Czym kieruje się Papież Franciszek? - 5 teorii

#Papież #Putin #Ukraina
👉 Czym można wytłumaczyć postawę Papieża Franciszka względem agresji Rosji na Ukrainę? Co kierowało papieżem, kiedy tłumaczył, że atak Rosji mogło sprowokować "szczekanie" NATO? Czy papież naprawdę broni Putina?

👉 Człowiek Absurdalny to kanał o ważnych życiowych pytaniach, które pewnego dnia zadaje sobie każdy z nas. Analizuję je z perspektywy filozofii, psychologii i literatury. Poruszam m.in takie wątki jak: wysoko wrażliwe osoby, nieśmiałość, lęk, depresja, choroba afektywna dwubiegunowa, borderline i inne zaburzenia osobowości, DDA, psychoterapia; również inne dyskutowane szeroko wątki, jak skuteczność CBD.

0:00 - Wstęp

1:12 - Teoria I: Papież apolityczny
5:12 - Teoria II. Putin ma “haki” na Kościół
6:11 - Teoria III. Psychologia Jorge Mario Bergoglio
9:59 - Teoria IV. Jan Paweł II zachowałby się inaczej
11:26 - Teoria V. Papież barwnych określeń

Powiązane wiadomości:

100+ komentarze:

Agnieszka AGATH
Agnieszka AGATH:
"...Zawsze opowiadaj się po jednej ze stron. Neutralność pomaga oprawcy, nigdy ofierze. Milczenie i cisza pomaga dreczycielowi, nigdy dreczonemu..." Elie Wiesel
Może ta wypowiedź o " szczekaniu NATO " była, nieudolną próbą, ze strony Papieża, nie opowiadania się po żadnej ze stron. Wskazywać może na to połączenie z wypowiedzią " ...wszyscy jesteśmy winni..." - czyli, w domyśle, każda ze stron konfliktu ma swoje za uszami. Jednak przy braku jednoznacznego napiętnowania agresora Papież poparł Rosję.
Piotr Maciejko
Piotr Maciejko:
A moim zdaniem, myśląc obiektywnie, papież po części ma rację. USA nie miało większych problemów moralnych podejmując się całego wachlarza akcji militarnych po IIWS w strefie, która była postrzegana przez nich jako ich strefa wpływów.

Rozumiem oburzenie Polaków w kontekście tego, co dzieje się w Ukrainie, aczkolwiek jest ono wynikiem historii narodu Polskiego i często własnych doświadczeń.

Zastanówmy się, co przeciętny mieszkaniec Ameryki Łacińskiej myśli o USA. Wydaje mi się, że jego opinia o tym kraju nie będzie wiele różniła się od opinii Polaka, czy Ukraińca o Rosji.

Mnie osobiście uderza hipokryzja świata Zachodniego. Gdy świat Zachodu atakuje obcy kraj (Irak) podając wydumany powodu, który ostatecznie okazuje się kłamstwem, dokonuje samosądu na przywódcy niepodległego kraju wieszając go, to wszystko jest ok - nie widać zbytniego poruszenia. Gdy świat Zachodu bombarduje obcy kraj (Libia) i wspiera organizacje terrorystyczne, które ostatecznie zabijają przywódcę tego kraju, bo ten chciał się rozliczać za ropę w walucie narodowej, a nie w dolarach, to wszystko jest ok. A przecież to tylko czubek góry lodowej - po IIWS świat Zachodu rozpętał wiele niepotrzebnych i nieuzasadnionych wojen. Można by usprawiedliwiać taki rozwój wydarzeń chęcią obalenia dyktatur i szerzeniem wolności i demokracji. Dziwnym jednak trafem często interwencje były przeprowadzane przeciwko krajom w jakiś sposób powiązanych z cennymi surowcami, rzadko natomiast miały miejsce w przypadku państw pozbawionych wartościowych surowców, czy nie będących korzystnym przyczółkiem do zabezpieczenia interesów przede wszystkim świata Zachodu. Myślę, że my - jako część Zachodu - mamy za dużo krwii na rękach, której nie dostrzegamy. Z tego powodu prawienie Rosji morałów z naszej strony wygląda dla mnie kuriozalnie. Uważam też, że każdy kto sprzeciwia się inwazji Rosji przeciwko Ukrainie i jednocześnie nie był oburzony w taki sam sposób, gdy świat Zachodu przeprowadzał akcje militarne w celu zadbania o własne interesy, jest po prostu hipokrytą.
KatH112
KatH112:
Sporo komentarzy na temat tego, że papież chce bvyć nautralny, nie mieszać się w polotykę itp. Jak to?! A komentarze o szczekaniu NATO są neutralne?! Trzeba nazwać rzeczy po imieniu - papież ma z tym problem. Można nazwać wydarzenia, które się rozgrywają nie mieszając się w politykę (tzn. nie kibicować jednej ze stron, nie sugerować sposobu zakończenia wojny). Można powiedzieć, że putinowska Rosja najechała na Ukrainę - co byłoby złego w takim stwierdzeniu ze strony papieża...?
Andrzej Maranda
Andrzej Maranda:
Człowiek Absurdalny: BARDZO WAŻNY odcinek!
Bollywoodowanie
Bollywoodowanie:
Dopóki nie pojawi się Franciszek II (a może przecież nie pojawić się wcale), tego pierwszego nie trzeba nazywać pierwszym; królowa Wiktoria na przykład też nie jest nazywana Wiktorią I, bo po prostu nie było takiej potrzeby, skoro dotychczas na tronie nie zasiadła Wiktoria II. Bo pierwszym nazywamy coś, lub kogoś dopiero po tym, jak nastanie drugi, żeby go po prostu od drugiego odróżnić.
kanalios
kanalios:
Dziwne uczucie. Nawet nie czuje rozczarowania 🤫
Fa rau
Fa rau:
Moim zdaniem trzecia teoria jest najbardziej prawdopodobna.Biorąc pod uwagę to jak ciepło wypowiadał się na temat komunistów.
Anna Dziedzik
Anna Dziedzik:
W obliczu swoich rozważań, jak sobie Pan radzi z dogmatem o nieomylności papieża?
Jordan Rogowski
Jordan Rogowski:
Doszukiwanie się dobrej woli i jakiegoś drugiego dna w rzeczach zupełnie oczywistych jest dosyć wzruszające ale i absurdalne.
Aneta Majcher
Aneta Majcher:
Super odcinek. Moim zdaniem temat tego jak historia danego kraju nas kształtuje jest bardzo fascynujący. Chętnie zobaczę więcej odcinków w tym temacie. Mieszkam w UK i ciągle odkrywam to jakie są różnice miedzy nami a Brytyjczykami i jak ogromny wpływ miała na to ich historia. Pozdrawiam.
Proxima
Proxima:
Jak widać bliżej mi do papieża niż "ateisty" xd
Pati Skrzydełko
Pati Skrzydełko:
Ciekawi mnie jak można interpretować zachowanie papieża uwzględniając teorie Feliksa Konecznego (cywilizacja) o której ostatnio wspominał kanał "Wojna Idei". Zastanawiam się, na ile nasz osąd sytuacji jest uzależniony od kręgu cywilizacyjnego w którym się wychowaliśmy?
Reksio G.
Reksio G.:
Papież jest człowiekiem dlatego nie jest bezstronny w tak ważnej sprawie niech się wypowie sam Pan Bóg.
Jakub
Jakub:
Druga hipoteza wcale nie jest tak absurdalna jak się wydaje, wystarczy zamiast o „hakach” pomyśleć o „zakładnikach”. KK w Rosji ma około 200 000 członków, w przypadku silnego poparcia Ukrainy przez papieża putler może posunąć się do prześladowania katolików. W przypadku poparcia rosji katolikom w krajach zachodnich i w Ukrainie nic nie grozi, a potencjalne straty są instytucjonalne (np Ukraińscy grekokatolicy wg. Terlikowskiego rozważają odcięcie się od papiestwa).
Nie twierdzę, że jest to właściwy sposób postępowania, ale takie wytłumaczenie do momentu zachowania neutralności było logiczne
Anka
Anka:
Papież na emeryturze, to jakiś podstawiony pionek. Nie ma co się dziwić. Czekamy na rozwój wydarzeń.
Martin Svoboda
Martin Svoboda:
Dla mnie taka wypowiedź jest lekceważąca wobec widza: 13:30 Można to ująć w mniej bezpośredni sposób.
tgvb media
tgvb media:
teoria o JP2 nie ma w sumie nic wspólnego z głównym tematem; teoria piąta nie tłumaczy postawy papieża a jedynie pokazuje jego cięty, niedyplomatyczny język
stary0
stary0:
Papież jest też politykiem i głową państwa, w którym mogą ścierać się różne siły. Myślę, że wszystkie wypowiedzi publiczne papieża trzebaby raczej rozpatrywać w kontekście politycznym.
Jacek k
Jacek k:
Myślę, że samo określenie "teorie spiskowe" jest właśnie takim spiskowym określeniem celowo wyśmiewającym teorie dla jakichś grup niewygodnych. Zamiast tego lepiej używać określeń typu "prawda" lub "fałsz" o ile jest się w stanie to udowodnić.
Adrian2439
Adrian2439:
Chodzi o kasę jak zawsze,pieniądz rządzi światem.
