insta: http://instagram.com/onetrano

26 komentarze:

malkolm x
malkolm x:
BRAKUJĄCY CZASOWNIK - ODPIERDALA! - no, przecież ... :)
Jerzy Sęk
Jerzy Sęk:
Czekam na temat rudego z P Z P N . Ciężko będzie .
Zdzisław Działecki
Zdzisław Działecki:
Fragment mojej notatki z maja 2007 r. ..... Prof. Król uważa i ja się z nim zgadzam, że rolą intelektualistów jest obalanie myślowych schematów. Jednak i intelektualiści winni zachować czujność, by nie wpaść samemu w takie schematy. Nie tylko politykom i publicystom komentującym na bieżąco wydarzenia, ale też i intelektualistom zdarza się misyjne, gorączkowe zapamiętanie, zdarza się że zwalczanie schematów staje się również obsesyjnym schematem. I oni też powinni zachować wielką uważność.
Prof. Król uważa, że polityka nie jest i nie może ze swej natury być etyczna i jak go rozumiem, kierowanie się prostymi, etycznymi przesłankami grozi wprowadzaniem w życie polityczne ideologiczności i populizmu, które obniżają mocno efektywność. Odwrotnie do prof. Króla, uważam że właśnie myślenie wynoszące w hierarchii wartości arogancję, megalomanię nad moralność miało miejsce w czasie trwania naszej transformacji i sprawiło, że rozwijaliśmy się jako państwo chaotycznie i w mizernym tempie. .......... prof. Król ubolewa, że współczesne społeczeństwa kierują się w zbyt małym stopniu zasadami demokracji republikańskiej stanowej, a w zbyt dużym zasadami demokracji obywatelskiej, że nie uwzględnia się przy budowie ich struktur i tworzeniu zasad rządzenia wielkich różnic w rozwoju intelektualnym, duchowym i moralnym ludzi tworzących wspólnoty. Prof. Król reprezentuje sposób myślenia osób dużej części elit według których ludzie kontestujący naszą transformację są prymitywni, niegodni szacunku. Wg Króla Rzeczpospolita wymaga hierarchii i rządzić nią powinni lepsi. Ludzie mądrzy, oświeceni i sprawiedliwi mieliby wziąć na siebie ciężar rządzenia, jako ci, którzy wiedzą najlepiej, co jest korzystne dla wszystkich członków wspólnoty, jakie wyznaczać cele i w jaki sposób je osiągać, a pozostali-powinni pozwolić dla własnego dobra „prowadzić się za ręce”. U prof. Króla to przekonanie zrodziło się zapewne pod wpływem jego negatywnej oceny dzisiejszej sytuacji politycznej w Polsce i przejęciu rządzenia krajem przez PiS i według niego niezasadnej coraz powszechniejszej i coraz śmielszej kontestacji minionych 17 lat naszej transformacji.
Dziś część elit obraża się na wyniki wyborów, które nie pozwalają im być dobrymi, światłymi autorytetami, które prowadziłyby nadal posłuszne społeczeństwo do szczęśliwości.
Skoro ci „lepsi”, fachowcy, intelektualiści, którzy byli przy władzy nie potrafili spełnić nawet podstawowych potrzeb społeczeństwa, wszystkich chcących żyć normalnie obywateli, to nie powinni się obrażać na społeczeństwo, które wybrało w powszechnych, demokratycznych wyborach innych, „nieliberalnych” przywódców.

Nie uważam by zaniechanie demokratycznego dorobku, demokratycznych zasad, według których wszyscy dorośli obywatele, którzy nie mają ograniczonych obywatelskich praw mają wpływ na wybór osób, które mają zająć się zarządzaniem państwem na rzecz zasad „republikańsko-hierarchicznych” było potrzebne i dla społeczeństw korzystne. Oczywiście trudno sobie wyobrazić, by społeczeństwa funkcjonowały ściśle według jakiegoś modelowego wzorca i w praktyce w społecznym współżyciu mamy do czynienia z mieszanką różnych modelowych opcji przy większej lub mniejszej dominacji niektórych z nich. Zapewne nie wszyscy w społecznościach są i muszą być sobie równi i w społecznościach zorganizowanych muszą w mniejszym lub większym stopniu występować elementy ustroju stanowego, z hierarchią ważności i uprawnień osób i grup, to jednak na pewno wszyscy obywatele winni mieć prawo do wyrażania swoich opinii, do wpływania na rzeczywistość i do wybierania władz, które będą się starać by wszyscy obywatele żyli godnie.
