Apostazja - jak dokonać? Dlaczego? Jak przebiega? Dane osobowe, a opuszczenie Kościoła

Czym jest apostazja i jak wygląda akt apostazji? To niezbyt często omawiany temat. Może dlatego, że wiele osób nie wie o możliwości dokonania apostazji, jeżeli te osoby uznają się za niewierzące lub bezwyznaniowe. Solidna piguła informacji o tym, jak wygląda i jak przebiega apostazja.
Spis treści:
- 1:21 - czym jest apostazja?
- 2:46 - jaka jest różnica między apostazją, a ateizmem, deizmem itd.?
- 4:11 - stosunek polskiego Kościoła do ateistów i apostatów
- 6:25 - dlaczego dokonuje się apostazji?

- 8:18 - absurdy kościelne
- 10:21 - jak przygotować się do apostazji?
MOJA FORMA: https://cdn.discordapp.com/attachments/248161443898195978/248162077875765248/akt_wystapienia.odt
FORMA MAKSYMALNIE ŚWIECKA: http://wystap.pl/wystap-z-kosciola/
- 13:41 - jak może wyglądać rozmowa z proboszczem?
- 15:30 - upokarzanie apostatów przez Kościół
- 20:09 - konsekwencje apostazji
- 21:40 - apostazja, a ochrona danych osobowych
- 23:36 - w jaki sposób... wstąpić do związku religijnego? Czyli jak "prawnie" stać się członkiem np. Kościoła?
- 27:21 - co powinno zmienić się w kwestii apostazji?

Dla wielu osób jest to nazwa nic nie mówiąca - akt apostazji jest formalnym, udokumentowanym, prawnym (zarówno kościelnie, jak i świecko) krokiem mającym na celu usunięcie członka społeczności religijnej ze swoich kręgów. Niestety mocno teoretycznie - w Polsce o apostazji mówi konstytucja (wolność wyznania lub brak wyznania) oraz to, jak dokonać apostazji opisuje dokument Konferencji Episkopatu Polski. Teoretycznie. Bo w praktyce Watykan usunął możliwość prawnego opuszczenia szeregów Kościoła.
Materiał opisuje też stosunek Kościoła do ateistów i apostatów oraz oficjalne stanowiska Kościoła w sprawie opuszczenia go przez osoby składające akt wystąpienia.

100+ komentarze:

Eragon30971
Eragon30971:
Abstrahując od tego czy ktoś wierzy czy nie, postawa Kościoła "zostałeś ochrzczony - jesteś katolikiem 4ever" jest chora.
Jacob Wasky
Jacob Wasky:
Ciekawe. Chciałem sprawdzić jak wygląda apostazja we Wro, wpisałem w google i co wyskoczyło? "Chcieli dokonać apostazji, proboszcz zadzwonił po policję". Moje miasto, moja parafia. Będzie zabawnie.
what
what:
Bardzo pomocne, szczególnie teraz, dziękuję za materiał.
Mariola Niewazne
Mariola Niewazne:
Witam,ja nie chcę nic mieć wspolnego z kościołem ,dlatego chcę odejść.
Metrack2
Metrack2:
Fajny materiał. Szkoda, że stracisz trochę subskrypcji z tego powodu, ale uważam że dobrze zrobiłeś. Raz na jakiś czas ciekawie jest posłuchać o czymś innym a zawsze coś komuś nie będzie pasowało. Szkoda tylko, że niektórzy jak tylko usłyszą coś co nie zgadza się z ich poglądem politycznym, albo religijnym to stają się zupełnie innym ludźmi. Pozdro ;)
LTDMarcelPL
LTDMarcelPL:
Smieszy mnie to dawanie na tace, wspieranie tych nierobow na kolejne mercedesy.
Greku Masterski
Greku Masterski:
Też chciałem dokonać apostazji, ale nie chciało mi się grać w ICH grę, której zasady pisze sam kościół. Dlatego po prostu wstałem od stołu i zostawiłem ich (wspólnotę/kurię/kościół) samych sobie. Jeśli ktoś ma nieporządek w księgach to jego problem. Ja nic nie podpisywałem, więc nie mam obowiązku się wypisywać. Jeśli ktoś założy jakąś sektę gdzie będzie przepis, że np. każdy kto jadł makaron ten staje się ich członkiem to przecież nie lecisz od razu do nich z papierami i nie tańczysz nago dookoła ogniska, bo takie zasady wyjścia sobie wymyślili. Dwa lata temu się wziąłem ślub kościelny. Nie taki tradycyjny, a "mieszany". Czyli niewierzący z wierzącą. Gdybym dokonał apostazji nie mógłbym wziąć ślubu. Dla mnie nie byłoby problemu, ale dla mojej żony... nie wiem.
