IPN TV 1943 Zbrodnia Wołyńska - Prawda i Pamięć

Zbrodnia Wołyńska -- antypolska czystka etniczna przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich, mająca charakter ludobójstwa. Objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie -- czyli Galicję Wschodnią, a nawet część województw graniczących z Wołyniem: Lubelszczyzny (od zachodu) i Polesia (od północy). Czas trwania Zbrodni Wołyńskiej to lata 1943--1945. Sprawcy Zbrodni Wołyńskiej -- Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojne ramię Ukraińska Armia Powstańcza (UPA) we własnych dokumentach planową eksterminację ludności polskiej określali mianem „akcji antypolskiej".

62 komentarze:

Jan Ryba
Jan Ryba:
Powinno się to pokazywać w szkołach na lekcji historii
Bez Robo
Bez Robo:
Nigdy nie zapomnimy kto tego dokonał pamiętać to nasz obowiazek
Ifryts
Ifryts:
Ukraińcy bratni naród, który trzyma siekierę w ręku za plecami i tylko czeka aż się odwrócisz.
Artby Bogusia
Artby Bogusia:
TO staszne słuchać , a co dopiero przeżyć to 😥😥🙏 Wielki chołd i pamieć dla Polakòw🇵🇱
Bert Zet
Bert Zet:
Pamiętać i walczyć o prawdę !!!
Bez prawdy nie ma wybaczenia !!!
Chwała Bohaterom !
CiniMinis
CiniMinis:
Takie wspomnienia młodzież OBOWIĄZKOWO powinna oglądać na lekcjach historii.
Telefon Służbowy
Telefon Służbowy:
Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie.
Fred Caster
Fred Caster:
Wielka tragedia. Bestialskie ludobójstwo.
Krzysztof Mioduszewski
Krzysztof Mioduszewski:
Dziękuję za uwiecznianie takich świadectw. Nie zapomnimy!
Ryszard Wychowski
Ryszard Wychowski:
To już następne pokolenie, ale geny te same.Oni też pamiętają tylko że w tej sytuacji udają przyjaciół.WOŁYŃ.
Jarema W
Jarema W:
Wszystko wskazuje na to, że tę lekcję historii będziemy musieli odrobić ponownie.
Varajin
Varajin:
Jak można pisać, że była to czystka etniczna? Nazywajmy rzeczy po imieniu. 70 lat temu Ukraińcy dokonali ludobójstwa na Polakach.
Zaneta Gabrysiak
Zaneta Gabrysiak:
już dawno o tym pies,e gdzie można, dlaczego im pomagamy,ono pytają teraz za co ich to spotkało. poczytajcie co robili z ciężarnymi.Mi się chciało wymiotować
Michał Pałyska
Michał Pałyska:
Uważam, że i tak za mało się o tym mówi. Nie wolno tego zamiatać pod dywan i mówić, że nic się nie stało. Nasz obecny rząd widzę, że potrafi nawet zapomnieć o tym okrucieństwie tylko po to aby mieć "dobre relacje z Ukrainą" Temat jest dla nich niewygodny i dlatego tuszują ludobójstwo w powstaniu warszawskim... Mówi się tylko o Katyniu, powstaniu warszawskim i o kolejnym 500 plus. Bardzo dobrze, że mówi się o powstańcach i o ofiarach Katynia, ale dlaczego nie mówi się o ofiarach ludobójstwa na Kresach?...
skryty
skryty:
Nigdy nie zapomnimy tej zbrodni .
Piotrek
Piotrek:
oby jak najwiecej takich nagran o prawdzie historycznej
Agata Boguslawska
Agata Boguslawska:
łatwo mówić o tolerancji do narodów innych nacji kiedy nie zna się historii kiedy jest się slepym na historyczne fakty Inaczej patrzę na Ukraińców po wysluchaniu tych dokumentów Przyro mi mówić lecz czuję zlosc do tego narodu i nie zal mi Ukraińców teraz
Anna Kopeć
Anna Kopeć:
Pamiętamy nie zapomnieliśmy co robili Ukraińcy polakom oni też wiedzą dlatego są nie śmiali w Polsce
lna lna
lna lna:
Pamietamy🙏💙❤
Zbyszek Butelka
Zbyszek Butelka:
Pamiętamy.
Andrzej Senior
Andrzej Senior:
Pamiętajcie w genach pozostalo
konrad roszak
konrad roszak:
nigdy nie wybaczyc Ukraincom! teraz zrobili by to samo!!
Helena Wojcieszak
Helena Wojcieszak:
Jakoś Polacy zapomnieli bo teraz wielce solidaryzuja się z ukraincami i pomagają im w ucieczce z Ukrainy ³chore państwo polska
HunDev
HunDev:
niech ten karakan zelensky jeszcze raz nazwie nas odwiecznymi przyjaciółmi I wspólnym narodem a przysięgam że szlag mnie trafi już kompletnie
Maria
Maria:
W lutym 1943 r rzeż wołyńska się zaczeła.
Maria Waclawska
Maria Waclawska:
Nie szkoda mi Ukraińców my pamiętamy Wołyń
Ewa Bem
Ewa Bem:
POLSKI RZĄD NIE JEST POLSKI. ALE TAKICH LUDZI WYBIERAMY. BŁĄD.
lewmap
lewmap:
O tych wydarzeniach nasi politycy pamiętać nie chcą. O pomnikach bandery, ulicach kłym sawura, stadionie imienia szuchewycza, nie mówią. Kochać masz Ukraińca, pracą i kasą sie z nim dzielić, a jak ci się nie podoba to jesteś "ruski troll".
kejt k-3
kejt k-3:
Nie zapomnimy.
Novax
Novax:
Niech żyje wolna Polska 🇵🇱🇵🇱
Alchemik
Alchemik:
I że teraz im tak pomagamy (karma is for you)
Voller
Voller:
2022 i rolę się odwróciły
Anik DRZAZGA
Anik DRZAZGA:
Mnie też nikt do nich nie przekona.Boli mnie to,że Polacy tak szybko zapomnieli...! Słyszałam rozmowę jednej Ukrainki z panią z Polski,która powiedziała,że u nich od małego z Polaków się śmieją i uczą ich nienawiści do nas. Ta straszna rzeź Wołyńska przeszła do histori,jako coś co trzeba miło wspominać i czcić ukraińskich ,,bohaterów ''.Słyszeliście też, jak Ukrainki się o Polkach wypowiadają,że im samoocena rośnie jak widzą Polkę .Że Polscy mężczyźni do gnoju a Polki do służby jako niewolnice...,że tylko do tego się nadajemy, Że to będzie Ukraina a nie Polska.
O ku..a ,jeszcze się taki nie urodził ,żeby dać nam radę.Nam Polakom!
Andrzej J.
Andrzej J.:
Jest mi po prostu wstyd za polskie władze i tych Polaków którzy popierają w tym konflikcie Ukrainę. Zawsze uważałem Polaków za ideowych rycerzy wolności, angażujących się zawsze i wszędzie w obronie wolności i swobód. Historia przyniósła liczne przykłady polskiego zaangażowania w walkach o „wolność naszą i waszą” i chyba wytworzyła pozytywny stereotyp Polaka walczącego z despotią. I oto teraz Polacy nie popierają powstańców walczących o wolność a ich ciemiężycieli, którzy wysyłają przeciwko nim ekspedycje karne!
W Donbasie wybuchło powstanie w obronie wolności i prawa do używania swojego języka. Kijowowi potrzebny był Donbas, ale bez Rosjan, którzy, tak sie składa, stanowia tam wiekszośc ludnosci. Z Rosjanami Donbas im po nic. Terorem, czyli ostrzeliwaniem dzielnic mieszkalnych, obiektów uzytecznosci publicznej, szpitali, szkół, stacji wodociagowych i energetycznych, etc.chcieli Rosjan wygnać z Donbasu do Rosji. Około miliona uciekło, ale reszta postanowiła się bronic. Mieszkańcy Donbasu zostali obronieni przez tzw. "separatystów" i ochotników z Rosji przed czystka etniczną. Rosjanie walczą o wolność, o oddzielenie się od Ukrainy tak jak kiedyś powstańcy śląscy walczyli o oddzielenie się od Niemiec.
Dla mnie jest oczywiste kogo powinno się wspierać w takiej sytuacji.
Dziwi mnie jedno, wybaczyliśmy Niemcom że wymordowali 6 milonów Polaków, że pozostałych chcieli obrócić w niewolników, że zniszczyli polskie państwo.
Wybaczyliśmy Ukraińcom okrutne mordy na Wołyniu gdzie zabili w bestialski wręcz sposób 200tys. naszych rodaków.
Wybaczyliśmy Zachodowi że nas sprzedał Hitlerowi i Stalinowi.
Wybaczamy Litwinom i Ukraińcom ich wściekły nacjonalizm. Wybaczylibyśmy wszystko wszystkim, tylko nie Rosjanom!
Dla mnie zadziwiające jest to, jak propaganda, potrafiła, w krótkim czasie, wyprać mózgi tylu Polakom?! Jak to się stało, że Polacy stali się największymi, rzekłbym nawet, fanatycznymi sojusznikami banderowców, ideowych spadkobierów zbrodniarzy z Wołynia. Tak, wiem Katyń, Syberia, ale Rosja przynajmniej potrafiła przeprosić, zgodziła się na cmentarz, bez żadnych warunków, udostępniła dokumenty, nadal działa wspolna, międzyrządowa komisja ds. trudnych, a jak, to wygląda na Ukrainie? Ano przybywa tablic, pomników, mauzoleów, filmów sławiących "herosów" z UPA. Ale już nawet nie chodzi o to, mnie zastanawia, jakie korzyści daje nam wspieranie bankruta politycznego i gospodarczego, jakie korzyści mamy ze straceńczej polityki wobec Rosji, samobójczej, bo cała Europa, świat niemal, już się przestawia.
Żeby jeszcze ta Ukraina doceniała tę polską, straceńczą wierność, to ślepe oddanie, to -wręcz – ryzykanctwo (popieranie bankruta jest przecież ryzykowne), żeby jakiś gest wdzięczności, geścik chociaż, ale gdzież tam, wprost przeciwnie – banderyzm rozkwita, idee Dońcowa przeżywają drugą młodość, a do tego embargo na wieprzowiną, które trwa już siedem lat, do dziś nie zostało zniesione, a przypomnę, że jest ono dziełem innego banderowca – Wiktora Juszczenki, ówczesnego prezydenta Ukrainy, wspieranego przez Polskę, przez polskich polityków, z prawa i z lewa, podczas tzw. pomarańczowej rewolucji. Przypomnę jeszcze, że ów fan Bandery i banderowskich porządków, został udekorowany najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego.
Ukraina w UE, to najgorsza rzecz, jaka mogłaby Polskę spotkać, stałaby się bowiem europejskim Bangladeszem i wszystkie montownie z Polski przeniosłby się tam, a tańsi od Polaków pracownicy, zajęliby ich miejsca nie tylko w Polsce, ale i na Zachodzie. Na szczęście – jak powiedział – W.F. Steinmeier, szef niemieckiej dyplomacji, Ukrainie trzeba na to pracy wielu pokoleń i… niech tak zostanie.
D0 MAUPA
D0 MAUPA:
PAMIĘTAJ SKĄD POCHIDZISZ POLAKU
Ewa Szuplak
Ewa Szuplak:
To wszystko może się jeszcze zdarzyć Polakom
Bozena S
Bozena S:
Do dziś dnia nie dali pochować zamordowanych.Czczą naszych oprawców.Jak mamy zapomnieć.
