DIABEŁ WCIELONY, Netflix, prod. 2020, reż. Antonio Campos - wideorecenzja Tomasza Raczka

Moja ocena: 8/10
Diabeł wcielony (The Devil All The Time), reż Antonio Campos, Netflix.
----------------------------------------------------------------------
🏳️ Subskrybuj kanał http://youtube.com/channel/UCOFENeirJL1PRqVojCK5dCA?sub_confirmation=1
🎬 Więcej filmów http://youtube.com/playlist?list=PL7hmSBiCTkbTnRio6mSTxrgrQ0DjKyXtN
➡️ Facebook http://facebook.com/tomaszraczek.fanpage

📷 Instagram http://instagram.com/tomekraczek
🐦Twitter http://twitter.com/tomaszraczek
🌐 Oficjalna strona http://tomaszraczek.pl
----------------------------------------------------------------------
Tomasz Raczek – polski teatrolog, krytyk filmowy i publicysta, wydawca (Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego), autor programów telewizyjnych i radiowych ; w latach 2012–2013 redaktor naczelny miesięcznika „Film”. Od 1 marca 2017 roku redaktor naczelny miesięcznika „Magazyn Filmowy” wydawanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Laureat Wiktora 1986 oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej.

#TomaszRaczek #Raczek #Recenzja @Tomasz Raczek

95 komentarze:

ika
ika:
"Gdy zbyt długo patrzysz w czeluść, czeluść zaczyna patrzeć na ciebie" - F. Nietsche
Urszula Kalita
Urszula Kalita:
Jest Pan bardzo mądrym człowiekiem, dziękuję za te cenne refleksje!
Dee
Dee:
Kiedy widzę Pattinsona jak przemawia na mszy to widzę ziobre..... i to jest przerażające
Ilona Wojciechowska
Ilona Wojciechowska:
Prawdę mówiąc troszkę boję się tego filmu. Zapewne obejrzę, ale póki co, odniosę się do premium. Dorastałam w domu, gdzie królowała miłość, spokój był podstawą, a z siostrą chronione byłyśmy przed złem. Rodzice otoczeni byli przyjaciółmi, z którymi mieli wspaniałe relacje. Krótko mówiąc nie nauczyli nas przeciwstawiać się złu. Owszem, rozwiązywaliśmy problemy, ale dotycztły przede szszystkim życia codziennego. Tak też ogromnym zaskoczeniem było dla mnie, spotkanie z bezinteresowną podłością, zupełnie dla mnie niezrozumiałą w dodatku od osób, które powinnam szanować. Nie umiem przeciwstawić się nasilającej krzywdzie, myślałam, że dobrym wychowaniem i cierpliwością pokonam draństwo, ale to nie działa. Tak jest z każdą następną sytuacją, z każdym następnym draństwem. Kiedy ból staje się nie do zniesienia z uśmiechem pakuję walizki i trzaskam drzwiami. Słyszę tylko za sobą: dlaczego? Przecież nic się nie stało. Tym sposobem zwiedziłam kawałek świata i mam nadzieję, że kiedyś znajdę stałe miejsce.
Pozdrawiam serdecznie.
Ambigious
Ambigious:
Sandy została zagrana przez Riley Keough, nie Mia Wasikowski! Wiem, to wina filmwebu, który ma błędnie opisanych aktorów.
Zygzak111
Zygzak111:
Dziękuję, że Pan jest i tak cudownie opowiada👍
Tootsie Toop
Tootsie Toop:
Dzień dobry. Myślę, że czasem pokojowe rozwiązanie jest możliwe, ale czasem nie. Wszystko zależy od tego z jakim diabłem mamy do czynienia - inteligentnym, czy tępym. Na tępego diabła działają tylko ostre rozwiązania. Rozmowy, próby trafienia do sumienia, tłumaczenie nic nie dadzą. I ważne jest pilnowanie własnego potwora, żeby wiedzieć kiedy trzeba go wypuścić, ale i kiedy schować żeby nie przeholował.
Małgorzata Sosnowska
Małgorzata Sosnowska:
Ja chciałabym się odnieść do części premium. Wiem, że obecnie to może zabrzmieć pejoratywnie, ale jako osoba wierząca nie mogę oprzeć się wrażeniu że to co pan mówi to czysta Ewangelia. Mam nadzieję, że nie uraziłam pana tym stwierdzeniem. Ale to tak właśnie wygląda. Żyjemy w świecie gdzie każdy z nas napotyka zło i czasami jedyną reakcją, która wg nas może przynieść oczekiwany skutek jest też jakiś rodzaj przemocy. Problem w tym, że to zmienia też nas samych i to niekoniecznie na takich ludzi którymi chcieliśmy być. Myślę, że ważne jest abyśmy mieli tego świadomość. Tylko to nie wystarczy. Nie chcę tu popadać w jakieś górnolotne czy moralizatorskie tony ale ja osobiście coraz częściej zadaję sobie pytanie dokąd ten nasz świat zmierza i jaki ja mam na to wpływ. Czy moja niezgoda ma jakiekolwiek znaczenie i dla kogo ma. Przepraszam chyba trochę stało się tak jak pan opowiada o filmach to znaczy pana słowa przefiltrowane przez moje doświadczenia, po prostu przeze mnie samą poprowadziły mnie do takich rozważań. Może nie na temat ale cóż zrobić nigdy nie wiesz dokąd Twoje słowa zaprowadzą drugiego człowieka 😊.
Ola Ola
Ola Ola:
Robert Pattinson to naprawdę dobry aktor i czekam z niecierpliwością na każdy nowy film z jego udziałem. Naprawdę cieszy mnie jak w końcu przebił się do wysokobudżetowych,ale naprawdę dobrych jakościowo filmów.
cerwin85
cerwin85:
Po raz kolejny nie czekałem do końca recenzji i obejrzałem film. Bardzo dobry, polecam. Dziękuje że Pan jest panie Tomasz, pozdrawiam.
zbyszekk
zbyszekk:
Zachęcony pańską recenzją obejrzę ten film. Dziękuję za "Sekcję premium" nigdy jej nie zapomnę
Tomek Stopiński
Tomek Stopiński:
Panie Tomaszu, na początku recenzji pomylił pan aktorkę grającą jedną z głównych ról. Mianowice Lenorę gra Eliza Scanlen (swoją drogą gra świetnie i uważam, że jest to jedna z wschodzących gwiazd, mająca już na swoim koncie role w takich produkcjach jak: "Ostre przedmioty", "Babyteeth" czy "Małe kobietki"), natomiast Mia Wasikowska gra Helen, ktora pojawia się dosłownie w kilku scenach, czego bardzo żałuję ponieważ uważam tę aktorkę również za wielce utalentowaną. Z kolei Sandy jest portretowana przez Riley Keough, która w parze z Jasonem Clarkiem tworzą, dosłownie, zabójczy duet. Szkoda, że ich historia została potraktowana w filmie trochę po macoszemu. W książce było ich zdecydowanie więcej. Pozdrawiam serdecznie, jak zwykle znakomita recenzja.
placek Drożdżowy
placek Drożdżowy:
Dziękuję za premium. A bardziej jescze dziękuję za ten dyskomfort, mimo " załatwienia SPRAWY" No właśnie to ten dylemat - drugi
policzek albo Respect, mam agnostyczne przekonania ale wyrosłam w tym kraju i nie jestem przecież ani głucha ani ślepa więc nasiąkła tym, co obok- wyznaniowo, obyczajowo.
Teraz się odważę, nie wiem co by było, gdyby mi się zdarzyło tak, ale chciałabym mieć odwagę podjąć rękawicę i chyba chciałabym to zrobić, czyli wziąć udział w swoim życiu. Zrobić cokolwiek. Co jest bardzo czasem trudne. Nie zrobienie niczego jest równie deformujące - no może to jest trochę tak, że nie za numer z łyżwami - źle się czujesz, gdybyś tak nie zrobił...
Agnieszka Żebrowska
Agnieszka Żebrowska:
Pan Tomasz + recenzja = WIECZÓR CUDÓW ✨😃
Drogi Panie Tomku! Ostatnia niedzielna audycja w RNŚ, bardzo przypadła mi do gustu. Ślicznie dziękuję 🌻☺
Obejrzałam "Diabła Wcielonego" i od razu powiem, że (jak na mnie) będzie krótko. A dlaczego? Bo jestem wstrząśnięta! I z przejęcia płaczę jak bóbr.. Całą twarz mam mokrą od łez i gardło ściśnięte ze wzruszenia. Widzę niewiele i długo tak jeszcze będzie! To wiem na pewno. A czemu? Ponieważ z całą mocą, bez szpanu i zadęcia stwierdzam, że Arvin Russell - to ja. Po prostu. Naturalnie z tą różnicą, że nikogo nie zabiłam. Uwielbiam go. I już. I oby wiodło mu się w życiu jak najlepiej, choć łatwo i lekko nie będzie! 😟😦 I niech maluczcy śmieją się teraz ze mnie do rozpuku! Tubalnym głosem... Furda z nimi! Nie dbam o to. I kpię sobie z tego na całego. Snadź mało wiedzą, a jeszcze mniej rozumieją (choć szczerze ufam, że może jednak nie wszyscy?) I jeszcze jedno. Panie Tomku? Wiem, że "ludzie ludziom zgotowali ten los" i że to potworne, wprost nie do opisania, ale czemu niewinne i bezbronne zwierzęta tak strasznie z tego powodu cierpią? I giną. Właśnie z rąk człowieka! To podłe jest! I okrutne. No a ludzie? Cóż, przykre to, ale kondycja ludzka - jak dotąd - pokazuje wyraźnie, że inni (lepsi?, mądrzejsi?) nie są. I nie będą. Nigdy. Choć pewnie niektórzy bardzo by tego chcieli... Pięknie dziękuję za niezwykle wartościowy przekaz i pozdrawiam Pana jak najserdeczniej 🌞
PS A teraz trochę z innej beczki - dlaczego NIE Jan Komasa (za którym przepadam), tylko Małgorzata Szumowska? Wszak cała ekipa na tarczy powróciła... Hmmm... Oj, chyba mam kosę z PISF 😒
PS 2 Panie Tomku, dzisiaj - już "na spokojnie" - pozwoliłam sobie na dokonanie drobnej autorskiej korekty, ponieważ wczoraj, ogromnie rozemocjonowana - nie do końca napisałam tak, jak chciałam 👋
ewaszymczak23
ewaszymczak23:
Panie Tomaszu, dziękuję za tę rekomendację. Film jest tak dobry, że szczerze znienawidzilam Roberta Pattinsona. Trudno będzie ten obraz wykasować z pamięci...
Entombed
Entombed:
Dziękuję za polecenie tego filmu. włączyłam go do zmywania garów, ale już widzę, że muszę go obejrzeć uważnie i kropka.
Za to Panu dziękuję, że odkrywam dzięki Panu takie filmy.
Kamil Pankiewicz
Kamil Pankiewicz:
Szkoda, że takich lifehacków nie miałem w I klasie LO :D Film się ogląda z otwartą jadaczką!
Basia Kolwicz
Basia Kolwicz:
Dzień dobry Panie Tomaszu.Od lat nie oglądam telewizji. Natomiast z ciekawością siadam i słucham Pana recenzji. Dzięki Panu na HBO oglądam serial (2sezon 6 odcinek) Babilon Berlin. Klimat tamtych lat znałam z opowiadań mojego stryja który studiował w tamtych czasach w Berlinie. Tuż przed drugą wojną powrócił do Polski, ażeby paradoksalnie trafić ponownie na roboty do III Rzeszy.Oglądając te obrazy przypominam sobie wątki z jego powieści o rodzącym się faszyzmie,konfliktach ideologicznych w rodzinach grupach hitlerjugend i pacyfistach niemieckich a szczególnie jednym- jego przyjacielu Jurgenie ( powieszonym pod koniec wojny na berlińskiej latarni). Ten długi wstęp jest moją odpowiedzią na pytanie czy czy warto odpowiadać agresją na agresję. Sytuacja chłopca z workiem jest złożona. Jeżeli doszło do agresji ze strony kolegi nie mógł tamten Tomek powiedzieć" nic nie szkodzi" bo doszłoby do na pewno do eskalacji agresji z tamtej strony. Tomek czuł ból fizyczny i psychiczny. Obmyślił strategię i zdobył szacunek a uniknął pogardy. Dzisiaj jest Tomaszem i .ma siłę wewnętrzną która pomaga wytrzymywać przeciwności losu. Tak więc Panie Tomaszu może iść pan z podniesionym czołem,pomimo ciężaru na ramionach.
Arsendis IDM
Arsendis IDM:
Ale Robercik to wyrasta na wielkiego aktora, ostatnio ma naprawde dobrą passę, myślę też że w przyszłym roku po premierze Batmana, da pstryczka w nos tym wszystkim ludziom dla których wciąż jest Edwardem że Zmierzchu, aczkolwiek przebić samego siebie po tym co zrobił w The Lighthouse będzie mu niezwykle trudno.
Aleksandra
Aleksandra:
Kolejny świetny film z Robertem Pattinsonem, który jest dostępny na Netflix to „Good Time”. Szczerze polecam😊
MsAntymateria
MsAntymateria:
Robert Pattinson to mój czarny koń. Tak to jest film, który wchodzi w głowę. Film o którym można rozmawiać i dyskutować...
Beata Maria
Beata Maria:
Kocham Pana i Pana opowiesci o filmach i zyciu, Chcialabym miec takiego madrego ojca
Edyta Chojnacka
Edyta Chojnacka:
Po recenzji obejrzeliśmy rodzinnie, film świetny, daje do myślenia, polecam! Dziękuję za recenzję i rekomendację👍
Miriam Zajfman
Miriam Zajfman:
Mysle ze mama miala racje ! Lobuza zwalcza sie agresja , to jest mu bliskie i tylko to on potrafi rozumiec . Nie ze ta akcja ma definiowac nasze cale zycje , czy tez nasze poglady o ludziach . Nie wolno tracic zaufania do wszystkich . Swiat zklada sie ze tych zlych jak i tych dobrych . Nadal sa ludzie ktorych respekt zdobedziesz tylko poprzez milosc . 👍
Emilia Lange
Emilia Lange:
Recenzja, jak zwykle, świetna do słuchania. Mam tylko wrażenie, że coraz więcej tu reklam, podczas 20 min filmu mamy kilka przerw i to mi niestety zaczyna coraz bardziej przeszkadzać... :(
Ania T
Ania T:
Niesamowita sekcja premium. Podziękowania.
