Gabriela Kownacka [*]

... Będzie żyła w naszych wspomnieniach ... [*]

"Na scenie nie onanizuję się, nie traktuję aktorstwa jako terapii. Gram dla widza i mam wielki szacunek dla publiczności, choć nie uważam, że trzeba obniżać poziom, żeby do niej dotrzeć." - Słowa Gabrieli Kownackiej; "Rzeczpospolita" 8 marca 2003r.

Gabriela Anna Kownacka z domu Kwasz (ur. 25 maja 1952 we Wrocławiu, zm. 30 listopada 2010 w Warszawie) -- polska aktorka teatralna i telewizyjna, w latach 1999--2008 aktorka Teatru Narodowego w Warszawie.

Rak zaatakował jej pierś w 2004 roku. Jednak po chemioterapii i radioterapii Kownacka wróciła do zdrowia, a rak znikł. Wieść o raku brzmi jak wyrok, kiedy dowiedziała się, że jest zdrowa - sprawiała wrażenie nowonarodzonej.

Rak wrócił niespodziewanie w 2009 roku, na przełomie maja i czerwca. Gabriela Kownacka podupadła na zdrowiu, okazało się, że ma glejaka mózgu. Glejak atakuje ludzi najczęściej między 50. a 70. rokiem życia. Niszczy komórki glejowe, które pełnią funkcje odżywcze dla neuronów. Często powoduje przerzuty w układzie nerwowym, roznosi też komórki nowotworowe po całym ciele.

Aktorka odwiedziła niemiecką klinikę, gdzie próbowano ją leczyć. Jednak walka była trudna - i dla lekarzy, i dla wyczerpanego organizmu aktorki.
Gabriela Kownacka podupadała na zdrowiu. Jednak liczne głosy jej wielbicieli dodawały jej chęci do życia i walki z rakiem. Nie poddawała się. Momentami jej stan się poprawiał, jednak jej ciało przegrywało walkę z nowotworem.

30 listopada 2010 zmarła po sześciu latach walki z rakiem.
7 grudnia 2010 została pochowana na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli m.in. Maja Komorowska, Joanna Szczepkowska, Gołda Tencer, Ewa Ziętek, Marian Opania, Piotr Fronczewski i inni...

11 komentarze:

LadyGandzia89
LadyGandzia89:
@majkel61988
Zgadzam się... Była przepiękną kobietą, z ogromną klasą, talentem ale i dobrym sercem....
Sława jej nie zniszczyła... Nie panoszyła się jak te wszystkie "pseudo-aktoreczki".
Była skromna i życzliwa... Za to ją pokochaliśmy... [*]
FranceGall4Ever
FranceGall4Ever:
Piękna, ciepła kobieta z klasą. [*]
Patryk392
Patryk392:
<3 :(
LadyGandzia89
LadyGandzia89:
@Jimenka42
Tak, to jedyne pocieszenie... że znów jest szczęśliwa...
LadyGandzia89
LadyGandzia89:
@Madix2008
To prawda... Ja nadal, oglądając filmiki poświęcone Pani Gabrysi, nie mogę powstrzymać się od łez...
Wielka strata... Wielki żal ... [*]
Madix2008
Madix2008:
[*] szkoda tak pięknej aktorki i utalentowanej,za szybko odeszła:(
Domii G.
Domii G.:
ale zmagała się z tym od sześciu lat ale :'( szkoda :'(
ZampiVanez_LuimeliaPoland
ZampiVanez_LuimeliaPoland:
[*] to boli że odeszła ale teraz napewno jest jej dobrze i nie cierpi
Karolina Polak
Karolina Polak:
tesknie wciaz :( brakuje jej moja ulub. aktorka cudowna osoba ;( na zawsze w mej pamieci Jedno co zostalo to wiara ze tam gdzies jest szczesliwa nie cierpi 💝💝
Wegetarianin Cyklista
Wegetarianin Cyklista:
W moich wspomnieniach budzi zawsze łzę i żal że tak zjawiskowe osobowości aktorskie a przede wszystkim ludzkie nas opuszczają. Niektórzy nazywali Panią Gabrielę polską Marylin Monroe a dla mnie była Marylin duszy i wrażliwości choć Marylin to raczej przykład płycizny emocjonalnej. Rodzina zastępcza udowodniła mi że Pani Gabriela była bardzo wrażliwą osobą nie tylko jako aktorka ale jako osobowość. To kobieta piękna wewnętrznie i zewnętrznie.
Marietta Dzięgielewska
Marietta Dzięgielewska:
Nie jest w moim typie, uważam że są ładniejsze kobiety, ale jak chodzi o aktorstwo to też jestem na nie, po prostu nie zrobiła na mnie wrażenia, nie wiem co ludzie w niej widzieli, ale trudno o gustach się nie dyskutuje.Nie płakałam za nią, bo nigdy nie była dla mnie ważna i nie jest, a ludzie to głupki, podniecają się aktorami, a to zwykli ludzie wy biedni ludzie.