Diagnostyka serologiczna COVID 19 (ELISA) [HD]

Zapraszamy na stronę: https://cov-2.pl/
COVID-19 to ostra choroba układu oddechowego wywoływana przez nowego koronawirusa, czyli SARS-CoV-2. Z powodu braku specyficznych objawów rozpoznanie COVID-19 tylko w oparciu o obraz kliniczny jest niemożliwe. Aby potwierdzić zakażenie nowym koronawirusem, konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych. Obejrzyj film, a dowiesz się, jakie badania wykonuje się we wczesnej fazie infekcji SARS-CoV-2, a jakie po upływie kilku tygodni od kontaktu z wirusem. Wyjaśniamy również, jakie procesy zachodzą w organizmie na skutek zetknięcia się z patogenem (w tym wypadku: SARS-CoV-2), dlaczego rekomendowane przez WHO testy molekularne tracą czułość z upływem czasu od momentu wystąpienia pierwszych objawów klinicznych i czym są specyficzne przeciwciała anty-SARS-CoV-2. Z filmu dowiesz się również, jak interpretować wyniki testów serologicznych i w jakich sytuacjach to wiarygodne narzędzie diagnostyczne może być przydatne.

UWAGA! W związku ze znaczącym pogorszeniem się sytuacji epidemiologicznej w kraju, 03.11.2020 r. Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało algorytm diagnostyczny obowiązujący w Polsce. Zgodnie z nim możliwe jest rozpoznanie COVID-19 u pacjenta objawowego również za pomocą testów antygenowych (materiał wideo powstał przed 03.11.2020 r.).

0:47 Jakie badania wykonuje się we wczesnej fazie infekcji SARS-CoV-2?2:19 Jakie badania wykonuje się po upływie kilku tygodni od momentu kontaktu z SARS-CoV-2?

3:03 Kiedy i w jakich przypadkach zaleca się wykonanie badania w kierunku specyficznych przeciwciał anty-SARS-CoV-2?

4:55 Jakie testy mogą służyć do badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2?

7:39 Jak interpretować wyniki badania specyficznych przeciwciał anty-SARS-CoV-2?

8:48 Podsumowanie

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Informacje przedstawione w filmie pochodzą z artykułów:

Laboratory testing for coronavirus disease 2019 (COVID-19) in suspected human cases: interim guidance, 2 March 2020. [Online] https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/331329/WHO-COVID-19-laboratory-2020.4-eng.pdf?sequence=1&isAllowed=y.

Zhao J. i wsp. Antibody responses to SARS-CoV-2 in patients of novel coronavirus disease 2019. medRxiv (Preprint). [Online] 2020. doi: 10.1101/2020.03.02.20030189.

Okba N.M.A. i wsp. SARS-CoV-2 specific antibody responses in COVID-19 patients. medRxiv (Preprint). [Online] 20 03 2020. doi: 10.1101/2020.03.18.20038059.

Lu R. i wsp. Genomic characterisation and epidemiology of 2019 novel coronavirus: implications for virus origins and receptor binding. Lancet. 2020, 395(10224), 565–574.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Subskrybuj nasz kanał – http://bit.ly/2wLvXoh

Polub nas na:
https://www.facebook.com/euroimmundna/
https://www.facebook.com/euroimmunpl/
https://twitter.com/EuroimmunPolska

Zapraszamy na stronę: https://cov-2.pl/
Sprawdź, co nowego na blogu EUROIMMUN – http://blog.euroimmun.pl/

Zapraszamy do obejrzenia innych filmów z playlisty "COVID-19 – najważniejsze informacje o diagnostyce infekcji SARS-CoV-2": https://www.youtube.com/playlist?list=PLsKy57cPR_SGh7rJZH7hw3ZMQlo-zaLD7

REGULAMIN: Wszystkie filmy i komentarze mają wyłącznie charakter edukacyjny (informacyjny) i nie stanowią działalności leczniczej, porady lekarskiej w rozumieniu obowiązujących przepisów, jak również jej nie zastępują ani nie mogą być podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Muzyka: Calm Explainer
Autor: KOT SERHII (CAE/IPI 859761480)
Music By: https://tunestogo.net

9 komentarze:

Przemek Wnęk
Przemek Wnęk:
Duża dawka wiedzy- dziękuję!
M Dudkiewicz
M Dudkiewicz:
Gestykulacja przeszkadza w oglądaniu
Anna Żuk
Anna Żuk:
Czy jeśli ma się podejrzenie przejścia koronawirusa w marcu, jest sens robienia aktualnie ( w lipcu) testu na przeciwciała? Jeśli tak, to jaki dokładnie?
Bożena Sembaty
Bożena Sembaty:
Konkretnie, rzeczowo i na temat. Podstawowe kompendium wiedzy. Gratuluję
Konrad Witek
Konrad Witek:
Zestawy testowe ELISA są najczęściej 96 dołkowe, biorąc pod uwagę potrzebę oznaczenia punktów do krzywej oraz ewentualnych kontroli, jak to możliwe, że na Państwa zestawach można wykonać badania 93 próbek pacjentów? Jakie klasy przeciwciał oznacza ten zestaw? Czy może oddzielne zestawy dla poszczególnych klas przeciwciał?
Adrian P.
Adrian P.:
Tylko że badania pcr wykrywają koronawirusy nie tylko ten co jest teraz się i inne, których jest przeszło 100. Stwierdził to nawet sam odkrywca badania z 1993 i laureat za to nagrody Nobla, który zmarł w ubiegłym roku Kary Mullis.
Tomas Tom
Tomas Tom:
Ludzie szkoleni usuwacie niewygodne komentarze tego covida zaczninmy traktowac tak jak powinnismy to 🌍inna odmiana. Grypy
🌏ktos sprubuje mnie zdetronizowac z tym co napisałem 😨otuz nie obiawy grypy normalnej obiawy a grypa źołąndkowa chyba kaźdy wie jaka przepaść w obiawach .
I przestańcie wciskaćnam hłam mam ponad 60 i za moje podatki uczyliście sie w wyrzszych szkołach /a teraz bujde na resorach wpychacie#ociemniałemu narodowi# kpiny.
Konrad Kutrzeba
Konrad Kutrzeba:
Świetnie wytłumaczone! Brawo!
Marek Wojcik
Marek Wojcik:
W Niemczech prof. Drosten (nie wiadomo, czy ma prawo do używania tytułu - jego praca doktorska zniknęła i nie można jej nigdzie znaleźć) wykorzystał tę technikę i jeszcze w grudniu stworzył własny test, który ma wykrywać obecność tej "wrednej mutacji" koronawirusa. On także straszył milionami ofiar.
Prof. Drosten był w roku 2009 propagatorem nieisniejącej pandemii świńskiej grypy.
Testy PCR nie mają homologacji. Nie nadają się, zgodnie z opisem producenta, do testów diagnostycznych!
Mimo tego WHO, która sama wywołała tę światową histerię, zaleca stosowanie tego testu.
Dlaczego?
Z tej prostej przyczyny, że ten test generuje olbrzymie ilości fałszywie pozytywnie zdiagnozowanych.
Prawdopodobieństwo, że pozytywny wynik testu pcr jest naprawdę pozytywny wynosi w Polsce 30-50%.
Koszt rzutu monetą - bardziej wiarygodnej metody = wartość wybranej monety. Po teście zostaje zazwyczaj zwrócony.
Każdy może to sprawdzić i policzyć: http://www.wojcik.at/pl/Epidemia.php#pcr także następny rozdział o tym pisze.