Koparki Jaworzno - Samolot i infrastruktura / plane and infrastructure

Freediving na zalanym kamieniołomie Gródek w Jaworznie - Szczakowej (popularne Koparki). Zatopiona w nim infrastruktura kamieniołomu, oraz samolot, auto BMW i największa rura widziane 'okiem' nurka swobodnego. *** Read more *** Rozwiń opis ***

Freediving in flooded quarry 'Koparki' in Jaworzno - Poland. Flooded quarry infrastructure, plane, auto, and big pipe.

Ujęcia powstały przy okazji treningów w przerwie międzysezonowej w grudniu 2013, oraz w styczniu i lutym 2014 roku. Głębokości w akwenie o tej porze roku to 15 - 20 metrów, latem do 2 metrów mniej.

Scenes were created during freediving trainings in December 2013, January and February 2014 Depth at this time of year is from 50 to 65 ft (15 - 20 meters), in summer up to 2 meters less.

Na skróty / Timetags:
samolot / plane 0:45
Auto BMW/ BMW car 2:04
rozdzielnia elektryczna / switchboard 2:38
największa z rur / largest of the pipes 3:07
magazyn / warehouse 4:15
przepompownia / pumping station 5:00
pomost nad ssawami pomp / bridge over the vacuum heads 5:36
ssawy pomp - najgłębsze miejsce kamieniołomu / vacuum heads - the deepest place of the quarry 5:59
bunkier strzałowego / shotfirer bunker 6:20
platformy na 6 m gł / platforms at a depth of 20 ft 6:52

Samolot zatopiony został w akwenie celowo jako atrakcja nurkowa. Jest to samolot AN-2.
Zwłoki załogi w jego kabinie są oczywiście imitacją, aczkolwiek bardzo realistyczną.

************
Jakich rękawic używa się w nurkowaniu swobodnym i łowiectwie podwodnym?

Przede wszystkim elastycznych i jednocześnie odpornych na uszkodzenia mechaniczne - dobra jest specjalna wzmocniona warstwa chwytna. Przydaje się zwłaszcza w rzekach, gdzie rękawice niszczą się najszybciej. Nurek swobodny znacznie częściej niż nurek sprzętowy chwyta się pod wodą rozmaitych, często dość ostrych przedmiotów, a podwodny łowca dodatkowo narażony jest na uszkodzenia rękawic ostrymi płetwami grzbietowymi lub zębami ryb, a także ostrymi częściami wyposażenia.

Rękawice - latem 5cio palcowe grubości 3 lub 5 mm. Osobiście polecam rękawice 5cio palcowe grubości 5mm do łowiectwa podwodnego lub freedivingu poza zimą. Także dlatego, że grubsze rękawice w pewnym stopniu bardziej niż cienkie chronią palce przed uszkodzeniem podczas naciągania naciągu w kuszach gumowych. Zima zaś 3 palcowe rękawice o grubości 7mm lub rękawice 5mm 5cio palcowe, ale o numer większe niż latem - wtedy nie uciskają palców i dłoni, nie tamują krążenia i dzięki temu dłonie wolniej się wyziębiają.

Ja używam całorocznie rękawic imersion elaskin 5 mm (jedynie w zimie zmieniam parę na numer większe) - są one elastyczne, wytrzymałe i z długą manszetą, która skutecznie ogranicza cyrkulację wody w ich wnętrzu. W zimnej porze roku w celu ograniczenia tej cyrkulacji w grubych i sztywnych rękawicach lub rękawicach o zbyt szerokich manszetach można użyć prosty stoper:

http://www.youtube.com/watch?v=pcPpmQZpeiI

Informacje o pozostałym wyposażeniu używanym w nurkowaniu swobodnym umieściłem w innych filmach w dziale 'open water freediving' na tym kanale Youtube

**********
Wszystkich chcących rozpocząć przygodę z łowiectwem podwodnym uprawianym w zgodzie z obowiązującymi przepisami serdecznie zapraszam do odwiedzenia polskiego portalu łowiectwa podwodnego - www.spearfishing.pl. Znadziecie tam oprócz życzliwego przyjęcia i pomocy wszelkie potrzebne informacje. Począwszy od tego jak i gdzie uzyskać kartę łowiectwa podwodnego, poprzez dobór sprzętu po praktyczne porady dotyczące polowań i nurkowania na wstrzymanym oddechu.

Proszę, pamiętajmy o kulturze w internecie. Filmy oglądają i czytają zamieszczane do nich komentarze także dzieci, być może nasze własne... Zawsze można się ze mną skontaktować: [email protected] Postaram się odpowiedzieć lub pomóc ułatwiając właściwy kontakt.
****
I have a commercial use licence from authors (eXtatic & Sonic Division : https://www.facebook.com/sonicdivisionmusic/ ) to use in the film their music track:
Sonic Division - Where Ive gone (Original mix)