Co MUSISZ wiedzieć o jodzie - płyn Lugola, jod i zdrowie tarczycy | Dr Bartek Kulczyński

Dzisiejszym tematem jest jod i płyn Lugola. Apteka niedalego mojego miejsca zamieszkania nie dysponuje już tym preparatem, z ciekawości sprawdziłem. Podobnie w większości miast preparat został wykupiony. Przyczyną jest katastrofa w Czarnobylu, o której wiele osób wciąż pamięta, oraz oczywiście tocząca się wojna na Ukrainie. W efekcie wiele osób zastanawia się, czy płyn Lugola można pić, aby chronić zdrowie tarczycy. Tarczyca gromadzi około 80% ustrojowych zasobów jodu, co pokazuje, jak ważny dla niej jest jod. W filmie opowiem, dlaczego nadmiar jodu może powodować zarówno niedoczynność tarczycy, jak i nadczynność tarczycy. Objawy niedoczynności tarczycy omówiłem w innym filmie na kanale. Jeśli interesują Państwa zagadnienia takie jak efekt Wolffa-Chaikoffa, źródła jodu w diecie, jod nad morzem, płyn Lugola a skażenie radioaktywne, to zapraszam do oglądania. Pozdrawiam, dietetyk dr Bartek Kulczyński.

✔️ Mój newsletter w formie porannego dziennika zdrowia:
https://drbartek.pl/dziennik/

✔️ Zasubskrybuj mój kanał i kliknij ikonę dzwonka, aby być na bieżąco:

https://bit.ly/subskrybuj_moj_kanal

✔️ MÓJ E-MAIL:
[email protected]

✔️ MÓJ INSTAGRAM:
@drbartekpl

✔️ MÓJ FANPAGE:
fb.me/drbartekpl

✔️ MÓJ BLOG:
www.drbartek.pl

✔️ KRÓTKO O MNIE:
W dorobku mam 67 publikacji naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, opublikowanych przez wydawnictwo Elsevier, Springer, Taylor & Francis i inne. W latach 2015-2019 byłem redaktorem czasopisma naukowego „Postępy Dietetyki w Geriatrii i Gerontologii”. Od lat współpracuję z czasopismami, dla których piszę artykuły popularno-naukowe o dietetyce. Napisałem ich około 300. Od 2018 roku jestem zatrudniony przez Uniwersytet Przyrodniczy, gdzie prowadzę zajęcia ze studentami dietetyki i technologii żywności. Od 2012 roku do dziś prowadzę własną praktykę dietetyczną, w ramach której opracowuję pacjentom indywidualne plany żywieniowe. Stopień doktora mam z technologii żywności i żywienia.

100+ komentarze:

Dr Bartek Kulczyński
Dr Bartek Kulczyński:
https://drbartek.pl/dziennik/ - na tej stronie można zapisać się na mój darmowy newsletter o zdrowiu
Marzena Niedźwiecka
Marzena Niedźwiecka:
Po przeczytaniu książki "Jod leczy" biorę 4 krople 12% płunu lugola ponad pół roku i czuję się świetnie. Nie potrzebuję żadnych badań wystarczą mi historie ludzi którym jod przywrócił zdrowie a nawet uratował życie. Żyjemy w tak skażonym środowisku, że jod jest dla nas niezbędny. Pozdrawiam wszystkich zwolenników jodu 🤗
Anna Kowalska
Anna Kowalska:
Moja córka od 6 lat bierze jod i tsh z 8 spadło na 1,5. Euhtyrox poszedł do szuflady, a podobno miała go brać do końca życia
Looking For My self
Looking For My self:
Najważniejszy spokój, głębokie i świadome oddychanie. Niczego nie robić kierując się strachem. Najpierw zbadać sprawę. Dziękuję za informację!
PA WE⚔️
PA WE⚔️:
Biorę płyn lugola w takiej ilości jaką zaleca Pan doktor Czerniak, czuję się po tej dawce świetnie! Po mimo bardzo aktywnego życia. Pozdrawiam! Zdrowia i wolności!
Radas
Radas:
W większości przypadków nie będzie skutków ubocznych po spożyciu większej ilości płynu lugola, jeżeli organizm będzie najwpierw nasycony odpowiednimi substancjami do prawidłowego metabolizowania jodu - B2, B3 (niacyna), cynk, selen, magnez, A i C, 25(OH)D3 - 50ng/ml~, K2-MK7

Dodatkowo jod usuwa toksyny z organizmu i jako pierwszy staje do walki z jakąkolwiek infekcją.