Przy rezerwacji daty ślubu i informacji o takim "mieszanym" obrządku, zakonnica kazała mi najpierw zadzwonić do egzorcysty, ale ten powiedział, że jest na urlopie i żebym załatwiał sprawę z proboszczem. Od tego momentu nie było już problemów. Kilka formularzy więcej niż normalnie, ale nikt nie robił problemów. Tuż przed ślubem ksiądz zabrał mnie na stronę i powiedział, że wypadałoby zachowywać się jak należy, czyli klękać gdy trzeba itp. Oczywiście nie chciałem robić cyrków przed rodziną i chcę okazać szacunek dla tak ważnego wydarzenia i dla wiary mojej żony i rodziny. Ślub wyglądał całkiem normalnie poza tym, że ksiądz nie podał mi opłatka i wina do wypicia (żona musiała obalić cały dzban :P ). Tylko jedna babcia z czterech skomentowała, że pomimo mojej niewiary i tak mnie dalej kocha i w ogóle spoko. Co mnie pozytywnie zaskoczyło bo pochodzimy z małego ośmiotysięcznego miasteczka lubelskiego gdzie większość ludzi dorabia się na roli.
Za każdym razem jak spotykam któregoś ze znajomych, księży to mówię "dzień dobry" co zawsze wprawia ich w zakłopotanie i na początku nie odpowiadali. Głupio mi mówić "Szczęść Boże" jako niewierzący.
Rozumiem, że kościół jak i inne wyznania są w części dla pieniędzy, w części dla władzy i w części dla zaspokojenia swoich potrzeb psychicznych, ale przy takim zakłamaniu jakie ma miejsce w Polsce i takiej nieuczciwości jaka się dzieje w relacjach Świecki Rząd Polski a Kościół. Te niesamowite przywileje, stanowienie prawa na podstawie fałszywych danych statystycznych, zatrucie rządzących głupią i fałszywą ideologią. Za przekroczenie tych norm powinniśmy wywołać drugą epokę oświecenia. W jaki sposób? Wątpię czy akceptowanie zasad gier kościoła i bawienie się w jego klocki coś da. Ale otwarty, spokojny i konstruktywny dialog, przełamywanie tych lodów tego tabu, wyłażenie z szafy byłoby czymś spoko. Bo co z tego, że kilka osób dokona apostazji skoro kilkoro moich znajomych, zwierza mi się, że nie lubi kościoła i nie wierzy w boga a i tak przyjmują księdza, biorą śluby katolickie i obchodzą święta bo wypada. Bez szczerej rozmowy popartej faktami oni często nie zdają sobie nawet sprawy z tego jakiego raka toczącego nasz kraj karmią.
Dlatego wyjdźmy przed szereg, wyjdźmy na przeciw kościołowi i innych religii. Powiedzmy STOP. Nie będę bawił się z wami. te zasady są głupie, a wasze statystyki nic nie warte. W czasach biblijnych nawet nie można było chrzcić dzieci. Żeby wejść do wspólnoty chrześcijańskiej trzeba było być pełnoletnim i udowodnić swoją wiarę. Jan Chrzciciel chrzcił tylko dorosłych! W ten sposób pokażemy, że głos kościoła się nie liczy tylko nasz i niezależnych firm statystycznych. Przeprowadzając apostazję akceptujemy ich warunki. Na co mi nie pozwala sumienie. Pozdro
PS. czy ktoś coś poradzi jak rozegrać chrzest dzieci? Czy da się postawić na swoim i wychować dziecko po swojemu bez fali hejtu jaka być może rozleje się gdy powiem, że nie chcę ich chrzcić? Bo pewnie ja wyjdę na tego złego... ech...
Vermyn
Vermyn:
Po 30 latach nadszedł ten dzień, wolny od KK :)
Marius Dam
Marius Dam:
Dobrze opisane i uargumentowane stanowisko bez atakowania, bez przesadzania, z szacunkiem i zdrowym podejściem.
Mimo, że praktykuję nie potępiam i szanuję :)
PushyN
PushyN:
Ogromnie dziękuje za ten świetny materiał. Od prawie pół roku zastanawiałem się nad czymś takim, a ten materiał pojawiając się stał się bodźcem, aby ruszyć dupsko i zacząć działać. Zachęcam do robienia więcej materiałów odchodzących w większym lub mniejszym stopniu od gier :)
Uli PL
Uli PL:
Podobno jest religia Jedi to ja proponuję założyć religię Sithów i pokonać Jedi! A później razem będziemy rządzić galaktyką!
Ja Nusz
Ja Nusz:
Dobrze prawisz towarzyszu. Zmuszanie dzieci do wiary jest po prostu złe.
Daryl
Daryl:
Bardzo mnie to wkurza. Jak oni traktują ateistów. Ja mieszkam na wsi, kompletna ciemnota.
StinkyLettuce
StinkyLettuce:
Jestem ateistą (nie ma ateistów) od mniej więcej 5 klasy podstawówki i mam zamiar w przyszłości (może nie od razu po 18) zostać apostatem. Za dziecka, zapewne tak jak każde dziecko wychowywane w tej wierze byłem "głęboko" wierzącym i mniej więcej w połowie podstawówki zacząłem się zastanawiać nad niezgodnościami w biblii i tym, że były inne religie (taki głupi powód, a tak się rozwinął :v).
Aktualnie nie wierzę w nic nadnaturalnego.
Chociaż wyznanie rodzinie, że nie wierzę i "wojna" z tym związana (w sumie to tylko z matką) nie była prosta, ale z czasem się przyzwyczaili i mam obiecane niechodzenie na religię od technikum. Najgorsza była walka o brak bierzmowania, matka się do mnie przez parę dni nie odzywała. :v
Chociaż nie jestem chrześcijaninem i nie powinno mnie to tyczyć, to denerwuje mnie jak ludzie nazywają się chrześcijanami nienawidząc przy tym osób innej wiary, koloru skóry czy orientacji, będąc sprzecznym z tym co znajduje się w biblii(chrześcijanin nie katolik, bo to jednak jest różnica).
Dziękuję i pozdrawiam, moje wypociny mogą być dziwnie napisane ale piszę to na szybko.
Paulina Siada
Paulina Siada:
Film jak najbrardziej na plus, bardzo fajnie że taki zrobiłeś.
Michał Zajączkowski
Michał Zajączkowski:
Dlatego w Polsce fanatycy w sutannach zrobili nam konkordat by ciężko było się wypisać z kościoła, apostazji po polsku to tragedia i najtrudniejsza
We Włoszech można zrobić listownie bez stawiania się u księży, w krajach germanskich
Austria l, szwajcaria, Niemcy
Idziesz do urzędu administracji
Co współpracuje z Kościołem
Skaldasz papier za opłatą 30euro i od razu już wystapiles z ksiąg i masz spokój, w Hiszpanii mozna dokonać przez i internet i już jesteś wypisany i wolny od tego,
A w Polsce jak gówno z tym w lesie jak on mówi.
Justyna Ju
Justyna Ju:
Masz fajny radiowy glos. Bardzo przyjemnie sie Ciebie slucha.
Stendel
Stendel:
Nie chce mi sie wychodzić wiec wole rozwalic kosciol od srodka hahah
ZwalistyDrwal
ZwalistyDrwal:
To ostatni film jakiego bym sie spodziewał po kuratorze Steam o którego od zawsze widziałem tylko i wyłącznie gry :o
NorgThefish
NorgThefish:
ja nigdy nie byłem chrzszczony.ddd
jCzarli
jCzarli:
Wyjebane mam na zdanie "kosciala", dziękuje pozdrawiam :)
Danilo Henrique
Danilo Henrique:
Dzięki za ten materiał. ♥ Minęło dużo czasu odkąd zaczęłam myśleć o apostazji i czuję się teraz wystarczająco dojrzała, żeby jej dokonać.
Senpai Grom
Senpai Grom:
Bardzo dobry film :)
MrOlemu
MrOlemu:
Szacun za "wyjście z cienia"...
