Koszerny ubój rytualny. Co i jak Żydzi ubijaja? - Tajemniczy Świat Żydów #42

WSPIERAJ KANAŁ ► https://bit.ly/3bH67mY
FACEBOOK ► http://www.fb.com/tajemniczyswiatzydow
EMAIL ► [email protected]
SUBSKRYBUJ ► http://goo.gl/R14nrP

#żydzi #chasydzi #judaizm


Na czym polega koszerny ubój rytualny? Czy zwierze cierpi? Czy jest inna metoda pozyskiwania koszernego mięsa? Co z tym ma wspólnego uzdatniana antybiotykami i hormonami paszą? Bez napinki, bez polityki i z usmiechem, staram sie przekazac wszystko w latwy przyswajalny dla kazdego sposob, zeby kazdy znalazl cos interesujacego i mial szanse poznac Judaizm od srodka a nie z mitow i niedomowien

______________________________________________________

Masz pytania? Cos cie intryguje? Chcesz zweryfikowac mit? PISZ !

[email protected]
facebook.com/tajemniczyswiatzydow
INSTAGRAM https://www.instagram.com/tajemniczyswiatzydow

Źródła
- Shulchan Aruch, Yoreh De'ah 23

- Deuteronomy 12:21

- Bava Metiza 22b

- Dr. Stuart Rosen MA, MD, FRCP, Wydział Medycyny, Imperial College, Londyn, w publikacji, "Wgląd fizjologiczny uboju koszernego" opublikowane w The Veterinary Record (12 Czerwiec, 2004 Vol. 154)

https://www.shechitauk.org/wp-content/uploads/2016/02/Physiological_insights_into_Shechita__S.D.Rosen__Veterinary_Record_2004_01.pdf?x55307

Music :
Lachaim by Kevin MacLeod is licensed under a Creative Commons Attribution license (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Source: http://incompetech.com/music/royalty-free/index.html?isrc=USUAN1100412
Artist: http://incompetech.com

Powiązane wiadomości:

92 komentarze:

Tajemniczy Świat Żydów
Tajemniczy Świat Żydów:
Nie mieszkam w Polsce, nie zajmuję się polityką, to kanał poswięcony religii a nie polityce. Polskie ustawodastwo i wszystko co związane z Polityką to nie moja dziedzina. Ja jestem prostym żydem bez tytułów, zajmuje się religią. Nie pytajcie co sądze o jakiejś tam ustawie, bo ja jej nie znam, to nie moja dziedzina i nie bede udawał, że sie znam. Polska jest suwerennym krajem, który ma prawo ustalac takie regulacje prawne jakie leży w interesie Panstwa polskiego. Aha dla tych co się już za bardzo rozpędzą w komentarzach i emailach - które juz zacząłem dostawać - z opisami co i gdzie by mi wsadzali... Moja futrzana chasydzka czapka jest zrobiona ze sztucznego futra i nie lubie mięsa, uwielbiam makaron, babke ziemniaczaną i pirogi z serem, ziemniakami oraz kapusta... ok lubię piersi... kurczaka smażone... :) L'Chaim !
Bartosz Jasiński
Bartosz Jasiński:
Temat ciekawy ale jednak mnie nie przekonuje. Zasady zasadami, ale jednak jesteście tylko odbiorcą końcowym a to w jaki sposób traktowane są zwierzęta to inna bajka. Już tłumaczę swoją myśl. Producent mięsa ma na celu szybki zysk jak najmniejszym wkładem. To dotyczy wszystkich dziedzin. Tak jak pompowane sterydami kurczaki chowane w klatkach przez całe życie przygotowywane dla nas (nie-żydów). Taki potencjalny producent mimo wszelkich zasad, obostrzeń i reguł rytualnego uboju, mimo wszystko może krzywdzić zwierzęta celem zwiększenia produkcji, zmniejszenia kosztów itp. Weźmy np. transport. Wspomniałeś, że zwierzę nie będzie koszerne jeśli np. ma złamaną kończynę. W domyśle, może to sugerować lepsze warunki transportu do ubojni. Ale z perspektywy przedsiębiorcy... tu już jest jest pole do popisu fantazji, bo niby czemu nie miałby wsadzić kuraka w kaftan bezpieczeństwa żeby sobie czegoś po drodze nie zrobił? Kurczak jest cały, reguły przestrzegane więc mięso koszerne, na dodatek producent nie ma strat i może sprzedać więcej mięsa za wyższą cenę, ale czy to humanitarne? To oczywiście przykład abstrakcyjny ale myślę, że oddaje moje zaniepokojenie tym tematem. Ubój rytualny w moim odczuciu po tym co tu usłyszałem, może być wątpliwy etycznie nie tyle z perspektywy samych żydów co producentów takiego mięsa. Przy okazji... czy wegetarianizm jest jakkolwiek popularny w środowisku religijnych żydów?
Michal Czaposki
Michal Czaposki:
Czytając książkę Szymona Hołowni Boskie zwierzęta po raz kolejny spostrzegłem, że zwierzęta zabijane w sposób pokazany na filmach w YouTube i opisany w Wikipedii (obrotowa klatka systemu... ilość wokalizacji... dławienie się treścią żołądka...) oraz w tej książce nie mogą być koszerne. Oczywistą prawdę, że np. znieczulenie środkiem farmakologicznym jest w mniejszym stopniu sprzeczne z zasadami jakiejkolwiek nowożytnej religii niż krępowanie żelazną klatką albo wieszanie za nogę chciałem zobaczyć potwierdzoną przez jakiegoś sławnego rabina. W skrytości ducha liczyłem nawet na to, że ktoś oprócz mnie spostrzegł, iż poeta wzdychający "chciałbym być ptakiem" a zamieniony w kurę zamkniętą na powierzchni mniejszej od kartki A4 nie dostarczy ortodoksyjnym Żydom dozwolonej potrawy choćby krzyczał gdaczącym głosem "ja chcę jak najszybciej do rzeźni, może być rytualna" i został wysłuchany.
Niniejsza prelekcja w pełni potwierdziła moje opinie.
To, co odbywa się obecnie pod szyldem uboju rytualnego religii żydowskiej i muzułmańskiej jest w istocie obrzędem religii pieniądza, przynoszącym potworną szkodę ewentualnej duszy a na pewno zdrowiu.