Grzegorz Baginski
Grzegorz Baginski:
z mojej rodziny zamordowali 20 osub najmlotsz mial 2 lata w wsi klecka mala kolo miejscowosci ruwne woj wolyn czesc rodziny sowieci wywiezli na sybir paru trafilo do armi andersa a reszta uciekla na zachud polski . sorry za ortografie 30 la niemieszkam w polsce
D12TRG
D12TRG:
Żałuje że nikt nie zrobił rekreacji czarno-białej tamtych wydarzeń.
Byłby materiał tak bardzo memiczny jak Syndrom Wietnamski lulz.
EWA
EWA:
...korzenia mam z Ukrainy Centralny, ..nie mogę patrzyć ...łzy mi cały czas płyną..PRZEPRASZAM PANA I W IMIĘ PANA JEZUSA CHRYSTUSA Wszyskich POLAKÓW...CAŁY KRAJ wasz CALU POLSKA...za TA ZBRODNIA , ZA TEN MORD POLAKÓW..
Mors
Mors:
🇵🇱. 10 04 2022r Polskę nasza Ojczyznę zalewa potop ukraińskich potomków LUDOBÓJCÓW naszego POLSKIEGO Naródu zaproszonych przez ich braci rządu prawa i sprawiedliwości !!!!!
D Wol
D Wol:
Nie sposób o tym zapomnieć 
Michał Andryszak
Michał Andryszak:
gdzie całośc?
Andrzej Kowal
Andrzej Kowal:
Nie tylko młodzież powinna oglądać jak ktoś napisał,,jeszcz zełenski powinien obejżec bo chyba nie wie o Wołyniu 🥴,W czasach prze bwojną niic nie zrobił zeby te sprawę wyjaśnić przeprosić, pozwolić szczątki ofiar godnie pochować i banderę nadawać zntodniażem bo na razie Badera na Ukrainie jest bochayetem,,szczerze mówiąc to wkurza mnie ten gość zełenski nie ufam mu🥴
Dernina Msdfg
Dernina Msdfg:
Pamiętamy Wołyń
rafal
rafal:
Może Ci co żyją teraz nie mają z tym nic qspul ego ale to co zrobili w Wółyniu to akanda🤬
Celina C
Celina C:
Czy w razie wojny Ukrainą by nas przyjęła?????
Basia Paleńska
Basia Paleńska:
Ja też nie lubię ich i nie wybacza się takich zbrodni
Darek Szott
Darek Szott:
Pozdrawiam tych wszystkich,ktorzy wiedza co mam na mysli.
Anna Pazdzerny
Anna Pazdzerny:
A teraz TAKIM pomagać?
Darek Szott
Darek Szott:
My mlodzi....piszemy nowa historie, oby byla lepsza.
MM Hrad
MM Hrad:
it's happening now as we speak ( March 2022 )
Mac
Mac:
To film dla Pana Bakiewicza który sprzedał się za parę groszy PIS !!!
cichy00711
cichy00711:
Ludziska!!!! Przecież twierdzicie, że to nasi bracia są!!!
Jan Gajos
Jan Gajos:
A oni mówią że to brednie? 😠
Agent D
Agent D:
😭😭😭
Krystian Polanski
Krystian Polanski:
A teraz te zbrodniaze nas o pomoc blagaja
honorata76 honorata76
honorata76 honorata76:
nasz biedny lwow jest teraz niszczony.
Мирослав Мирослав
Мирослав Мирослав:
😂
Darek Szott
Darek Szott:
Slawa krwawiacej Ukrainie....ktora walczy teraz rowniez za nas..Polakow.
matrixo 26
matrixo 26:
Gdzie był wtedy Bóg
Piotr Klejnowski
Piotr Klejnowski:
Po napaści ruskich bandziorów, pojawia się coraz więcej filmików o Wołyniu. Bądźmy mądrzy i nie dajmy się ogłupiać.