Interesujesz się psychologią? Zapraszamy na naszą stronę:
https://www.swps.pl/strefa-psyche - znajdziesz tam jeszcze więcej merytorycznych materiałów w formatach audio, wideo i tekstowych.
Mówiąc o naszym postrzeganiu rzeczywistości, nie można pominąć neurobiologii mózgu, jego struktur, a także symptomów docierających do nas z otaczającego nas świata. Możemy zauważyć, że na przestrzeni wieków ludzie zawsze mieli trudności z komunikacją i dzisiejszy świat pod tym względem nieszczególnie się zmienił. Z jedną różnicą – współcześnie mamy wokół siebie wiele dystraktorów komunikacji, płynących z wszechogarniającej digitalizacji i życia online. Jak nie zgubić się w gąszczu xD, LOL, propsów? Jak nasz mózg potrafi nas bardzo sprytnie okłamać?
dr Maja Herman – absolwentka Wrocławskiej Akademii Medycznej, lekarka, specjalistka psychiatrii, psychoterapeutka, ale przede wszystkim naukowczyni i kobieta. Aktualnie pracuje na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w Klinice Psychiatrii, jest opiekunką SKN Psychiatrii im. prof. J. Mazurkiewicza w ramach WUM. Wiedzę z zakresu czynnościowej i strukturalnej budowy mózgu łączy z psychodynamicznym wykształceniem psychoterapeutycznym. Popularyzuje psychiatrię, pokazując jej użyteczny charakter. Jest autorką licznych rozdziałów oraz artykułów – zarówno naukowych, jak i popularnonaukowych. Na co dzień fanka feminatywów, zwierząt i wszelkich mediów społecznościowych. Prowadzi lekarski blog oraz konto na Facebooku i Instagramie, jak również fanpage Amici – psychiatria użyteczna. Potrafi odpowiedzieć właściwie na każde pytanie dotyczące reagowania ludzi na otaczający świat.
O projekcie:
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to nowatorskie przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzowanie wiedzy psychologicznej na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywanie możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Chcemy ukazywać praktyczne zastosowanie wiedzy psychologicznej nie tylko w sferach oczywistych dla tej dziedziny nauki (np. pomocowym, terapeutycznym), ale również w sektorze biznesowym oraz zaawansowanych, nowoczesnych technologiach. Więcej o projekcie:
http://www.swps.pl/strefa-psyche
#emocje #mózg #psychika
Wegepsycholek:
aga lachowska:
7Madridistaaa7:
Iza K:
Karolina Koszyczarek:
Tita:
Mateusz Nowak:
Sylwia Zientek:
anty spamowo:
Subskrybuję, pół setki filmów widziałem na kanale, pierwszy słaby, w dodatku bardzo. Szkoda, bo temat ważny i potrzebny.
Natasha Illustrates:
Magda W:
Aneta Anna Kuc:
Tomasz:
Łucja Kuczyńska:
Peculiar Hero:
Błędem jest stwierdzenie, że byli lepiej przystosowani ALE - bo to "ALE" właśnie jest odpowiedzią na to DLACZEGO BYLI GORZEJ przystosowani.
Powiązanie plotki z komunikacją i dalej z mediami społecznościowymi jest bardzo dużym założeniem, dziurawym jak sito. Zrównywanie plotek z hejtem i z fake newsami, subiektywna, jednoznaczna interpretacja, a właściwie wydanie wyroku, powodu istnienia ww. zjawisk. Wrzucanie wszystkiego do jednego worka luźnymi konotacjami.
Przez to wszystko całą część o fake newsach należało by traktować jako Fake News, idąc samym tokiem rozumowania Pani Doktor.
W części o pamięci - brak wyjaśnienia co należy rozumieć, poprzez przywołane, zmienianie pamięci i zmienianie wspomnień - w jakim zakresie to miało miejsce, w jakich przypadkach, u jakich osób. Bez kontekstu, całość nabiera naiwnej formy. De facto, nie sposób się odnieść do tak luźnych spostrzeżeń. Brak przedstawionej ciągłości logicznej i podstaw do takich stwierdzeń.
Co do pamięci - że pamięta się emocje, a nie treść - BŁĄD. Czasami pamięta się emocje, czasami treść, czasami jedno i drugie, a najczęściej po części jedno a po części drugie. Naiwnym jest stwierdzenie "nie pamięta się treści", jest wręcz oczywiście błędne. Dodatkowo katastrofalne w swoich dalekich konsekwencjach - jeżeli ludzie kiedykolwiek mieli by przyjąć je za słuszne.
To co się pamięta, to WNIOSKI i naukę jaką wynieśliśmy z interakcji, bo do tego służy pamięć ewolucyjnie.
Tak, wnioski mogą być błędne/nie kompletne/ nie wystarczające/ itd. dlatego "pamięć" można zmienić, ale nazewnictwo w takich momentach jest kluczowe.
Kilka słusznych spostrzeżeń, jednak bardzo wiele zbyt luźnych powiązań i "nieomylnych" opinii w formie stwierdzeń.
Nie mówię, że Pani Doktor nie miała racji w swojej nadrzędnej myśli, jednak dla dociekliwego widza, który chciałby mieć możliwość wysnucia własnych wniosków, zamiast przyjmowania wszystkiego na "wiarę". Należałoby przedstawić bardziej wyczerpujący wykład - który był by jak najbardziej możliwy, w tym samym czasie do wykonania.
szybkicb:
asia leszczynska:
ANNA HEJNA:
Krzysztof:
21:23 " Nie pamiętamy dokładnie co ktoś powiedział, ale pamiętamy emocje związane z tym"
Na przykład, zawaliłem termin jakiejś sprawy i tłumaczę się w sposób spokojny, nie podnosząc głosu a dla załagodzenia sprawy przynoszę tackę faworków i kawę.
Znaczy po czasie we wspomnieniach osoby "programowanej" zostanie wrażenie smacznych faworków gorącej kawy i kogoś kto pozostaje spokojny nawet w sytuacji podbramkowej?
Crixuus1:
Monika Lewicka:
Z prostego powodu ..na szczęście są poza nim..🙂😘
jerzy kunowski:
saranda104:
Leszek Smyrski neOS:
Dorota Kondrat:
Natomiast nie wszyscy mają dar do wystąpień publicznych. Prowadziłam wiele szkoleń z wystąpień publicznych - są one wyuczalne, ale nie zniesie się stresu (który potęgowany jest przez kamerę, obce miejsce, szczególne audytorium). U pewnych osób występowanie jest naturalne, u innych jest to koszmarne przeżycie.
Dorota Malinowska:
Romek Kolanko:
Karolina Marciniak:
Dawid Giża:
ciekawy sposób na sprawdzenie czy sposób przekazu poprawnej treści wpłynie na inny odbiór informacji
serverius:
jacek lupina:
gladine:
KuntaKinte:
Ale przecież człowiek i zwierzęta to coś więcej niż chemia i fizyka! Człowiek to fenomen a wola jest nie do przewidzenia.
Koria:
Łucja Kuczyńska:
pombar22:
Perdian:
Mama Mia:
Arsen:
Michal Roloff:
Krzysztof Sochacki:
Grzegorz Mateusiak:
Rafał Jasnowski:
DREAMER:
pankracy jan:
Małgorzata Szatkowska:
Borys:
Anna Zubowicz:
Piotr Fidala:
Zea Ground:
Pani Joanna:
robert ciech:
Wyklad zupelnie nie na temat, powatpiewam tytuly naukowe ten pani
Bozena Stankiewicz:
Wojciech Wnuk:
hearbeat13:
Piotrek Sidoruk: