Czy warto przejść na ryczałt po Polskim Ładzie? Kalkulator podatkowy

Kalkulator Polskiego Ładu z ryczałtem:
https://www.infakt.pl/blog/znamy-wysokosc-skladki-zdrowotnej-na-ryczalcie-kalkulator-podatkowy/

Otrzymujemy pierwsze, nieoficjalne informacje o tym, jak opodatkowany będzie ryczałt po Polskim Ładzie. Zgodnie z doniesieniami składka zdrowotna dla przedsiębiorców korzystających z ryczałtu będzie stała. W przeciwieństwie do zasad ogólnych i podatku liniowego, nie będzie wyliczana jako 9% od dochodu, a jako 9% od podstawy (100% przeciętnego wynagrodzenia w Polsce). Na stan obecny wynosiłaby zatem ona 509,08 zł.

Dodatkowo, stawki ryczałtu mają zostać obniżone z 17% do 14% i z 15% do 12%. Czy oznaczałoby to, że ryczałt stanie się jedną z najpopularniejszych form opodatkowania w następnym roku?


Sprawdź księgowość w inFakcie:
https://www.infakt.pl

54 komentarze:

Damian Damięcki
Damian Damięcki:
Do września zmieni się im 10 razy wizja. Pewnie się skończy na tym, że na liniówce będzie też ryczałt od 100% średniej pensji bez możliwości odliczenia i tyle.
Krzysztof Domagała
Krzysztof Domagała:
Dziękuję. Bardzo dobrze wykonany materiał :)
Sara Goraj
Sara Goraj:
Włodku, to super, że tłumaczysz takie rzeczy tak jasno i wyraźnie
Szymon Pytel
Szymon Pytel:
Fajny kalkulator, jakby kalkulator jeszcze uwzględniał brak zus (jak ktoś ma etat) to już by było super ;)
Jakub Przybysz
Jakub Przybysz:
Oto jest! Promyczek nadziei! :)
Vlad Chernushevich
Vlad Chernushevich:
Czy działalność z PKD 18.13.Z może skorzystać z jakiekolwiek formy ryczałtu?
arturomod
arturomod:
Włodku, czy możecie omówić zmiany wynikające z przepisów UE dot. sprzedaży wysyłkowej?
Sebastian Denenfeld
Sebastian Denenfeld:
500 zł, przecież to plus podatek dochodowy i koszty prowadzenia, czyli paliwo materiały jakiś czy schowek na narzędzia to dalej za duże koszty
Jakub Wiśniewski
Jakub Wiśniewski:
@inFakt.pl Super porównanie, dzięki! Czy można prosić o porównanie w osobnym filmie i/lub dodanie do kalkulatora opcji rozliczania z małżonkiem?
Rafal S
Rafal S:
WŁODKU! a co w przypadku kiedy:
a. pracuje na umowę o prace np w wymiarze 8/8
b. mam działalność w z której spółka (2 osoby- spólka cywilna) uzyskuje jakiś tam dochód, powiedzmy dla łatwiejszego liczenia 5000 zl netto
jak to bedzie wygladać pod względem oplat itp?
Andrzej Synowski
Andrzej Synowski:
Jak wygląda sprawa ryczałtu przy 2 różnych branżach: jedna IT (analityk biznesowy) a druga warsztaty/sprzedaż roślin ? Ryczałt raczej nie będzie możliwy?
Marta W
Marta W:
To nie promyczek tylko brak wyboru aby płacić całe vaty xD
:
To już jest nieaktualne :)
Waldemar Hamera
Waldemar Hamera:
wizia jest taka że będę płacić te 509zł i plus podatek cały
Alfred Nobel
Alfred Nobel:
Co najlepsze? Nie wiem ale coraz poważniej biorę pod uwagę wyjazd z mojego kraju :(
Przemysław Sternal
Przemysław Sternal:
Jak będzie wyglądała sytuacja dla Project Managerów na DG wykonujących usługi na zasadach B2B? Czy taki zawód może korzytać z ryczałtu? Z góry dziękuję za odpowiedź.
czarnybond
czarnybond:
Czy inzynier budownictwa moze przejsc na ryczalt ?
Jaka stawka procentowa ?
Dziękuję
James Brickman
James Brickman:
A czy na ryczałcie nadal będzie można niewykorzystane składki zdrowotne odejmować od podatku?
Count of Pizza
Count of Pizza:
Koszty nie zmniejszają ryczałtu, ale mają wpływ na zmniejszenie VAT
Patryk S.