Irena Kreutzer
Irena Kreutzer:
Nieustannie slyszymy o odpowiednim odzywianiu i dostarczaniu odpowiednich skladnikow diety. Jestem z pokolenia lat 60 tych, nie mielismy tak przetwozonej zywnosci. Mleko, smietana, sery, jajka, kapusta i ogorki kiszone w drewnianych beczkach, sledzie prosto " z beczki " i w koncu warzywa i owoce sezonowe. Nikt nie umieral z braku cytrusow, braku w zimie salaty( nowalijek) i inych warzyw zalegajacych na regalach sklepowych caly rok. Rodzice podawali nam codziennie lyzeczke tranu i bylismy zdrowi jako dzieci i mlodziez oraz dorosli. Ta " roznorodnosc " produktow zwykle nie ma za wiele wspolego ze zdrowiem- przetwozona zywnosc i wyjalowioe gleby zbieraja teraz zniwa. Jest zbyt duzo czynnikow powodujacych zwiekszenie chorob.
olekt1970
olekt1970:
Jestem wlasnie na etapie przyjmowania 500mg plunu Lugola na dobe w celach zdrowotnych i oczyszczenia organizmu z metali ciezkich... zyje i mam sie bardzo dobrze....pozdrawiam
Elizabeth Bacon
Elizabeth Bacon:
Nowy odcinek=nowa lekcja. Wszystko się przyda jeżeli nie teraz
to w przyszłości dla utrzymania zdrowego organizmu. Należy jednak stosować teraz nową wiedze w odżywianiu ażeby uniknąć wszelkich chorób w przyszłości. Bardzo, bardzo dziękuje dr Kulczynski za przekazanie nam wiedzy dla utrzymania zdrowia. Mam również pytanie czy myślał Pan o napisaniu książki zawierającej wszystkie informacje które przekazuje Pan nam w swoich filmach- odcinkach na kanale YouTube? Ja bym chętnie kupiła taka ksiazke zamiast notatek które musze robić przy każdym nowym odcinku. Myślę ze jest dużo więcej zainteresowanych osób taka książka.
Bardzo dziękuje za dzisiejszy program o jodzie i serdecznie pozdrawiam.
Gina Regina
Gina Regina:
Wykład bardzo ciekawy w odniesieniu do istniejących badań naukowych. Niestety, nazbyt często brak takich badań naukowych powoduje to, że lekarze nie są w stanie skutecznie leczyć pacjentów, bo przepisywanie znikomych dawek np. jodu nie jest w stanie uzdrowić pacjenta z choroby. Nie ma się co dziwić, że ludzie sami na sobie eksperymentują, poszukując innych źródeł informacji od lekarzy praktyków, którzy z sukcesem stosowali dużo większe dawki jodu, lub od innych osób, które się odważyły takie dawki brać. Jedną z nich jest moja córka, której żaden lekarz nie był w stanie pomóc, a dopiero stosując duże dawki jodu wróciła do równowagi zdrowotnej. Tarczyca rzutuje niestety na funkcjonowanie całego organizmu, a jod działa nie tylko na tarczycę, ale i na wiele innych organów. Niemniej dziękuję za wiele cennych informacji, i z zainteresowaniem będę czekała na kolejne Pana nagrania:).
Bogusława Solender
Bogusława Solender:
Dlaczego badanie Wolfa Chaikofa nie zostało powtórzone? Ja również piję z rodziną 5% plyn lugola i mamy się świetnie
Beata Czernecka
Beata Czernecka:
Piłam lugole i bardzo dobrze pamiętam ten czas. Dziękuję za wiedzę, którą Pan przekazuje..🙂
Grzegorz
Grzegorz:
Świetny kawał materiału. Dziękuję
Patryk P
Patryk P:
W tym materiale znalazłem odpowiedzi na ważne pytania, dziękuję:)
Evelyn Kowalczyk
Evelyn Kowalczyk :
Dziękuje ślicznie za klarowne wyjaśnienie.