Akcja "chcemy WPROWADZENIA w naszym kraju możliwości pozyskania koszernego mięsa przez promowanie hodowli w miejsce produkcji zwierzęcej oraz rzetelną kontrolę uboju" ma moje całkowite poparcie, i chyba znajdzie je u rolników.
Tak przy okazji - "Tojra" - jak rozumiem jest to w jidysz (pewnie od słowa "drogi, kosztowny") książka, którą po polsku nazywamy Torą albo Pięcioksięgiem - nie zakazuje polowania. W Księdze Kapłańskiej rozdział 17 werset 13 mamy "Każdykolwiek z Synów Izraela, lub z przychodniów, którzy zamieszkali wśród nich, który UPOLUJE zwierzynę, albo ptaka jadalnego, - niech rozleje jego krew i niech ją przykryje ziemią". Nie śmiałbym twierdzić, że w oryginale jest inaczej (niestety nie znam nawet alfabetu) - to jest przekład rabina Józefa Miesesa.
Pozdrawiam
steps woman
steps woman:
Shalom 🌸🌸bardzo dziękuję za ten odcinek.Jak zawsze bardzo mądry i ciekawy.
Gryf onn
Gryf onn:
Bardzo dobre i merytoryczne wyjaśnienie ,
Joanna Brożek
Joanna Brożek:
Bardzo ciekawy odcinek 😉
Bartek Kozioł
Bartek Kozioł:
Zdecydowanie udało się.
Marek Tynenski
Marek Tynenski:
Interesujące...
Pozdrawiam
pawel witkowski
pawel witkowski:
Jesteś taki dobry i taki fajny że aż ...
Rafał Sawicki
Rafał Sawicki:
Widzę ze Pan wie co mówi, a czy może mi Pan wytłumaczyć, o co chodzi z tym rytualnym uboju od strony całej tej zadymy w sejmie?
Artur Czarnecki
Artur Czarnecki:
Dzięki!
Bartosz Iwański
Bartosz Iwański:
Świetny odcinek!
dziubu159
dziubu159:
To jest faktycznie trudny i obrosły wieloma sensacyjnymi informacjami temat.  Nie wiedziałam, że zwierzęta na ubój koszerny są inaczej hodowane i transportowane. Tu, jeżeli faktycznie mówisz prawdę to jest to niewątpliwa wyższość takiego cyklu produkcji mięsa nad tą standardową. Wyższa cena takiego mięsa jest tu całkowicie uzasadniona. Nie wiedziałam, że religia w zasadzie nie nakłania Was do jedzenia dużej ilości mięsa.  Gratuluję odwagi poruszania tak trudnych tematów.pozdrawiamMałgosia
myplaylis
myplaylis:
Jakie są opinie a propos koszerności mięsa syntetycznego? Obecnie trwają nad nim badania
Jacek Falkowski
Jacek Falkowski:
W języku polskim (jeśli się nie mylę) rzeźnik rytualny i osoba dokonująca obrzezania określane są tym samym terminem: rzezak.
Niżarłak Boży
Niżarłak Boży:
Czy w sytuacji bardzo kryzysowej Żyd mógłby zjeść mięso niekoszerne żeby przeżyć?
Kacper Grzybowski
Kacper Grzybowski:
To już wiem dlaczego polski rząd zdelegalizował hodowle futerkowe. Pozdrawiam :)
kamil pochylski
kamil pochylski:
4:30 zaczyna xd
Lucy K
Lucy K:
Dziekujemy za ten i wszystkie odcinku. Wszystkie bardzo, bardzo ciekawe i potrzebne.
Lucas Duba
Lucas Duba:
Czy chasydzi mogą posiadać zwierzęta do towarzystwa np. psa?
Marta Skrzypczak
Marta Skrzypczak:
szacun
Trismegistos7
Trismegistos7:
Czy jeśli judaizm nie uważa uboju za coś dobrego, jak wynika z konkluzji tego vloga, to czy jest teoretycznie możliwe, żeby wyznawca judaizmu był wegetarianinem w sposób nie naruszający żadnego nakazu religijnego? :-)
Elżbieta Świech
Elżbieta Świech:
Wszystko co się dzieje ze zwierzęciem zanim dojdzie do uboju rytualnego ,sprawia że Żydzi są zdrowsi. Chyba nikt na Ziemi nie dba tak o zwierzęta jak Żydzi. Dzięki za kolejny ciekawy wykład🙂
szem1
szem1:
Jesteś na fb?? Chciałbym pogadać. Ani me klal
Jariath Rosenzweig
Jariath Rosenzweig:
Jestes super Pozdrawiam milo
Dominika Szuminska
Dominika Szuminska:
21:00 - jak to sie odnosi do futrzanych czapek (‏שטרײַמל‎)? Dziekuje za film & pozdrawiam !!!