Patryk S.:
kiedy jakis poradnik zalozenia firmy w czechach :D - bo juz mam dosyc tego kraju
Michał K.
Michał K.:
Nawet na ryczałcie z podatkiem 12% według kalkulatora dostanę mniej niż obecnie na liniowym 19% ¯\_(ツ)_/¯
Gerwazy
Gerwazy:
super ty zrobisz wiec super robią . szkoda ze zaden inteligent nie widzi ze podatek bedzie wiekszy o 9% !!!
Wojtek
Wojtek:
Chodzi o to żeby ludzie poprzechodzili na ryczałt i żeby nic nie odliczali z dochodów. Nie wierzę temu rządowi i temu Pinochio.
Adam
Adam:
wszyscy mówią, ze mamy zarabiać np. 400 zł mniej, a jak wpisuję w ten kalkulator po nowym ładzie i w nowym ładzie, to wychodzi praktycznie to samo, może różnica 50zł.
Cookie Man
Cookie Man:
Ryczałt przy sprzedaży online (gdzie mamy spore koszty = towar+reklama) raczej odpada prawda? No chyba, że są tam jakieś inne sposoby na amortyzację ?
z3bro X
z3bro X:
JDG mam 3 tiry koszty mam duże RYCZAŁT nie dla mnie oprócz tego pracuje z żona na etacie tylko spółka zoo mi pozostaje Nie widzę innych opcji … co myślicie ?
Severus Severus
Severus Severus:
kalkulator pokazuje bzdury - w każdym przypadku liniowy najbardziej opłacalny ?
Sebixxu
Sebixxu:
A jak wyglądają najnowsze doniesienia co do składek ZUS dla studentów i emerytów? Od przyszłego roku wszystkie umowy zostaną oZUSowane?
Ievgen Klymentiev
Ievgen Klymentiev:
Gdzie mogę sprawdzić jaka działalność może być rozliczana ryczałtem? W przypadku usług marketingowych nie umiem znaleźć, że ryczałt może być zastosowany...
RUFI K
RUFI K:
Czy istnieje możliwość prowadzenia na ryczałcie JDG o charakterze produkcyjnym (produkcja elementów wyposażenia ogrodow o charakterze uzytkowo-ozdobnym z tworzyw sztucznych)? Czy z formy tej mogą korzystać jedynie osoby z wolnych zawodów? Podoba mi się mniejsza księgowość i brak kosztów i mniejsze ryzyko kontroli US:), a koszta produkcji i maszyn to znikoma wartość w moich oczach
Mid Dev
Mid Dev:
Więc warto się zastanowić dlaczego państwo chce wepchnąć ludzi w ryczałt?
Skills Records
Skills Records:
A jak sytuacja wygląda gdy płacę ryczałt + VAT po przekroczeniu 200 tys obrotu?
Paweł
Paweł:
Można usunąć informacje są nieaktualne.
Paraffka
Paraffka:
Dochody z pracy 3,5tys brutto, działalność gospodarczą dochód ok 4tys netto plus emerytura 2200 brutto. Czy w takiej sytuacji jest sens pracować? Lepiej zostać na cienkiej emeryturce i wyciągać łapę po zasiłki i dodatki.
TheDziobak94
TheDziobak94:
Dajcie jeszcze opcję dla osób które działalność prowadzą jako dodatkową pracę. Posiadam pracę na Etat, przez co płacę tylko zdrowotne, pytanie jak to teraz będzie wyglądało, wszyscy będziemy odprowadzać dodatkowo pełny ZUS ?
Krystian Zakryś
Krystian Zakryś:
Co z tego że zyskam x na ryczałcie jak stracę y bo nie wrzucę w koszta.
Dorota Iwan
Dorota Iwan:
Precz z Polskim ŁADEM !!!
Dawid Korzeniewski
Dawid Korzeniewski:
Gdzie ten kalkukator?
Sylvo Totem
Sylvo Totem:
Ale wy panikujecie, gadacie jakbyście zapomnieli tabliczki mnożenia (poza tym, że nie macie zielonego pojęcia o tym co jest w tzw "nowym ładzie").
Jaki ryczałt? O czym wy gadacie? Jak ktoś chce to niech przechodzi na ryczałt ale ja zostaję na zwykłym podatku.
Ciekwostki
Ciekwostki:
Ten kalkulator źle oblicza. Na przykład jak wpiszę przychód netto 2000 zł to jak się odejmie 1600 zł ZUS (Zasady ogólne) powinno zostać ok 400, a pokazuje kwotę, która nawet nie jest zbliżona do tego
marcin grodzki