Mikolaj Nowak
Mikolaj Nowak:
Bardzo dobry film. Aktorstwo, muzyka, zdjęcia na wysokim poziomie. Czy zło może być usprawiedliwione? 9/10
paranoidraider
paranoidraider:
Dobrze widzieć Pana Panie Tomaszu znów w formie. Dziękuję za znalezienie tak wykwintnego "dania" podanego w najlepszym stylu.
kacper
kacper:
Tak! Film zupełnym zaskoczeniem jakościowym - przynajmniej dla mnie. Świetne kreacje aktorskie. I tylko z większą niecierpliwością czekam na batmana.
Maltazar Vernegance
Maltazar Vernegance:
0:11 i już mnie pan kupił, oglądam ten film
Tula Backe
Tula Backe:
Jestem tak wcześnie, że jeszcze nie ma komentarzy. Już sama miniaturka z Pattinsonem mnie zachęca. Ostatnio sięga po coraz ciekawsze role, a sama też lubię takie klimaty, gdzie badamy mroczne zakamarki ludzkiej duszy. Na pewno oglądnę ;)
Karolina Dmochowska
Karolina Dmochowska:
Panie Tomaszu, piękny przekaz. Ja też od dzieciństwa rozważam myśl premium. Jak większość ważnych spraw, nie jest to proste. Moja mama twierdziła, że komunikować należy się z ludźmi ich językiem. Jeśli ktoś rozumie wyłącznie przemoc, należy mu odpowiedzieć przemocą. Ponieważ byłam dziewczynką, rolę Pana łyżew ona brała na siebie, prosiła abym mówiła jej jeśli ktoś będzie mi robił krzywdę, a ona potem się z takim delikwentem bardzo skutecznie przemocowo rozprawiała. Problem polegał na tym, że ona lubiła takie rozwiązania. Dla mnie z jednej strony to było wygodne, bo ja już wtedy nic nie musiałam, z drugiej strony było w niej coś przerażającego. Łatwo jest oceniać "złola" ze świadomością, że zawsze można się za nim schować. Doświadczając upokorzenia, jesteśmy w sytuacji patowej - jeśli się nie postawimy, przyzwalamy na to by krzywdzono nas dalej, jeśli się postawimy, wkraczamy na bardzo niebezpieczną ścieżkę. Pozdrawiam serdecznie :)
Saturnis
Saturnis:
Ciało i umysł robią "swoje" a dusza cierpi.Jakieś doświadczenie może przysłużyć nam się "tu i teraz", ale w ogólnym rozrachunku już tak kolorowo może nie być.
Renata Bliźniuk
Renata Bliźniuk:
Oglądałam bardzo dobry super obsada i film dający dużo do myślenia sama prawda polecam
Małgorzata Albińska
Małgorzata Albińska:
Panie Tomaszu serdecznie dziękuję za tą recenzję. Obejrzałam i jest tak jak Pan powiedział, zostanie mi w głowie na długo. Szokujący, głęboki i do bólu prawdziwy.
Kasia Sobota
Kasia Sobota:
Uwielbiam Pana😊Pana wiedze, głos, profesjonalizm😊szkoda, ze jest Pan tylko jeden na yt😄
Piotr Zbierzchowski
Piotr Zbierzchowski:
Mi się szybko przypomniało motto ks. Jerzego Popiełuszki: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj". Trudne, może po ludzku niemożliwe... Nieraz tłumaczę dzieciom, że oddając złem za zło sprawiam, że jest go jeszcze więcej. Ale jak obronić przed złem najbliższych - na pewno możemy dawać im jak najwięcej dobra, bezpieczeństwa - stworzyć spokojną przystań (tą fizyczną-miejsce np. dom i tą wewnętrzną - ich osobowość), by mogli tam się przed tym złem chronić.
I podobnie próbuję patrzeć na świat - szukając w nim dobra i patrząc pozytywnie na ludzi - na razie jakoś mocno się nie zraziłem. I takich doświadczeń sobie życzmy.
Dominik Kopczyk
Dominik Kopczyk:
Wstrząsnął mną ten film. Czekam na dalsze produkcje z udziałem Pattinsona.
Katarzyna
Katarzyna:
Dziekuje za podanie tytulu oryginalnego w opisie!
sandra760512
sandra760512:
Słuchanie Pana to czysta przyjemność !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dziękuje !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kurt Kurt
Kurt Kurt:
dramat -to definiicja tego ''dzieła'.
Tomek1983
Tomek1983:
Dla mnie ten film jest o rodzeństwie. Pan wspaniale mówi o kinie.
