Historia i teraźniejszość - nowy przedmiot zamiast WOS - moja opinia - dr Piotr Napierała

42 komentarze:

M Z
M Z:
Jedno z pytań na klasówce z HiT w wrześniu 2022: "co wiesz o symbolach seksu z lat 50. I jak wyglądała ich ewolucja poglądowa?" Odpowiedz wg klucza: "Brigitte Bardot była takim symbolem i poglądy jej ewoluowały w stronę konserwatywnych, które obecnie reprezentuje w Europie np J. Kaczyński.".
Michał Michał
Michał Michał:
Panie doktorze, mówimy "w cudzysłowie" bo aż w uszy zabolało.
Chicoey
Chicoey:
Brawo o wspomnienie o Epikurze - wg mnie jeden z najlepszych etyków wszechczasów : "Każda przyjemność jest dobra, ale nie każdą przyjemność należy wybierać. Każde cierpienie jest złe, ale nie każdego cierpienia należy unikać".
Kadwid
Kadwid:
Zamówiłem sobie tę książkę, chociaż czekam bardziej na drugą część, jako że moja działka to bardziej we współczesności niż historii jest osadzoną. Spróbuję przerobić i przedyskutowć z anglofonami, których znam. Wydawnictwo prezentuje fragmenty, które wyglądają OK. Zadanie widziałem: wyjaśnij cele i metody działania sufrażystek : )
Na WOSie uczyłem się struktury UE, po szkole zajęło mi to parę lat żeby zrozumieć jak ta teoria ma się do praktyki, ale za to -- jak słucham zachodnich prawaków o formalnym kształcie UE, to mi się nóż w kieszeni otwiera.
Pomysł dobry, język użyty w książce jest totalnie do bani (na stronie o kwalifikacji książki jeden ekspert nie zatwerdził języka, więc znaleźli drugiego eksperta), a te "kwiatki" przytoczone w tym wideo faktycznie będą wymagały korekty in vivo : )
Karolina Dobraczyńska
Karolina Dobraczyńska:
Jestem trzeci rok w klasie z rozszerzonym wosem i wiem, że podręczniki są tragiczne, przeładowane ale jeśli trafiłeś na nauczyciela z wiedzą, pasją i podejściem to mogłeś wynieść bardzo dużo
Jakub Skóra
Jakub Skóra:
słuchając tych aberracji cieszę się, że skończyłem liceum tuż przed nadejściem PiS-owskiej hałastry… współczuję wam wszystkim, obecni licealiści.
gorszcz
gorszcz:
O tej wolności od i do to zajeżdża Karoniem. Ciekawe czy nie brał udziału przy tworzeniu tego potworka.
C R
C R:
ksiazka o teraziejnosci 40 lat przeterminowana w chwili wydania. W Ang pokryli wydarzenia bardziej terazniejsze
Kazimierz Wysocki
Kazimierz Wysocki:
Sarte doskonale wiedział i rozumiał zbrodnie Stalina. Jednak według niego "Il ne faut pas désespérer Billancourt", czyli może i to była prawda, ale według niego nie miało to znaczenia i gadanie o tym oraz zgadzanie się z antykomunistami szkodziło idei.
dr Piotr Napierała
dr Piotr Napierała:
to ciekawe, że będą potem wosowcy i hitowcy... kolejny podział społ.
Michał Jakoniuk
Michał Jakoniuk:
Można Pana poprosić o zrecenzowanie książki obcojęzycznej? (angielski, niemiecki, francuski) Tak hipotetycznie pytam, nie jestem patronem.
Chuck Norris
Chuck Norris:
To powinno być raczej Wychowanie do życia w IV RP
enzzzo78
enzzzo78:
To może analiza starego podręcznika dla minimum obiektywności?
