Jak Polski Ład wpłynie na wysokość podatków w działalności gospodarczej?

Kalkulator Polskiego Ładu:
https://www.infakt.pl/blog/kalkulator-polski-lad-ile-zaplacisz/

Zobacz, jak zmiany zaproponowane na prezentacji programu Polski Ład wpłyną na polskich przedsiębiorców. Więcej na naszym blogu:
https://www.infakt.pl/blog/polski-lad-kwota-wolna-od-podatku-skladka-zdrowotna/

Najważniejsze zmiany dla osób prowadzących działalność gospodarczą:
1. Brak zryczałtowanej składki zdrowotnej.
2. Brak możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego.
3. Wyższa kwota wolna od podatku - 30 tys. złotych.
4. Wyższy drugi próg podatkowy na zasadach ogólnych - 120 tys. złotych.

Dziś podstawą do wyliczenia tej składki jest kwota 4242,38 zł (75% przeciętnego wynagrodzenia). Brak zryczałtowanej składki zdrowotnej oznacza, że składka zdrowotna nie będzie już liczona od tej podstawy dla każdego przedsiębiorcy. Będzie ona wynosić 9% od wysokości naszego dochodu.

Dodatkowo, składka zdrowotna nie posłuży nam już do obniżenia naszego podatku dochodowego do zapłaty. Dzisiaj możemy użyć części składki zdrowotnej (328,78 zł), aby obniżyć swoją kwotę podatku dochodowego. Polski Ład zabiera przedsiębiorcom tę możliwość.

Podniesiona ma zostać za to kwota wolna od podatku dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych. Nowa kwota wolna od podatku to 30 tys. złotych. Oznacza to, że jeśli nasz dochód w ciągu roku będzie niższy niż 30 tys. złotych (2500 zł miesięcznie), nie zapłacimy podatku dochodowego w ogóle.

Również dla osób na zasadach ogólny podniesiony zostanie drugi próg podatkowy do wysokości 120 tys. zł. Dochód nieprzekraczający tego progu, będzie opodatkowany stawką 17%. Dochód powyżej tego progu obowiązywać będzie stawka 32%.

Księgowość online:
https://www.infakt.pl

Powiązane wiadomości: