CD Projekt: komentarz do wyników finansowych za I kwartał 2021

Moja książka ► https://sladamibuffetta.pl/ksiazka/
Gamedev Inwestor ► http://gamedevinwestor.pl/
Kurs Blogerzy o Giełdzie ► https://sladamibuffetta.pl/blogerzy-start/

*komentarz nagrany 2 czerwca (w trakcie trwania sesji)

0:00 Czy warto mieć akcje CDR? To zależy :)
3:16 Michał Kiciński, Swedbank Robur i inni akcjonariusze
5:44 Wyniki za 1 kwartał 2021 (vs. oczekiwania rynku i rok 2020)
13:10 Najbardziej trafiona analiza domu maklerskiego i ciekawe liczby z raportu
18:30 Omówienie prezentacji wynikowej
24:40 Krótkie pozycje funduszy na CDR
26:48 Gra planszowa Wiedźmin, mobilny Harry Potter i inne ciekawostki
29:24 Wyniki CDR na tle sektora producentów gier w Polsce

Facebook ► https://www.facebook.com/doradcatv

Twitter ► https://twitter.com/TomaszJaroszek
Kontakt (Pytania/propozycje współpracy) ► [email protected]

Treść wpisów i analiz publikowanych na niniejszym blogu jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów Autora i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Autor bloga nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podejmowane na ich podstawie.

Źródła:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Michal-Kicinski-zwiekszyl-zaangazowanie-w-CD-Projekcie-do-10-36-proc-8121085.html
https://www.gry-online.pl/newsroom/retrovibe-michal-kicinski-wydawca-gier-indie/z11fde1
https://twitter.com/pulsinwestora/status/1399397034134806531
https://www.pb.pl/cd-projekt-przedstawil-wyniki-za-i-kwartal-2021-1118129
https://www.cdprojekt.com/pl/media/aktualnosci/cd-projekt-podsumowuje-poczatek-2021-roku/
https://www.cdprojekt.com/pl/wp-content/uploads-pl/2021/05/srodroczne-skrocone-skonsolidowane-sprawozdanie-finansowe-za-i-kw-2021.pdf
https://www.cdprojekt.com/pl/wp-content/uploads-pl/2020/05/sprawozdanie-finansowe-grupy-kapitalowej-cd-projekt-za-1-kw-2020-r.pdf
https://www.biznesradar.pl/raporty-finansowe-rachunek-zyskow-i-strat/CD-PROJEKT
https://strefainwestorow.pl/artykuly/spolki/20210602/cd-projekt-wyniki
https://www.cdprojekt.com/pl/inwestorzy/centrum-wynikow/
https://www.cdprojekt.com/pl/wp-content/uploads-pl/2021/05/q1-2021-results-presentation.pdf
https://www.cdprojekt.com/pl/media/aktualnosci/wiedzmin-3-dziki-gon-dolacza-do-oferty-playstation-now/
https://rss.knf.gov.pl/RssOuterView/faces/start2OuterView.xhtml
https://www.kickstarter.com/projects/goonboard/the-witcher?ref=section-homepage-projectcollection-2-staff-picks-popular
https://zagramw.to/wiedzmin-stary-swiat
https://www.youtube.com/watch?v=Odv4OR24S_s&ab_channel=IGNIGNZweryfikowano
https://techcrunch.com/2019/06/21/harry-potter-wizards-unite-reaches-400k-downloads-300k-in-consumer-spend-in-u-k-and-u-s/
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zyski-prodcentow-gier-z-GPW-CD-Projekt-nie-jest-liderem-8125251.html
https://www.ppe.pl/news/157939/thorgal-podzieli-losy-wiedzmina-cd-projekt-red-moze-zajac-sie-kolejnym-ip.html

24 komentarze:

DoradcaTV
DoradcaTV:
Obiecałem, że postaram się nagrać przed wyjazdem i mamy to 😊 Nagranie ze środy (2 czerwca), edukacyjny komentarz do wyników CDR za 1 kw. 2021. Nikt nie ma szklanej kuli, więc nie zamierzam tu zgadywać gdzie będzie kurs w najbliższym czasie. Przy tej zmienności równie dobrze możemy zobaczyć zejście do 120 czy 100 zł, jak i gwałtowne odbicie do 200 zł przy wyjściu jakiegoś funduszu z krótkiej pozycji. Nie zgadujcie, planujcie transakcje lub po prostu nie zajmujcie żadnej pozycji.

Każdy kto ma te akcje w portfelu musi patrzeć na to przez pryzmat swojej strategii (ktoś kupował te akcje po 4, ktoś po 40, a ktoś po 400 zł – w każdym wypadku inna cena zakupu będzie pewnie determinować Wasz stosunek do tej spółki), procentowego udziału w portfelu oraz brać pod uwagę horyzont inwestycyjny.

