Apostazja czyli odejście od wspólnoty kościoła. Episkopat uprościł procedury

http://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/warszawa/apostazja-czyli-odejscie-od-wspolnoty-kosciola-episkopat-uproscil-procedury/fsgm250

Apostazja to formalne odejście od Kościoła Katolickiego. Na początku tego roku Episkopat uprościł tę procedurę co nie oznacza, że dla Kościoła jest to łatwy temat. Ostatnie badania liczby odstępców były robione 6 lat temu. Wówczas było ich prawie 460. Nieoficjalnie mówi się nawet o 2 milionach niewierzących. W Polsce 93 procent Polaków deklaruje wiarę w istnienie Boga z czego 40 procent to katolicy czynnie uczestniczący w życiu Kościoła.

53 komentarze:

Medstudent Futuredoctor
Medstudent Futuredoctor:
Ponad 90% to osoby ochrzczone. Wcale nie oznacza, że wszyscy oni są wierzący. 40% (w zeszłym roku było to 38%) uczęszcza do kościoła, a duża część to dzieci i nastolatki zmuszane do tego. Więc nawet jeśli założyć że część osób istotnie wierzących nie uczęszcza to i tak z pewnością jest to dalekie 90%. Co więcej są statystyki, które mówią że tylko 8% zna, zgadza się i możliwie stosuje się do biblii i nauki kościoła. (Mniej więcej tak to brzmiało, jak znajdę podam link) Trochę manipuluje się tu danymi.
Giga Lewandowska
Giga Lewandowska:
Jak skomplikowana procedura? Nie chcę należeć do załogi cyrku i tyle.
simonstruosus
simonstruosus:
Szkoda że nie można załatwić przez maila :P
Suzanna .Kwiatkowska
Suzanna .Kwiatkowska:
mieszkam w Szwajcarii tu przy meldunku w urzedzie pytaja sie jakiej wiary jakiego wyznania jezeli powiesz ze zadnej nie placisz zadnego podatku na Koscioly  dziwne ze w Polsce czegos takiego nie zrobili do dzisiaj
Karol Dingiel
Karol Dingiel:
Ale jak to niestety odchodzią XD
Hallso
Hallso:
,,Niestety" ???
Zuzanna Antonina
Zuzanna Antonina:
"niestety"?? 😂😂 Całe szczęście 💪
Jan Krawczyk
Jan Krawczyk:
XXi wiek a tu taka ciemnota, jak w sredniowieczu. Nikt nie bedzie chodził do klechy i prosił o cokolwiek.
Zofia Dmowska
Zofia Dmowska:
Od 10 lat złożyłam apostazję i zwątpiłam w Boga.KK to najstarsza sekta,która wciska nam ciemnotę.Nie wrócę,gdyż syn był gwałcony przez księdza.
Xenia
Xenia:
jak zawsze podwojna moralnosc.kiedy ktos,z jakis powodow nie przyjmuje koledy,ksiadz moze odmowic,i czesto odmawia,katolickiego pogrzebu.a ludzie ochrzczeni,ale nigdy nie uczestniczacy w zadnych obrzedach,nawet w dziecinstwie,musza sie specjalnie wypisywac.
Michał Katafiasz
Michał Katafiasz:
" sami nie wchodzicie i innym nie dajecie wejść"https://youtu.be/nClf3-4fo3c
Tomek Zorro
Tomek Zorro:
1:25 dlaczego niestety, rzetelność dziennikarska jak się patrzy :)
Gosia Kowalczyk
Gosia Kowalczyk:
Wierzyć w Boga,to za nim podążać,a nie tylko mówić, że się wierzy i uprawia bałwochwalstwo?
Radowid Perun
Radowid Perun:
Ludzie powoli otwierają oczy na tę zbrodniczą organizację jaką jest kk.
Czlowiek z Lasu
Czlowiek z Lasu:
No niestety w krasniku się nie udało wysłał mnie do lublina nie namawiał mnie do niczego powiedzia NIE
Violet Moon
Violet Moon:
Polacy mają spieprzoną organizacje relacji panstwo-kosciół (krk).
Krzysiek P
Krzysiek P:
Wszyscy płyniemy w tym szambie , nie da się opuścić tej śmierdzącej rzeki . Katolicy modlą się nie do tego boga który stworzył
świat . Poznałem prawdę i mnie wyzwoliła .
Wiktoria Wiki Z.
Wiktoria Wiki Z.:
Apostazja najpierw dla tych pochodzenia żydowskiego.
W M
W M:
Bezrefleksyjność ludu...
Bernadeta Lipiec
Bernadeta Lipiec:
Jeśli jacyś ludzie nie chodzą do kościoła np 10 lat to pewnie już nie beda
Alberto Ramirez
Alberto Ramirez:
Potępienie piekło hahahahahha dobrze być świadomym ateistą
KS
KS:
Nie tracą wiary tylko zaufanie d ok kk
The Kishones
The Kishones:
Brawo dla odważnych !!! Ja dokonam tego 24 grudnia 2020 roku !!!!! Wydaje mi się to najdoskonalszą datą do APOSTAZJI !!!!!
Zuzanna Antonina
Zuzanna Antonina:
Dokonanie apostazji nie jest odwróceniem się od Boga. Jest to zwykłe odejście od instytucji KK, która nie jest równoznaczna z Bogiem, lub jakikolwiek by nazwać.
Święta Tradycja versus ocean przeciwności
Święta Tradycja versus ocean przeciwności:
Samozniszczenie czyli lewacy w sutannach https://swietatradycja.wordpress.com/2019/12/12/gigantyczna-profanacja-ciag-dalszy-parafia-sw-antoniego-padewskiego-w-lublinie-profanuje-najswietszy-sakrament/
malgorzata j
malgorzata j:
Wychodzi obecnie kto jest naprawde kim i to bedzie trwac dalej. Wiary nigdy nie mieli wiec apostazja nic nie zmieni. Tradycja swiecenia jajeczek,czy chrzest bo babcia karze nic juz nie zdzialaja. Albo wierzysz albo nie. A bez ducha sw wiary nie ma,wiara jest laska dana z gory. Wszystko inne jest tylko domyslem coby bylo gdyby.
Patryk
Patryk:
Ja odszedłem z kościoła i jest mi z tym dobrze. Nie muszę chodzić co niedziele do kościoła, itp. Sam czytam Biblię i oczy mi sie coraz bardziej otwierają. W Biblii nie jest napisany zakaz jedzenia w piątki pokarmów mięsnych. Można je jeść w każdy dzień. Jest to zakaz wymyślony przez Watykan. Chrystus się tak nie ubierał jak księża. Chrystus nie modlił się do krzyży, obrazów, itp. Był ubrany w skóry zwierzęce i tak nauczał. Szatan jest założycielem KK. Chrystus nie obchodził świąt. Tylko Wielkanoc, ale nie święcił jedzenia, bo to jest bałwochwalstwo. Katolicy bardziej czczą Matkę Boską niż Chrystusa. Ja wierzę w Boga i Jego Syna mimo, że nie jestem katolikiem.
KK to największa sekta jaka powstała w dzisiejszych czasach. Molestują dzieci, pranie mózgu, narkotyki. A do tego są kryci przez prawo, bo mają jakiś tak immunitet.
Anka
Anka:
W Boga wierzę najbardziej na świecie ale nie w zafajdany kościół. Marzę o tym aby się wypisać.
NOVUS ORDO SECLORUMM ILLUMINATI
NOVUS ORDO SECLORUMM ILLUMINATI:
Sekta rzymska nie daje za szybko za wygrana
Michal Kaczmarek
Michal Kaczmarek:
jestem za apostazja sam chce odejść z kościoła mam dość tych zlodzieji
PRO mind
PRO mind:
Odchodzą z Kościoła? Po prostu przeglądaja na oczy.
Bozena Pilska
Bozena Pilska:
Toronto dzwoni; u mnie wypisanie i odejscie z kultu rzymskiego nie jest jednoznaczne z niewiara tylko wrecz przeciwnie z WIARA W SKONCZONE DZIELO I DAR ZBAWIENIA YAHSHUA-MESSAYAH, KTORY ZYJE I KROLUJE WE MNIE A JA W NIM, A NIE DYNDA 2000 LAT NA DRZEWIE- TO NIE MOJ CHRYSTUS! HALLELUYAH, WAKE UP POEOPLE! "wyjdz z niej moj ludu...."
Mellow B
Mellow B:
Odszedlem od kosciola rzymsko katlickiego i dzieki temu odnalazlem Boga.
Z nadziei i łaski Bożej zbawiony Grzesznik
Z nadziei i łaski Bożej zbawiony Grzesznik:
O! Rybki. Zacznijmy więc od początku : Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i oddech, i wszystko.
Judas In My Mind
Judas In My Mind:
Przepraszam bardzo... Niestety? To jest coś niezwykłego, że ludzie w końcu przejrzeli na oczy, choćby garstka, a wy mówicie, że NIESTETY? Ateizm to jedyna opcja!
Kozia
Kozia:
dlaczego NIESTETY takich osób jest coraz więcej?
Agula
Agula:
„Do każdego, kto przyzna się do mnie przed ludźmi, przyznam się i ja przed moim Ojcem, który jest w niebie; a każdego, kto mnie się wyprze przed ludźmi, wyprę się i ja przed moim Ojcem, który jest w niebie”
(Mt 10, 32–33). Słowa Jezusa Chrystusa
Zofia Dmowska
Zofia Dmowska:
Po obejrzeniu tego filmu nie żałuję decyzji i już nie wrócę do wiary KK, zgłębiłam wiedzę tej religi i jej przywódców na czele z Watykanem i papieżami.Nawet nasz polak J.P II Wojtyła zdradzał i został świętym.
jacentol
jacentol:
Prawda jest taka że materia nie jest taka mądra, żeby sama z siebie móc stworzyć życie, które w dodatku jeszcze ma skłonność do powielania się..
21Ailee
21Ailee:
Ja wierzę, że to że wyznanie nie ma znaczenia. Jedynym warunkiem zbawienia (lub czego kolwiek dobrego co nas czeka po śmierci) powinno być bycie dobrym człowiekiem, szanującym każde życie, poświęcającym własne życie innym. Wiara niestety czasem jest sposobem na usprawiedliwianie złych czynów, tak jakby sama ślepa wiara była osiągnięciem, wypracowaną wartością i zasugiwała na nagrodę. Nie wierzę w to, że Bóg może być tak okrutny by potępiać za brak wiary czy inne wyznanie. Jeśli tak jest to tym bardziej nie chcę mieć z nim nic do czynienia. Co więcej czy bycie dobrym człowiekiem bez oczekiwania na nagrodę w przyszłym życiu nie jest piękne. Wtedy pomaganie to przejaw najczystszej bezinteresowności. Jednak przyznaję, że wiara również potrafi być piękna, być źródłem siły i nadziei.
Jerzy Prus
Jerzy Prus:
Swiat rzekomo mial powstać w wyniku wielkiego wybuchu, to prosze mi wyjasnić co niby miało wybuchnąć jak nic nie było?
porywacz zwłok prezentuje retro
porywacz zwłok prezentuje retro:
jestem apostatą i ta decyzja uwolniła moją psychikę od brzemienia kościoła katolickiego. jestem teraz wolny
& lukrecja
& lukrecja:
Mam druk pisma o apostazje. ..i wykonam to. Bo to kłamstwo jakbym nadal w była w tej społeczności bo nie wierzę w boga. To byłoby kłamstwem którym się brzydzę. To może być trudne dla rodziny. Ale nie chce kłamać. To obrzydliwe jak ktoś udaje że wierzy dla jakiś korzyści! !!! Potepiam takie postawy. Ze lepiej jest wierzyć
Mówią. Może lepiej ale ja kurde nie wierze! !!! I kłamać nie będę! !!Sorry....wy którzy udajecie wiarę jesteście najgorszym sortem człowieka. ..załamanym! !!!!
danuta kurk
danuta kurk:
Ciekawe ile ludzi wrucilo spowrotem do kosciola
Mateusz Goscilo
Mateusz Goscilo:
Niech bedzie pozdrowiony Bóg Imperator Ludzkości zasiadajacy na Złotym Tronie.
Niech heretycy spłoną w piekle!
prorok s
prorok s:
Odeszli od KK bo tam nie ma Boga .Wciaz On tam wisi ukrzyzowany .Niech ida tam gdzie Jezus zmartwychwstaly zyje i krzyze wisza puste .
Czerwony Motyl
Czerwony Motyl:
"Riczarda Dołkinsa" XD. Poziom ateistów jest żenujący skoro kogoś przekonuje ktoś taki jak Dawkins