C R
C R:
Jesli to co powiedziales ze napisali o niemieckim cudzie gospodarczym to prawda i tak napisali, to jest absurd, i mam nadzieje o tym uslyszec w ZDF i przeczytac o tym w the FT
Marcin Malczewski
Marcin Malczewski:
Religie żyją troszkę dłużej jak ideologie(tysiące lat zmian i reform). W religii(nie mylić z niespełna 100 letnimi sektami) masz u góry boga w ideologii u góry nie ma nic. Kapłani odpowiadają przed bogiem a więc można chwycić ich za rękę poprowadzić nad doły w ziemi i spytać czy to jest Bóg? Z ideologami tego nie zrobisz nie odpowiadają przed nikim, robią co chcą. Ideologie żyją znacznie krócej jak religie ale intensywnie(vide skala ludobójstwa w komunizmie zostawiająca chrześcijaństwo daleko w tyle)
Wolna Przestrzeń
Wolna Przestrzeń:
Roszkowski odleciał jeśli chodzi o muzykę rockową. Dzisiaj klasyczny stary rock staje też przeciw lewicowemu mainstreamowi. John Lydon vel Rotten z Sex Pistols poparl Trumpa i wypowiedzial sie przeciw adopcji dzieci przez gejów uzasadniajac dlaczego dziecko powinno mieć i ojca i matke. Podobnie wokalista KISS poparl Trumpa. Hatfield z Metalliki zaczął dedykowac ballady dla "poległych za ojczyznę" amerykanskich żołnierzy z afgańskiej misji. To muzyka"konserwatywnych dziadersów" (wedlug wokistów)którzy dokonali kradzieży kulturowej i stała się muzyką białych tak jak muzyka poważna. Wokiści wcisnęli Cancel.
Paweł
Paweł:
Problemem z publiczną szkołą jest to, że chcemy na siłę aby była publiczna i każdy mógł się w niej odnaleźć, w dodatku ma być pod pręgierzem państwa, które ma z góry szczegółowo ustalać plan lekcji. Niestety taki paradygmat jest z góry skazany na niepowodzenie. W szkole mamy mieć i lekcje religii i tęczowe piątki i edukację seksualną a wg. mnie wszelka ideologia czy to katolicka, czy antykatolicka to nie jest domena publicznej oświaty. Już lepiej stworzyć osobne szkoły dla katolików i osobne dla lewaków. Celowo pomijam tzw. normików (tudzież symetrystów) bo przy tak spolaryzowanym społeczeństwie już dzisiaj ludzie, dla których istnieją odcienie szarości są spychani na margines społeczeństwa. Nestety zjadę sobie sprawę, że to o czym mówię wymagałoby daleko idącej deregulacji szkolnictwa przez państwo i to samo w sobie w jest wizją utopijną.
szablotłuk polski
szablotłuk polski:
I dlatego nie żałuję że już nie uczę WOS-u a szkole. Jak bym musiał te głupoty powtarzać albo prostować ... chyba stracił bym cały zapał pedagogiczny. Coż kolejny straszy podrecznik ... ministra Czarnka
Jose De la Cruz
Jose De la Cruz:
Jest jakaś epoka na której Pan się nie zna?
Szymekszlachcic
Szymekszlachcic:
po wakacjach idę do liceum, zaczynam się tego przedmiotu bać lecz na szczęście mam już jakąś świadomość polityczną i filozoficzną przez co będę mógł się obronić przed propagandą (przynajmniej trochę)
aryon55
aryon55:
Ideologia - oczywiście liberalizm czy lewactwo, ale juz nie ze każda religia czy konserwatyzm.
Słabe omówienie po łepkach.
Paweł Napiórkowski
Paweł Napiórkowski:
👍
mariusz
mariusz:
Ciekawe czy w wątku o kościele są wspomniane Kanadyjskie szkoły dla dzieci rdzennych mieszkańców, które kościół tak dzielnie prowadził?
eM Jot
eM Jot:
Kupiłem ten esej publicystyczny tylko po to by nikt mi nie wmówił, że jest to wyrwane z kontekstu.
"Coraz bardziej wyrafinowane oderwanie seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania strefy seksu jako rozrywki, a strefy płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci"
O czym tu mowa jak nie o in vitro?!

Do Roszkowskiego: Obrażasz ludzi i tworzysz przestrzeń do linczu. Masz przeprosić za fragment o in vitro (dzieci jak i rodziny), wycofać fragment z książki a jak już chcesz pisać o in vitro to zacznij od tłumaczenia czemu rodzice się na to decydują.

Przyczyną -> Przebieg -> Skutek... Mówi Ci to coś?
Marcin Banach
Marcin Banach:
Widzenie świata według PiS plus katolicka propaganda. Szach i mat https://www.youtube.com/watch?v=rlXEOKZnYI0.