Jacek Kwiatkowski
Jacek Kwiatkowski:
W stosunkach międzyludzkich jednak wybieram pragmatyzm,miast humanizmu.Humanizm stosuję zawsze w świecie zwierząt.Zwierzęta w swoich zachowaniach,odruchach,relacjach są czyste.Ludzie z reguły nie.Też ubolewam p.Tomaszu,że świat jest taki,jaki jest,ale cóż począć.
Joanna Płuska
Joanna Płuska:
Ech, fajnie byłoby mieć taką moc, która pozwoliłaby nam trzymać tych "złych" ludzi z dala od nas i nie musieć podejmować kroków czy decyzji, których tak naprawdę nie akceptujemy. Kolejny film do obejrzenia 🙂 P.S. Fajna fryzura Panie Tomaszu, tak trzymać 👍
Wojciech Gajdowski
Wojciech Gajdowski:
Tylko chora psychika może ten film uznać za dobry 😇
Lucyna Kowalski
Lucyna Kowalski:
Słuchać Pana, Panie Tomaszu, to sama przyjemność.
Wielkie dzięki za podanie oryginalnego tytułu filmu; ogromnie ułatwia szukanie😊
xxxmaksiolxxx
xxxmaksiolxxx:
Dziękuję Panie Tomaszu za polecenie tego filmu, dzięki Panu spędziłam wczoraj bardzo ciekawy wieczór przy seansie wspomnianego filmu, ma klimat, trzyma w napięciu, i gra aktorska na najwyższym poziomie. Cieszę się, że Pana posłuchałam, pozdrawiam ____M.K z Poznania.
Agnieszka Strąk
Agnieszka Strąk:
To bardzo trudne, zgadzam się. Najtrudniej osiągnąć w życiu równowagę i tu chyba właśnie o to chodzi. Wierzę, że każdy człowiek ma w sobie i dobro i zło. Złudnym, naiwnym i infantylnym byłoby wierzyć w to, że istnieją ludzie tylko dobrzy albo tylko źli. Akceptacja swojej ciemnej strony i medytacja - super. Pozdrawiam serdecznie
Eva Frost
Eva Frost:
Idealnie ubrał Pan w słowa moje uczucia dotyczące filmu - im dłużej o nim myślę, tym bardziej mi się podoba.

Co do części premium - niestety, życie w pewien sposób jest ironiczne, gdyż daje nam do wyboru albo znosić zło albo złem się stać... Myślę też, że nie dostrzegłby diabła w innych ten, kto tego diabła nie miał już w sobie - nawet jeśli to było małe ziarno. Broniąc się siłą rzeczy stajemy się bliżsi oprawcom. Choć według mnie samo ziarno nie jest jeszcze problemem - najważniejsze by nie pozwolić mu wykiełkować.
MrSzczebrzeszynski
MrSzczebrzeszynski:
Proszę zrecenzować najnowszą produkcję Netflixa pt. "Cuties".
Eve
Eve:
To jest film na dzisiaj :-) Dziękuję za polecenie.
kwiat pustyni
kwiat pustyni:
Panie Tomaszu pozdrawiam goraco.
Peter Kurek
Peter Kurek:
@Tomasz Raczek Ma Pan po prostu rację.
Permanentnie Zadumana
Permanentnie Zadumana:
Z pewnością obejrzę :) Pozdrawiam!
genia79
genia79:
🖤
Maciej Kwiatkowski
Maciej Kwiatkowski:
Mamy do wyboru dwie drogi; albo "zło dobrem zwyciężaj" albo "oko za oko ząb za ząb" w tym filmie - z tego co Pan mówi - na spodziewane zło reaguje się wyprzedzającym złem, czyli bohater sam inicjuje zło, żeby go uniknąć względem siebie. W pierwszej opcji możemy stać się (lub nie) ofiarą, ale wprowadzamy dobro i wygaszamy zło, opcja druga skutkuje narastającą kumulacją zła, które niszczy tak jedną jak i drugą stronę i wszystko dookoła - jeżeli stanie się zasadą dominującą - jak proponuje film. Z Pana opisu wynika, że sam ten film propaguje zło...bo nie poskazuje wobec tego wszechogarniającego zła alternatywy dobra. Ten film przeciwstawia się postawie jaka stała się fundamentem naszej cywilizacji, jeżeli taka optyka została by szeroko przyjęta ( a wiemy z życia, że ona zawsze była w człowieku obecna - jednak przez tą chrześcijańską zasadę hamowana), nasza cywilizacja uległaby samozagładzie, a wcześniej my sami uleglibyśmy wewnętrznej dezintegracji. Esencją tego filmu jest wychwalanie zła, przeciw wymagającej miłości.
Katarzyna Jachimowicz-Tonetto
Katarzyna Jachimowicz-Tonetto:
😊
Aisha 7
Aisha 7:
Bożena Janko
Bożena Janko:
Czy recenzowal Pan serial dunski Borgen? Serial jest dawnej produkcji, bo 3 sezony w latach 2010-2013, ale smaczkiem jest dowod na to jak kreacja wplywa na rzeczywistosc. Bohaterka serialu jest premierem Danii, a w 2019 roku Dunczycy wybrali kobiete na ten urzad. Przypadek? Interesujacy serial na Netflix.
