Bielsko-Biała - ks. prałat Roman Pindel - konsekracja i ingres nowego biskupa

W uroczystość Trzech Króli ks. prałat Roman Pindel objął stanowisko biskupa ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej. Dotychczasowy gospodarz ks. bp Tadeusz Rakoczy z racji wieku przeszedł na emeryturę.

16 listopada 2013 roku papież Franciszek mianował go biskupem diecezjalnym diecezji bielsko-żywieckiej. Uroczystości przyjęcia sakry biskupiej odbyły się w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej. -- Trzymajcie się słowa życia. Chciałbym te słowa odnieść do siebie i wszystkich, którzy stanowią diecezję bielsko-żywiecką. Abyśmy się zawsze trzymali mocno tego Słowa Życia. Przybyliśmy na tą liturgię, słuchaliśmy słowa bożego, słowa życia i uczestniczyliśmy w uczcie naszego Pana. Modliliśmy się, zapraszaliśmy dawcę życia, Ducha Świętego. Bardzo dziękuję wszystkim którzy przybyli na tą liturgię święceń i ingresu -- mówił ks. bp Roman Pindel.

Metropolita krakowski kard. Dziwisz zwracając się do nowego ordynariusza apelował, aby był „dobrym świadkiem Jezusa Chrystusa" i podejmował mądre decyzje. -- Bądź ojcem i bratem dla twych kapłanów. Wspomagaj ich w trudnej posłudze, bo są na pierwszej linii walki o dusze. Szukaj zagubionych owiec. Okazuj miłosierne oblicze Boga wszystkim ubogim, chorym, słabym, niepełnosprawnym. Miej zawsze otwarte drzwi i serce dla szukających prawdy i sensu. Budź w nich nadzieję. Tak jak twój poprzednik, utrzymuj braterskie kontakty z braćmi i siostrami Kościoła luterańskiego oraz innych wspólnot religijnych -- mówił kardynał.

Sakry biskupiej udzielał metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, współkonsekratorami byli: nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz administrator apostolski diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy. W uroczystościach wzięło udział ok. 30 arcybiskupów i biskupów z Polski, Słowacji, Rumunii, Czech, Ukrainy, a także Paweł Anweiler, biskup diecezji cieszyńskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Nowy gospodarz diecezji bielsko-żywieckiej ma 55 lat i pochodzi z Wadowic. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1983 w katedrze na Wawelu. Pracował w parafii w Kozach i Racławicach. Jest cenionym profesorem biblistą, byłym wykładowcą i kierownikiem Katedry Hermeneutyki Biblijnej i judaistyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Autor licznych książek i artykułów. Przez większość swojej posługi kapłańskiej związany był z archidiecezją krakowską. Profesor nauk teologicznych. Jako hasło swojej posługi pasterskiej ustanowił słowa: „Verbum Vitae continentes" (Trzymajcie się mocno Słowa Życia), z Listu św. Pawła Apostoła do Filipian.

Herb biskupa Pindla zawiera szarfę ze słowami dewizy biskupiej: „Verbum Vitae Continentes -- Trzymajcie się Słowa Życia". Nad nią umieszczony jest na niebieskim tle krzyż jerozolimski, który symbolizuje pięć ran ukrzyżowanego Jezusa. Na tle krzyża znajduje się otwarta księga Pisma Św. z pierwszą i ostatnią literą alfabetu greckiego -- alfa i omega. To przypomnienie, że Jezus początkiem i celem.

W XV-wiecznej bielskiej katedrze to była dopiero druga taka uroczystość. Dwa lata temu święcenia biskupie otrzymał w katedrze Piotr Greger, bp pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej. 7 stycznia 2014 roku Ks. bp Roman Pindel objął kanonicznie diecezję, którą przejął od bp Tadeusza Rakoczego, pierwszego gospodarza diecezji bielsko-żywieckiej.

Foto & video: Mirosław Jamro