marcin grodzki:
Ależ to jest wszystko poyeahbane, przepraszam za słowo. Czy nie powinno byc tak, że każdy płaci procent, no powiedzmy 1.5 od przychodu. I dotyczy to nie tylko kowalskiego, ale też googla, kauflanda czy amazona. Wtedy, gdy każdy będzie płacił, a nie transferował zyski na Bahamy czy innego Cypru podatki mogłyby byc naprawę niskie bez ujmy dla budżetu. Czy w tym chorym kraju nie może być tak, że każdy pracuje na siebie i swoja rodzinę, nie na sąsiada menela albo pasożyta urzędnika, że każdy odkłada sobie na swoją emeryturę, nie na emeryturę jakiejś huby albo tasiemca, który po 25 latach pracy (pardon) służby przechodzi na wcześniejszą z 3 albo 4 z przodu? Czemu sędzia, prokurator, obszarnik ziemski czy inny feudał nie płaci składek albo płaci śmiesznie mało i sklepikarz musi mu fundować? Ile jeszcze my, samozatrudnieni musimy znieść zanim ktoś podłoży iskrę?
Grzegorz Kacperski
Grzegorz Kacperski:
Co zrobić żeby nadal płacić mały zus, ostatnio zawiesiłem firmę przez covida, ale coś się ruszyło z pracą i chciał bym odwiesić działalność, tylko że w sierpniu kończy mi się dwu letni okres małego zusu i zaczyna duży, ale wiem że jest opcja nadal płacenia małego zusu bo tak mają znajomi, pytałam jak to wygląda to dostałem odpowiedź że ksiegowa coś tam robi i oni nie mają pojęcia, zarabiam tak średnio i mały zus jeszcze jest ok, ale duży to już kradzież jak dla mnie, no chyba że ktoś dużo zarabia to może sobie na to pozwolić.
Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz Karolak
Grzegorz Karolak:
Czy programista prowadzący spółkę z o.o. może zastosować 50% koszty uzyskania przychodu w stosunku do wynagrodzenia funkcyjnego członka zarządu?
Tomasz Tomasz
Tomasz Tomasz:
Nowy ład jest planowy i ma zniszczyć klasę średnią, nawet o tym w książce jest napisane.Ta grupa jest tak bezczelna że już tego nie ukrywają.
Paweł Biel
Paweł Biel:
Branza IT. Wystawiam faktury za uslugi dla kontrahenta zagranicznego (VAT-UE) ze zerowym VATem. Czy przechodzac na ryczalt cos w tej kwestii ulegloby zmianie ? Dziekuje
Tomasz Adamczyk
Tomasz Adamczyk:
Hej, w tym linku w opisie widzę tylko artykuł/blog. Nie ma kalkulatora. Czy jest on zdjęty ze strony?
Andrew Soldan
Andrew Soldan:
prędzej bedzie rewolucja w kraju niż ten durny nowy ład....
John Mocny
John Mocny:
Ryczałt i VAT ma jedną wadę cała kasa leci do Morawieckiego inne podatki w 40%wracają do samorządów gdzie jest zarejestrowana firma płatnik , podobnie PIT 4 od pracowników.
Łukasz Przyjemski
Łukasz Przyjemski:
Trzeba mieć na uwadze, że optymalizacja polegająca na wyborze ryczałtu jako formy opodatkowania, niesie za sobą konsekwencje, o których nie każdy wybierający tę formę ma wiedzę. Pomimo tego, że w kieszeni zostanie więcej gotówki, to przedsiębiorca, który ma niewielkie lub zerowe koszty prowadzenia działalności, będzie traktowany przez bank w ewentualnym procesie kredytowym jak klient, który nie jest w stanie spłacać nawet niewielkich zobowiązań. Wszystko przez patologiczny sposób wyliczania dochodu, liczony np. jako 25% procent przychodu. Zapewne istnieją na rynku banki, które ustalają rzeczywisty poziom dochodu zamiast stosować przelicznik, jednak są w mniejszości. To będzie realny problem w 2022 roku. Obecnie niektórzy przedsiębiorcy nie ewidencjonują kosztów, aby sztucznie podwyższyć dochód i zwiększyć zdolność kredytową. Tylko czy tak powinno być?

