Dlaczego NIE lubię „13 powodów”? | Hania Es #38

Serial Netflixa „13 reasons why” jest dla mnie przede wszystkim nieodpowiedzialny i niebezpieczny. Nie ma spoilerów. ;)

Facebook: http://www.facebook.com/haniaess
Snapchat: @hania.es
Instagram: http://instagram.com/hania.es/
Twitter: http://twitter.com/haniaes

Blog: http://www.hania.es/

100+ komentarze:

Hannah Baker
Hannah Baker:
Chyba nie zrozumiałaś tego serialu, jestem nastolatką i szyciu bym nie powiedziała, że ten serial zachęca do samobójstwa, on po prostu pokazuje jakie skutki mogą nieść (obrażanie, wyśmiewanie itd.) I to jest właśnie sens tego serialu.
KIPEK87
KIPEK87:
Cześć, oglądałem z Żoną ten serial w ubiegły weekend i zupełnie się z Tobą nie zgadzam, ale po kolei. Gloryfikacja samobójstwa, nie bardzo to widzę, scena była dość realistyczna i nie było w niej nic pięknego, był pokazany ból fizyczny głównej bohaterki podczas samego aktu samobójstwa (próbuję nie spoilerować), ale także bezsilność rodziców oraz ich ból psychiczny. Co więcej, mówisz o całym tym zainteresowaniu innych, nie było żadnego zainteresowania, założeniem było to, że kasety miały trafić do wybranej liczby osób więc nie było to szerokie grono odbiorców przez co samobójstwo nie realizowało założenia, na które się powołujesz. Oczywiście samobójstwo w danym kręgu przyciągnie uwagę na chwilę i zacznie się o tym mówić, ale już w pierwszym czy drugim odcinku jeden z licealistów mówi coś w stylu "musimy żyć dalej, zabiła się trudno, po co ciągle o tym gadać, minął już tydzień", więc w samym serialu jest podkreślenie, że zwrócenie uwagi większej liczby osób jest tylko chwilowe i niczego nie zmienia. Jeżeli chodzi o osoby, które inspirowały się tym serialem to pytanie brzmi "czy zrobiłyby to, gdyby nie obejrzały tego serialu?", moim zdaniem tak. Nikt nie zabija się bo obejrzał serial czy film. Istnieją przypadki ludzi, którzy byli święcie przekonani, że muszą to zrobić, ale w ostatniej chwili zmienili zdanie. Oczywiście może zainspirować do sposobu w jaki się to zrobi, ale nie do samego faktu podjęcia tej decyzji. Problem tkwi głębiej i sam serial to podkreśla, zresztą sama bohaterka nie podejmuje tej decyzji w pierwszych lecz w ostatnich odcinkach. Zgodzę się jednak, że ten serial może nie być odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych, ale na pewno powinni go obejrzeć rodzice, którzy mają dzieci w podobnym wieku bo moim zdaniem może on zwrócić uwagę na ten problem i czemuś zapobiec? Co do kolejnego argumentu odnośnie tego czy coś jest czarne, czy białe to tutaj znów się nie zgodzę. Serial pokazuje złą stronę tych ludzi, którzy skrzywdzili Hannah (Hannę?), ale także jej złe strony, o których mówi szkolny psycholog czy sam Clay. Generalnie chodzi o to, że nie chciała się otworzyć na inne osoby i oczekiwała, że ktoś się domyśli (chociażby scena wyjścia od psychologa, kiedy czeka na to czy ktoś za nią wybiegnie), czasami przesadzała i "księżniczkowała", odrzucała pomoc.