M Q
M Q:
Jesli mowimy o Papiezu, osobie duchowej, Glowie Kosciola, warto byc moze przyjrzec sie sprawie przez pryzmat wiary oraz pryzmat tajemnicy, o ktorej mozemy posluchac tutaj : https://youtu.be/9FNP3pGRmkU Pozdrawiam, M.
Rafał Laskowski
Rafał Laskowski:
Watykan ma wiele na sumieniu
Robert Ochnio
Robert Ochnio:
Papierz ma wiekrzy kontekst wiary i jest czlowiekiem smiejacym sie a to swiadczy otym ze wie co to jest komedia ludzka wiec ta psyhoanaliza jest nezbyt tragiona
dragonsandcupcakes
dragonsandcupcakes:
Ostatni powód mocno mnie przekonuje
Anita Ch
Anita Ch:
To sa wszystko rozgrywki mocarstwowe , ale niestety tragedia jest to ,ze gina niwinni cywile .
Robert Turek
Robert Turek:
"teoria" 3 tak na 60%
Mk
Mk:
Pokazujesz kościół 5latkowi i Dziwisz się dlaczego go nie lubi...
xdxd xdxfg
xdxd xdxfg:
ale argument o janie pawianie to troche glupota
Nova
Nova:
masz problem z mikrofonem. odsłuchaj sobie to wideo
Robert Kopacz
Robert Kopacz:
Z całym szacunkiem, ale to nie jest Franciszek I.
Michal Szybki
Michal Szybki:
A przy okazji mam taka kwestie która sam nie naukowo nazywam „Politycznymi zaburzeniami osobowości” niestety nie jest to oficjalna jednostka chorobowa ale u kilku osób które weszły do polityki i które znam obserwuje takie oderwanie od rzeczywistości ze aż to trudno opisać! Co sądzisz o tym temacie? Sporo szukałem ale niestety więcej można wyczytać gdzieś między wierszami niż doczytać się konkretnych opracowań na ten temat.
Jordan Rogowski
Jordan Rogowski:
Kościół katolicki i Rosja są podmiotami mającymi dużo wspólnego oba autorytarne anachroniczne starające się stwarzać pozory pełnienia znaczącej roli we współczesnym świecie. I bez tej niezręcznej głupiej wypowiedzi jest to zauważalne. Kościołowi zawsze było bardziej po drodze z reżimami autorytarnymi bo sam taki reprezentuje.
M. O.
M. O.:
Bardzo ciekawy odcinek. Trochę jednak zabrakło mi pociągnięcia tematu przyzwyczajenia do zbrodni wojennych. Jest to oczywiście naturalny proces (jak allostaza w przewlekłym stresie), ale moim zdaniem należy każdorazowo zaznaczać, że skutki takiego przyzwyczajenia mogą być drastycznie katastrofalne w skutkach (włącznie ze stopniową akceptacją coraz bardziej brutalnych aktów przemocy, trochę na zasadzie stopy w drzwiach). Szczególnie będąc psychologiem czuję na sobie nieco większą odpowiedzialność za szerzenie tego typu informacji.
Bomner Prywatny
Bomner Prywatny:
Cekrowski powiedział to samo co papierz i prawie go zlinczowali.
Jan Turczyński
Jan Turczyński:
Wydaje się, że prezentowane w tym filmie wypowiedzi są b. " chrześcijańskie" niż wielu zadeklarowanych czy funkcyjnych katolików, którzy gromią, lamentują, wieszczą apokalipsę, nie pozostawiają suchej nitki na papieżu. A tu mamy raczej próbę zrozumienia zgodną z ewangelicznym postulatem; " nie sądźcie , abyście nie byli sądzeni, nie potępiajcie..."
Magdalena
Magdalena:
Po co takie wprowadzające w błąd pytanie na miniaturce? Nawet tutaj stosuje się tanie clickbaity?
Ewka
Ewka:
Papież, nie ważne jaki, zawsze kieruje się interesem kościoła, a w jego interesie jest żyć dobrze z Moskwą. Tak było dawniej (z przerwą na okres socjalizmu), tak jest i obecnie.
A BioGaz
A BioGaz:
Dzień dobry.
Spartan Adam
Spartan Adam:
Polecam filmik o papieżu, twórczy o nazwie Polski inkwizytor. Autor objaśnia dlaczego papież nie potępia Putina/Rosję. Warto dodać że autor dosyć negatywnie ocenia ten pontyfikat https://youtu.be/hFk0JR-u43U
Bartosz
Bartosz:
Prawda jest taka , że każdy walczy o swoje, a w najlepszym interesie Rusków i Putina było zdemilitaryzowanej Ukrainy żeby nie mieć rakiet pod granicami. Trzeba popatrzeć trochę szerzej, a nie tylko z perspektywy naszych wiadomości.
Pozdrawiam
Medusa Em
Medusa Em:
Powiedział prawdę i już psy na nim wieszają! Taka prawda …
Agnieszka AGATH
Agnieszka AGATH:
Problem z KK jest taki, że kiedyś zagubił istotę swego istnienia. Miał naśladować Jezusa z Nazaretu w swej funkcji czynienia dobra , niesienia pokoju i przede wszystkim byciu miłosiernym i stawaniu po stronie pokrzywdzonych. Przynajmniej taką rolę sobie przypisuje, gdy się o to spyta wprost. Dlatego tak drażnią wszelkie komentarze duchownych z Papieżem na czele , które pokazują KK jako , przede wszystkim instytucję czy organizację polityczną, skupioną wyłącznie na korzyściach i wpływach politycznych i ekonomicznych.
Nie jest to pierwszy raz gdy głowa KK nie opowiedziała się po stronie milosierdzia wobec krzywdzonych, tylko po stronie krzywdzicieli.
Atencjusz rodzinki cyborg
Atencjusz rodzinki cyborg:
0:08
Marta Czaplicka
Marta Czaplicka:
Dziękuję, trochę mi się poukladalo
Kinga Kinga
Kinga Kinga:
Moim zdaniem Papież jako osoba duchowna teoretycznie powinien pozostać w tej sytuacji bezstronny i jakby się nie mieszać do spraw logistycznych czy politycznych, ale to tylko moja opinia. Ewentualnie Kościół jako instytucja przy poparciu Franciszka mógłby pomóc poszkodowanej ludności cywilnej bez zagłębiania się w temat.
Maud
Maud:
a może papieżowi chodzi o zwiekszajacy się ateizm i brak modlitwy ludzi na świecie za pokoj? że w tym sensie nasza wina,oczywiscie to uogólnił bo jest dużo ludzi wierzacych ale wg.Niego zamiast zbrojeń więcej modlitwy(?)..Nie wiem..Gdybam...
Myszka Myszusia
Myszka Myszusia:
Dzięki.
Xellas The Little Vampire
Xellas The Little Vampire:
Stosując Brzytwę Ockhama w mojej ocenie najprostszą odpowiedzią będzie, tak powiedział bo mu tak pasowało. Albo żyje w oderwaniu od rzeczywistości, albo stosuje metodę kk znaną od lat, trzyma z silniejszymi.
Jest mi smutno z tego powodu, bo do tej pory miałam go za dziwnego, acz sympatycznego gościa.
Marek Stasiuk
Marek Stasiuk:
Wystarczy opowiedzieć się po stronie prawdy wg słów pisma Świętego. wszyscy prorocy, których ukazuje Biblia, zawsze potrafili nazwać rzeczy po imieniu, wypomnieć grzech I wezwać grzesznika do nawrocenia. Papiez tego nie robi.
Łukasz Zelpin
Łukasz Zelpin:
Bo to zły człowiek...
Leszek S
Leszek S:
Jak inaczej z interpretować słowa Papieża że "...szczekanie....itd..mogło sprowokować Put...itd." Więc pytam się; A NIE MOGŁO? Myślący człowiek odpowie, że mogło, ale i nie musiało. Dla nas to powinno być oczywiste. Gdy się to rozważy, to wyniknie że Papież powiedział oczywistą prawdę. Tylko problemem jest, że nikomu nie chodzi o prawdę.
Wszyscy nastawieni jesteśmy na rozwiązanie problemu wojny w Ukrainie drogą walki (niech wojna rozstrzygnie kto ma rację). No i pomagamy Ukrainie bronić się. I to jest słuszne bo my nie umiemy rozwiązywać takich problemów inaczej. Dla nas jest to oczywista oczywistość. Nikt nas (ludzkości) nie nauczył działać inaczej. Więc jak pójdziemy tą drogą, to niczego się nie nauczymy. Ba; nawet udowodnimy że zawsze należy tak postępować. A więc dalsze wojny będą nam zawsze groziły. Czy tego właśnie chcemy?
Papież Franciszek nie stoi na boku i nie przygląda się temu bezradnie. Czynnie jak przystało na urząd Papieski bierze w tym udział. To że nie podoba się to wielu ludziom, nie znaczy że nie ma racji i że ma przestać. Ja popierając czynnie materialne pomaganie Ukrainie, jednocześnie wspieram mentalnie Papieża, bo jego droga do zakończenia wojny jest tą drogą która może zakończyć tak obecną wojnę jak i wygasić chęć do wojen w przyszłości.
