Apel o uwolnienie Artura Ligęski /Appeal to free Artur Ligęska

Subtitles available in: English, German, Portuguese, Spanish, Italian, French


Bardzo prosimy o pomoc!!! Chodzi o zdrowie i życie naszego przyjaciela. Artur Ligęska od pół roku przetrzymywany jest w więzieniu w skandalicznych i niehumanitarnych warunkach w Emiratach Arabskich, bez dostępu do leków, całkowicie pozbawiony godności osobistej. Jest w stanie krytycznym. Nie wiadomo ile jeszcze wytrzyma. Potrzebujemy Waszej pomocy!!! Prosimy udostępniajcie apel gdzie tylko się da, tak żeby dotarł do jak największej ilości mediów, organizacji praw człowieka, władz państwowych. Ceną jest zdrowie i życie naszego przyjaciela...

Apel:

„Wyleciałem do Dubaju w październiku 2017 roku jak w Polsce zawaliło mi się życie: zdrowie, związek, brutalne odebranie firmy czy próba niszczenia mnie i mojego dorobku. W Emiratach szybko odzyskiwałem siły, wiarę w siebie, budowałem życie od nowa. Końcem kwietnia chcąc wylecieć do Europy nie wypuszczono mnie z Emiratów, mówiąc na lotnisku w Dubaju „Wróć do domu i zastanów się”. Tego samego wieczoru wracając z fitness klubu zostałem zaaresztowany pod zarzutem związku z narkotykami. Dobrowolnie poddałem się testom, a na ich wynik czekałem ponad 3 tygodnie. Testy nie wykazały obecności narkotyków w organizmie. Pod groźbą 2 lat pobawienia wolności podpisywałem trzykrotnie dokumenty w języku arabskim, którego nie znam. Pomimo tego jestem od 7 miesięcy w więzieniu, a ostatnie dwa miesiące trzymają mnie w izolatce w więzieniu w Al-Sadr, na pustyni w Abu Dhabi, bez łóżka, bez materaca, bez prysznica, odizolowany całkowicie od świata. Od pierwszego dnia aresztu notorycznie odmawiane są ważne dla mojego zdrowia leki, rozprawy w sądzie nie odbywają się pomimo planowanych terminów. Za moim aresztowaniem najprawdopodobniej stoi ważna osoba trzecia, której zależy bym z Emiratów nie wyjechał. W moją sprawę zaangażowany jest już MSZ i Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Emiratach. Proszę o rozpowszechnienie apelu na rzecz mojego uwolnienia na całym świecie. Stawką jest moje zdrowie i moje życie. Zależy mi, aby o sytuacji dowiedział się Prezydent Polski Andrzej Duda, Prezydent Unii Europejskiej Donald Tusk oraz Papież Franciszek, stacje telewizyjne, radiowe, portale internetowe, organizacje praw człowieka na całym świecie. Dwukrotnie próbowano skonwertować mnie na Islam oferując pomoc przy wyjściu z więzienia. Nigdy nie wyrzeknę się jednak Jezusa. Dziękuję. Artur Ligęska Na przekazanie niniejszej informacji czekałem kilka miesięcy. Dziś tzn. 16 listopada stał się cud.”


ENGLISH:

I arrived in Dubai in October 2017, after my life in Poland completely fell apart. My health had started to deteriorate, a relationship had ended, my business had been brutally taken from me. Someone was evidently trying to destroy me.
I quickly began to regain my self-confidence and self-esteem in the United Arab Emirates, building up my life again from scratch.

In April I intended to fly to Europe, but I was stopped and told: “Go back and think it over’.
The very same evening, on my way back from the fitness club, I was arrested in connection with drug abuse. I voluntarily agreed to take part in drug tests, the results of which came after 3 weeks. They were of course negative, which proved that the accusation had been false.
On three occasions I was forced to sign documents in Arabic, threatened with 2 years imprisonment. I was so frightened of staying in prison that I complied, though I didn’t understand any of what was written.

But even though I did what they asked me to, I’ve been detained for 7 months. For the last 2 months they’ve been keeping me in solitary confinement in Al-Sadr prison, in Abu-Dhabi desert, without a bed, mattress or even a shower. I am completely isolated from the outside world.


From the day of my arrest, I have been denied crucial medication that I should be taking.
None of the planned legal hearings have so far taken place.
I’m convinced that my arrest isn’t a coincidence, that it was planned by a third person who doesn’t want me to leave the Emirates.