Podsumowując, myślę że serial dobrze podkreślał problem i nie próbował wybielić żadnej ze stron oraz pokazał co pozostawia za sobą taka decyzja. Pytanie czy warto było o tym mówić czy nie?. Moim zdaniem warto rozmawiać z młodzieżą nawet na trudne problemy a nie udawać, że one nie istnieją.
nxx
nxx:
Niestety częściowo nie zgadzam się z twoją opinią,ale ją szanuję :)
nicole
nicole:
Moim zdaniem ten serial to dobra alternatywa dla rodziców, żeby zacząć rozmawiać ze swoimi dziećmi na trochę cięższe tematy. Gorzej jednak jeśli nastolatek ogląda serial sam, nie rozmawia potem o nim z nikim i niestety może dojść do wniosków na temat samóbjstwa, które mogą być bardzo szkodliwe :(
Ps. Blue hair don't care!
Regina Opalka
Regina Opalka:
W jakimś stopniu się zgadzam. Ale ja z tego serialu wyniosłam to, że nie powinniśmy bagatelizować problemów innych. Bardzo fajny film! Miłego wieczoru!😀
Klaudia 0011
Klaudia 0011:
Trochę się zgadzam, trochę nie. Co do gimnazjum - to zależy. Ja na przykład uwolniłam się z toksycznej podstawówki i w sumie w gimnazjum zaczęłam żyć. I uważam, że gimnazjum to jak na razie najlepsze lata mojego życia. Trudne, ale najlepsze. Dzięki gimnazjum spotkałam mnóstwo ludzi, którzy pokazali mi, że świat nie jest takim złym miejscem i są rzeczy, dla których warto nie zawisnąć na gałęzi.
ps. blue hair don't care
Ida Anielska
Ida Anielska:
Moim zdaniem serial powinien być raczej adresowany do osób starszych niż nastolatków. Wydaje mi się, że nastolatkowie obracają się w tym świecie (cyberprzemoc, naśmiewanie w szkole itp) a rodzice często nie do końca sobie zdają z tego sprawę. Przez to, że właśnie problem nieradzenia sobie z prześladowaniem został zbagatelizowany, to serial nie wnosi niczego edukacyjnego dla młodzieży. Bo nawet 'wołanie' o pomoc u psychologa szkolnego kończy się na niczym, w końcu ten jej nie pomaga. To trochę tak jakby pokazać Zobaczcie, to i tak nic nie da. Więc jak ktoś już to ma oglądać, to najlepiej rodzice. By może trochę lepiej zrozumieli jak teraz, w szczególności przez social media, mode na mnóstwo like'ów itd, wygląda życie ich dzieci. Może będą bardziej wyczuleni na złe nastroje czy na to by znaleźć czas na rozmowę.