Ludzie nie zdają sobie sprawę z tego że każdy z nas jest odpowiedzialny za wybuch wojny na Ukrainie (ona wybuchła bo myśmy nieświadomie do niej parli). Bądźmy też odpowiedzialni za konieczność doprowadzenia do jej zakończenia na drodze pokojowych pertraktacji. I tym się powinniśmy kierować.
Koniec z wojnami. To powinna być ta oczywistość w naszym życiu. A wspierać należy przede wszystkim tych którzy dążą do uzyskania pokoju. Więc należy wspierać też Franciszka w jego poczynaniach.
Pozdrawiam.
Maksymilian Zieliński
Maksymilian Zieliński:
Zwykła korporacja kościoła za tym stoi i ich biznes. Problemem jest sposób patrzenia na tą instytucje.
Filomena Fórman
Filomena Fórman:
Z całym szacunkiem... Mówimy i piszemy "Na Ukrainie". Konwencja o ochronie języka polskiego ciągle obowiązuje! Dlaczego od 24 lutego Polacy mówią inaczej?! Mówimy po polsku... "NA Ukrainie"! Nie wprowadzajmy rusycyzmów w przestrzeni publicznej!
Pawel Sadoch
Pawel Sadoch:
👍👍👍
Paweł Majsterek
Paweł Majsterek:
Zobacz kim są doradcy papieża a wszystko będzie jasne.
Jeśli chcesz zrozumieć kim jest człowiek zobacz kto za nim stoi
Malgorzata Barbara
Malgorzata Barbara:
Do tej pory ogromnie lubiłam papieża Franciszka i z prawdziwą przykrością słuchałam jego stwierdzenia że wszyscy jesteśmy winni. Tłumaczyłam sobie że pewnie się trochę pogubił,a niełatwa sytuacja nieco go przerosła. Ale po ostatnich jego wypowiedziach już nie mogę tak myśleć. Po pierwsze nie jestem niczemu winna. Od początku wojny pomagam Ukraińcom jak tylko mogę i na ile mnie stać. I nie mam cienia wątpliwości kto tu jest dobry a kto zły. I kto jest katem a kto ofiarą. Po drugie: to nie jest czas ani miejsce żeby wydarzeniami z przeszłości - jakie by one nie były - tłumaczyć i usprawiedliwiać obecne niesłychane ZŁO czynione ludziom w Ukrainie. To jest teraz dla nas wszystkich chwila próby. Albo zachowamy się jak porządni ludzie i potępimy bandytów i zwyrodnialców, albo przez resztę życia będziemy wiedzieć w lustrze kogoś kto się nie sprawdził w sytuacji podbramkowej. Delikatnie mówiąc. Sprawa jest czarno biała i zero- jedynkowa. I nie ma tłumaczenia. Ja nie wstydzę się swoich przekonań i nie mam za co przepraszać. Sława Ukrainie.
alejaja
alejaja:
To co powiedział papież o szczekaniu tego grzechu nie wymaże milion koronek! To jawne wsparcie dla zbrodniarza co złamał podstawy naszej wiary! Nie zajrzę do kościoła dopóki on będzie papieżem!
I'm fine. I'm just not happy
I'm fine. I'm just not happy:
Czy papieże śnią o elektrycznych dzieciach?
Dorotka Dawid
Dorotka Dawid:
Bo papiez ma racje w tym przypadku.
Tomasz Wolny
Tomasz Wolny:
Nie musiałby niczego mówić, ale natychmiastowa akcja wsparcia ofiar wojny - nawet jeśli niezależnie od strony - dałaby jasny komunikat. Współczucie cierpiącym powinno być osią wszelkiej aktywności Kościoła. Co prawda Jezus niczego takiego nie nakazywał, a tylko "idźcie i głoście Ewangelię...", ale wielokrotnie dawał przykład przynosząc ulgę cierpiącym (uzdrawiam chorych). Tylko, że to również nie było najważniejszą Jego aktywnością. Nie prowadził żadnego hospicjum, nie leczył masowo, a te kilka sytuacji, gdy nakarmił rzesze słuchających Go, też nie można nazwać działalnością charytatywną. Jednak "miłujcie się wzajemnie" chyba jest wystarczająco pojemne, by stało się wyróżnikiem chrześcijańskiej postawy, czyż nie?
Einar02
Einar02:
Nie mówi się W Ukrainie...No chyba,że chcesz pojechać na wycieczkę W Kubę,W Słowację czy w Łotwę,to ok...
Po drugie-nic nie boli tak jak prawda. Franek po prostu powiedział prawdę.