The Polish Embassy in the United Arab Emirates and the Ministry of Foreign Affairs are already involved in my case.

I’m asking you to spread the appeal for my release wherever you can. My health and my life are at stake. I want to get this message to the Polish President, Andrzej Duda and the President of the European Union, Donald Tusk, as well as the Pope Francis radio stations, websites and human right organizations around the world.

There have been two attempts to convert me to Islam in exchange for my being released from the prison. I refused because I will never disown Jesus. I have been waiting months to get this message to you.

Today, the 16th of November, it has finally, miraculously, happened.

Thank you. Artur Ligęska

41 komentarze:

Artur Ligęska
Artur Ligęska:
Z wielką radością informuję, iż decyzją Prezydenta ZEA: Khalify bin Zayed Al Nahyan i Księcia, następcy tronu emira Abu Dhabi: Mohammeda bin Zayed Al Nahyan, 9 maja 2019r. zostałem uniewinniony i zwolniony z więzienia jeszcze przed zakończeniem procesu apelacji. Jestem od kilku dni w Polsce. Pragnę podziękować przede wszystkim Rodzinie, Prawnikowi, Przyjaciołom na czele z Pati, Agatą, Anią i Martą, chłopakom o dobrym sercu: Łukaszowi, Maćkowi, Przemkowi, Robertowi, Rafałowi, jak również Justynie i Maćkowi oraz osobom mi nieznanym: Mirelli, Dorocie, Marzenie, Damianowi i Piotrowi i wszystkim znajomym i nieznajomym, którzy pomagali i wspierali mnie, moją rodzinę i przyjaciół. Dziękuję mediom, dr Ewie Kempisty-Jeznach, Ministerstwu Spraw Zagranicznych z Dyrektorem Konsularnym na czele, , Ministerstwu Sprawiedliwości, Rzecznikowi Praw Obywatelskich, Europarlamentarzystom na czele z Paniami Elżbietą Łukacijewską i Julią Piterą, Watykanowi z Papieżem Franciszkiem i Kardynałem Konradem Krajewskim, Panu Ambasadorowi RP w Abu Dhabi, Robertowi Rostkowi, Konsulom: Panu Jakubowi Sławkowi, Pawłowi Mączce, „Aniołowi” z Kancelarii Prezydenta i Premierowi, władzom Al Sadr i Pułkownikowi Mohammedowi Fairouz, Ks. Xavierowi oraz Koronowanemu Księciu Abu Dhabi: Szejkowi Mohammedowi bin Zayed, ale przede wszystkim dziękuję Bogu za codzienną, namacalną opiekę i zwycięstwo w konfrontacji z diabłem. Potrzebuję czasu na zaadaptowanie się do życia po 13 miesięcznym pobycie w niezwykle trudnych warunkach więzienia i izolacji w ZEA. Proszę o uszanowanie mojej prośby... na wszystko przyjdzie czas... Podkreślam, iż jest to jedyny prawdziwy komentarz do całej sprawy i bardzo proszę o niepowielanie nieprawdziwych i niesprawdzonych informacji. Dziękujemy za wiarę, modlitwę i wsparcie... Artur Ligęska
KK Eh
KK Eh:
Sa takie miejsca na swiecie gdzie nie mozna zuc gumy, sa takie gdzie siedzi sie za elektronicznego papierosa i sa takie gdzie nie mozna sprzedawac odzywek ...
hankowiak
hankowiak:
co za zazdrość w ludziach! Wiele osób zaangażowało się, aby uwolnić obywatela polskiego z arabskiego więzienia! A tu zamiast się cieszyć, że polska dyplomacja jednak coś znaczy to znalazło się stado zawistnych, którzy szukają dziury w całym. Po co?
Adamov Bagdanov
Adamov Bagdanov:
nic sie nie martw wysyłamy nowe black hawki z kominiarzami na pustynie i cie odbija zebys mogl sie obudowac w kraju
Pawel Gumieniak
Pawel Gumieniak:
No tam nawet plunac na ulicy nie możesz ,no trzeba pomóc tak uważam
Artur Ligęska
Artur Ligęska:
Artur nagrał nową wiadomość: https://www.youtube.com/watch?v=TAgSlvFVQYw&t=9s
