Jan Margiela nie żyje. 83-letni znakomity rowerzysta

Zmarł Jan Magiera, wybitny kolarz, który brał udział w igrzyskach olimpijskich w Tokio w 1964 r. i w Meksyku w 1968 r. Margiela ma 83 lata. Zginął tragicznie w Mostkach koło Starego Sącza podczas pracy w swoim ogrodzie.

#Nieżyje #JanMagiera #Wybitny #kolarzmiał #83lata

Zmarł Jan Magiera, wybitny kolarz, który brał udział w igrzyskach olimpijskich w Tokio w 1964 r. i w Meksyku w 1968 r. Margiela ma 83 lata. Zginął tragicznie w Mostkach koło Starego Sącza podczas pracy w swoim ogrodzie.

Do nieszczęśliwego wypadku doszło w środowe popołudnie, kiedy Margiela paliła stare gałęzie - podała krakowska gazeta. Śledztwo zostało wszczęte przez prokuraturę i policję, ale początkowo wykluczono udział osób trzecich w zajściu.

⚫️ Odszedł wybitny sportowiec, olimpijczyk Jan Magiera. Trzykrotny mistrz Polski, olimpijczyk z Tokio i Meksyku. Rowerowa legenda. To ogromna strata dla polskiego sportu.Moje szczere kondolencje dla mojej rodziny i bliskich.📸 arch. Dobry Tygodnik Sądecki pic.twitter.com/KE6oXVt3lX — Witold Kozłowski (@Kozlowski_W) February 10, 2022

Magiera był najpopularniejszym polskim kolarzem drugiej połowy lat 60. XX wieku, tuż przed złotą epoką Ryszarda Szurkowskiego i Stanisława Szozdy. Był kapitanem reprezentacji Polski, która wygrywała klasyfikację drużynową Wyścigu Pokoju w 1967 i 1968 roku. Indywidualnie w tych wyścigach zajmował trzecie miejsce.

ZOBACZ: Małszyce. Prezes OSP Małszyce Wiesław Gutmański zmarł podczas akcji ratunkowej po wypadku samochodu

Był trzykrotnym mistrzem Polski: w drużynie torowej na 4 km (1961), a na szosie w wyścigu ze startu wspólnego (1966) oraz indywidualnie na czas (1970).

"Jeździł wspaniale na czas (wyleczył z kompleksów całą naszą czołówkę, która bez poprawy w tej specjalności kolarskiej sztuki nie mogła zrobić znaczących postępów) i wspaniale potrafił kierować drużyną biało-czerwonych, która po 19 latach pokonała wreszcie w Wyścigu Pokoju wszystkich rywali (głównie ZSRR i NRD)" - napisano na stronie internetowej Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

WIDEO: Spotkanie Kołodziejczaka z Kowalskim. "On chce się tylko fotografować" Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo...

dsk/PAP