Choroby zakaźne: Borelioza, czyli choroba z Lyme

POPRAWKA!
9:35 - oczywiście dożylnie stosowana jest penicylina G - czyli penicylina benzylowa, która jest podawana dożylnie (i.v.) oraz domięśniowo (i.m.)
Penicylina V - to penicylina fenoksymetylowa - stosowana w formie doustnej

W dzisiejszym odcinku opowiem o boreliozie - jednej z bardziej znanych chorób zakaźnych przenoszonych przez kleszcze.

Jeśli bardzo podobają Ci się filmy i chciałbyś wesprzeć mnie w tworzeniu ogólnodostępnych materiałów, które pomogą studentom medycyny w nauce, zajrzyj na moje konto Patronite i dołóż cegiełkę do tworzenia nowoczesnej edukacji medycznej w Polsce!
https://patronite.pl/brodatamedycyna

*Filmy się podobają?
- Zasubskrybuj kanał, aby być na bieżąco!
*Chcesz słuchać odcinków w drodze do szkoły czy pracy?
- Słuchaj nas na Spotify: https://bit.ly/brodatamedycyna
- i Apple Podcasts: https://bit.ly/brodatypodkast
*Szukasz więcej informacji? Wejdź na: http://facebook.com/brodatamedycyna
*W poszukiwaniu notatek odwiedź naszego Bloga: https://brodatamedycyna.wordpress.com/
*Chcesz wiedzieć co u mnie słychać i jak nagrywanie odcinków wygląda od kuchni? Wpadnij na mojego Instagrama: https://instagram.com/brodatamedycyna #medycyna #chorobyzakaźne #infekcja

13 komentarze:

Martyna
Martyna:
Elegancko, super że pojawiają się takie porządne filmiki medyczne na polskim yt :) Dobra robota, widać że umiesz przekazać swoją wiedzę w bardzo przystępny sposób
Eligiusz Bera
Eligiusz Bera:
Bardzo dobry materiał Wysłuchałem już wielu filmów a ten był oceniam najlepszy
damianoitaliano romano
damianoitaliano romano:
Dzieki za super material!
Artur Burzawa
Artur Burzawa:
Świetny film! Akurat przed egzaminem z parazytologii. PS: a nie penicylina G jest dożylna?
Weronika Gromek
Weronika Gromek:
super film <3 świetnie się tego słucha <3
Stokrotka Polna
Stokrotka Polna:
A czemu nikt nie mówi o koinfekcji do boreliozy?
Stokrotka Polna
Stokrotka Polna:
Wszystko pięknie a jeśli krętki wejdą w tkanki to wyniki nie pokażą .
Arek Dudisz
Arek Dudisz:
Borelioza IgG (ICD-9: S21)

Wynik badania 161,3 U/ml

UWAGA! Zmiana norm:

Interpretacja wyniku

>=15 wynik dodatni

>=10-<15 wynik wątpliwy

<10 wynik ujemny

Borelioza IgM (ICD-9: S25)

Wynik badania 8,536 U/ml

UWAGA! Zmiana norm:

Interpretacja wyniku

>= 22 wynik dodatni

>=18-<22 wynik wątpliwy

<18 wynik ujemny
co to oznacza? lekarze mowia ze choroby nie ma a objawy mam i to drzenie ciala, swiatlowstret, mety itd
Yes Yess
Yes Yess:
Penicylina V dożylnie?? Chce Pan rozpuszczać tabletki i je podawać dożylnie?! To dopiero magik..
Radosław Jarosz
Radosław Jarosz:
oj... borelioza to temat rzeka... sam jestem" borelikiem", pochodne od gruzlika.... z doswiadczenia powiem tak, ze jak zauwazymy kleszcza to kazdy powinien poddac sie 3-4 tygodniowej antybiotykoterapii aby własnie uniknac stadia póznego ewentualnego zakazenia, jak ja chorowałem czynnie to w kraju na temat boreliozy nikt nic nie mówił, beton lekarski uznawał mnie za hipochadryka, bo przeciez wyniki mam dobre a marudze, w efekcie w tamtym czasie chorych na borelioze leczono poprzez wyniki badań, a ze nie ma testu na borelioze tak jak np: na hiv, to wszystko sie rozmazywało i chory z objawami zostawał sam. Ja osobiscie maiłem kilka diadnoz od SM po Grzybice abym tylko odczepił sie od tej boreliozy niestety leczenie nie przynosiło skotków dopiero właczenie trzech antybiotyków naraz dało efekty ( dlaczego trzy antybiotyki jednocześnie , ano dlatego ze ta bakteria jest cwana i w organizmie ma trzy postacie aby sie wyleczyc trzeba zwalczyc je wszystkie np forme przetrwalnikową , wszystkim ztcze zdrowia , a lekarzom tym z Polski otwartości bo medycyna to nauka a nauka idzie do przodu i nie znaczy ze tego co cie nauczyli rok temu jest jeszcze aktualne
Roza K
Roza K:
Oprócz kleszczy boreliozę mogą przenosić także meszki , komary , muchy końskie i pajęczaki.
Badania Elisa i Western-Blot są mało przydatne , w starej boreliozie nic na nich nie wychodzi. Mi nie wyszło na tych badaniach nic , ale badałam gdy boreliozę miałam już ok. 5 letnią rozsianą.
Jestem po 2 letniej terapii ILADS na neuroboreliozę , cardioboreliozę i boreliozę stawowo-kostną. Bardzo wyniszczająca i dotkliwa choroba... nikomu nie życzę ; mnóstwo objawów , nie da się normalnie pracować , są dni że leżysz i jęczysz nie mogąc nawet zebrać myśli, na pewno 2-3 tygodnie antybiotykoterapii by mi nie pomogło. Jedynie terapia ILADS była skuteczna i wyleczyła mnie . Po roku od odstawienia antybiotyków ( brałam je przez 2 lata po kilkanaście dziennie ) zaczęłam uprawiać sport i wreszcie czuję się zdrowa . Ja już prawie zapomniałam jak to jest być zdrową 😀 .
Medycyna akademicka niestety nie uznaje terapii ILADS ale moim zdaniem to błąd ! Borelioza to ciężka choroba , leczenie jej antybiotykami przez kilka tygodni jest niepoważne i bez sensu. Nie ma czegoś takiego jak stan poboreliozowy - tak naprawdę to niedoleczona borelioza.
Ostatnio pojawiła się możliwość leczenia boreliozy Anticolem - muszę przyznać, że działa równie dobrze co koktajl antybiotykowy , a ma mniej skutków ubocznych.
Brodaty studencie medycyny 😉wierzę, że będziesz dobrym lekarzem i takie choroby jak borelioza będziesz leczył skutecznie nie poprzestając jedynie na oficjalnych danych.
Mój brat także skończył medycynę i uczono Go tak jak Ciebie , jednak z czasem musiał przyznać, że akademickie podejście do boreliozy jest błędne.
Jestem Mistrzem
Jestem Mistrzem:
Wiem że nie ma temat ale mam pytanie. Jak wyglądają egzaminy na studiach medycznych ? Chodzi o to w jakiej są formie czy są pytania otwarte czy A, B, C, czy trzeba mocno się rozpisywać, czy to są takie zadania typu porównaj coś z czymś? Jak wygląda takie przykładowe pytanie na teście
eMKi
eMKi:
Życzę Ci, żebyś zachorował, i ciekawe jak długo będziesz uważał że masz "post lyme syndrom". Ja jestem po rocznej antybiotykoterapia, i jestem w końcu zdrów. Mało tego podajesz przykłady, to podaj źródła badań, które wskazują że długa antybiotykoterapia nie pomaga.