Magdalena
Magdalena:
Proszę powiedzieć w jaki sposób można Panu pomóc.
Pawel Gumieniak
Pawel Gumieniak:
Nie oceniajcie kogoś jak dokładnie nie wiecie ,a może mu podrzucono coś
Advocatus Diaboli
Advocatus Diaboli:
Kolejna dziwna sprawa z kolejnego dzikiego kraju.
Kasia
Kasia:
#tematdlauwagi
Tom D
Tom D:
A w następnej części chip w głowie
R.A.A. S.S.
R.A.A. S.S.:
A w TV ani słowa.....
Dan Bilz
Dan Bilz:
Ostra nagonka na tego Pana w komentarzach
Aktywny Obserwator
Aktywny Obserwator:
Tak, moze to podejrzane, ale raczej jestes Artur w bledzie, a tego biznesmena ( Mial kluby fitness w kraju ) ktos wystawil, zemsta ? Tak czy inaczej, oczywiste ze jako polskiemu obywatelowi nalezy mu sie POMOC AMBASADY, KONSULARNA ITD...natomiast w komentarzach sporo tzw schadenfreude. Pamietajmy tez o sprawie polskiej dziewczyny ktora odsiaduje dozywocie w Irlandii : http://pomocdlamarty.pl Pamietajmy o Arturze i o Marcie Herdzie.
MrSeaBlade
MrSeaBlade:
Tak to jest jak nie jesteś u siebie. W tamtych krajach (arabskich) znaczysz mniej niż zwierzę. Mało wam przykładów?
Natalia Nat
Natalia Nat:
udostępniajcie dalej
lucee77
lucee77:
Przed wyjazdem do obcego kraju warto się zaznajomić z jego prawem...koniec kropka. Polacy nie są ponad prawem.
Marcin W
Marcin W:
W artykule wyczytałem, że Pan Artur tworzył kluby fitness w ZEA. Według tutejszego prawa tylko obywatel Emiratów może otworzyć firmę więc musiał mieć sponsora. Dosyć ciekawa sytuacja, że biznesmen spłukany w Polsce otwiera biznes w Emiratach. To wszystko nie trzyma się kupy. Z pewnością ma coś na sumieniu: albo rzeczywiście handel sterydami albo poderwał jakąś lokalną panienkę w tym klubie fitness co nie do końca spodobało się komuś.... Ambasador w ZEA również nie wydał oświadczenia świadczącego o tum że Pan Artur jest niewinny, widocznie dowody w sprawie mówią coś innego. Pracuję w ZEA od 2.5 roku i wiem, że za niewinność się tutaj nie zamyka.
Szachmistrz D
Szachmistrz D:
Udostepniamy dalej... mam nadzieje, ze uda sie
3mam kciuki
Nocne Cienie
Nocne Cienie:
Tam się na tym biznesmenie szybko poznali. Nawet do więzienia chce w Polsce niż w arabskim raju.
Miss Niacyna Live
Miss Niacyna Live:
Biznesmen z Polski.
Fioletowy Pingwin
Fioletowy Pingwin:
Czy ktos wie, jaki jest aktualny status sprawy? Znam Pana Artura ze swojego dawnego miejsca zamieszkania, znalismy sie praktycznie prawie tylko z widzenia, ale zawsze byl bardzo uprzejmy, pytal co slychac. Bardzo bym prosila o informacje, jak wyglada sytuacja Pana Artura, jak sie czuje, jak mozemy pomoc...
Goo Goolen
Goo Goolen:
bylo przejsc na islam . i jak najszybciej wyejchac stamtad w hujj
mrozik2000
mrozik2000:
Niech przeprosi za głosowanie na Tuska, to wtedy nasze Państwo Pislamskie mu pomoże..
Artur Susz
Artur Susz:
kto usuwa komentarze ??
Interesujące jest, że taka gwiazda biznesu (kilka spółek ) nagle z każdej strony jest pokrzywdzona (firmę zabrali, kobieta rzuciła, zdrowie podupadło) i wyjeżdża do dzikiego kraju gdzie zamykają go za niewinność. Może te biznesy nie były takie super legalnie prowadzone a ZEA to ucieczka gdzie też coś nie do końca było idealnie ?. Może jestem w błędzie - może mój imiennik ma faktycznie strasznego PECHA
Anna Żak
Anna Żak:
Jestem zrozpaczona sprawą. Proszę rodzinę i przyjaciół o kontakt ze mną. Artur jest tatą chrzestnym mojej córki. Nie miałam z Arturem kontaktu kilka lat a dziś dowiedziałam się o sytuacji z mediów. Proszę powstrzymać się od opinii ocennych. Oskarżóny nie znaczy winny .Pozdrawiam Anna