Wiktoria Juchnowicz
Wiktoria Juchnowicz:
Bardzo wartościowy materiał ;)
Ragon
Ragon:
Apostazja - A obok filmu mam reklamę " Want to know GOD?" Iks de
Tom Jones
Tom Jones:
Dobra robota! Dziękuję za sporą garść informacji na ten temat. Tego szukałem. Pozdrawiam
Tomasz Mazur
Tomasz Mazur:
Któż jak Bóg!
Ateista Cudny
Ateista Cudny:
Na palenie heretyków moda nie minęła, jej tylko, z żalem ze strony kościoła, stosować w XXI niestety nie można :-)
PeeepBoy
PeeepBoy:
Apostazja powinna być zwykłą procedurą administracyjną. Jeśli księża robią problemy to powinno się z tym udać do sądu.
Niedźwiad
Niedźwiad:
Niestety ludzie, którzy wierzą, a oglądnęli ten materiał, będą mieli z tym problem...
Nie oceniają jakości materiału, oraz zawartości, ale sam fakt, że ktoś tłumaczy i w pewien sposób wyznaje swoje stanowisko na temat wiary.

Już sobie wyobrażam - Nie wierni! Łapka w dół.
Mnie oczywiście materiał się spodobał, ponieważ tłumaczy pojęcia i ukazuje różnice między nimi.
Dymcajs
Dymcajs:
Apostata nie wie co traci. Wyprawy krzyżowe są w pyte, polecam i nie zapominajcie DEUS VULT!
BractwoElratha
BractwoElratha:
Uważam że apostazja jest dobrym rozwiązaniem, mimo wszystko jako dzieci nie mamy wyboru religii. Przynajmniej jako ludzie dorośli możemy pokazać że np. nie wierzymy, czy wierzymy w coś innego. Dobrze że jest jakieś wyjście z kościoła.
Stary Mędrzec
Stary Mędrzec:
Bardzo ciekawie się słuchało. Niestety apostazja to za mało, trzeba odsunąć tę chorą instytucję od mieszania ludziom we łbach.
Czlowiek z Lasu
Czlowiek z Lasu:
Właśnie to chciałem wiedzieć dzięki
Zuzu Tarazewicz
Zuzu Tarazewicz:
- 20:09 - konsekwencje apostazji - poprawka co do pogrzebu:
Jeżeli w danej miejscowości nie ma cmentarza komunalnego, to osoba jest chowana na kościelnym cmentarzu.
Grzegorz Sz
Grzegorz Sz:
Oglądałem twoje filmy za Path of Exile. Zostałem dla apostazji. Masz nowego subskrybenta.
Dominika Daniłowicz
Dominika Daniłowicz:
Świetny materiał i forma podania. Wszystko przemyślane, przygotowane, przedstawione bez zbędnych ogródek.
Paulina Sówka
Paulina Sówka:
Jak nie złamana? To jest zmuszanie, nakładanie na głowę systemu, np. chodzenie do szkoły i praktyk kościelnych
Heretic
Heretic:
Pozdrawiam innych heretyków :)
Historia na yt
Historia na yt:
Też o tym słyszałem, że chyba w 2013 roku kościół walnął się o kilka tysięcy ochrzczonych noworodków w Polsce, które sobie wymyślili :P
/ Upalacz
/ Upalacz:
Bardzo dobry materiał!
Piotr Gołębiewski
Piotr Gołębiewski:
gdybym był Bogiem i dowiedziałbym się jak mnie reprezentuje kościół to udawałbym że mnie nie ma.
ROMANICK
ROMANICK:
Jak zobaczyłem tytuł to myślałem że to żart albo jakaś gra o apostazji XD
Mordor Fish
Mordor Fish:
Apostaci- takie postaci, które nie są postaciami
CheshireC4t
CheshireC4t:
28:20 taaaaaaaaaa
Agnieszka Pazdziorek
Agnieszka Pazdziorek:
Jak wygląda? Jak w filmie milczenie scorses z Adamem driverem w roli głównej
Cuda Historii
Cuda Historii:
Apostazja-piękne imię dam takie córce na chrzcie😂
Grzesiek Kowar
Grzesiek Kowar:
Jedyny człowiek na polskim YT, który mówi co myśli, reszta pierdoli odcinki z Minecrafta dla gimbusów albo ciekawostki
jakubek98rafa1
jakubek98rafa1:
Ale po co istnieją formalne kościoły??? Jeśli wierzysz  to wierz i tak jak Jezus powiedział: tam gdzie dwóch n ten tego... to się spotka i we mnie wierzy to ja tam też jestem, i to tak jakby nie patrzeć jest kościół, no tam gdzie zarejestrujecie se kościół to żem jest.