Kamila Gotowiec
Kamila Gotowiec:
Szkoda, że w nagraniu nie został wspomniany fakt wypierania z organizmu toksycznego bromu poprzez przyjmowanie jodu czego efektem jest odtoksycznienie właśnie organizmu z tego pierwiastka a nie zatrucie jodem. To jest bardzo ważna kwestia. W rybach natomiast jest więcej rtęci niż pożytecznego dla całego organizmu jodu.
Maria Wieleba
Maria Wieleba:
Serdecznie dziękuję panie doktorze za cenne informacje ♥️🌷
Elza
Elza:
jod był stosowany w medycynie przez lata , mnie z mlodzieńczej niedoczynności tarczycy lekarz wyprowadził jodem , a jeszcze dokladnie w roku1991 +ś.p dr Majewski z Sosnowca w takim samym przypadku , płynem Lugola skutecznie pomógł mojej 14 letniej córce , podczas gdy pani prof , z katowickiej kliniki próbowała zaserwować dziecku euthyrox
Hena
Hena:
Bardzo rozważnie przekazał Pan ten temat. Sama brałam przez ponad 3 miesiące po 8 -10 kropelek Lugola i z TSH 0,2 (lekka nadczynność tarczycy) po tym czasie moje TSH wzrosło do 24,0, czyli wpadłam w niedoczynność. Z jodem muszą bardzo uważać osoby z chorobami tarczycy.
Bozena Niemyjska
Bozena Niemyjska:
Witam Panie Doktorze dziękuję za bardzo za cenne informacje. Pozdrawiam.
Ela Łojek
Ela Łojek:
Świetny wykład bardzo dziękuję Panie Bartku 👍🙆🌹🌹🌹
Ania
Ania:
Dziękuję za Pana pracę i ogromną wiedzę.
Eteria
Eteria:
Piję płyn lugola od dłuższego czasu...
Miło Pana słuchać, bo to pożyteczne.
Janina Markowska
Janina Markowska:
Dziękuję za tyle cennych informacji, pozdrawiam serdecznie
Persona 5 Royal
Persona 5 Royal:
Po Pana dziennikach czekałem na ten odcinek! Super i dziękuje za tyle informacji!
Ilona
Ilona:
Dziękuję za ważne informacje. Mam pytanko, dlaczego niektóre ryby morskie mają więcej jodu a inne mniej, skoro pochodzą z tego samego morza czy oceanu? 💙I mam jeszcze jedno pytanie, czy załączona lampa solna w pokoju także dostarcza jodu???
Simon One
Simon One:
Dziękujemy za program!
M S
M S:
Panie Bartku, brawo za ten odcinek. Bardzo dobrze przygotowany materiał.
Pozdrawiam
Maria Fk
Maria Fk:
Witam pana doktora ✨..Dziękuję za super 👍 odcinek ...Ja jestem po usunięciu tarczycy już od 6lat .💫.Pozdrawiam cieplutko ☀️ i życzę miłego wieczoru 🌛✨.
Wanda Bożena
Wanda Bożena:
Cieszę się,że trafiłam na tak wspaniały wykład Dziekuje Doktorze ♥️
Wanda Cieciuch
Wanda Cieciuch:
Panie Bartku, jest jeszcze inny problem, blokowanie wchłaniania innych pierwiastków przez suplementację jodu, przy niedoczynności tarczycy, ja stosuję od lat Letrox i nikt mi nie mówił o ubocznych skutkach, że powinnam brać też kwas foliowy, żelazo, B12, B6, mimo, że to uzupełniam mam nadal niedokrwistość, problemy z sercem, ubytek masy mięśniowej, odczucie chłodu, nasilenie rzzs, pozdrawiam cieplutko i dziękuję za to opracowanie, Wanda, lat 68🙏💕💞🤗
Alek sandra
Alek sandra:
Bardzo ciekawy wykład, dobrze posłuchać temat z innej nieco strony. Jednak nie odpowiada on na wszystkie pytania i nie rozwiewa wątpliwości co do tego kontrowersyjnego pierwiastka. Są ludzie, którzy porzucają leki na tarczyce i stosują wspomniany protokół jodowy i co ciekawe, z zaskakującymi rezultatami. Więc coś jest na rzeczy z tymi dużymi dawkami jodu..
Bozena G
Bozena G:
Lęk,strach, pośpiech od złego pochodzą.
Ted Renotti
Ted Renotti:
Dziękuję panie dr. Bartku. Pozdrawiam serdecznie. p.s. Proszę o rozwinięcie tematu o ALGACH.