mrozik2000
mrozik2000:
A po co do arabów wyemigrował?? To dzicy ludzie, inna cywilizacja. Sam sobie naważył piwa. Pewnie mu sie "Dobra zmiana" nie podobała.. Niech mu teraz Tusk pomoże..
Tomek Kr
Tomek Kr:
ten kraj ma gdzieś prawa człowieka, dlatego właśnie moja noga nigdy nie stanie w EA
cactoosdh0
cactoosdh0:
Jedna kwestia mnie zastanawia - jak to się stało, że udostępniono Mu telefon ( słychać tez ewidentnie, że czyta przygotowany tekst z kartki ) i jakim cudem po kilku miesiącach wspomnianej izolatki taka zmiana ze strony władz więzienia ? Dla mnie coś tu nie gra.... Albo siedzi słusznie i władze oficjalnie zezwoliły na takie oświadczenie , albo jest to jakaś ściema... Nie zmienia to faktu, że nasze władze powinny chyba zweryfikować te informacje i ewentualnie postarać się pomóc ?
Damian Antoniak Projekt Optymista
Damian Antoniak Projekt Optymista:
Nazywam się Damian Antoniak i w kwietniu przeżyłem analogiczne piekło. Chciałbym skontaktować się z bliskimi Artura. Służę swoim doświadczeniem. Znajdziecie mnie choćby na fb.
Martin Ski
Martin Ski:
Chlopaczyna ma poważny problem a niektórzy robią sobie podsmiechujki.. niezli Rodacy z was..
Michał Sikorski
Michał Sikorski:
Dlaczego łapki w dół?
gordianknotbs
gordianknotbs:
Odnoszę wrażenie, że gdzie się Pan Artur nie pojawi tam ma problemy. W Polsce, wszystko mu się zawaliło, a już w ZEA ktoś narkotyki podrzucił (?). Panie Arturze, może pora wziąć się za siebie? Czym się Pan naprawdę zajmuje, skoro ma Pan tak wielu wrogów i tak wiele problemów?
Jan Kusiak
Jan Kusiak:
obywatel polski, wymaga pomocy, nawet jeżli jest winny.
Marcin Wkurw
Marcin Wkurw:
hejt widzę gruby chodź ludzie nawet nie znają typa xD. Może bez kitu komuś konkretnemu podpadł.
Mateusz Giełdon
Mateusz Giełdon:
Wujku będziemy starali wyciągnąć Cię stamtąd i żebyś jak najszybciej wrócił do domu.
Tylko trzymaj się i nie poddawaj.
Puszek Team
Puszek Team:
Ludzie co z Wami ? To człowiek! Nawet zwierzę ma prawo do normalnych warunków! Powinien wrócić do Polski . Najlepiej jest nagadac na kogoś kto nie może się wytłumaczyć! Nikt nie jest doskonały! Mimo wszystko każdemu należy się równe traktowanie !
SatanIsTheLord
SatanIsTheLord:
Businessman podpisuje dokumenty ktorych nie rozumie? Panie, smierdzisz pan, posiedz pan, przemysl pan.
zwiedzający
zwiedzający:
*Polacy czemu jeździcie do krajów muzułmańskich, którzy nie szanują nas i naszej religii? W dodatku ich prawo jest rodem z czasów epoki kamienia? Przecież te wszystkie emiraty, katary, arabia nadal byłyby zacofane, że gdyby nie zachodnia technologia, to ich mieszkańcy nadal woziliby ropę na osłach*
Marika M
Marika M:
Bez względu, czy zrobił coś złego czy nie, jak każdy wymaga i zasługuje na pomoc. Jeśli cokolwiek złego zrobił, niech osądzi go Polski Sąd.
Lion Boss
Lion Boss:
Śmierdzi ta sprawa jak chu... Andrzej Duda , Tusk , Franciszek i kto może jeszcze Ronaldo i Putin ??? Ja pewne rzeczy rozumiem ale ile jest ludzi co nie mają żadnego wsparcia są dosłownie w piekle a ty biznesmen pojechałeś prawdopodobnie coś przy sobie może miałeś i nagle płacz. Sam byłem 3x w Emiratach Kuwejcie i nigdy żadnych problemów nie było bo wiem czy coś zrobiłem czy nie a ty widocznie zrobiłeś a teraz płacz, mimo to zycze powrotu i zdrowia !