Ps. Od wczoraj 2 rzeczy już się zmieniły: pozycje krótkie są większe i Thorgal już został zdementowany
Ps 2. Na komentarze mogę odpowiadać ze sporym opóźnieniem
miłego weekendu!
Captain Lukkaz
Captain Lukkaz:
Bardzo fajne, solidne omówienie, dzięki!
Paweł Łanocha
Paweł Łanocha:
Jak można mówić że nie ma nic przed nami skoro za dwa miesiące wychodzi nowa gra na smartfony ?
Adamus1410
Adamus1410:
CDR znakomicie pokazuje, że nie warto sztywno trzymać akcji w portfelu i jak ważny jest timing, ogólnie cały sektor gier
jest dziś na zakręcie, jest o czym myśleć w zarządach i innych gremiach.
Filip Zymek
Filip Zymek:
20:50 - trochę to banał ale to się tyczy każdego softu i w sumie każdej innej rzczy. Jak się znajdzie wade konstrukcyjną samochodu to też ciężko ją poprawić jeśli auto już w sprzedaży jest od kilku miesięcy ;)
mst
mst:
1:30 Bzdura totalna. Cena zakupu nie ma żadnego znaczenia do tego, czy warto trzymać dalej, czy nie. Może jakieś podatkowe optymalizacje to zaburzają, ale ogólnie typowy błąd poznawczy.
Rafał Rafał
Rafał Rafał:
Ciekawe👍
Damian Guenther
Damian Guenther:
Ja kupilem dwa dni temu po 154zl. Wyglada na podwojne dno i byc moze gora do luki cenowej wyzej
Antek Solok
Antek Solok:
0:01 tragedia szkoda gadac
Fundamenty Finansowe
Fundamenty Finansowe:
Jak zwykle solidny materiał. Dużo zależy od terminu, na jaki kupiliśmy akcje. W bardzo długim terminie może się okazać, że CDR i cała branża jest bardzo fajnie wyceniona :) Oby z CDR nie odchodziło już więcej istotnych osób i niech tworzą kolejne gry na spokojnie.
Przemysław Kozak
Przemysław Kozak:
Ja uważam, że niestety DM BOŚ mimo swoich niezaprzeczalnych kompetencji poległ przy wycenie CDprojektu. Rozpiętość cenowa 448 - 138 (?) to ewidentna porażka i przypomina to raczej rzucanie lotkami przez małpę do tarczy, aniżeli projekcje i profesjonalną wycenę. Jakbym był klientem i prowadził inwestycję zgodnie z rekomendacjami to raczej byłbym lekko zdenerwowany (ładnie ujmując wk.....). No cóż, chłopaki zapomnieli o jednej ważnej zasadzie "lepiej być mile zaskoczony niż niemile rozczarowany". Pozdrawiam wyznawców Buffeta ;)
czuplak
czuplak:
Biorac pod uwagę to, ze zarząd na pewno spodziewał sie reakcji po premierze, to branie za to premii jest niezłą bezczelnością. Pokazuje to zarazem, ze mają w d... inwestorów.
Bartosz Lenartowicz
Bartosz Lenartowicz:
Tomku świetny filmik, ale mam pytanie z którym nie mogę sobie poradzić. Zwykły inwestor kupuje akcje żeby na nich zarobić, bo cena jest niska, a członkowie zarządu mają dodatkowe motywacje takie jak: utrata kontroli nad firmą, brak możliwości przeforsowania swoich decyzji w zarządzie, wrogie przejęcie. Skąd wiadomo że decyzja o zakupie akcji przez członka zarządu (wiem że kicia nie jest w zarządzie) podyktowana jest czynnikami finansowymi zysk na akcjach, a kiedy kontrolą nad firmą.
lopcio x
lopcio x:
Większe firmy deweloperskie gier upadały niż cdp Więc jeszcze jedna wpadka jak Cyberpunk i mają duże kłopoty a jakoś nie widać nic fajne że robią - mobilna gra o wiedźminie może nie udźwignąć studia
Adrimi
Adrimi:
Co do tej rekomendacji domu maklerskiego BOŚ to nikt nie potrafi przewidzieć dokładnie przyszłości, wydaje mi się, że analityk po prostu szczęśliwie trafił z prognozą wyników i to tyle. Warto jeszcze spojrzeć na jego inne analizy, a tym bardziej spojrzeć na analizy innych domów maklerskich i czy większość z nich faktycznie wyczuła ten spadek.
Tak jak w myśl powiedzenia, że popsuty zegar dwa razy na dobę pokazuje dobry czas.
Krzysztof Szedzielorz
Krzysztof Szedzielorz:
Szybko zrozumiałem na twoim kanale wlasnej skórze że lepiej inwestować pasywne bo narazie to cd projekt w plecy kupowany po 250zl AT&T miał być taki solidny a jest wielka niewiadoma. Zawsze jakieś mądre doświadczenie. Dzięki
Nakago7
Nakago7:
ile zł jesteś w plecy na CDR ?
SirPi
SirPi:
Ja kupuje jak tylko mam wolne środki. Jestem przekonany, że wiesiek 4 wyjdzie w tej czy innej formie. I to pewnie zajmie kolo 2-3 lat ogloszenia bo jeszcze na dobre nie rozpoczęli produkcji ale w końcu to info gruchnie.
eryk wnuk
eryk wnuk:
Spółka dobra i mam ją nadal, Buffett mawiał kupuj jak się leje krew na parkecie
Michał P
Michał P:
Chociaż Pokemon Go, zdobyło popularność jako single player, to podwyższyło poprzeczkę i umożliwiło rozgrywkę między graczami. Witcher Monster Slayer to single player, co będzie, jak w przypadku innych gier CDR ograniczało liczbę użytkowników.