Poza tym blue hair don't care! Bardzo Cię pozdrawiam i czekam na dalsze odcinki :)
hiheyheyaa
hiheyheyaa:
Totalnie się nie zgadzam... Jak to nie można określić złej strony? Złą stroną są zwyrodnialcy, którzy ją do tego samobójstwa doprowadzili... Wiem to po sobie, bo byłem na skraju załamania nerwowego, wykończony psychicznie i fizycznie, popadłem w anoreksję przez blisko 7 lat zastraszania przez te same osoby w podstawówce i gimnazjum - znęcania fizycznego i psychicznego... Nauczyciele woleli nie widzieć, nie wiedzieć, nie słyszeć... W takich sytuacjach idzie się po pomoc - super... Szkoda tylko, że nauczyciele, rodzice, najbliższe osoby zamiast pomóc nakręcali całą sytuację, bo wszystko się kończyło na tym, że przychodził taki nauczyciel/pedagog na lekcje i mówił: " wiecie co? Rodzic dziecka X przyszedł do mnie i poskarżył się mi, że znęcacie się nad X, przestańcie to robić, dobrze? " I już wiadome co taka " pomoc " sprawi... Sprawi nasilenie się całej sytuacji i jeszcze większe nakręcanie zwyroli, bo inaczej się ich nie da nazwać.
Wiktoria Otka
Wiktoria Otka:
Gimnazjum to najwspanialszy okres w moim życiu.
Na tym polega dojrzewanie w tym wieku. Zmiana nazwy i dołożenie do młodzieży dzieci nic nie zmieni. :) To moja opinia. Szanuje zdanie innych.
MissDarkwish
MissDarkwish:
W końcu jakaś osoba nie uważa tego serialu za arcydzieło :)
Jestem podobnego zdania co autorka vloga, pewnie dlatego, że etap gimnazjum również nie był dla mnie łatwy.
Przede wszystkim od początku z główną bohaterką jest coś nie tak i ma problemy ze wszystkim, tym że ludzie są ze sobą, albo nie są, że niektóre przyjaźnie się naturalnie kończą... I tak, rozumiem, że może być jej z tego powodu przykro, ale żeby obarczać innych nastolatków za swoją śmierć- jej niby przyjaciół, których tak bardzo chciała utrzymać, to jest co najmniej samolubne.
Życie jest trudne, ale trzeba sobie z nim radzić i to powinny pokazywać ekranizacje dla nastolatków! Nie to, że rozwiązaniem jest śmierć.
Asia Ryćko-Bożeńska
Asia Ryćko-Bożeńska:
Ciekawe spojrzenie na serial. Na mnie zrobił on ogromne wrażenie i dał do myślenia, a mimo tego, że sama mam depresję i jestem ogólnie bardzo wrażliwa, nie odczułam go jako zachęcającego do samobójstwa. Być może to kwestia tego, że od liceum dzieli mnie kilkanaście lat i nie myślę już jak nastolatek. Jednak skupiłam się na tym, jakie zagrożenia przedstawił ten film, jakie sytuacje, bagatelizowane często przez „dorosłych”, mogą być dla nastolatków naprawdę przeważająco istotne. Dla mnie pełnił on całkiem niezłą rolę edukacyjną, choć po Twoim nagraniu czuję, że faktycznie zabrakło „drugiej strony” – edukacji, co zrobić, żeby wszystkie te 13 powodów zamienić na pozytywne lekcje.
Chyba zgodzę się też z opinią, że może grupą docelową tego serialu nie powinny być nastolatki. Może ich psychika jest jeszcze zbyt delikatna i niedojrzała, żeby móc obejrzeć serial z dystansem i wyciągnąć właściwe, a nie groźne dla życia wnioski.
ThunderWitch010
ThunderWitch010:
Wszystkie te seriale i filmy o samobójstwach albo o depresji itd, chcą pokazać te problemy w świetle romantycznym, poetyckim, wyrafinowanym...
To nie jest śmieszne. Samobójstwo i depresja to na prawdę problem :( Mam przyjaciółkę z depresją!
Ula Trepczynska
Ula Trepczynska:
Blue Hair don't care Hania! Na początku byłam ogromną fanką tego serialu, ale im bardziej zaczęłam się nad tym wszystkim zastanawiać, tym bardziej zaczęłam zauważać, że nie jest taki idealny. Szczególnie wtedy gdy Hannah idzie w końcu do psychologa i ten traktuje jej problem bardzo błaho, czy to przypadkiem nie odstrasza młodych ludzi od proszenia o pomoc? Jestem jednak bardzo ciekawa jak pokażą to wszystko w drugim sezonie... BUZIACZKI❤️
Maja
Maja:
kocham te twoje "no elo"❤
Karolina Kiełb
Karolina Kiełb:
Obejrzałam do końca, ale nie chce mi się pisać "blue hair don't care".
Black dead butterfly
Black dead butterfly:
Ja podglądałam cały sezon (mam 13 lat) i kocham ten serial,ale i tak się z tobą zgadzam !
Antonina Maria Rita
Antonina Maria Rita:
Ja po obejrzeniu tego serialu miałam wrażenie, że ktoś w końcu rozumie takie osoby. Mam nadzieję tylko, że ten serial nie wpłynie negatywnie na widzów (między innymi tak jak ty mówisz, że może wpłynąć) tylko pozytywnie (ludzie zaczną zwracać uwagę na innych itd). Serial sam w sobie jest według mnie bardzo fajny, ale każdy może mieć inne zdanie - każdy ma inny punkt widzenia przecież ;)