Jolanta Paśko
Jolanta Paśko:
Swieny komentarz do Disbel wcielony.
Daniel Iteon
Daniel Iteon:
czy ta koszula nie jest aby krzywo zapieta?
Anna Misiuda
Anna Misiuda:
Panie Tomaszu.... to niesamowite, że przy każdej recenzji filmu, a zwłaszcza w części premium (której nie wyobrażam sobie pominąć), gdy dzieli się Pan z widzami bardzo osobistymi refleksami, mam wrażenie, że czyta Pan z mojej głowy. Mam tu na myśli podobieństwo przeżyć, refleksji, wyciąganych wniosków, estetyki i ogólną wrażliwość. W tej konkretnej recenzji uderzyło mnie zwłaszcza "rozczarowanie" skutecznością i powszechnością agresywnych metod radzenia sobie w życiu. Również głęboko przeżywałam tego typu sytuacje, jak i Pan w szkole. Różnica polegała na tym, że bardzo długo nie używałam jakiejkolwiek przemocy, bo nie wyobrażałam sobie, że miałabym robić komuś krzywdę - nawet, jeśli ktoś ranił mnie bardzo mocno. Pod względem etycznym - można powiedzieć, że słusznie, ale od strony komfortu życia - fatalna była to strategia, ponieważ cierpiałam i cierpiałam i znosiłam cięgi dość długo, jednocześnie nie potrafiąc zrozumieć, dlaczego ktoś jest zdolny do zadawania innym cierpienia i prześladowania bez żadnej przyczyny. Przy okazji nasunął mi się pewien przykład z literatury - postać Antosia Pye z "Ani z Avonlea", który zaczął odnosić się z szacunkiem do nauczycielki (Ani), dopiero, gdy ta spuściła mu lanie na oczach całej klasy. Żadne serdeczne rozmowy ani próby dotarcia do chłopaka w sposób pokojowy nie działały. Był krnąbrny, nastawiony na "nie" i nie respektował kompletnie autorytetu nauczycielki. I dopiero przemoc sprawiła, że Ania stała się jego ulubionym pedagogiem. Sytuacja fikcyjna, ale doskonale pokazuje, jak działa ten pokrętny mechanizm ciągłej walki i uprzedzania ataku... Trochę też ma wrażenie, że wiąże się to z atawistyczną potrzebą hierarchizacji - pokazania, kto ma władzę i kto podporządkuje sobie siłą innych. To jest w ogóle ciekawy temat pod kątem i socjologicznym, i psychologicznym. Kończąc mój wywód, dziękuję Panu za świetny przekaz, który (jak widać) wywołuje mnóstwo refleksji. Pozdrawiam Pana serdecznie
Free3Sound
Free3Sound:
Film dobry i to na tyle .
Basia
Basia:
W części premium trafił pan w sedno mojego dnia- czy zwalczać w sobie wrodzone/nabyte bycie życzliwym, czy reagować ostrą obroną na domniemany atak. ..zwykłe sytuacje, krakowski tramwaj, powrót z pracy...
yty aty
yty aty:
Właśnie oglądam.
J. Dal
J. Dal:
Szukając diabła w każdym człowieku burzymy radość życia; to jest klęska humanizmu. TAK, panie Tomaszu, to jest klęska i byłam świadkiem, jak ktoś w imię fałszywej obrony przed domniemanym złem, zniszczył życie drugiemu człowiekowi.😓
Wayne Melgaard
Wayne Melgaard:
Zgadzam się z Pana spojrzeniem na agresję, nie możemy być jak nasi wrogowie i atakować.......
Beata Kepinska
Beata Kepinska:
Znałam takiego Arwina...cały czas gotowy do walki... biedny człowiek bo do dziś walczy. Walczy o pokój- jakże to smutne.
AlternativeMr
AlternativeMr:
Polecam wszystkim film, niezwykle wrażenie... recenzje Tomasza Raczka wartość sama w sobie, tylko zdecydowanie po seansie, dzięki czemu tak sobie z panem Tomaszem zawsze niby rozmawiam dzieląc się wrażeniami
Der Reisende
Der Reisende:
„- Psy robią to co każe im natura. Trzeba im to wybaczać.
- Psy można wiele nauczyć, ale nie jeśli będziemy im wybaczać ich złą naturę.”