Bob crypto lover
Bob crypto lover:
Po proszę materiał o strofantynie 😉
Andrzej R
Andrzej R:
Sól nie jest w ogóle sposobem na dostarczenie jodu. Tej soli niepowinno się dotykać, jod jest tam ze względow technologicznych, a nie zdrowotnych Jeżeli mówimy o soli, to tylko o naturalnej najlepiej kłodawskiej. Sól kuchenna to sól po obróbce termicznej i jest tam tylko czysty chlorek sodu bez otoczki, a to problem dla nas. Jod jak najbardziej, ale nie sól kuchenna. Panie Bartku robi Pan dobŕą robotę, ale z całym szacunkiem proszę poszukać trochę o soli. Mam nadzieję, że robi to Pan nieumyślnie.
Pozdrawiam
Mirosława B.
Mirosława B.:
Witam
Mam pytanie jeżeli jod jest wydalany z moczem to jak mozna go przedawkowac ???
Chyba tylko w wypadku dysfunkcji nerek .
Podobno każda nasza komórka potrzebuje jodu.
Leszek Gorny
Leszek Gorny:
Dziękuję że wspaniałe programy👍
Jadwiga Job
Jadwiga Job:
Dziękuję, konkretna dawka wiedzy 🙂. Czy zrobi Pan materiał o aloesie?
Z Lutzkof
Z Lutzkof:
Dziękuję za rzetelny wykład. Pozdrawiam.
Maria B
Maria B:
Czy stosując inhalację w tężni z solanką zawierającą jod jest bezpieczne?
besta 717
besta 717:
Panie Bartoszu, przesyłam serdeczności ♥️
Celina Szypryt
Celina Szypryt:
Informacje jak zwykle cenne, dziekuje bardzo
Danuta Strykowska
Danuta Strykowska:
Bardzo podobają mi się pana dr wyklady
Halina Ogrodniczak
Halina Ogrodniczak:
Bardzo dziękuję za taki ogrom wiadomości.
Pana praca to jakby przekopać Mierzeję Wiślaną -łopatą.
Jeszcze raz dziękuję za rzetelne podejście do życia.
Sił życzę i pozdrawiam 🍀...
Miss Bee
Miss Bee:
Szanuję Pana🤗
Czytam Zdrowie bez Leków!
Odkrywamy zakryte🔎
Krystyna Dytkowska
Krystyna Dytkowska:
Dziękuję za bardzo przydatne wiadomości o jodzie. Pozdrawiam
Kazia Blaziak
Kazia Blaziak:
Super film,ogromna wiedza, dzięki
skorupa strupa
skorupa strupa:
Dzięki, codziennie jem ten paskudny kelp aby być zdrowym - może nagrasz oddzielny odcinek o nim (kelpie), ja bym z chęcią obejrzał
Lucyna Sielicka
Lucyna Sielicka:
Dobry temat, profesjonalizm panie doktorze Bartku, dziękuję pozdrawiam
Ania Kasia
Ania Kasia:
Bardzo dziekuje za wyczerpujacy wyklad..Znany mi temat od wybuchu w Czarnobylu..kiedy bez naszej rodzicow wiedzy truto dzieci/ przedszkolaki/ podawaniem wlasnie jodyny..i znalam opinie sceptykow..o ostroznosci z przedawkowaniem.Przez ostatnie lata przesladuje nas wrecz temat niedosalania..jakoby sol miala zatrzymywac wode w organizmie..Dawno doszlam do wniosku..ze minimu soli..tj.jodu jest wazniejsze dla ogolnego stanu zdrowia anizeli rezygnacja z soli.Pozdrawiam z Florydy..serdecznosci przesylam i zyczenia satysfakcji i dobrego samopoczucia .Swietny program..jednoczesnie pouczajacy .Pamietajmy..ze rozsadne podejscie do reklam suplementow i nowoczesnych medykow.ktorzy wrecz preferuja suplementy..czasem..sorry..o d..e potluc..zwlaszcza produkcji izraelskiej...moga wpedzic nas w klopoty.
Agnieszka
Agnieszka:
Bardzo dużo cennych informacji. Dziękuję :) A dlaczego według Pana Dr chlorella i spirulina nie są dobrym źródłem jodu?