PS Blue hair don't care! And pink hair don't care!
Lineage Fight
Lineage Fight:
Ciężko mi słuchać tego filmiku. Nie wiem dlaczego (i nie bierz tego jako hejt) ale sprawiasz wrażenie osoby, która nie przeżyła niczego "strasznego" w szkole typu nękanie, zastraszanie itp. A sam temat samobójstwa jest tutaj ukazany "o, samobójstwo, ludzie którzy się zabijają są głupi". Serial ukazuje dokładnie to, co dzieje się w życiu młodych ludzi. Sama gdy byłam nękana, poniżana na tle całej szkoły w końcowym okresie tego dramatycznego czasu zaczęłam szukać pomocy, było tak samo jak na filmie, ignorowanie młodego człowieka. Dlaczego? A no dlatego, że nastolatka to sobie może wymyślić coś, wyolbrzymia, itp. Nikt nie traktował tego poważnie. I mimo że nie zachęcam nikogo do popełniania samobójstwa, to je rozumiem. I serial pokazuje dokładnie to, jak widziała to Hannah, dawała znaki Porterowi który ich nie dostrzegał, bo myślał już zupełnie inaczej - jak dorosły. A ona poczuła brak zrozumienia i akceptacji, dlatego się zabiła, bo czuła że nikt jej nie może pomóc.
Star Audio
Star Audio:
Bardzo źle zrozumiałaś ten serial.Ten serial pokazuje jakie problemy naprawdę zdarzają się w życiu niektórych nastolatków .
Kinda Like That
Kinda Like That:
Ja wlasnie tak mialam - na poczatku nawet jak sobie nie radzilam nie pomyslalam nawet raz o samobojstwie. A po obejrzeniu tego serialu to juz myslalam tak- Hej! to jest jakis sposob! / rozwiazanie! wiec tak serial i kziazka sa fajne ale nie polecam komos kto ma juz chwiejnosc emocjonalna itp
Liwia Kosak
Liwia Kosak:
Blue hair don't care 😂😘
Cóż, serial obejrzałam, bez jakiś fajerwerków, trochę potem zaczął mi się dłużyć. Rozumiem powody, przez które go nie lubisz. Ja mam do niego taki stosunek, powiedzmy neutralny, aczkolwiek można by było zmienić fabułę, aby nie opierało się to na samobójstwie.
Hakuna
Hakuna:
"Blue hair don't care" heh
r.ysiu
r.ysiu:
Blue hair don't care!
Mam zamiar obejrzeć ten serial, żeby samej sprawdzić, czy rzeczywiście aż tak minął się on z powołaniem, bo opinie są różne

Btw piękne włosy c:
Basia Basia
Basia Basia:
blue hair dont care, super ci w tych wlosach :p
żŁabAAA 33
żŁabAAA 33:
Ej tak szczerze w ogóle nie rozumiesz przekazu tego serialu..
PIEKIELNIE DOBRY LOKAJ
PIEKIELNIE DOBRY LOKAJ:
BLUE HAIR DON'T CARE <3
dzastin jesus
dzastin jesus:
blue hair don't care ;)
Ola Machnio
Ola Machnio:
Zgadzam się z Tobą w zupełności❤❤❤
Pokemonex Pikach
Pokemonex Pikach:
Blue hair dont Care :))))
Ania Made
Ania Made:
blue hair don't care :D
aleksandra
aleksandra:
Blue hair don't Care :)
Pastell uvu
Pastell uvu:
blue hair don't care :3
Jabłuszkooo
Jabłuszkooo:
Blue hair don't care :)
black velvet
black velvet:
Blue hair cos tam xD
Gladius
Gladius:
2:18 - w tym momencie sąsiad zaczął coś wiercić...
Jekaterina K
Jekaterina K:
Blue Hair Don"t Care <3
Melisa Antonina
Melisa Antonina:
Chyba miałam spore szczęście,bo w gimnazjum czułam się o niebo lepiej niż w podstawówce.
Ola Jakubiak
Ola Jakubiak:
Blue hair don't care, masz cudowny głos ❤️
Mia M
Mia M:
No elo
XD
Marianna Grzybowska
Marianna Grzybowska:
"No elo" XDDDD
Maja Stanisławiak
Maja Stanisławiak:
Blue hair, Don't care 💕
Sweetprencess23
Sweetprencess23:
13 powodów nie oglądałam bo nie lubię tematu o samobójstwie a jak chodzi o gimnazjum to ja bardzo dobrze wspominam ten czas.
ti to
ti to:
pacz byłaś przeciwko gimnazjum a ja jestem teraz w 7 klasie p patrze tylko jak moi rówieśnicy przynoszą do szkoły e-papierosy itp. i częstują takie 2 klasy więc te gimnazja też nie były takie złe
lubie haribo
lubie haribo:
Blue hair don't care ❤❤😂 hania kocham!!! a jesli chodzi o 13 reasons why to nawet nie chcialo mi sie tego ogladac 😂😂😂
Coffee Sugar.
Coffee Sugar.:
Blue Hair Don't Care <3
dareios
dareios:
Blue Hair don't care ;-)
wyjmij ojca z syna
wyjmij ojca z syna:
witaj Haniu! świetny odcinek jak zawsze. co do serialu zgadzam się z Tobą w wielu przypadkach. życzę Ci, aby Twój kanał nadal się rozwijał, bo to co robisz jest świetne. blue hair don't care. powodzenia, trzymaj się! 🌸
Aleksandra Kasprów
Aleksandra Kasprów:
Zgodzę się z tobą w 100%, mam to samo zdanie o nim :)
rydzu
rydzu:
Ale Wertera to Ty szanuj... :D