Anna Mira
Anna Mira:
obejrzalam i jeszcze sie wzdrygam, skupilam sie na akcentach i to mi pomoglo skonczyc film, pewnie mi sie cos przysni, bardzo dziekuje za premium
Filip z Konopii
Filip z Konopii:
Dziś obejrzę
makuś makukek
makuś makukek:
Panie Tomaszu! - Z całego umysłu polecam wstrząsający film: https://www.youtube.com/watch?v=NjvfqZLbyG8&ab_channel=CornwallFilmFestival --- W tym filmie mamy so czynienia z czymś wcielonym ... i z naszą dramatyczną bezradnością wobec tego czegoś. Opowiada pan o tym, że musiał użyć orzemocy ... Niestety ... użycie przemocy - w samoobranie jest bezwarunkowo konieczne ... Ogromnym niebezpieczeństwem jest to, że gilotyna zaczyna żyć własnym życiem ... i żąda kolejnych ofiar ... Dlatego tak bardzo istotne są pażskie słowa: Nie chce być taki jak moi wrogowie ... Tylko to może nas uratować przed potworną eskalacją ... O ile wygramy ... Bo jeżeli nie obronimy się to nasi wrogowie nie będą mieć żadnych wątpliwości i zrealizują nam apokalipse - z radością, satysfakcją i pewnością posiadania racji, prawa i prawdy.
Renata Miłosz
Renata Miłosz:
Większość ludzi chciałoby żyć bez agresji, ale czasem się nie da. Czasem też trzeba dać nauczkę, że potencjalna ofiara też może się odgryźć. Był u nas taki, co terroryzował cały blok. Najbardziej lubił zaczepiać mojego brata. Powiedziałam mamie, co się dzieje. Mój brat mnie odprowadzał ze szkoły i wyprowadzał na podwórko. Pewnego razu mama poszła za nami, ale tak, żebyśmy jej nie widzieli. Terrorysta dostał wpiernicz, ale po tym się obudził i wyrósł na porządnego człowieka. Jeszcze, o dziwo, był wdzięczny za to mojej matce. Czy to jest złe?
Izabela Czartoryska
Izabela Czartoryska:
Ja odebrałam ten film jako bezsilność człowieka przed tym co tu..zastaje.Że piekło jest nie po śmierci a teraz.Tutaj. Brak sprawiedliwości w życiu powoduje reakcje nieracjonalne. Szkoda że tak jest w życiu.
praetes
praetes:
Jak mowa w kontekście tego filmu o "kościele" to dobrze by było wspomnieć, że chodzi tak naprawdę o zbór protestancki (nie mający nic wspólnego z katolicyzmem i KK), a postać grana przez Pattinsona nie jest księdzem tylko pastorem, różnica jest zasadnicza ;]
A sam film jest wybitny. Dawno już nie oglądałem filmu z takim zainteresowaniem i podziwem dla aktorstwa i generalnie dla twórców.
Arkadiusz Rybicki
Arkadiusz Rybicki:
Czy odczułem to ducha Tarantino? Hmmm...Może nieco atmosfera z "Nienawistnej ósemki" którą można by ciąć nożem...ale zdecydowanie bardziej odczułem tu klimat z filmu Trzy billboardy za Ebbing...
Katarzyna
Katarzyna:
Czy recenzowal Pan już serial "Orange is a New Black"?
Jaco 24
Jaco 24:
Czy ja oglądałem właśnie zupełnie inny film niż ten omawiany przez Pana Raczka? Powiem wprost: co to za idiotyczny film i przede wszystkim scenariusz. To chyba jakiś wielki pastisz i trudno brać sceny z tego filmu poważnie. Mam wrażenie, że film pokazał nam przede wszystkim ludzi upośledzonych psychicznie i to dosłownie, nie ma to nic wspólnego z ludźmi, których spotykamy na co dzień. Wielkie rozczarowanie, bardzo mi przykro.
Aga Pe
Aga Pe:
Lubię słuchać Pana opinii o filmie, najczęściej sięgam po Pana recenzję już po obejrzeniu filmu i porównuję do swoich odczuć, tym razem do obejrzenia filmu skusił mnie Pana post, o tym że "Diabeł" jest odwrotnością "Bożego Ciała". Obejrzałam ten film z ciekawości i z jakiegos powodu, skupiłam się bardzo na relacjach postaci z Bogiem, poczuciu obecności Boga. Wiele postaci w tym filmie ilustruje w pewien sposob wypaczone, złe pojęcie, które doprowadza ostatecznie do tragedii. Jedno zło ponosi za sobą kolejne. :( film ciekawy, tylko dla mnie zbyt mroczny...
Agata Juchniewicz
Agata Juchniewicz:
Pewne dylematy człowiek musi rozstrzygnąć sam. Pewnych zaś nie rozstrzygnie nigdy. Ale zastanawiac sie trzeba. Myslenie nie boli. Nawet moze skłonić do tego by posluchac z uwagą co mówia inni. Na pewno warto pokazywać ludziom dobre oblicze. Oni to zauważają. Ale jeszcze nie wiem jak się bronić przed agresją. A przeraża mnie ona bardzo. Czasem trzeba uciekać w podskokach. I tyle. Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za recenzje panu Tomaszowi.
Barbara Pankowska
Barbara Pankowska:
Panie Tomaszku,a gdzie gong?
