Apostazja, czyli odejście z Kościoła. Jak wygląda procedura?

Apostazja, to tak zwane wyjście z Kościoła, czyli odrzucenie wiary i religii. Wiele osób decyduję się teraz na ten krok między innymi wrocławianki Pani Magdalena i Beata.

- Widzę, że jest duży ruch społeczny apostatyczny, więc myślę, że Kościół będzie musiał jakoś odnieść się do tego zjawiska - mówi Beata Maskos, mieszkanka Wrocławia.

Przepisy dotyczące niezbędnych formalności do dokonania apostazji zawiera Dekret Ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wystąpień z Kościoła oraz powrotu do wspólnoty Kościoła.

- Powinniśmy się zgłosić do proboszcza miejsca, w którym mieszkamy, jeżeli to nie jest parafia, w której byliśmy ochrzczeni, to powinniśmy mieć ze sobą akt chrztu i oświadczenie woli, w którym stwierdzamy, że chcemy wystąpić z Kościoła Katolickiego i wtedy proboszcz, to przyjmuje - mówi ks. Rafał Kowalski, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej.

Kolejnym etapem jest weryfikacja przez proboszcza dokumentów i motywacji osoby, która chce opuścić wspólnotę Kościoła Katolickiego. Proboszcz ma obowiązek przekonywać taką osobę do zmiany zdania. Jeśli to się nie uda, przesyła oświadczenie do kurii. Wielu proboszczów bez problemów rozpoczynało proces wypisania parafianina z Kościoła, jednak zdarzają się także przypadki, kiedy kościół utrudnia proces apostazji.

- Ksiądz uraczył mnie opowieściami na temat niebezpieczeństwa ze strony współczesnego świata, szkodliwości Gender, ideologi LGBT. Niestety za pierwszym razem nie udało mi się uzyskać apostazji - podkreśla Magdalena Rozwadowska, mieszkanka Wrocławia.

Pani Beata w życiu kościoła nie uczestniczy już od wielu lat. Zdecydowała się na odejście z kościoła już dawno, jednak aby dokonać apostazji należy mieć świadectwo chrztu, a ochrzciła się daleko od Wrocławia, mimo otrzymania aktu miała trudności z procesem apostazji.

- Udałam się do mojej parafii z tym, że aktem chrztu i z trzema oświadczeniami woli o wystąpieniu z Kościoła Katolickiego. Niestety ksiądz powiedział mi, że mój akt chrztu jest nieważny, ponieważ taki dokument jest ważny trzy miesiące i musze wystąpić ponownie o wydanie tego dokumentu i dopiero wtedy mogę się ubiegać o apostazję - dodaje Beata Maskos, mieszkanka Wrocławia.

Taka decyzja jednak niesie za sobą wiele skutków. Między innymi to, że osoba, która odeszła ze wspólnoty Kościoła nie może być chrzestną, świadkiem bierzmowania i zawarcia małżeństwa.

- Emocje nie są dobrym doradcą i często dobrze jest tego rodzaju decyzję podejmować, jak te emocje opadną, żeby można było spokojnie zapoznać się z tym co potem - dodaje ks. Rafał Kowalski, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej.

Apostata zawsze może wrócić do kościoła, a w sytuacji nagłej może wyspowiadać się bez spełniania formalności.Odwiedź Telewizję Echo24:

Oficjalny portal informacyjny:
http://www.echo24.tv/

Facebook:
https://www.facebook.com/TelewizjaEcho24

Twitter:
https://twitter.com/TelewizjaEcho24

Instagram:
https://www.instagram.com/TelewizjaEcho24

YouTube:
https://www.youtube.com/TelewizjaEcho24

Powiązane wiadomości:

11 komentarze:

The Kishones
The Kishones:
Dzisiaj mamy 24 grudnia 2020 roku i tak jak sobie obiecałem i napisałem dwa posty poniżej, dokonałem apostazji. Kamień spadł mi z serca i czuję się lepiej
Darek
Darek:
no nie "swojej wiary" a kto z ochrzczonych w okresie dziecięcym mógł zaprzeczyć?
ostrowin25
ostrowin25:
Warto zobaczyć:
https://www.youtube.com/watch?v=YBdqY2wYx2s
Pralka TV
Pralka TV:
Lepiej żyć w świadomości ekskomuniki.
bEZ sLOGANU
bEZ sLOGANU:
Szanując wolny wybór do tego kim jesteśmy i kim chcemy być, warto zadać sobie pytanie o konsekwencje pośmiertne. Jeśli uważasz, że życie kończy się na ziemi, to akt apostazji jest jak rozumiem złożeniem rezygnacji z przynależności do doczesnej struktury organizacji. Jeśli jednak zaczynamy patrzeć poza granicę śmierci, zaczyna się robić ciekawiej. Zapraszamy na krótkie video: https://youtu.be/6hMPV0lzYJs
duchodziej lolmaister
duchodziej lolmaister:
co to za mafia ze trudno odejsc ?
duchodziej lolmaister
duchodziej lolmaister:
katolicka kolonia już nie może używać siły ani przemocy ( przynajmniej oficjalnie) wiec naturalnie zdechnie nie mając nie do zaoferowania człowiekowi.
The Kishones
The Kishones:
Wychodzę z kościoła katolickiego w dniu 24 grudnia 2020 roku !!!!! Jestem pewien, że to jest najlepsza data na APOSTAZJĘ !!!!!!!
brian83r
brian83r:
To może włączmy licznik anty lgbt? Środowisko lgbt oczekuje tolerancji tak? A co z waszą tolerancją???
FLAKKU03
FLAKKU03:
dajcie dla odmiany info jak dokonac aktu apostazji z judaizmu, islamu i ateizmu.
mareczek87
mareczek87:
Ale co obowiązki sobie wykreślić ktoś ale wigilia, wolne itd to dalej aktywne? Pierd....hipokryci