IPN TV 1943 Zbrodnia Wołyńska - Prawda i Pamięć

Zbrodnia Wołyńska -- antypolska czystka etniczna przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich, mająca charakter ludobójstwa. Objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie -- czyli Galicję Wschodnią, a nawet część województw graniczących z Wołyniem: Lubelszczyzny (od zachodu) i Polesia (od północy). Czas trwania Zbrodni Wołyńskiej to lata 1943--1945. Sprawcy Zbrodni Wołyńskiej -- Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojne ramię Ukraińska Armia Powstańcza (UPA) we własnych dokumentach planową eksterminację ludności polskiej określali mianem „akcji antypolskiej".

25 komentarze:

Michał Pałyska
Michał Pałyska:
Uważam, że i tak za mało się o tym mówi. Nie wolno tego zamiatać pod dywan i mówić, że nic się nie stało. Nasz obecny rząd widzę, że potrafi nawet zapomnieć o tym okrucieństwie tylko po to aby mieć "dobre relacje z Ukrainą" Temat jest dla nich niewygodny i dlatego tuszują ludobójstwo w powstaniu warszawskim... Mówi się tylko o Katyniu, powstaniu warszawskim i o kolejnym 500 plus. Bardzo dobrze, że mówi się o powstańcach i o ofiarach Katynia, ale dlaczego nie mówi się o ofiarach ludobójstwa na Kresach?...
konrad roszak
konrad roszak:
nigdy nie wybaczyc Ukraincom! teraz zrobili by to samo!!
Ewa Bem
Ewa Bem:
POLSKI RZĄD NIE JEST POLSKI. ALE TAKICH LUDZI WYBIERAMY. BŁĄD.
Agata Boguslawska
Agata Boguslawska:
łatwo mówić o tolerancji do narodów innych nacji kiedy nie zna się historii kiedy jest się slepym na historyczne fakty Inaczej patrzę na Ukraińców po wysluchaniu tych dokumentów Przyro mi mówić lecz czuję zlosc do tego narodu i nie zal mi Ukraińców teraz
Ifryts
Ifryts:
Ukraińcy bratni naród, który trzyma siekierę w ręku za plecami i tylko czeka aż się odwrócisz.
D0 MAUPA
D0 MAUPA:
PAMIĘTAJ SKĄD POCHIDZISZ POLAKU
kejt k-3
kejt k-3:
Nie zapomnimy.
Varajin
Varajin:
Jak można pisać, że była to czystka etniczna? Nazywajmy rzeczy po imieniu. 70 lat temu Ukraińcy dokonali ludobójstwa na Polakach.
Piotrek
Piotrek:
oby jak najwiecej takich nagran o prawdzie historycznej
Robert C.
Robert C.:
Nigdy nie zapomnimy tej zbrodni .
Bez Robo
Bez Robo:
Nigdy nie zapomnimy kto tego dokonał pamiętać to nasz obowiazek
Krzysztof Mioduszewski
Krzysztof Mioduszewski:
Dziękuję za uwiecznianie takich świadectw. Nie zapomnimy!
Jarema W
Jarema W:
Wszystko wskazuje na to, że tę lekcję historii będziemy musieli odrobić ponownie.
BANANEK PRO WPE ME
BANANEK PRO WPE ME:
ZOBACZYMY JAK BOMBA PIERDOLNIE🔥na ukrainee
D12TRG
D12TRG:
Żałuje że nikt nie zrobił rekreacji czarno-białej tamtych wydarzeń.
Byłby materiał tak bardzo memiczny jak Syndrom Wietnamski lulz.
Andrzej J.
Andrzej J.:
Jest mi po prostu wstyd za polskie władze i tych Polaków którzy popierają w tym konflikcie Ukrainę. Zawsze uważałem Polaków za ideowych rycerzy wolności, angażujących się zawsze i wszędzie w obronie wolności i swobód. Historia przyniósła liczne przykłady polskiego zaangażowania w walkach o „wolność naszą i waszą” i chyba wytworzyła pozytywny stereotyp Polaka walczącego z despotią. I oto teraz Polacy nie popierają powstańców walczących o wolność a ich ciemiężycieli, którzy wysyłają przeciwko nim ekspedycje karne!
W Donbasie wybuchło powstanie w obronie wolności i prawa do używania swojego języka. Kijowowi potrzebny był Donbas, ale bez Rosjan, którzy, tak sie składa, stanowia tam wiekszośc ludnosci. Z Rosjanami Donbas im po nic. Terorem, czyli ostrzeliwaniem dzielnic mieszkalnych, obiektów uzytecznosci publicznej, szpitali, szkół, stacji wodociagowych i energetycznych, etc.chcieli Rosjan wygnać z Donbasu do Rosji. Około miliona uciekło, ale reszta postanowiła się bronic. Mieszkańcy Donbasu zostali obronieni przez tzw. "separatystów" i ochotników z Rosji przed czystka etniczną. Rosjanie walczą o wolność, o oddzielenie się od Ukrainy tak jak kiedyś powstańcy śląscy walczyli o oddzielenie się od Niemiec.