Wektor WG
Wektor WG:
Kiedyś Pan prowadził program o starych filmach... Nie pamietam tytułu. Ma Pan może listę tych filmów??? Chciałem niektóre obejrzeć ale nie pamietam tytułów
jerzy walenta
jerzy walenta:
Dziękuję za ten kanał. Kino maniakiem nie jestem, ale każdej Pana recenzji słucham z przyjemnością.
Paulina Trepto
Paulina Trepto:
Odwaga a nie gniew jest większą mocą. Bronić swoich granic zawsze warto. Tylko jakim sposobem ? Gdy byłam młodsza miałam dużo nierozladowanego gniewu, bylam uciskana całe dziecinstwo. Ta agresja ze mnie wyszła i to był ogromny granat który wybuchal sukcesywnie. Teraz moge dopiero powiedziec ze po 31 latach życia potrafię sobie radzić z emocjami, jako tako. Poziomy świadomości Dawida Hawkinsa mi bardzo pomogly zrozumiec czym są emocje. A film też we mnie obudzil dawne demony które zostaną ze mna na wieki, ale teraz otaczam je ramieniem i brniemy razem przez to życie, pełne okrucieństwa ale i piękna, którego szukam i odnajduje.
Monika W.
Monika W.:
Kiedy mówił Pan o agresji nasunęło mi się skojarzenie... Trzeci sezon serialu "Most nad Sundem" - scena, gdzie matka trzyma poduszkę i nakazuje córce mocno w nią uderzać...kontrowersyjne? Może...ale bardziej byłam i jestem zniesmaczona postawą dyrektorki szkoły. Matkę popieram. Dlaczego? Różnica tkwi w intencji: jeśli ktoś atakuje moje dziecko z intencją wyrządzenia krzywdy, ponawia ataki, nie reaguje na uwagi i czerpie przyjemność z zadawania cierpienia...nie mam pytań. Przerażające jest to, że rodzic krzywdzonego dziecka pozostaje bez wsparcia, a decyzja o tym żeby podpowiedzieć swojemu dziecku :"oddaj" wynika z bezsilności... z wieloletniej walki z wiatrakami...
TruLuv
TruLuv:
To jakie jest lekarstwo na przemoc? dac sie tłuc iles lat? jezeli znikad pomocy?
1175ghost
1175ghost:
Panie Raczku proszę podawać oryginalne tytuły. Polonia pana ogląda a tłumaczenia często się różnią od oryginału
Jakub Sędecki
Jakub Sędecki:
Też niestety niedawno doszedłem do tej konkluzji, że żeby przetrwać i godnie żyć trzeba być skurwielem, często nawet dla rodziny, nie mówiąc o "obcych". Pokora to tylko słowo, a dekalog stał się mantrą do ogłupiania mas. A im młodsi ludzie, tym łatwiej ich "ogłupić". Coraz ciężej być dobrym.
Jacek Przybysz
Jacek Przybysz:
obicie ryja dla jakiegoś zbira nie jest złe....bo jak zbir raz dostanie w ryj to wtedy się zastanowi czy zaatakować następnego.
czym częściej się natnie tym szybciej przestanie atakować następne ofiary bo będzie wiedział że oklep go czeka.
Najgorzej gdy na drodze zbira nie staje nikt ,wtedy on rośnie ,robi się zuchwalszy,atakuje coraz częściej.I wcale nie musi być zbirem ten co ręke podnosi,może siać terror psychiczny,finansowy,może być oszustem,złodziejem,gwałcicielem itp,itd.......wiele jest odmian diabłów wcielonych.
lineczka 86
lineczka 86:
Stracone 2 h. Nie rozumiem fenomenu tego filmu
Anakin Skywalker
Anakin Skywalker:
Mia Wasikowska to mama tej Sandy
Anakin Skywalker
Anakin Skywalker:
Pan zaspoilerowal za dużo. Wiem że nie specjalnie ale jednak
ArTb Absolwent
ArTb Absolwent:
Czekam na film tego poziomu lecz skierowany do.. konkurencyjnej wiary naszych starszych' braci w; jarmulce jak i tych w turbanie.
Zenobiusz Koniecpolski
Zenobiusz Koniecpolski:
W protestanckim świecie nie ma ruskiej fali wzorowanej na Spartanach (kiedy carowi młody uczeń szkoły wojskowej ukradł zegarek ten jeszcze go wynagrodził) wywodzącej się zapewne od Wikingów, a rozwijanej pod wpływem Mongołów. Na Zachodzie nie ma bagatelizowania (nie mylić z Gertychowym "zero tolerancji", bo nie ma też stygmatyzowania) prymitywnych odruchów u każdego dziecka. Tam "cała wioska" skupia się na takim ancymonie, jeśli tylko się takowy ujawni. Jestem daleki od ferowania wyroków, które wychowanie jest lepsze, choć własne dzieci posłałbym do szkoły protestanckiej.