Piotr Kowalski
Piotr Kowalski:
Witam Doktorze Bartku ✋ Dziękuję za tak cenne informacje
y.l. z.g.
y.l. z.g.:
The best 👏.Bardzo istotny fakt obróbki termicznej i jodu, bladego pojęcia nie miałam.
Bozena Radus
Bozena Radus:
Czy była by możliwość Panie Doktorze poruszyć temat rzucanie papierosòw? Jednak dużo mamy palaczy niestety 🤷
Bozena Radus
Bozena Radus:
Witam Pana Doktora czyli jednym słowem mała wojenka informacyjna.
Dziękuję Serdecznie za przekaz i Zdrawiam Serdecznie 💖💐
Dominika Ciosek
Dominika Ciosek:
Co w przypadku nadczynności tarczycy? Według moich ostatni badań z roku na rok TSH zmniejsza się. Aktualnie wynosi 0,700 jednostek, nadal mieści sie w normie. Aczkolwiek nadczynność u mnie rozwija się bezobjawowo. Mógłby Pan doktor nagrać na ten temat film? Jestem osobą młodą i jest to dla mnie niepokojące...
journey
journey:
szacunek za szybką reakcje, ten filmik uratuje wiele osób
Lucy Gel
Lucy Gel:
Bardzo dziękuję za ten wykład.
Zalecono mi leczenia tarczycy i po jakiś czasie , dopiero zaczęły się problemy.
Był to skutek przyjmowania dużych dawek jodu. Wniosek wysuwa się dość jasny ,nie bądźmy królikami.
Przed 10 laty zakończyłam ten proceder leczenia i do dzisiaj jestem zdrowa .
Jeszcze raz dziękuję za ten wykład i przesyłam serdeczne pozdrawienia
Patryk Mn
Patryk Mn:
Jest pan WIELKI dziękujemy serdecznie wie Pan co mam na myśli 👏👏👏👏👏👏
bona1956
bona1956:
Tak naprawdę to mi to nic nie dało, proszę powiedzieć ile kropli płynu lugola, tego oczywiście do picia, a nie ile mikrogramów, bo ja sobie tego nie wyliczę i wiele innych osób, podejrzewam że Pan doktor ma tego świadomość. Pozdrawiam.
Wojciech Grodnicki
Wojciech Grodnicki:
Panie Doktorze, chciałbym podsunąć temat na odcinek :) Czy mrożone warzywa i owoce, takie do kupienia jak np. "Warzywa na patelnię" różnią się pod względem składników odżywczych/właściwości od zwykłych warzyw i owoców? Ogólnie ciekawy wg mnie byłby odcinek o warzywach i owocach mrożonych :)
Henryk Pleśniak
Henryk Pleśniak:
Pan jest bardzo mądry, pozdrawiam Pana
lyzkadziegciu
lyzkadziegciu:
No i też ciekawe dlaczego, mimo tak powszechnych problemów z tarczycą, dotychczas nie zaprojektowano prawidłowych i nie wykonano badań klinicznych nt suplementacji jodu. Zapewne takich badań nikt nigdy nie wykona ...
☢️ somatom_definicion_A5☢️
☢️ somatom_definicion_A5☢️:
Ludzie pamiętają o katastrofie w Czarnobylu do dzisiaj wzbudza lęk niesie śmierć choroby..
Ed D.k tygodni ioo
Ed D.k tygodni ioo:
Przy suplementacji lugolem od 10 do 20 kropel co dwa albo 3 dni. Proponuje posmarowc skore lugolem na brzuchu czy udzie i jesli zniknie w ciagu 14 godzin oznacza niedobor.
Jolanta Lapinska
Jolanta Lapinska:
Dziękuję bardzo za cenne informacje .