Dla mnie jest oczywiste kogo powinno się wspierać w takiej sytuacji.
Dziwi mnie jedno, wybaczyliśmy Niemcom że wymordowali 6 milonów Polaków, że pozostałych chcieli obrócić w niewolników, że zniszczyli polskie państwo.
Wybaczyliśmy Ukraińcom okrutne mordy na Wołyniu gdzie zabili w bestialski wręcz sposób 200tys. naszych rodaków.
Wybaczyliśmy Zachodowi że nas sprzedał Hitlerowi i Stalinowi.
Wybaczamy Litwinom i Ukraińcom ich wściekły nacjonalizm. Wybaczylibyśmy wszystko wszystkim, tylko nie Rosjanom!
Dla mnie zadziwiające jest to, jak propaganda, potrafiła, w krótkim czasie, wyprać mózgi tylu Polakom?! Jak to się stało, że Polacy stali się największymi, rzekłbym nawet, fanatycznymi sojusznikami banderowców, ideowych spadkobierów zbrodniarzy z Wołynia. Tak, wiem Katyń, Syberia, ale Rosja przynajmniej potrafiła przeprosić, zgodziła się na cmentarz, bez żadnych warunków, udostępniła dokumenty, nadal działa wspolna, międzyrządowa komisja ds. trudnych, a jak, to wygląda na Ukrainie? Ano przybywa tablic, pomników, mauzoleów, filmów sławiących "herosów" z UPA. Ale już nawet nie chodzi o to, mnie zastanawia, jakie korzyści daje nam wspieranie bankruta politycznego i gospodarczego, jakie korzyści mamy ze straceńczej polityki wobec Rosji, samobójczej, bo cała Europa, świat niemal, już się przestawia.
Żeby jeszcze ta Ukraina doceniała tę polską, straceńczą wierność, to ślepe oddanie, to -wręcz – ryzykanctwo (popieranie bankruta jest przecież ryzykowne), żeby jakiś gest wdzięczności, geścik chociaż, ale gdzież tam, wprost przeciwnie – banderyzm rozkwita, idee Dońcowa przeżywają drugą młodość, a do tego embargo na wieprzowiną, które trwa już siedem lat, do dziś nie zostało zniesione, a przypomnę, że jest ono dziełem innego banderowca – Wiktora Juszczenki, ówczesnego prezydenta Ukrainy, wspieranego przez Polskę, przez polskich polityków, z prawa i z lewa, podczas tzw. pomarańczowej rewolucji. Przypomnę jeszcze, że ów fan Bandery i banderowskich porządków, został udekorowany najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego.
Ukraina w UE, to najgorsza rzecz, jaka mogłaby Polskę spotkać, stałaby się bowiem europejskim Bangladeszem i wszystkie montownie z Polski przeniosłby się tam, a tańsi od Polaków pracownicy, zajęliby ich miejsca nie tylko w Polsce, ale i na Zachodzie. Na szczęście – jak powiedział – W.F. Steinmeier, szef niemieckiej dyplomacji, Ukrainie trzeba na to pracy wielu pokoleń i… niech tak zostanie.
D Wol
D Wol:
Nie sposób o tym zapomnieć 
Мирослав Мирослав
Мирослав Мирослав:
😂
Fred Caster
Fred Caster:
Wielka tragedia. Bestialskie ludobójstwo.
Blue Eyes
Blue Eyes:
Dzieci mordowali ...
Grzegorz Baginski
Grzegorz Baginski:
z mojej rodziny zamordowali 20 osub najmlotsz mial 2 lata w wsi klecka mala kolo miejscowosci ruwne woj wolyn czesc rodziny sowieci wywiezli na sybir paru trafilo do armi andersa a reszta uciekla na zachud polski . sorry za ortografie 30 la niemieszkam w polsce
Michał Andryszak
Michał Andryszak:
gdzie całośc?
Maron
Maron :
Czy polski rzad nie wie o rzezi na wolyniu o nietylko na wolyniu ?co robia Ukraińcy w naszym kraju ? Jeszcze im malo naszej ziemi?
Bozena Gurda
Bozena Gurda:
POLAKU ..Nigdy im nie ufaj ...bądź dyplomatycznie nastawiony ale pamiętaj...jeśliby mogli mieli zezwolenie za cenę polepszenia swojego życia znowu porąbaliby Nas na kawałki....tak usłyszałam od takiego podpitego chlystka 23 letniego od nich
matrixo 26
matrixo 26:
Gdzie był wtedy Bóg