"Kościołowi daje się pieniądze", może sobie nie życzę aby moje katolickie pieniądze spowodowały w tym kraju aborcję?

"Księża mówią politykom..." zapewne, zatem co stoi na przeszkodzie abyś rzucał takimi przykładami na prawo i lewo
Agula
Agula:
Smutne niestety, sprawdzają się słowa Chrystusa który wyraźnie mówił o tym czy zastanie jeszcze wiarę jak przyjdzie ponownie na ziemie.
Ateista Cudny
Ateista Cudny:
Religie to zabobon !!! Polaku wstań z kolan !!!
Tom Fox
Tom Fox:
'Ja jestem Droga, Prawda i Zyciem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze mnie' - powiedzial wcielony, ukrzyzowany i zmartwychwstaly Pan. Ps. Z Bogiem nie gra sie w karty...
Lores Lores
Lores Lores:
Po co to?Co to daje?
Zbigniew Bielecki
Zbigniew Bielecki:
I coś ty człowieku najlepszego zrobił.Zostanie ci tylko smutek i rozpacz.Straszna śmierć za życia.
Wanda Klee
Wanda Klee:
Tam gdzie nie ma Pana Boga jest Szatan, ludzie którzy odstąpili od wiary są to ludzie bez wartości człowieka u nich nie ma pokory, miłości, dobrą,prawdy - są to ludzie przewrotni, pyszni, nienawistni, zazdrośni wyłuzdani, niewdzięczni, zakłamani i to właśnie ich mętalność sprowadziła tyle zła na świecie. Tam gdzie nie ma Boga nie ma i przykazań - każdy otrzyma swoją zapłatę. Tak jak Pan Jezus zwyciężył śmierć, tak też Pan Jezus zwycięży świat i zapanuje MIŁOŚĆ. Panie Jezu proszę CIĘ otworz oczy ślepcom .