Problem w Polsce nie polega na braku zdolności społeczeństwa do życia w demokratycznym państwie, a odwrotnie, problem polega na stworzeniu nierównych szans, na braku szans dla wielu, na stworzeniu właśnie przez działania gospodarcze i polityczne hierarchiczności i wybiórczości w dostępie do zasobów i możliwości państwa. To właśnie dziwne przeciwstawianie zasad wolności zasadom demokracji obywatelskiej, demokratycznemu egalitaryzmowi, demokracji powszechnej, „spłaszczonej” i ograniczanie liberalizmu do niektórych kręgów społecznych, do „światłych elit” (w Polsce oznacza to do elit potrafiących niby wyłącznie działać na gospodarczym rynku i myśleć w duchu postępu) podzieliło drastycznie polskie społeczeństwo. W dzisiejszej dobie organizowanie państwa z demokracją republikańską, hierarchiczną na kształt np. Rzeczpospolitej Szlacheckiej jest anachronizmem. Przecież prawdziwy liberalizm oznacza wolność wyborów, pluralizm i równość szans wszystkich obywateli i wydaje się, że większe pole do jego realizacji jest w demokracjach zupełnych niż w demokracjach selektywnych. Dlatego dziwnym i przewrotnym jest optowanie zdeklarowanych liberałów za jakiegoś rodzaju hierarchicznością, za scedowaniem przez lud wyborów i decyzji na „oświeconych”dobrodziejów. Profesorowi Królowi i wielu, wielu ludziom elit wydaje się, że wiedzą lepiej od innych obywateli co jest dobre dla społeczeństwa i niestety często się mylą. Wiedza książkowa, wydumane, nie oparte na empirii mądrości nie zawsze prowadzą do oczekiwanych rezultatów. Liberalizm „oświecony” może szybko przekształcić się w liberalizm wybiórczy, w system preferujący elity, wybrane kręgi osób, w liberalizm autokratyczny, grupo-władczy.
Chociaż dobrym ustrojem byłby każdy, który pozwoliłby społeczeństwu, wszystkim obywatelom żyć w godnych warunkach i korzystać z cywilizacyjnego postępu, to jednak wydaje się, że demokracji nie powinno się ograniczać. Dzisiaj przy szerokim dostępie obywateli do edukacji i w dobie rozwiniętych informacji i wzajemnej komunikacji trudno wracać do ustrojów z minionych epok. Zresztą nie ważne są nazwy, ważne jest by system zapewnił wolność i równość wszystkim obywatelom (również w dostępie do rynku gospodarczego) i by przynosił rezultaty adekwatne do oczekiwań społeczeństwa. Niestety sposób funkcjonowania naszego państwa narzucony przez para-liberałów doprowadził do zaistnienia wielu ludzkich krzywd i wytłumił gospodarczy i społeczny rozwój kraju.
Małgorzata Matysiak
Małgorzata Matysiak:
Ale klikbajtowy tytuł ;)
jarosław bielski
jarosław bielski:
Odpowiedż łagodna uśmierza uniesienie, słowo obrażliwe podnieca gniew.
ania
ania:
dupoliz
Lucy K
Lucy K:
nie obchodzi mnie to
Monika Draus
Monika Draus:
Sąd Rejonowy w Suwałkach ukarał grzywną (w wysokości 100 zł) ekspedientkę za to, ze odmówiła sprzedaży towaru klientce bez maseczki. Wniosek o ukaranie sprzedawczyni złożyła policja
Mrs Kybele
Mrs Kybele:
Po 1989 roku nastąpił upadek niemiłego ustroju, ale głównie upadek teatru. Zapanował system gwiazdorski na hollywoodzką modłę, tzn. w teatrach zaczęli grać aktorzy telenowelowi i celebryci obojga płci, pojawiający się na tzw. ściankach. Telenowele zabiły Teatr Telewizji, bo - jak wiemy - poziom tychże "telenowelowych przedstawień" pozostawia wiele do życzenia. Obecnie ludzie borykają się z niebywałymi problemami finansowymi i zdrowotnymi, a Państwo nasze zaczyna upadać, głównie gospodarczo. Budżet jest w opłakanym stanie, co wpłynie jeszcze w tym roku, na pojawienie się fali gigantycznego bezrobocia (20 %). Edukacja leży od co najmniej dwudziestu lat. Nie pomoże więc podchlebianie się rządowi PiS - po to, by uratować polską scenę teatralną trzeba wielkich zmian systemowych i dyskusji o zmianach politycznych. Przedstawienie "Onych" nie pomoże.