aluette1
aluette1:
Mega filmik. Dzięki 💗💗👍
Basia Kasprzak
Basia Kasprzak:
Witam serdecznie Panie Doktorze Bartku
Lidka Klecz
Lidka Klecz:
Dziękuję Panie Doktorze👍
Michał Bat
Michał Bat:
Wszystko super, ale brakuje niezwykle istotnego rozróżnienia składu Płynu Lugola, gdzie zawarte są 2 różne cząsteczki jodu, do solu kuchennej jodowanej, gdzie podaje się wyłącznie jodek potasu. Innymi słowy, Płyn Lugola zawiera pełne spektrum "nieradioaktywnego" jodu, w przeciwieństwie do jodowanej soli kuchennej, której spożywanie w nadmiarze na co dzień może nieść negatywne skutki zdrowotne ze względu na zawartość WYŁĄCZNIE jodku potasu. Na marginesie warto zaznaczyć, iż sód z soli kuchennej nie jest niebezpieczna i przy odpowiednim podaniu dziennym magnezu i potasu jest wręcz niezbędna (produkty niskosodowe są szkodliwe w tym przypadku). Problem występuje zawsze, gdy człowiek ma niedobory niezbędnych pierwiastków (m.in. magnezu, potasu i sodu), a mimo to uważa sól za największe zło, ograniczając jej spożycie. Badania jasno wskazują, iż przyswajanie sodu jest znacznie lepsze w postaci płynnej (jony sodu w wodzie; podczas gdy sól np. na frytkach jest wydalana z organizmu), a niedobory magnezu i potasu powodują główne problemy zdrowotne, czego efektem jest często zalecanie przez lekarzy odstawienie sodu w ogóle (na szczęście nie przez dr. Kulczyńskiego). Podsumowując - na moim przykładzie - staram się o odpowiedni dzienny poziom sodu, magnezu i potasu z diety, a jod w bezpiecznej postaci dostarczam z Płynu Lugola mniej więcej raz na miesiąc, żeby nie przesadzić. Jest to na pewno bezpieczniejsze niż stosowanie codziennie soli jodowanej z samym jodkiem potasu, bez pełnego spektrum jodu nieradioaktywnego.
Gosia Pro
Gosia Pro:
Ok. Bardzo poprawne stanowisko. Poprawne politycznie czyli farmaceutycznie. A że big farma chce grubo zarabiać na pigułach to dobrze. Dlaczego takie badania na większych dawkach jodu nie są zrobione? Nie zależy big farmie na nich! Proste jak drut.
Gabi2121
Gabi2121:
Bardzo interesujace opracowanie. Myslalam ze wiem o jodzie bardzo duzo a po wysluchaniu Pana dr. mam wiecej pytan.
EMES.TV
EMES.TV:
Hej.Czy mógłbyś zrobić krótki materiał o tych domowych sposobach wybielania zębów? Wiadomo, że soda i inne wynalazki niszczą szkliwo, ale też jest mowa o kurkumie, węglu aktywnym i innych. No i co z tą drgającą powieką? :) Pozdrawiam
Urszula Wlaz
Urszula Wlaz:
... A lekarze przepisując nam "kilogramy leków" przy leczeniu, nie robią z nas królików doświadczalnych? - mój mąż był tego przykladem, niestety już nie żyje 😔
MALWA 44
MALWA 44:
Dziękuję za obszerny komentarz - wykład
Teresa Gułyk
Teresa Gułyk:
Bardzo ciekawy wykład bardzo mnie interesujący choruje na hashimoto
Rysiek Lupkes
Rysiek Lupkes:
Z tymi naszymi rządzącymi to jak tak dalej będą prowokowali to ten płyn może się przydać
Re. D
Re. D:
biorę dużo razy więcej prawie gram niż pan sugeruje od prawie roku i zdrowie mi wraca, wiele schorzeń znikło :) pozdrawiam
Jakub Łaciak
Jakub Łaciak:
Super materiał jedynie uwage mam do argumentu ze autorzy ksiazek o protokole jodowym dodają komentarz a skonsultowaniu sie z lekarzem wiec to jest pozbywanie sie odpowiedzialnosci. Panie kolego na kazdym leku jest tak napisane i w kazdej reklamie to mowia wiec wszyscy sie pozbywaja odpowiedzialnosci. A ja zrobilem na sobie eksperyment bo nie moglem liczyc na pomoc lekarzy i czuje sie świetnie. Kazdy niech wezmie za siebie odpowiedzialnosc i za swoje zdrowie.