Dymon23
Dymon23:
A jeśli ktoś wierzy w boga ale nie wierzy w moc kościelną/kościół
Jakubek Ch.
Jakubek Ch.:
10:30 ZABORÓW mała wioska na ok 200 dzieciaków z tych 200 jestem jedynym ateistą ... good god kill me ... wait yu cant cuz its sin
quantum 14
quantum 14:
Konstruktywna krytyka, która jako osoba wierząca (praktykujaca) przyjmuję i szanuję.
Ilnik2047
Ilnik2047:
5:54 "jak od niektórych ludzi z bliskiego wschodu" zawiało lekkim rasizmem i szowinizmem
paszczun
paszczun:
44444 subów kiedy to oglądam
Dod
Dod:
Tylko zniesienie konkordatu i normalne wypisanie zgodne z rodo
Damian536PL
Damian536PL:
Ja chce odwalić apostazje jak skończę 18 lat, zabawne jest że główny powód to to że mnie ochrzcili bez mojej zgody XD serio lol
SPAWN30670
SPAWN30670:
"Odkryłem, że całkiem dobrą strategią, gdy ktoś mnie pyta, czy jestem ateistą, jest uświadomić mu, że on również jest ateistą, wszak nie wierzy w Zeusa, Apolla, Amona Ra, Mitrę, Baala, Thora, Wotana, Złotego cielca. Ja po prostu poszedłem o jednego boga dalej." Richard Dawkins
Polecam jego książkę "Bóg urojony"
http://www.empik.com/szukaj/produkt?q=b%C3%B3g%20urojony&qtype=basicForm&ac=true
MrOlemu
MrOlemu:
Snowboard warrior ninja ;)
BrudnaFoka
BrudnaFoka:
Nie rozumiem co w tym dziwnego. Przykładowo Prof. Wolniewicz jest niewierzącym katolikiem.
Neko Donut
Neko Donut:
Dobry temat ;3
TheStrongestLaPaz
TheStrongestLaPaz:
Ja tez szanuje twoja decyzje mimo ze jestem katolikiem niepraktykujacym
subzer0pl
subzer0pl:
Dobry materiał.
Daiva Darpana
Daiva Darpana:
Brodaty to duży krok w rozwoju świadomości.
Piotr Wojciechowski
Piotr Wojciechowski:
Jestem niestety ochrzczony i będąc jeszcze nieznającym świata gówniarzem wierzyłem w to wszystko co było mi wpajane od małego. Parę lat temu się opamiętałem i pomogły mi w tym, oprócz mojego zdrowego rozsądku, różne programy naukowe na Discovery xd To o czym było w nich mówione jak np. stworzenie Wszechświata poprzez wielkie bum (teoria wielkiego wybuchu się kłania) było i jest nadal dla mnie bardziej logiczne niż to co podaje się w tych magicznych świętych księgach których podobno nie powinno się interpretować dosłownie co jest głupie, bo te księgi to przecież prawdy objawione i nigdzie nie jest napisane, że powinno się je interpretować w inny sposób.
Nie mogę pojąć tego jak wiele ludzi nie rozumie, że religię stworzono dla kontrolowania ciemnego ludu. Wymyślili to ludzie inteligentni którzy pewnie byli nieliczni parę tysięcy lat temu. Oczywiście nie potrafili wyjaśnić wszystkich zjawisk zachodzących wokół nas, dlatego też zastraszano tłumy strasznymi demonami itd. by nie zaczęli pytać bojąc się tego co ich spotka negując wyznanie w które wierzyli.
Nauka jest o tyle lepsza, że nie zbije człowieka za to jeśli ten ma rację, np. jakiś naukowiec stworzył teorię, ktoś inny zauważył, że w tej teorii są błędy. W takim przypadku po analize całości naukowiec może temu komuś przyznać rację i poprawić swoją pracę, a nie wyzwie, że to on ma rację itd. Oczywiście są wyjątki, jeśli ktoś miałby na tym uszkodzić swoją reputację albo po prostu jest za przeproszeniem sku*wysynem.