Spoczko odcinek (y)
Julia Weronika
Julia Weronika:
ooo fajne włoski 💕
ydhdhd ughirir
ydhdhd ughirir:
blue hair dont care<3
Ola Wasik
Ola Wasik:
Blue hair don't care 🤷‍♀️
Kitty MC
Kitty MC:
Blue hair don't care :)
Aleksandra
Aleksandra:
Blue hair dont care 🐶
Justynaa Noowakowicz
Justynaa Noowakowicz:
Po przeczytaniu książki,miałam mieszane uczucia.Gdybym przeczytała to będąc w gimnazjum, to jest wysokie prawdopodobieństwo ze zrobiłabym podobnie do Hanny. Dzięki Tobie udało mi się wykreować zdanie na temat tej książki(serialu nie oglądałam,bo chyba bym nie dała rady)
Nerpucja
Nerpucja:
blue hair don't care :p
mrsmeave35
mrsmeave35:
Na czym oglądalnoście 13 powodów?
Majka Tanistra
Majka Tanistra:
Blue hair, don't care :3 Naprawdę świetny filmach! Dobrze to wszystko ujełaś. Zgadzam się z tobą :) Pozdrawiam serdecznie :)
wi. qunia
wi. qunia:
Blue hair don't care xD
Leavly
Leavly:
Blue hair don't care! XD
mgosia
mgosia:
Blue hair don't care 😙
Monika
Monika:
blue hair don't care ^^
a co do serialu, nie oglądałam
Agata Studenna
Agata Studenna:
Blue Hair don't care!
Masz rację,Haniu. Gimnazjum to okropny czas w życiu młodych ludzi. Konczę klase I LO- wiec niedawno sama byłam w gimnazjum i serio to był kosmos. Cięgłe kłótnie,stresy itd. Masakra. Na szczęście mam to już za sobą :)
Jan Grasza
Jan Grasza:
"Blue hair don't care"
•Shizuki-sama•
•Shizuki-sama•:
Nie wiem czy zgadzam się z tobą, bo nie oglądałam, ale i tak like! Blue hair don't care!
Weronika Wójcik
Weronika Wójcik:
Blue hair don't care ❤️❤️❤️
Ironn Feu
Ironn Feu:
Ale masz super głos :D
Karolina Skruch
Karolina Skruch:
Blue hair don't care :D
Natalia Madej
Natalia Madej:
Mam nadzieje ze w drugim sezonie to naprawią 💓
Adrianna
Adrianna:
W końcu ktoś! Już myślałam, że tylko ja, bo wszędzie słyszę jakie to genialne. c:
Gustaw Konrad
Gustaw Konrad:
blue :)
Jak to Alga
Jak to Alga:
13 powodów było pierwszym serialem jaki kiedykolwiek w życiu obejrzałam (pomijam jakieś kreskówki, czy anime). Nigdy nie byłam zbyt dużą fanką seriali, a postanowiłam go obejrzeć w najgorszym momencie swojego życia. Ja jestem osobą dość mocno depresyjną sama z siebie, posypał mi się 5 letni związek, moje i tak liche zdrowie zaczęło psuć się jeszcze bardziej, zawaliłam szkołę, przez nieudany związek straciłam kilka ważnych dla mnie osób, moja "przyjaciółka" zaczęła sypiać z moim byłym, a chłopak który mi się podobał i z którym wiązałam nadzieję na jakąś relację zupełnie się ode mnie odsunął. Pomyślałam sobie 'ah, co mi szkodzi obejrzę sobie, NA POPRAWĘ HUMORU'. Oglądałam ten serial przez 4 dni, co jakiś czas musiałam przerywać, bo moja psychika zjeżdżała z każdym odcinkiem, utożsamiałam się z Hanną straszliwie, mogłam dopasować pewien moment swojego życia do każdego z jej powodów, KAŻDEGO, a prócz tego było jeszcze pełno innych rzeczy(patrząc na to że już wcześniej miałam próby samobójcze i problemy z samookaleczaniem się). Wychodziłam sama z domu, błąkałam się po pobliskich lasach, wracałam późną nocą, a praktycznie nad ranem, zaczęłam więcej pić i palić.
