"DZIECI WOJNY" - Wanda Traczyk-Stawska ps. „Pączek” I wersja długa

„W dniu wybuchu wojny miałam dwanaście lat. Szkoła była odwołana, tego dnia są imieniny mojej mamy. Zwykle byli goście, a 1 września 1939 roku gości nie było, zaczęli Niemcy bombardować. Wtedy skończyło się moje dzieciństwo”.

Urodzona w 1927 roku w Warszawie. W dniu wybuchu wojny miała dwanaście lat. Z wykształcenia jest psychologiem. Była działaczką podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, żołnierzem Armii Krajowej, uczestniczką powstania warszawskiego, przewodniczącą Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy. Przed wybuchem wojny jej dom rodzinny mieścił się przy ul. Dolnej na Mokotowie. Drastyczne przeżycia z września 1939 sprawiły, że zaangażowała się w walkę powstańczą, w którym pełniła rolę strzelca i łączniczki. Od 1942 roku działała w konspiracji niepodległościowej, była też członkinią Szarych Szeregów i brała udział w małym sabotażu oraz w akcji „N”, w trakcie której dostarczała konfidentom listy ostrzegające, że zostaną na wykonane na nich wyroki śmierci jeśli nie zaprzestaną współpracy z okupantem. Gdy powstanie upadło trafiła do niewoli niemieckiej. Udało jej się wrócić do Polski w roku 1947. Po wojnie ukończyła studia na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i rozpoczęła pracę jako nauczycielka w szkole dla dzieci specjalnej troski na Pradze. Zainicjowała akcję poszukiwania mogił powstańczych na terenie Warszawy oraz opieki nad cmentarzem Powstańców Warszawy i współinicjatorką ustanowienia w 2015 przez Sejm dnia 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Jest także przewodniczącą Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W roku 2017 została Honorową Obywatelką Warszawy.

4 komentarze:

RIXEN
RIXEN:
Czy będzie to pokazane w całości ? Ponieważ chciałbym Posłuchać
jan moss
jan moss:
Dodajcie napisy!
Shikabane WoW
Shikabane WoW:
Współczuje przeżyć tym panią oraz temu panu z tej serii :( Zastanawia mnie dlaczego te materiały mają tak mało wyświetleń tutaj powinno być co najmniej kilka milionów wyświetleń.

żałuje że trafiłem tutaj tak późno i z chęcią posłuchałbym dłuższych opowieści ponieważ są ciekawe a zarazem uczące.
Ateistka- ewolucjonistka
Ateistka- ewolucjonistka:
Ja nie rozumiem jaką nienawiść musieli mieć Niemcy do Polaków żeby strzelać do niemowlaków 😱