Bardzo mnie irytuje też podejście tych "prawdziwych" katolików i zapewne nie tylko ich do tego co jest im przykazane.
W teorii chrześcijanizm to religia pokoju, tolerancji itp. a w praktyce? Sposób traktowania heretyków i innych bluźnierców w przeszłości i nie tylko, bo teraz też, pokazuje jaki jest faktyczny stan rzeczy. Skoro chce ktoś wierzyć w Szatana albo inne zmyślone na potrzeby straszenia ciemnego ludu postacie to niech sobie wierzy, po co od razu palić go na stosie? Przecież każdy ma prawo do swoich poglądów
Tyle z moich przemyśleń.

Co do apostazji. Jak już pisałem wyżej. Nie wierzę w te wszystkie bóstwa i magiczne istoty od paru lat.
Myślałem, że to koniec moich zabaw z Kościołem ale szczerze nie wiedziałem, że księża mają teczki z informacjami o "wiernych". Okej, nie tylko w tym przypadku są o nas zbierane informacje ale tu akurat są zbierane bez wiedzy parafian, przynajmniej tak jest ze mną, bo rejestrując się na Facebooku lub innych portalach akceptuje się regulamin w którym teoretycznie taka informacja powinna być zawarta.
Ten materiał uświadomił mi to za co dziękuję Ci Broda ty i zmotywował mnie do podjęcia apostazji, bo ja nie godzę się na takie coś.
Z tego co przeczytałem, parę lat temu trzeba było mieć skończone 18 lat, co jest absurdem, by odejść w 100% od Kościoła ale nie wiem jak jest teraz. Chciałbym to zrobić jak najszybciej, a dobiję pełnoletności dopiero w lutym. Ktoś wie czy coś w tej sprawie się zmieniło?
NOwy Nope
NOwy Nope:
Ciekawy film, dziękuję za materiał. Mam nadzieję że będzie więcej pozagrowych vlogów. Pozdrawiam i sukcesów.
W Centrum Rozwoju
W Centrum Rozwoju:
Świetny merytoryczny materiał. Dobrze, że o takich sprawach mówisz tu pomimo innej orientacji tematycznej kanału. Może dzięki temu dotrze ta kwestia do świadomości ludzi, którzy inaczej nawet by nie wpadli na zainteresowanie się nią.
Pozdrawiam serdecznie.
Anna Szewczuk
Anna Szewczuk:
małe sprostowanie: chrześcijane to nie tylko katolicy. Są reformaci, ewangelicy i wielu innych również ochrzczonych
PowerInsane
PowerInsane:
Bardzo pomocny material. Dzieki! No i przecudny glos.
9cyngiel
9cyngiel:
Dzięki za informacje .
Maximus Decimus Meridius
Maximus Decimus Meridius:
Jakbym był Bogiem to by z dnia na dzień 90% księży wyparowało i skroplilo się w piekle.
Jakub Moroz
Jakub Moroz:
Ja jestem chrześcijaninem i raczej nie chce być apostatąPS : ciekawy vlog wincyj takich :)
Adam Gladysz
Adam Gladysz:
Witam nie wiem co to tym myśleć ale znalazłem w sieci coś takiego "submit user youtube bearded as that there is your promoter.
Currently, the channel appeared in the material that was submitted to the court.
If the state will continue to support the channel Yotube bearded case is referred to court on pay and allowance " oraz kopie email do ea i innych przedstawicieli gier o tym samej tresci
Gucio!
Gucio!:
muzyka z This War of Mine :)
tadeusz Wos
tadeusz Wos:
super-nie wiedzialem ze jestem heretykiem
Katarzyna MMM
Katarzyna MMM:
ok pomogłeś dziękuje, a co myslisz o schizmatyzmie?
TheDinool
TheDinool:
Wiem, że odkopuję starocie ale Youtube mi polecił. Ciekawy materiał. Szanuję Twoje poglądy, choć ich nie podzielam.
Tomek Kaliński
Tomek Kaliński:
Kiedyś chrzczeni byli dorośli ludzie kościół to sobie wymyślił tak jak wiele debilnych rzeczy.
Tomek Kaliński
Tomek Kaliński:
A gdy ktoś kto jest chrzestnym i postanowi zostać apostatą?
