Bolesławiec

Nazwa Bolesławiec wywodzi się od słowiańskiego imienia Bolesław, złożonego z dwóch członów staropolskiego nieużywanego obecnie określenia Bole(j) oznaczającego Bardzo oraz Sław oznaczającego Sławę. Imię to oznacza dosłownie „Bardzo Sławny”
Nadano ją miastu na cześć fundatora Bolesława I Wysokiego, który założył miasto około 1190, nadając mu liczne przywileje.
Heinrich Adamy w swoim spisie nazw miejscowości na Śląsku, wydanym w 1888 we Wrocławiu, wymienia nazwę miasta zanotowaną w dokumencie z 1196 – Boleslawez, podając jej znaczenie Stadt des Boleslaw I .. (pol.) Miasto Bolesława I.

Powiązane wiadomości:

8 komentarze:

grzesiekgp2
grzesiekgp2:
Piękne miasto,mam wspomnienia 👍🙂
EDWARD K.
EDWARD K.:
Bardzo piekne miasto. Rodzinne miasto Ani .Chcialo by sie jeszcze raz je odwiedzic ! Pozdrowienia z dalekiej Australii !
Bartosz Kuzminski
Bartosz Kuzminski:
To chyba ewenement na skalę kraju jeśli chodzi o zadbanie i remonty budynków. Byłem tam kilka razy. Jeśli porównać np. Bolesławiec i historyczny Piotrków Tryb. to jest to po prostu przepaść.
Krystyna Janeczko
Krystyna Janeczko:
Moje rodzinne miasto.Najpiekniejsze wspomnienia lat mlodosci.
Gryfus74
Gryfus74:
Pięknie odnowione kamieniczki, super to wygląda
Unser Leben in Polen
Unser Leben in Polen:
🇵🇱👌🌻
Anejta_pl
Anejta_pl:
Ja jestem z Bolesławca naprawdę jest pięknie bardzo lubię chodzić na baseny w tym mieście i lubię też rynek jestem tak pięknie a najbardziej na rynku lubię restaurację Oleńka Lubię też chodzić na place zabaw mamy w tym miejscu taki jeden bardzo fajny plac zabaw plac Waryńskiego bardzo fajny mamy tam harcuwkę. Jestem harcerzem i należę do 22 DH Demon i jestem w trzecim szczepie harcerskim Hubal bardzo fajna że nasze zbiórki bawimy się troszkę mówimy o starych czasach o Hubalu oraz Robercie baden-powellu mam tu bardzo dużo znajomych mam fajną szkołę naprawdę w tym mieście jest pięknie
DIANA CAT
DIANA CAT:
Спасибо за просмотр