Czy Polacy zaszczepią się 4. dawką przeciwko COVID-19? Zdania skrajnie podzielone

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że prawdopodobnie od września bieżącego roku wszyscy pełnoletni Polacy będą mogli zaszczepić się 4. dawką szczepionki przeciw COVID-19.
Temat szczepień jest tematem tabu w naszym kraju, który bardzo dzieli rodaków, dlatego postanowiliśmy zapytać ich o zdanie w tej kwestii.

Od 22 lipca na czwartą dawkę szczepionki, tzw. drugą dawkę przypominającą, mogą zapisywać się osoby, które ukończyły 60. rok życia oraz te, które mają obniżoną odporność pod warunkiem, że ukończyły 12. rok życia. Już wcześniej mogły szczepić się także osoby mające 80 lat i więcej. Dopiero teraz minister zdrowia ogłosił co z osobami młodszymi, które także chciałyby się zaszczepić.

Temat jest trudny, a każdy powołuje się na swoje źródła i ma swoje rację oraz przekonania. Tak jak przewidywaliśmy zdania były bardzo podzielone i to nie zależenie od wieku naszych rozmówców. Część osób mówiła wprost, że nie ma zamiaru się zaszczepić, że absolutnie tego nie zrobią, nie zrobili tego wcześniej i teraz też nie mają takiego zamiaru. Z drugiej strony byli zwolennicy, którzy mówili wprost, że to zrobią, widzą taką potrzebę i są chętni. Jedno małżeństwo powiedziało nam natomiast, że zaszczepią się, ale dopiero szczepionką zmodyfikowaną pod wariant Omikron. Trafiły się też osoby niezdecydowane, ale było ich zdecydowanie najmniej.


Podobnie było w przypadku nie tylko tej 4. dawki, ale samego podejścia do tematu szczepień przeciw koronawirusowi. Zwolenników tyle samo co przeciwników. Osoby popierające odwoływały się często na zaufanie do specjalistów, którzy zalecają szczepienia. Uważają one, że szczepionki są dobrze przebadane i nie ma powodów do obaw. Jedna zwolenniczka powiedział nawet wprost, że osoby wierzące "żółtym napisom", czyli popularnym w internecie filmom podającym w wątpliwość szczepionki, się po prostu mylą. Inni wskazywali, że to właśnie dzięki szczepieniu uniknęli ciężkiego przebycia choroby. Z drugiej jednak strony pojawiły się głosy mówiące, iż szczepienia są niepotrzebne, a nawet, że żadnej pandemii nie ma i nie było. 

Tylko kilka osób podchodziło do tematu na chłodno, mówiąc wprost, że kwestia szczepienia jest indywidualną sprawą każdego człowieka i niech każdy robi co uważa za słuszne. Zaznaczyli przy tym, że kłótnie na ten temat nic nie zmienią.

Jak widać temat wywołuje w społeczeństwie skrajne reakcje i emocje. Jest tyle samo zwolenników co przeciwników szczepienia. Rząd informuje jednak, że w połowie sierpnia będziemy w szczycie letniej fali koronawirusa i ostrzega, że na jesień sytuacja może być podobna jak w ubiegłych latach. Jesteśmy ciekawi czy narracja społeczeństwa wyraźnie przechyli się w którąś ze stron, czy jednak w dalszym ciągu poziom zwolenników i przeciwników będzie na równi. 

Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #pandemia #covid19 #koronawirus #szczepionki

Powiązane wiadomości:

15 komentarze:

Tomasz Nowak
Tomasz Nowak:
Nie ma komentarzy. Blokują je pewniej. NIECH WSZYSTKIMI DAWKAMI ZASZCZEPI SIE CAŁY RZĄD! Oraz ci ludzie co co są zagrożeniem dla społeczeństwa. Z całego serca im to polecam.
IlonaMi
IlonaMi:
"Nie jestem fachowcem i nie umiem myśleć logicznie więc się zaszczepie bo mówią że trzeba "
Paweł Nowak
Paweł Nowak:
2:09 Pani idealnie podsumowała ten cyrk.
michas1983poland
michas1983poland:
W Niemczech fala nadwymiarowych zgonów w samym lipcu o 12 procent czyli prawie 10000 osób! Ciekawe czemu...
Kologcdjbxxfjj Koloppxssnvzsd
Kologcdjbxxfjj Koloppxssnvzsd:
Kowidianie szczepimy się to naprawdę ostatnia prosta
Czarny Kruk
Czarny Kruk:
Pamiętajcie szczepy jak nie zaszczepicie się 4 dawka to nie dostaniecie 5 i 6 dawki 🤭😆😂🤣
[GIGN] Mechanik
[GIGN] Mechanik:
Beee 🐑🐑🐑
Chociaż młodzież wie o co chodzi.
Stanisław Kołodziejski
Stanisław Kołodziejski:
Ci,,co,,się,,zaszczepili,,to,,są,,już,,u,,świętego,,piotra
K1
K1:
Widać że ludzie są podzieleni. Ja odpowiem tylko na argument "skoro fachowcy mówią że się szczepić, to trzeba się szczepić". Pomyślcie ludzie, jeżeli pfizer opłaca lekarzy, rząd płacił dodatki covidowe po 100%. Do tego lekarze podczas pandemii wykonywali mniej pracy we wszystkich specjalizacjach. To czemu mieliby nie polecać szczepionek? Lekarze stali się agentami (coś jak tajni współpracownicy za komony) zwerbowanymi za pieniądze przez korporacje farmaceutyczne z pfizerem na czele.
Daiva Darpana
Daiva Darpana:
Już 4tej dawki nie musicie, ona jedynie przyspieszy, a nie zrobi.

Swoje zrobiły 2 dawki.
Patriot-87
Patriot-87:
Po pierwszej miała być ostatnia prosta ?
anulaania
anulaania:
W mojej pracy (szpital) bardzo duzo zachorowan wsrod osob z personelu, ktore przyjely 3 dawke. Czesc z nich chce byc swiadona czy to C-19 (i robi test i oczywiscie jest pozytywny) jednak wiekszosc nie chce uwierzyc, ze tzw. szczepionka nie dziala i nie robi testu.. Sama jestem obecnie chora, poniewaz zarazila mnie chora osoba po 3 dawce, majaca bardzo ciezki przebieg tej choroby.
Komandor Shepard
Komandor Shepard:
Oczywiście, że wycięte tylko takie komentarze ludzi, którzy pasują do retoryki.
xTwIsTeRx1
xTwIsTeRx1:
Łajzy usuwają komentarze!!!
Mateusz909
Mateusz909:
Ja się nie szczepiłem nie potrzebne więcej problemów niż porzydku