Michał Skoczeń
Michał Skoczeń:
Przecież tu się nie ma czemu dziwić. Franiu po prostu pozostaje w zgodnie z chrześcijańskim postrzeganiem świata, czyli "nadstaw drugi policzek". Byłoby to nawet zabawne, gdyby nie fakt, że słuchają go setki milionów ludzi na całym świecie.
Czwartek
Czwartek:
Sam na miejscu Papieża prowadziłbym podobną politykę. Może używanym innych słów, ale generalnie ważniejsza jest skuteczność niż to czy ludziom się podoba co mówię.
Ponieważ jeśli byłbym Papieżem.
a) Odpowiadam za pół miliona katolików w Rosji i tych którym grozi nieszczęście znaleźć się w Rosji. Zaś propaganda rosyjska w historii już nie raz utożsamiała Stolicę Apostolską z obcymi wpływami.
b) Moje państwo jest mikropaństwem i moje soft power to co najwyżej potępienie moralne.
c) Moje państwo od wielu lat prowadzi konsekwentną politykę neutralności.
d) Mogę przyjąć rolę mediatora, która to rola też wymaga ustępstw z mojej strony.
e) Caritas działa w Ukrainie pod szyldem katolicyzmu.
I pisze to w zasadzie jako już nie katolik.
Wyżej cenię sobie, skuteczność, a nie poklask.
Dorota Ciemięga
Dorota Ciemięga:
A kto zawłaszczy zasoby Ukrainy gdy wojnę wygra Ukraina????😉
Icek Pan na Polin
Icek Pan na Polin:
Bo jest ujem
Magdalena Sikora
Magdalena Sikora:
Jaki to konfort nie musiec miec za autorytet osobe, ktora ma trudnosci z etyka
Beata Nowoswiat
Beata Nowoswiat:
Nie ma usprawiedliwienia dla tolerancji agresji ze strony glowy kosciola!
Bomner Prywatny
Bomner Prywatny:
Watykan ma jeden z najlepszych wywiadów na swiecie.
Patrick Dolynskyj
Patrick Dolynskyj:
Kompromituje się jak h...
co kolwiek Pan nie powie m
Robuś Pasjonat
Robuś Pasjonat:
"Haki na kościół" to zbyt duże uproszczenie dlatego pozwolę sobie przytoczyć swoją TEORIĘ. Nie od dziś wiadomo, że papież-jezuita jest apologetą tzw. teologii wyzwolenia. Wspominając o tym warto pamiętać, że ów ruch, łączący marksizm z katolicyzmem, był mocno wspierany na zimnowojennym froncie działań w Ameryce Południowej przez KGB o czym donosił chociażby Ion Pacepa. Tym samym można przypuszczać, że w archiwum na Łubiance być może są kwity na Bergoglio lub jego najbliższych współpracowników. Wszystko to wydaje się jeszcze bardziej prawdopodobne, gdy zdamy sobie sprawę, iż Franciszek odwraca głowę od 4 mln grekokatolików na Ukrainie (dla porównania w Rosji żyje ich tylko 180 tys.).
Paweł Wajgelt
Paweł Wajgelt:
Papież wie coś więcej.
gucci3541
gucci3541:
czlowieku absurdalny----w Polsce nigdy nie bylo komunizmu. ludzie mieli wlasne domy i przedsiebiorstwa uslugowe. byl socjalism. w komunizmie nie ma tego. wszystko nalezy do rzadu. fakt.
Mavi Ackermann
Mavi Ackermann:
Uważam, że papież nie powinien W OGÓLE się wypowiadać na tematy, które mają różne opinie. Szczególnie tak „kontrowersyjny” jak wojna. Ewentualnie jego opinia powinna być w stylu „dążmy do pokoju” a nie komentarz, który kraj jest bardziej winny. Bo pierwsze to bezstronność, modlitwa za pokój, a drugie to osobista opina, która przy tak ważnej osobie reprezentującej daną grupę nie powinna mieć kompletnie miejsca.
