Aspekty branży zwierząt futerkowych w Polsce fragment programu TV Trwam " Wieś to też Polska"

Myślę, że branża futerkowa jest określoną marką i tę markę należy podtrzymywać, bo to są dobre tradycje. Gospodarowanie zwierzętami w populacjach zmkniętych jest bezpieczne dla środowiska i dobre dla gospodarki – podkreśla Jan Szyszko.

Branża futerkowa nie jest zagrożeniem dla środowiska. To jest dział gospodarczy, który wymaga pewnych procedur administracyjnych i jeśli one są spełnione, to wszystko jest w porządku. Gospodarowanie zwierzętami w populacjach zamkniętych jest bezpieczne dla środowiska i dobre dla gospodarki. Z punktu widzenia środowiskowego zdecydowanie bardziej przyjazne jest używanie skór zwierząt niż używanie skór sztucznych – zauważa minister środowiska Jan Szyszko.

Hodowla zwierząt futerkowych dynamicznie rozwija się na całym świecie W Polsce jej historia sięga dwudziestolecia międzywojennego. W ciągu dekad polscy hodowcy nauczyli się prowadzić ten typ gospodarstw. Dziś fermy te spełniają najbardziej wyśrubowane normy i śmiało mogą konkurować i wygrywać z największymi podmiotami na światowych rynkach.

W Polsce mamy około 800 ferm zwierząt futerkowych. Są to głownie norki. Pordukujemy, jako Polska, około 10 mln skór norek, które poprzez domy aukcyjne trafiają na rynki europejskie i światowe. Produktem tym możemy się chwalić, ponieważ jest on najwyższej jakości – informuje prezes Fundacji Wsparcia Rolnika "Polska Ziemia" Szczepan Wójcik.

Nasi producenci potrafili doskonale odnaleźć się na tym rynku Jeżeli ta hodowla się rozwija i chcą ludzie w to wchodzić, to znaczy, że jest zbyt na ten towar. Warto jest tę hodowle kontynuować – podkreśla prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Witold Szmulewicz.

Hodowcy zwierząt futerkowych generują rocznie dochód budżetowy na poziomie 2 mld złotych. Ich działalność jest powiązana z innymi podmiotami na rynku, np. ściśle z producentami drobiu i ryb.

Każde działanie zmierzające do ograniczenia hodowli zwierząt futerkowych spowoduje spadek popytu na produkt kategorii trzeciej, a to z kolei spowoduje spadek jego cen, a to wpłynie negatywnie na efektywność produkcji rybnej. Stworzony przez fermy futerkowe popyt na ten produkt pozwala na jego naturalną utylizację – zaznacza Kazimierz Dzudzewicz z Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb.

Branża hodowli zwierząt futerkowych jest często kontrolowana. O dobrostan zwierząt i ich prawidłowy rozwój każdorazowo dbają sztaby zootechników i weterynarzy.

Warto zdać sobie sprawę z tego jaki jest kierunek użytkowania tych zwierząt. Tutaj chodzi o najwyższej jakości okrywę włosów. Żeby uzyskać taka okrywę, to musimy zapewnić zwierzętom jak najlepsze warunki. Jeśli cokolwiek będzie nie takie, jak być powinno; żywienie, pomieszczenia, środowisko, to będzie odbijało się to negatywnie na jakości okrywy włosowej – zauważa prof. dr ha. Marian Brzozowski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

24 komentarze:

Zigi Kwiatkowski
Zigi Kwiatkowski:
Chyba Rydzyk dostał od futrowców dużo samochodów. Ciągle ich pokazują w trwam.
Maja Stach
Maja Stach:
że używano teraz sztuczne futra :D
Adam Jabłoński
Adam Jabłoński:
Choćby sobie lobby futrzarskie zamówiło najlepszych krasomówców, do obrony tego "biznesu" nie zmieni to faktu, że jest to ohydna, barbarzyńska i najbardziej moralnie zgniła część przemysłu. Trzymają te biedne i przerażone stworzenia przez całe ich życie w ciasnych klatkach po to aby je potem zagazować i obedrzeć ze skóry aby jakaś tępa sraka miała w czym wyjść poszpanować na mieście. Obrzydliwość.
Maja Stach
Maja Stach:
tylko pieniądze nie ?
qaz zxc
qaz zxc:
Zamknąć ten syf
Kasia Basia
Kasia Basia:
OŚWIĘCIM DLA ZWIERZĄT!!!!!!
prosty tumok
prosty tumok:
a TVN tego nie chce pokazywac
52567274
52567274:
trzeba składać donosy na futerkowców do skarbówki i tyle, zgnoić ich kontrolami! można iść do nich dogadać z nimi na gębę i odrazu podpierdolić do skarbówki
Sławomir Jedyny
Sławomir Jedyny:
Do starych, powtarzanych przez hodowców od lat w obronie ich branży mitów, dochodzą wciąż nowe. Teraz możemy oglądać propagandowy film, w którym Ukraińcom zakazano otwierać dzioba.
Anna
Anna:
Zamknąć w klatkach i gazować, razem z toruńskim belzebubem.
dzioba czek
dzioba czek:
Kto nosi futra bo na ulicy tego nie widać po co ten proceder trwa
icek goldman
icek goldman:
Nie podoba mi się ten biznes
Jan Piwowarczyk
Jan Piwowarczyk:
Produkcja rybna? Myślałem ,że ryby się łowi albo hoduje ?
Magdalena Arciszewska
Magdalena Arciszewska:
Deby tępe i tylr i ja się dziwie telewizji Trwam która przecierz jest taka dobra pomaga tylu ludziom i jest religijna i chrześcijańska no przecierz to brednie nie dajcie się oszukać cena futra to cierpienie tysięcy norek i lisków no prosze nie brońcie tych bezdusznych PSEUDO" BIZMESMENÓE "
Maciej Grycz
Maciej Grycz:
Do piekła
arok16
arok16:
Jak widzę coś takiego to mi się nóż w kieszeni otwiera kua
Break News
Break News:
Lepsze są aspekty holenderskiej branży zwierząt futerkowych w Polsce.
https://www.youtube.com/watch?v=3OBcVMsLZsQ
Magdalena Arciszewska
Magdalena Arciszewska:
Zamknijmy was hodowców futerkowych w ciasnych klatkach po kilka sztuk, bijmy , gazujmy , obdierajmy ze skóry i mówmy , że. Dbamy i spełniamy wasze wymogi . życze wam z całego serca naprawde całego serduszka żeby wam ten POROMBANY PSEUDO. INTERES OKRUTNY BIZNES KASA ZA ŚMIERĆ SKOŃCZYŁA SIĘ .
magdalena kocurek
magdalena kocurek:
to co robicie jest obrzydliwym znęcaniem się nad zwierzętami, jest brakiem. poszanowania życia dla naszych braci mniejszych, jest to morderstwo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie macie za. grosz w sobie serca, czułości i szacunku.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jeszcze głaszczecie te biedne zwierzęta ze świadomością, że pozbawicie ich życia dla futra by zaspokoić chore umysły innych osób....
Maja Stach
Maja Stach:
dobrze że to już koniec !!!
Julia
Julia:
A w ja uważam, że jestescie zwykłymi mordercami i powinno być wam wstyd! bo mi ( i nie tylko) w sytuacjach gdy widzę cos takiego, jest wstyd za to, ze w Polsce dzieją sie takie masowe mordy na niewinnych zwierzętach!
Martyna Sambor
Martyna Sambor:
Coz za PROPAGANDA!!! w rzeczywistosci te zwierzeta sa bite i pozostawiane na smierc!!! Uwazam ze hodowle wszelkich zwierzat futerkowych powinna byc zakazana. http://cenafutra.info/sledztwo-2-miesiace-ferma-norek/
Maja Stach
Maja Stach:
jebane hamy i kłamcy
Piotr Wawreniuk
Piotr Wawreniuk:
Widzę, że w komentarzach wypowiadają się sami weganie. A może się mylę i w rzeczywistości zajadają się mięsem, a nazywają hodowców zwierząt futerkowych mordercami?