Mimo, że serial sam w sobie uważam za coś okej, to nie polecam go nikomu, ale to nikomu kto ma większe problemy, załamania, czy jest tak jak ja osobą depresyjną, bo zgodzę się z Tobą Haniu, że serial może w sporym stopniu nawet nakłonić do samobójstwa(choć to zależy od tego jak osoba oglądająca go odbierze).
Blue Hair don't care! Sama mam niebieskie włosy i pozdrawiam ♥
Wiktoria Skrzypczak
Wiktoria Skrzypczak:
dałabym milion łapek w górę, gdyby się dało!! :)
Kajtek Nathaniel
Kajtek Nathaniel:
Blue hair don't care 🖤🖤
Robert Podsiadły
Robert Podsiadły:
Dzisiaj dzień oglądania Twoich vlogów :). Ten odpuszczam bo nie wiem o czym mówisz ;) Gorąco pozdrawiam!!!
Madzia•
Madzia•:
Nic do Ciebie nie mam ale uważam ,że źle odebrałaś ten serial który swoją drogą pokazuje że nie da się mieć "osobowości samobójczej" ,ale niektóży mają za słabe nerwy żeby wytrzymać taki stres jakiego doznała bohaterka która w pierwszym sezonie poszła do psychologa szkolnego.
Pozdrawiam fanka serialu 13rw☺☺☺
Alicja Sierakowska
Alicja Sierakowska:
Blue hair don't care :)
Weronika Jabłońska
Weronika Jabłońska:
A stranger things (jest dla mnie najlepszy)🤡🎈❤️
Sebastian
Sebastian:
Mądrze powiedziane, aczkolwiek mi się serial bardzo podoba i czekam z niecierpliwością 2 sezon. ;)
Kraina Niewiadoma
Kraina Niewiadoma:
Bardzo mądrze powiedziałaś 👍 Zgadzam się z tobą 😸
LeeLanHua
LeeLanHua:
*Blue hair doesn’t care ;)
Przygotuj się na Start!
Przygotuj się na Start!:
Bardzo mądrze mówisz. Podziwiam Cię :)
McTerrac
McTerrac:
Blue hair don't care ;)
{Borelka} xc
{Borelka} xc:
Hania jaką ty jesteś mądraa ^^
Papa Bless
Papa Bless:
Blue hair don't care 😁🌈
Zośka pl.
Zośka pl.:
a tak to odcinek super❤
Kira Bałbana
Kira Bałbana:
Blue hair don't care
Dori Mk
Dori Mk:
Masz trochę racji, rzeczywiście,film raczej dla 20+
Angelika
Angelika:
Hej Hania :) czy ty nadal studiujesz psychologię?
jules
jules:
Boze, myslalam ze tylko ja nie lubię 13 powodów ;-;
wiem,data xd
OKEK OKEJ
OKEK OKEJ:
nie nie przeżywałem i nie byłem chwiejny xd
Aleksandra Dąbrowska
Aleksandra Dąbrowska:
Blue Hair don't care Hania!!!
ololo518
ololo518:
1:47, czy tu była mowa o twojej dziewczynie? If so: awww

Ps. blue hair don't care
wiktorka wincenciak
wiktorka wincenciak:
BLUE HAIR DON'T CARE ❣️
Julia Świątek
Julia Świątek:
BLUE HAIR DONT CARE
Marta Stoszek
Marta Stoszek:
Boże wkońcu! Ktoś ma takie same zdanie co ja, a nie wszyscy to wychwalają 😒
Julia Koz
Julia Koz:
Zgadzam się w pełni. Moda na ten serial jest przerażająca.
#bluehairdontcare
Jan Serszyński
Jan Serszyński:
kocham cie
Maja Borkowska
Maja Borkowska:
Najgorszy 12 i 13 odcinek😦
Iza
Iza:
ale śliczne włosy o ja cieeeeee