POLAND ON AIR
POLAND ON AIR:
To co pandemia zrobiła z teatrami jest niebywałe. W Warszawie do tej pory, żeby dostać bilety na jakąś popularną sztukę trzeba było rezerwować kilka miesięcy do przodu, nie wspomnę o wysokich cenach biletów. Obecnie chyba wszyscy przechodzą ciężkie chwile. Ciesze się, że udało się przetrwać Klubowi Komediowemu, który otworzył nową scenę w Rakiecie. Miałam okazję być też na Once w Teatrze Roma - nie było łatwo wytrzymać przez cały spektakl w przyłbicy, ale czego nie robi się dla dobrej sztuki :) Plus nie mogę doczekać się otwarcia Teatru Korez w Katowicach - już niebawem :)
Paweł Zieliński
Paweł Zieliński:
Każdy Polak powinien obejrzeć to video i przekazać link wszystkim swoim znajomym: https://www.youtube.com/watch?v=WupRNV-XvB0
Leszek Gontarz
Leszek Gontarz:
Aktorem i reżyserem jest wielkim ale pajacem również !
Bog.dan L
Bog.dan L:
Pan Seweryn jakby lekko strachem przed władzą podszyty.
Toffi
Toffi:
Pan Seweryn tak ubolewa ze wzgledu na Covid nie moze dotrzec do takiej ilosci publicznosci jakiej by chcial, zacheca zeby isc do kina a do TV nie bo Kurski. A przeciez po drugiej stronie ekranu sa ludzie, ktorzy czekaja na kulture z wyzszej polki ale jej nie dostaja bo celebryci obrazeni. Gdzie ta sluzebna rola sztuki. W kwestii zasadniczej tzn. politycznej nie zgadzam sie z panem Sewerynem ale doceniam powsciagliwosc w formulowaniu opunii i umiar czego nie mozna powiedziec o panu Sekielskim. Bez skrupulow wciska swoja opcje polityczna. Duzo nizsza klasa niz u pana Seweryna.
jakub stepien
jakub stepien:
Super wywiad. Wielka postać. Proszę jeszcze przy najbliższej okazji
Kazimierz Urbanik
Kazimierz Urbanik:
Jakim cudem aktor ma być jakimś autorytetem. Przecież w szkole uczą ich niczego więcej tylko oddychać.
MultiKarola24
MultiKarola24:
tragedia. My potrzebujemy teatrow...
Olga S.
Olga S.:
Najwyższy czas aby sprywatyzować teatry!!! Tam marnuja publiczne pieniądze, lepiej byłoby przekazywać je z budżetu np.służbie zdrowia. Pozdrawiam 😊
Krystyna Zabczyk
Krystyna Zabczyk:
Zwolennicy Kaczyńskiego , Ziobry , Kurskiego (TVP ) głupieją hurtowo a mądrzeją detalicznie ....
Ela Heksa
Ela Heksa:
Nie przyjął by bo nikt temu Panu nie propnowal
Beata Siluk
Beata Siluk:
POrąbany aktorzyna
Lnak Lnak
Lnak Lnak:
Byłoby nomen omen kulturalniej i lepiej dla teatru gdyby aktorzy i reżyserzy przestali obrażać Polki i Polaków.
Tomek Lucek
Tomek Lucek:
Przestańcie kłamać oszuści ! W Berlinie właśnie jest olbrzymi protest przeciwko fałszywej plandemi ! Relacja na żywo w tym polskich niezależnych portali i TV . Jest dużo ludzi z Polski . W tym G Braun , J Socha , Jabłonowski i wielu Innych ! Jest Robert Kennedy Jr i wielu innych wybitnych ludzi z WB i całego świata ! Oglądajcie relację . To oszustwo na wirusa to międzynarodowe przestępstwo . W Londynie i innych Krajach też są teraz protesty ! Budżcie innych ludzi !
MrsAlix
MrsAlix:
Nie ma wirusa covid 19 panie dyrektorze. Covid to skrót od coronavirus desease czyli nazwa choroby przez niego wywoływanej. Nazwa wirusa to Sars-CoV-2.
Rafal Horak
Rafal Horak:
Japierde ale problem?? Teatr !?? Kto tam chodzi ????
Yan Nico
Yan Nico:
Sekielski wyglada jak syn diabła...