Godziszów - Nazywano ich ciemnogrodem. W tej gminie 88 proc. mieszkańców było przeciw UE

Tuż po wejściu do Unii niektórzy mieszkańcy Godziszowa mówili: głosowałem przeciw i ani grosza z Brukseli nie chcę. Ksiądz proboszcz wytłumaczył, że branie pieniędzy z UE to nie grzech.

– Tu ludzie pracowici są i wiedzą, że nie ma nic za darmo. A jak ktoś chce dawać coś za nic, to znaczy, że ma jakieś niecne zamiary. Podejrzliwi byliśmy – tłumaczy mi starszy mieszkaniec wsi. Jego zdaniem aż tak wysoki wynik na “nie” to efekt braku rzetelnej informacji o tym, co się stanie, jak już w tej Unii będziemy.

Mówiono o tym, że otworzą się granice, ale dla miejscowych to był żaden argument. Oni już wtedy dość często wyjeżdżali na Zachód, żeby dorobić. Najczęściej do Włoch – młodsi do pracy na roli, bardziej dojrzali do opieki nad starszymi. Godziszowianie jeszcze przed wejściem do UE widzieli, co to jest ten Zachód. I nie wszystko im się tam podobało. To, że zarobić tam można więcej, to dobrze. Ale że kościoły stoją puste albo zamieniane są na dyskoteki, to już nie.

– Przyjeżdżali do nas jacyś urzędnicy, coś tłumaczyli, jak to będzie po wejściu do Unii, ale zaufania nie budzili. Nie bardzo wierzyliśmy, że Unia da nam ot tak pieniądze i nie będzie chciała nic w zamian. Obawialiśmy się, że będą nam tu narzucać swoje porządki. A my mamy swoje wartości i tamtych porządków nie chcemy – opowiada.


realizacja:
Tomasz Ławnicki, Stefan Ronisz
naTemat.pl 2019

17 komentarze:

Kuba Perkowski
Kuba Perkowski:
wytłumaczył bo państwo zapłaciło kościołowi za poparcie wejścia do UE
Grzegorz Tomczyk
Grzegorz Tomczyk:
25 lat temu przenica byla w tej samej cenie co teraz o buraku cukrowym nie wspone.
Almira Almira
Almira Almira:
Nic za darmo,niech teraz KS wytlumaczy że to juz nie jest polskie.Kś.przyczynili sie do Polin nie Polska.
Robert B
Robert B:
To po jakie g.. uprawiacie tą ziemię jak się nie opłaca rolnicy to wiecznie nieszczęśliwa grupa zawodowa. Zmieńcie branże ja i tak więcej nie kupuję
ich produktów niech dalej popierają PiS.
Szczęśliwy Człowiek
Szczęśliwy Człowiek:
Propaganda
Jeff Boiner
Jeff Boiner:
Szacun dla tych 175 normalnych. Reszta NO comments
Isia Bozena
Isia Bozena:
Kupujemy, w marketach sypane chemia owoce. Dlaczego nie polskie?
Jacek
Jacek:
sprzedajny ciemnogród był jest i pozostanie,to jest niereformowalna kasta debili,którzy tylko słuchają co pierdoli ksiądz z ambony
dan denika
dan denika:
DALISCIE SIE KUPIC TO MACIE
Zbyszek Sosna
Zbyszek Sosna:
Ciemnogród ,pisowo, patologia.
nettraveller
nettraveller:
Brawo Godziszów, jak dalej będziecie głosować na PiS, to Wasze marzenie się spełni i Polska nie będzie już w Unii.
Przemysław Stasinski
Przemysław Stasinski:
Podudowało,zmieniło,pokupowało traktorów,ale rozum został w kościele na niedzielnej mszy u plebana dobrodzieja.Na Dudę też pewnie głosują,co za hipokryzja,Polska wschodnia.Gdzie rozum śpi budzą się demony.
Jan Cyran
Jan Cyran:
Ciemna masa.
Anonymous
Anonymous:
Bo dzięki ue znikaja teraz gospodarstwa polskie
Damian D
Damian D:
Tak naprawdę unia to dno zakazy, nakazy wystarczyły by otwarte granice znam rolnikow wiem ile dostaje rolnik w Niemczech a ile w Polsce i to jest śmiech na sali, doja nas jak krowę a my się cieszymy, ze mleka nie ma.
Isia Bozena
Isia Bozena:
Rolnicy, mają swoja madrosc. Szacunek 🌹
Piotr Bush
Piotr Bush:
A cha cha a kto tej Unii daje ,skąd Unia bierze drukuje lewe pieniądze? Z Polski , a Koalicja celowo nie wykorzystywała środki aby z powrotem wracały do Unii.