Ewa Bieskiewicz
Ewa Bieskiewicz:
Bardzo dobra i wyczerpujáca wypowiedź. Dzièkujè i pozdrawiam
Perdian
Perdian:
18:35 - 800m
19:00 - 400m
WTF xD
Warboss Gorgutz
Warboss Gorgutz:
@Broda Ty, moim zdaniem super materiał, lubię posłuchać Twojego gadania. Generalnie mam Cie za inteligentnego faceta ^_^
Kosmita
Kosmita:
Twój link nie działa do twojej formy możesz podesłać mi jeszcze raz
Gamuś
Gamuś:
A ja to bym poszedł zjeść kebsa :v
Helios
Helios:
Dlaczego zostałeś apostatą?
Malky
Malky:
Ciekawie, odważnie i z sensem :") Temat trochę zaskoczył ale na pewno nie jednej osobie pomoże :") Pozdro
Artur Roch
Artur Roch:
Nie wieże w religie już 16 lat, a mam 30, od 16 lat nie uczęszczam do kościoła nie uczestniczę w rytuałach typu wielka noc czy wigilia, ale nie wiem czy miałbym tyle siły by przechodzić przez tą całą biurokate i nerwy, wystarczy mi sama świadomość że nie jestem z tym wszystkim związanym, mieszkam na wiosce mówię o tym otwarcie, małe wioseczki rządzą się swoimi prawami, od czasu do czasu słyszę głos matki na temat Religi, chłopak co też wieży i znajomi, wszystko zakodowane mają w głowach i nie potrafią nawet dopuścić myśli że tak naprawdę wcale może tego nie być. Ateista mi wystarczy, jeszcze raz fajny filmik
jutuber z dobrym kontentem
jutuber z dobrym kontentem:
Może kiedyś Brodaty zrobisz drugi kanał poświęcony tylko vlogą
Oglądałbym twoje vlogi częściej
Wesley Young
Wesley Young:
Ja wierze gleboko wierze ze nie ma boga i wierze ze kosciol kat to oszustwo
The Kishones
The Kishones:
Doskonały materiał !!! Ja dokonam apostazji w dniu 24 grudnia 2020 roku !!! Jestem przekonany, że nie ma lepszej daty na dokonanie apostazji !!!
Pio Ste
Pio Ste:
Nie prawdą jest że wiara może istnieć bez kościoła. Źle rozumiesz pojęcie kościoła. Kościół to nie budynki. Kościół to wspólnota.
Vstm
Vstm:
Ktos powinien zalozyc nowy zwiazek wyznaniiowy i zapiisac do niego wszystkich ksiezy w tym kraju wlacznie z szefostwem tj. biskupow, kardynalow etc bez mozliwosci wypisania. Niezle jaja by sie zaczely 😀
Ali Farka Toure
Ali Farka Toure:
apostazja ??? a po co ??? ja tam nie chodziłem sie zapisywac , więc i wypisywac sie nie pójde .nie jestem papistą . moga mnie za to nawet spalic na stosie . precz z papiestwem i islamem
Dagmara A
Dagmara A:
28:02
Wytłumaczycie w jakich dokumentach świeckich apostata może widnieć jako katolik? Czemu Urząd Miasta miałby dostawać odpis apostazji?
Mag Netar
Mag Netar:
18:00 - haha, Probosz zastosował wobec Ciebie typową takije
zyriusz
zyriusz:
Broda, skąd pomysł na ten temat?
MasterFlamaster
MasterFlamaster:
A teraz jeszcze RODO, toteż mamy kolejny argument...
Janek Zmysłowski
Janek Zmysłowski:
Spoko materiał ja jestem niewierzący i jak dorosnę to pewnie zrobię apostazje.
A teraz pytanie od czapy, zrobisz recenzje kolejnej książki?
Mariusz Głowacki
Mariusz Głowacki:
Jak wybrano za ciebie i ochrzczono ciebie kiedy byłeś niemowlakiem to jaki miałeś być czy nie być katolikiem. I tylko płacisz tej instytucji za to że żyjesz itd itp. Niema członków kościoła i nie kasy
UN5TOPP4BLE
UN5TOPP4BLE:
WOW! NIe spodziewałem sie tego typu filmów u ciebie! Widze że sie przyłożyłeś! Szacun