Arek of Poland
Arek of Poland:
Nie bardzo pan rozumie- KK to nie Biblia a Nowy Testament - czyli nie tylko nie zabijaj ale także miej szacunek dla drugiego człowieka. Możemy nie popierać tego co robią inni np LGBT ale mamy ich szanować jako ludzi
PRKP
PRKP:
Dla mnie używanie skrótu "ZSRS" i nazwy "Związek Sowiecki" przez współczesnego autora jest ostrzeżeniem "uwaga, zagrożenie bogoojczyźnianym, sarmackim pierdoleniem" i jeszcze nie zdążyło mi sie by nie było to trafne ostrzeżenie, bo zawsze okazuje się że autor to jakiś fan Bosaka, konfederacji, Zychowicza itp.
Atajzur
Atajzur:
"kościół łagodzi i normuje stosunki miedzy narodami"
xD
"nauczanie chrystusa nie jest w żadnym punkcie nie jest przeciwko człowiekowi jego godności"
no ludzie xD
inaczej się na te bzdury nie da zareagować iks kurde de
Radosław Kotowski
Radosław Kotowski:
Ten podręcznik to porażka, strona facebookowa "sigillum authenticum" też go mocno skrytykowała. Czy nie można napisać dobrego, obiektywnego światopoglądowo podręcznika w tym kraju?
Tomasz Cichanski
Tomasz Cichanski:
Odnośnie Polskich obozów koncentracyjnych. Ciekawe jakby się poczuł np. Chińczyk, któremu by powiedziano, że na terenie Mandżukło powstawały Chińskie obozy koncentracyjne zamiast Japońskich obozów koncentracyjnych. Takie stwierdzenie przy szybko przepływających informacjach Internecie mogłoby stworzyć mylne wrażenie co do odpowiedzialności Chińczyków za powstanie tych obiektów. Trzeba w dzisiejszym świecie szybko reagować na dezinformacje.
adaq .o
adaq .o:
dlaczego holenderska policja strzelała do ludzi
Mateusz Gniadek
Mateusz Gniadek:
Bardzo polubiłem ten przedmiot dziękuję bardzo
Atajzur
Atajzur:
apropo tego zwrotu "sowiecki" to mnie rozwala to jak cejrus coś tam kiedyś pitolił że z polskiego języka powinno się wywalić rusycyzmy i gadał coś o tym na przykładzie skrótu "NBP" jednocześnie uparcie stosuje słowo sowiecki które nie jest ani trochę słowem polskim a rosyjskim.
Amerykańska onuca
Amerykańska onuca:
ZSRS to akurat plus
Atajzur
Atajzur:
podejście w stylu nie ma wolności dla wrogów wolności czy tolerancji dla wrogów tolerancji jest do bólu wręcz racjonalne i oczywiste zawsze mnie bawili ludzie którzy się o to oburzali przecież to podejście jest logiczne do bólu
Wolna Przestrzeń
Wolna Przestrzeń:
Ludzie bzykali się zawsze, nawet w wiktoriańskiej Anglii ;) prostytutek w Londynie zatrzęsienie. Czemu?
Barto Barto
Barto Barto:
Panie doktorze, Pan to ma bardzo nasrane w głowie. Mimo wszystko bardzo dobry materiał. Super mertyoryka i aktualny temat. Godny polecenia film
luk skywaker
luk skywaker:
kompromitowało że zgodzili się na aneksję Czech
Ernest Malesinski
Ernest Malesinski:
Pzdr.
Kamil Halacz
Kamil Halacz:
Warto rzucić cytatem "Nie budujcie mi pomników" To prawda że w Post Sowieckiej Rosji nie rozliczono systemu +elit "Po co rozgrabywać stare rany" .Za to Post Nazistowskich Niemczech jak czytałem w 3 części Archipelag Gułag ,skazano łącznie 80.000 ludzi ,był proces Denazyfikacji,I tak dalej ,procesy Norymberdzkie !
Wolna Przestrzeń
Wolna Przestrzeń:
Wolność dla wrogów wolności bo inaczej nie ma wolności. Jeżeli ktoś potrafi wypunktować Roszkowskiego i udowodnić jego błędy brawo! A jeżeli ktoś chce zbanować Roszkowskiego bo "nie ma wolności dla wrogów wolności" ten tchórz i "jakobin".
Atajzur
Atajzur:
ta książka to jakiś syf totalny szkoda drzew na druk tego szajsu całkowicie nieobiektywna do tego szczująca na mniejszości w normalnym kraju takiego badziewia by do druku nie dopuszczono