Przykładowe wyliczenia pokazujące z grubsza na czym polega problem (proszę nie przywiązywać wagi do liczb - mają jedynie na celu zobrazować sytuację).

Ryczałt 8,5%:
Przychód: 10000 zł
Koszty: 0 zł
Podatek: 850 zł
Pozostaje w kieszeni: 9150 zł
Dochód wg. banku: 9150 zł * 0,25 = 2287,50 zł

Zasady ogólne 17%:
Przychód: 10000 zł
Koszty: 0 zł
Podatek: 1700 zł
Pozostaje w kieszeni: 8300 zł
Dochód wg. banku: 8300 zł
Marek King
Marek King:
Dlaczego Państwo chce wepchać ludzi w ryczałt? A dokładniej dlaczego chcę to zrobić PIS? Zostało to wytłumaczone na innym kanale. Ryczałt idzie w całości do budżetu, pomija samorządy! Bo jak jesteś na stawce lub na liniowce to fifty/fifty- pół podatku do budżetu pół do miasta, w którym płacisz podatek. PIS chce zabrać kasę samorządom. Wówczas nie będzie kasy na inwestycje. Bo wiadomo, że PIS nie będzie dawać kasy tam, gdzie nie rządzi. A nie rządzi w miastach powyżej 150tys. Wówczas ludzie będą się burzyć. A bo pan prezydent obiecał nowa drogę, nowe to i tamto. Po prostu w chamski i bezczelny, wręcz arogancki sposób chcą zdobyć elektorat. Ale to typowe dla tej zakłamanej władzy. Muszą zrobić wszystko, włącznie z fałszowaniem wyborów, bo inaczej za łamanie konstytucji dostaną pozbawieni możliwości zajmowania stanowisk publicznych. A być może i więzienie i usunięcie z zawodu sędziów,,, , którzy podnieśli rękę na konstytucję.
Wioleta Chomko
Wioleta Chomko:
I bądźcie lekko stronniczy
12Ketrab
12Ketrab:
Proszę się bardziej zastanowić. Nowy lad nie jest wprowadzany po to żeby ludziom zrobić przyjemność obniżając podatki z 17% na 15%, z 15% na 12% itp. Nowy lad wprowadzany jest po to ponieważ rządowi skończyła się kasa na rozdawnictwo. Nowy lad ma przynieść dodatkową kasę i nie zrobi się tego poprzez obniżanie podatków z 15 na 12 lub z 17 na 15. rząd nie chce opodatkować dużych sieci które działają w Polsce a które miały być opodatkowane jako wyborcza kiełbasa. Poza tym podatek ryczałtowy "idzie" do budżetu rządowego w całości. To oznacza że samorządy nie będą miały na szkoły, szpitale itp. Problem jest szeroki , nie ma miejsca na rozwijanie ale jak się puszcza taką informację to trzeba ją rozwinąć żeby ludzi nie wprowadzać w błąd. Chyba że się jest rządowym kanałem.
Magdalena Kucharska
Magdalena Kucharska:
Hahaha Pan prowadzący obśmiewa Pana Menzena w swoim innym programie, a tutaj promuje to co Pan Menzen mówił na zamkniętym webinarze. No nie ładnie.....
bleeszek
bleeszek:
Rzygać się chce jak widzę i słyszę pierdolenie kompletnych ignorantów którzy ANI RAZU nie obliczyli sobie podatku a próbują nauczać innnych
od czasu nagrania tego kawałka trochę sie zmieniło bo mówi się o 1/3 składki ryczałtowej jako ubezpieczenie zdrowotne czyli w moim przypadku uz = ok 2,8 % OBROTU.
OOOOO BBBB RRRR OOO TTT UUUU.
Razem 8,5% PDZ + 2,8 UZ to 11,3 % OBROTU
Mam obrotu 10 tysięcy zł i jestem na ryczalcie 8,5 % płace poatek wg nastepującej formuły. 10000 - ok 1000 ( ubezp społeczne) = 9000 x 8,5 % = 765 zł minus ubezp zdrowotne ok 400 zł = podatek na dziś tj 385 zł TERAZ NOWY WAŁ 10000 - US 1000 =9000 x ( 8,5% + 2,8% ) =1017 zł Podatek stary ok 400 wg nowego walu ok 1000
Więc jak do chuja pana ryczałt na uz 500 zł mógł wydawać się atrakcyjny jak przy nieco mniejszym przy moim obrocie jestem do tyłu ok 600 zł
To szwindel stulecia i osobiście pasuję a ty opowiadaj w innej piaskownicy swoje bajki bo za przeproszeniem piedolisz głupoty