Popkulturalna Ściana
Popkulturalna Ściana:
W czwartek pisałem po raz piąty maturę z Matematyki. Mimo nauki nawet na siłę zapomniałem jak rozwiązujemy nierówność kwadratową i zawaliłem ciągi. Bardzo się boję, że będę musiał zdawać maturę co roku od nowa po pięciu latach za 350 zł. Chciałbym poprawić Polski, Geografię, Biologię i Fizykę bo podchodziłem do matury mając zaburzenia lękowo - depresyjne. Kiedy wróciłem do domu rzuciłem się na kolejne zadanie z przykładowego arkusza 2023, ale nie miałem siły go zrobić. Mam wrażenie, że nie uczyłem się od 11 roku życia. Marzę o studiowaniu Fizyki i przeprowadzce do Łodzi w ucieczce przed toksycznymi rodzicami. Nie powiem Mamie, że chcę studiować Fizykę bo mnie wyśmieję bo jej nie umiem. Mój kolega z liceum w wieku 17 lat wyjeżdżał sam na wakacje za granicę, ja nigdy niczego w życiu nie miałem, jestem osobą niepełnosprawną. Co ja mam robić? Chciałbym mieć szansę na życie wedle swoich zasad. Jestem wolnym słuchaczem na Fizyce na UKSW. W 2025 ma być cała obowiązkowa podstawa rozszerzona. Słyszę od Taty jak bardzo by się cieszył gdyby miał chociaż jednego syna takiego jaką ma córkę. Co ja takiego spieprzyłem w swoim życiu?  W piątek nie pojechałem do radio gdzie pracuję za darmo, nie poszukałem pracy ani nie ruszyłem dupy na uczelnię bo nie mam siły wstać z łóżka. Marzę by zdać maturę, iść na studia i zrobić doktorat.

Tata mnie ogolił, przez cały dzień leżę i płaczę. Chcę jakoś przetrwać ten trudny okres a muszę się wyprowadzić w listopadzie bo siostra się wyprowadzi. Rodzice nie rozumieją, że jeżeli czegoś nie zrobię to nie zawsze znaczy, że czegoś nie chcę i że to moje ciało i moje życie. Ratunku ! Pomocy ! Miałem pojechać do Warszawy, ale czuję się jak gówno i nie mam siły. Chciałbym znaleźć pracę w redakcji kulturalnej napisać esej o klasycznych włoskich komediach z lat 40 - 60 tych i wysłać go do "Ekranów" czy "Kina". Moi rodzice to nawet nie wpadliby na to, że mogę sobie samemu zrobić czy nałożyć obiad. Mój były znajomy, który na mnie nasrał co sobotę gdzieś wychodził, a ja zalewam się łzami jak siostra wychodzi do chłopaka. Nigdy u nikogo nie nocowałem. Mojej siostry nie było trzy dni w domu, a ja czuję się jak gówno.

Znowu nie pojechałem na uczelnię. Wiem, że robię ogromny błąd bo wolne słuchanie powinno być w praktyce moim życiem. Szukam pracy, ale nie mam siły. Marzę o tym by zrobić sobie obiad. Muszę znaleźć sobie jakieś fajne wakacje zagraniczne albo jeszcze polskie i coś rozwojowego by nie zazdrościć siostrze praktyk studenckich. Napisałem ogłoszenie z korepetycjami z Matematyki i Fizyki, ale muszę edytować z informacją żeby uczniowie pisali wyłącznie z konkretnym problemem. Ja też bym chciał mieć teraz wykłady online, ale ona nie jest dostępna dla wolnych słuchaczy.
Georg
Georg:
Nową przypowieść Polak sobie kupi,
Że i przed WOJNĄ, i po WOJNIE głupi !
Marceli Szpak
Marceli Szpak:
Putler zostawił takiego papieżaka w sercu Europy. Brzydka sprawa..
Dawid Łączny
Dawid Łączny:
Ja tu nie będę filozofował, po prostu Franciszka po*ebało
Glaucus
Glaucus:
Raczej 5 hipotez, a nie teorii. Polecam zapoznać się z definicjami.
bestiex
bestiex:
Papierzak .
Andrzej Śmigiel
Andrzej Śmigiel:
Poczytajcie trochę co ten "fajny" człowiek nawyczyniał w Argentynie w latach 70. Już dawno zmienili byście zdanie...
Magdalena Stadnicka
Magdalena Stadnicka:
Nie da sie tlumaczyc franciszka w tej sytuacji. Jestem oburzona jego slowami o szczekaniu nato. Sorry ale twoje argumenty nie trafiaja do mnie mimo ze fajnie mowisz i dosc ciekawie to tego sie nie da udobruchac. Jestem katoliczka. Kocham Kosciol. Jan Pawel drugi wkurzyl mnie chyba tylko calowaniem koranu bo dla nas przeciez to nie jest swieta ksiazka. Juz widze jak szef muzulmanow caluje biblie 🤦🏻‍♀️😂 benededykt byl w miare spoko ale Franciszek niestety niemal ciagle mnie rozczarowuje swoimi czynami i slowami. Np tym ze ponoc w ogrodach papieskich postawiono jakies posagi bozkow. Nie mam pewnosci czy to prawda ale bylam w szoku. Natomiast ta wypowiedz nie da sie usprawiedliwic na korzysc franciszka.
marta rogala
marta rogala:
A może papież tak mówi bo ma jakiś interes z ...
Urszula Kokoszka
Urszula Kokoszka:
Zrobisz film o sprawie Deppa i Heard?