Marta Grzadziel
Marta Grzadziel:
Serdecznie Pozdrawiam i dziękuję za te informacje 🌤🌻
Grażyna Cabaj-Olejnik
Grażyna Cabaj-Olejnik:
Dziękuję za informację, pozdrawiam serdecznie
ar-la
ar-la:
Mieszkałam wówczas w Poznaniu kiedy wybuchł Czarnobyl....piliśmy wtedy chyba taki produkt albo coś podobnego ,nie pamiętam jak się nazywalo ,zabezpieczaliśmy się. Ech...........😭
_Eskarina_
_Eskarina_:
Witam! Bardzo potrzebny temat. A co z osobami po usunięciu tarczycy? Miałam usuniętą całą z cieśnią (jeśli dobrze tą część łączącą płaty nazywam) i dwiema przytarczycami. Czy mam rozumieć, że w takim przypadku jod nie ma tu nic do zrobienia? Czy wzw takie osoby biorą jednorazowo tyle co inni z tarczycą? Pozdrawiam! :-)
Ewa EM
Ewa EM:
Wiele informacji i ...wiem, że po tym materiale nic nie wiem...
Mistrz I Malgorzata
Mistrz I Malgorzata:
Witam serdecznie Panie Bartku. Mam takie dość nietypowe pytanie, odnośnie tarczycy, a raczej jej braku. Nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie w sieci a przynajmniej żadnej wyczerpującej.
Byłem poddany całkowitej resekcji tarczycy wraz z przytarczycami niestety przez to zmagam się z nieustannym mrowieniem, oraz bolesnymi skurczami w całym ciele w różnych codziennych czynnościach jak np gdy się schylam by zawiązać buty, lub gdy próbuję ugryźć jabłko to pod brodą łapie mnie taki skurcz że aż łzy lecą . Jakie suplementy powinna przyjmować osoba po takim zabiegu? Czy jod to coś co powinno być przyjmowane?
Obecnie łykam oprócz hormonu tarczycy codziennie , witaminę d3, magnez, cynk i wapń - ale nie ma poprawy. Wyniki tych związków we krwi w normie.... Czy może być inna przyczyna takiego stanu? Objawy pojawiły się w godzinę po zabiegu 12 lat temu i tak żyje do dziś. Dodam że badam się regularnie, ale żadna z porad do tej pory nie przyniosła oczekiwanych efektów... Co można zrobić?
iwona zebala
iwona zebala:
Wedlug mnie pan Bartek wypowiedzial sie tutaj jak typowy lekarz i nie zgodze sie z tym.Lekarze zabraniaja nam wielu cennych rzeczy ktore sa naprawde zdrowe.
Małgorzata Deńca
Małgorzata Deńca:
Panie doktorze czy jeśli FT4 N pmol/l wynosi 6.16 u mnie to powinnam przyjmować jakąś dawkę jodu? Mój lekarz rodzinny powiedział że to lekja niedoczynność. Bo TSH 2.632 Więc w normie.
Patryk Mn
Patryk Mn:
👍 za wyklad
Monika Rozmyślak
Monika Rozmyślak:
Sama mam Hashimoto i nigdy nikt mi nie mówił nic o jodzie. Idzie się wystraszyć, że zamiast leczyć to milczą. fajnie byłoby pozbyć się Hashimoto
Agnieszka Muras
Agnieszka Muras:
Kupiłam płyn Lugola, dziękuję za film.
Monika Latała
Monika Latała:
ciekawie Pan opowiada, zachęcam do zrobienia badań na temat jodu i rozwiązania wszelkich wątpliwości na ten temat
Sylwia M
Sylwia M:
W sklepach zielarskich można kupić czysty jod w płynie 'Iodica'. 20 kropli rano na czczo + 1 orzech brazylijski (selen)
Patri
Patri:
Panie Doktorze, super materiał jak zwykle. Z mojej strony sugestia do przygotowania materiału o diecie roślinnej, jestem na takiej już jakiś czas. Chętnie posłucham Pana filmiku na ten temat 😊
Adam Winnik
Adam Winnik:
Szkoda że w tym filmie nie były podane dawki jodu jakie spożywają japończycy.
Ewa Kmiecińska
Ewa Kmiecińska:
Panie Bartku czy to prawda, że stosując codziennie lewotyroksyne powoduje się, że hormony tarczycy zanikają na stałe?
Patryk Mn
Patryk Mn:
👍 za wykład
Mirosława Jarzynka
Mirosława Jarzynka:
Zazdroszczę studentom takiego Wykladowcy👌
Zwykły Zjadacz Chleba
Zwykły Zjadacz Chleba:
Problem z solą polega na tym że często razem z jodem dodawany jest fluor.
Ninna Hagemn
Ninna Hagemn:
⚡Jak błyśnie i zgasnie lugola nie pomoże 😇póki co jadę nad morze się nawdychac🤣jodu