W analizach, rzadko się wspomina, o tym, że Cyberpunk będzie potrzebował kolejnych dużych nakładów na marketing. Oczywiście jest zbliżający się serial anime, ale to póki co 10 odcinków, nie znamy daty premiery, samo anime też z góry ogranicza liczbę widzów. (Nie wiem, jak pokrywa się liczba graczy, z liczbą fanów gatunku).

Kolejne powiększone pozycje short.

Będzie problem
Game On
Game On:
Świetny materiał.Tak z ciekawości to jak fundusze będą zamykać krótkie pozycję to będzie oznaczało wzrost akcji,zgadza się? Chodzi mi bardziej o mechanikę, czy do tego będą się przyczyniać (wzrostów)?
Arek A
Arek A:
DoradcaTV aż się boję pomyślęć jak jesteś w plecy na CDR skoro ostatnie pół roku " uśrsdniasz" cenę zakupu :O
Jarek Jeleń
Jarek Jeleń:
Mam nadzieję, że wszystkie osoby, które zalewały ten kanał komentarzami z prośbą o analizę CDR dotrwały do końca z najwyższym poziomem skupienia i uwagi oraz przeczytały ze zrozumieniem przypięty post P. Tomka. I choć minimalnie wzięły sobie do serca sugestię o samodzielności...
Wydaje mi się, że wiele osób, pomimo myśli przewodnich przekazywanych na tym kanale, wciąż nie potrafi ustalić konkretnego planu działania i scenariuszów dla różnych sytuacji. I chcąc nie chcąc włączają się emocje, panika. I najgorsze - szukanie odpowiedzi tam, gdzie nie powinno się ich szukać.
SKINhead1908
SKINhead1908:
Wydaje mi się że podchodzisz jednak nieco zbyt optymistyczne do tematu. Najbliższy duży tytuł, patrząc realnie, może zostać wydany za 5 lat. Nie widzę żadnego potencjału na osiągnięcie dobrych zysków (porównywalnych z tymi za poprzedni kwartał) do tego czasu, bo tak jak sam wspomniałeś gra już jest przeceniona, a sprzedaż dlc jest silnie skorelowana z sprzedażą podstawki. Dodatkowo nie mamy żadnej gwarancji że następne gry spółki odniosą jakikolwiek sukces (przykład cyberpunka to pokazuje, aktualnie mimo "rosnącej jakości" produktu oceny na steam spadają). Ignorując poprzedni kwartał c/z spółki to ok 80, a w zasadzie ma jeden mocny tytuł który gracze już intensywnie ograli (wbrew temu co mówisz nie uważam cyberpunka za silny brand, zważywszy zwłaszcza na bardzo zły aktualny piar potęgowany premiami i wypłatą dywidendy gdy spółka ma niepewną przyszłość). Przykład choćby no man's sky pokazuje że gdy gra jest beznadziejna każdy o tym krzyczy ale gdy gra staje się dobra, praktycznie wszyscy to przemilczają.

Podsumowując, jest bardzo dużo ryzyk na długi termin (pozwy, powodzenie restrukturyzacji, zdolność do odratowania wizerunku, powodzenie następnych tytułów), a cały zysk długoterminowej inwestycji opiera się na następnych AAA.

Warto sobie zadać pytanie czy fundamentalnie opłaca się zainwestować w tak niepewną spółkę o c/z 80, czy nie lepiej byłoby już zainwestować w np. ActivisionBlizzard które również przechodziło kryzys wizerunkowy a jest zdecydowanie lepiej wycenione. No chyba że ktoś kupuje bo "liczy" że wzrośnie ale to już jest spekulacja a nie inwestycja.