Erika Hilker
Erika Hilker:
Bo jest przez niego sponsorowany!
orthodoxo Romano-Catholica FSSPX
orthodoxo Romano-Catholica FSSPX:
Sanctus Pater, Papa Franciscus, haereticus est, errat et destruit sanctam Ecclesiam
blef19
blef19:
Putin się broni
futrzak1694
futrzak1694:
Pamiętam jak było tak mniej więcej tydzień przed wojną, wtedy prezydent USA cały czas gadał na Rosję, na Putina, cały czas go szczuł. Pamiętam, że bardzo mnie to wkurzało. Nawet w radiu wypowiadała się osoba, która powiedziała że to taka gra, która akurat z Putinem nie wyjdzie na dobre. Trochę się nie dziwię, że Papież powiedział coś takiego. Zresztą na początku wojny prezeydent USA bardzo też chciał abyśmy My Polacy wzięli w tym udział. To jest trudny temat
Łukasz Trepka
Łukasz Trepka:
dla mnie to nie jest papiez
Kat G-ka
Kat G-ka:
Ja widzę ziarno prawdy w pierwszej wypowiedzi Franciszka - od około 15 lat większość krajów zachodniej europy ignorowała zapędy Rosji do odtworzenia ZSRR (brak odpowiedzi na sytuację w Osetii i przejęcie zbrojne Osetii Północnej w 2008r, brak odpowiedzi na aneksję Krymu w 2014r) . Wręcz przeciwnie ! Cała europa uzależniła się od rosyjskiego gazu, zwiększała import rosyjskiej ropy i rud metali z syberii. Więc tak, europa dała Putinowi finanse na inwazje i regularnie podbudowywała jego przekonanie o potędze i przewadze Rosji nad innymi państwami.
GigaSzef
GigaSzef:
Pieniądze
Robuś Pasjonat
Robuś Pasjonat:
Każdy kto kwestionuje prawo do własności jest dyktatorem w przebraniu św. Mikołaja.
Malgorzata Kolek
Malgorzata Kolek:
Wojna, to zawsze wojna. Dlatego jestem rozczarowana postawą Papieża Franciszka. Tak chętnie zawsze wygłaszał swoje poglądy. Wielu ludzi tym sobie zjednał. Ot... "Papież Człowiek". Osobiście odnoszę wrażenie, jakby to była z jego strony asekuracja. Oczywiście, jak mówi przysłowie: "pochódź w czyichś butach, potem wyrażaj opinię". Jednak to osoba publiczna, katolik, dla którego wojna powinna być złem.
Z drugiej strony, może to i racja, że Rosja miała już "po prostu dość".
K R
K R:
Papieżowi coś się pokręciło.
Mcgregor
Mcgregor:
Po pierwsze papiez nie powinien mieszac sie w polityke
AUTORYTET MORALNY
AUTORYTET MORALNY:
Kolego-dorabiasz ideologię do ZWYCZAJNEGO prymitywnego knajactwa watykańskiego cynika
dog heaven
dog heaven:
Watykan zawsze popierał i uznawał retorykę tych co dawali więcej, sprzedawał zbawienie, odpusty i świętość. Wystarczy, że Putin sypnął groszem przez swojego wysłannika Orbana. Kościół którego opoką jest pazerność i hipokryzja. Odwieczne "nihil novi sub sole".
Krzysztof Marcin Czechowicz
Krzysztof Marcin Czechowicz:
Papież ma pełną informację o sytuacji o tym konflikcie USA - Rosja. Nie " opiera się" na rosyjskich kłamstwach i tzw. ukraińskiej prawdzie.Taka sytuacja.
Mariusz eL
Mariusz eL:
Gardzę ludźmi, którzy wypełniają swoje życie zabobonami religijnymi. Na poziomie papieskim, chodzi jedynie o władzę i pieniądze co de facto idzie w parze.
tdc6502
tdc6502:
'Jeśli chodzi o "psychologizownie" to słowa Papieża pasują mi jak ulał do typowego zachowania ofiary przemocy, czyli obwiniania samego siebie jako że jestem niewystarczająco dobry i cała wina przemocy oprawcy jest moja. Dla mnie jest to szokujące!
Aleksandra Mazurek
Aleksandra Mazurek:
Papież powinien stanowczo potępić wojnę i pojechać na Ukrainę aby pokazać swoje wsparcie. Okazanie miłosierdzia i współodczuwanie cierpienia innych jest podstawą chrześcijaństwa. Co z najważniejszym przykazaniem o miłowaniu bliźniego? Zamiast tego zaciera granicę pomiędzy dobrem i złem i zrównuje obie strony. Bardzo zła postawa papieża. Smutne, myślę że wiele na tym stracił wśród ludzi