Joanna Przybylska
Joanna Przybylska:
Bardzo Ciebie lubię . Ostatnio rozmawiałam z pewnym Żydem on mi powiedział ze nienawidzi Polaków bo to nazisci😢 ze ja tez jestem zazi i nienawiść do Żydów wyssałam z mlekiem matki . Szok . Czy to prawda ze wy nienawidzicie Polaków?
Ona ona ona :*
Ona ona ona :*:
Pierwsza
Janusz Mazur
Janusz Mazur:
Dzień dobry. Czy z żywym karpiem też idziemy do rzezaka?
Piotr Kowalczyk
Piotr Kowalczyk:
Miłe i dobrze wyjaśnione , myślę że zmieni spojrzenie na judaizm o którym tak mało wiemy , pozdrawiam .
Jerzy Zając
Jerzy Zając:
dlaczego ludzie zaczęli jeść mięso skoro Bóg przeznaczył i co innego do jedzenia
Tomasz Kargul
Tomasz Kargul:
z tym mięsem, ze inaczej smakuje  mięso jeśli ktoś hoduje dla siebie świnkę/kury/krowę, a inaczej z fermy hodowlanej to jest prawda. dziadek  miał gospodarstwo rolne i jak świnkę dla siebie trzymał to nie karmił ją sztuczną paszą i inaczej to mięso smakowało i pachniało niż takie ze sklepu.  Mądry wykład :)
Antoni Szymanowicz
Antoni Szymanowicz:
W takim razie, skąd kapelusze ze skóry bobrów?
Thora A
Thora A:
Dla całej Pana rodziny zdrowej,szczęśliwej wesołej CHANUKI !!!! Pozdrawiam theo
Wojciech Kawa
Wojciech Kawa:
Może chodziło ci o szczepionki a nie antybiotyki
R4F4ELLO
R4F4ELLO:
A ja jestem ciekaw co się w takim razie dzieje ze zwierzęciem którego nie można ubić rytualnie z powodu np. złamanej nogi. I co dalej z mięsem jeśli krowa np miała jednak coś z tymi płucami? Albo jeżeli je się zwierzę od pasa w górę, to co z resztą?
Pozdrawiam.
Sasiak1
Sasiak1:
Jak się do Pana stwierdzeń ma np. zabijanie lisów i innych zwierząt futerkowych do wytworzenia typowych, i z tego co się orientuję obowiązkowych, dla Chasydów nakryć głowy - tj. sztrajmele, kolpiki lub spodiki?
zedowo
zedowo:
z odcinka tego nie można się jednoznacznie dowiedzieć pewnej rzeczy więc zapytam tak. Judaizm akceptuje, czy toleruje wegetarianizm jako styl żywienia albo jako rodzaj diety ?
Zuzanna Zalewska
Zuzanna Zalewska:
Czy to prawda, że można jeść zwierzę, że tak powiem, od pasa w górę?
Tomasz K
Tomasz K:
Dowiedziałem się bardzo dużo o uboju rytualnym w Judaizmie. Ale czytałem że w Izraelu niezbyt religijni obywatele jadają wieprzowinę, czy to prawda?
jourek5
jourek5:
Jeszcze jedno pytanie. Mój dziadek chodował gęsi, głównie dla swoich żydowskich klientów. W mojej rodzinie jest pewna opowieść z tym związana. Razu pewnego Żydzi kupili gęś u dziadka. Po jakimś czasie wrócili z martwą już gęsią i ogromną prośbą. Otóż okazło się że, już po jej uboju, miała w gardle źdźbło, słomkę, co jak twierdzili czyniło ją niekoszerną. Zaproponowali dziadkowi że zwrócą tą martwą gęś, ale w zamian wzięliby tylko połowę pieniędzy które za nią wcześniej zapłacili. Bardzo to dziadkowi się spodobało, wszyscy byli z takiego załatwienia sprawy zadowoleni. Moje pytanie jest, czy ta opowieść rodzinna może być prawdziwa czy to raczej tylko legenda nie mająca oparcia w rzeczywistości wobec tego co w tej sprawie mówi prawo żydowskie
harnas1978
harnas1978:
fanatyzm połączony z barbarzynstwem
Terenia Laskowska
Terenia Laskowska:
wspaniałe wyjaśnienie, pozdrawiam
Spice Wolf
Spice Wolf:
Shalom 😀
Ren G
Ren G:
Jeżeli judaizm zabrania polowania oraz zabijania zwierząt w celu pozyskiwania futra, skór i innych niejadalnych ich części ( tj. w celach "niespożywczych"), to futro z jakich zwierząt używane jest do wyrobu np. sztrajmla, butów, pasków do spodni? Czy są to zwierzęta koszerne?
TheMijanou
TheMijanou:
Odważny odcinek, Eli.
Nie jestem wegetarianką, choć z drugiej strony mięso jadam rzadko i mogę się bez niego obejść- średnio je lubię, jestem z natury grymaśna przy jedzeniu i nie jadam innego mięsa poza kurczakami. Niemniej, podoba mi się (o ile tu można użyć tego słowa) Wasz szacunek dla zycia zwierzęcia i troskę o bezbolesność jego uboju. A ci, którzy tak straszą rytualnym ubojem powinni przejechać się do przemysłowych rzeźni w Polsce i popatrzeć, jak zwierzęta są tam traktowane i to od momentu załadunku na samochody, po strzał z elektrycznego pistoletu. To jest dopiero stres dla zwierzęcia. Swego czasu TVN pokazywał, jak ten proces wygląda w niektórych rzeźniach. Zwierzęta przerażone, poranione w transporcie i dodatkowo brutalnie poganiane. Od tamtej pory mięsko jadam jeszcze rzadziej. Może, gdyby w moim mieście było dostępne koszerne mięso to jadałabym je częściej (choć nie na pewno).
Gabrysia Sienkiewicz
Gabrysia Sienkiewicz:
Dziękuję za kolejny ciekawy film
Thora A
Thora A:
4:23 Warszawa świetna lekcja Nauczycielu!!!!pozdrawiam theo
jourek5
jourek5:
Czy nie-Żyd może wejść do sklepu z mięsem i inną żywnością koszerną i kupić coś dla siebie?
Maria Ch
Maria Ch:
Dzieki bardzo dobry material. Z przyjemnoscia slucham wszystkich odcinkow :-) Wszystko jasno i dobrze omowione :-D Niezwykle potrzebny vlog, aby studzic rozpalone niewiedza umysly :-) Gdyby ludzie wiecej czytali Biblie zamiast sluchac TV ten swiat bylby szczesliwszy i wiedza czlowieka by na tym zyskala.
Mam tylko jedna drobniutka uwage, ktora wynika zapewne z oddalenia od Polski i codziennego uzywania jezyka ,a nie ze zlej woli, otoz antybiotyki nie sa wynalazkiem , a odkryciem. Ot chocby chleb i pajeczyna, czyli penicylina :-D
Pozdrawiam autora i jego bliskich dziekujac, ze wszyscy poswiecacie czastke swojej intymnosci, aby edukowac tych co ogladaja. Dziekuje zonie i dzieciom, ze oddaja nam te chwile poswiecone na nagrania, i autorowi za czas i zaangazowanie -niech wam Bog zsyla same blogoslawione dni i noce Z Bogiem.
Megge Aleksa
Megge Aleksa:
Co jest humanitarne? Obrocenie zwierzecia (przerażonego, zdezorientowanego) do góry nogami i podcinanie gardła? W ilu miejscach w Polsce przestrzegają tych rzeczy? Sprawdzenie noża kilkukrotnie? Gładkie, szybkie, bezbolesne cięcie? Jaki to odsetek? Nie ma czegoś takiego jak jakość w ubojni, byle szybciej. Mówisz o tym w sposób bardzo ladny, w teorii ubój rytualny broni się przed innymi sposobami uboju, ale co z praktyką? Jaki procent tych zwierząt nie cierpi?
Dana Macasinag
Dana Macasinag:
Polski rolnik nigdy nie dodawal adnej chemi do zywienia krow,Jako pasza tresciwa to byly sruty zbozowe z otrebami a cieleta dotuczano ugotowanym lnen /ziarna lnu/ + mleko. Taka cielecina to jest super.
krtys prag
krtys prag:
Dziękuję za informację.
okinawaboy07
okinawaboy07:
A tak odnośnie uboju rytualnego to przed wojną pomimo że 10%(ok 3.5 mln) społeczeństwa było wyznania mojżeszowego ubój rytualny był zakazany prawnie.
Jarosław Konior
Jarosław Konior:
Zacznę od tego że bardzo mi się podoba kultura żydowska ale nie ta ortodoksyjna do końca ale to wynika z tego że jestem ateistą, każda religia jest ideologią i mam świadomość że osobom bardzo wierzącym to nie pasuje ale niestety każdy system który zakłada hierarchię w śród ludzi jest ideologią nawet demokracja jest ideologią . Co do uboju rytualnego mam mieszane uczucia z kilku przyczyn , to co Pan mówi o transporcie zwierząt i hodowli w obecnym świecie gdzie jest pęd za zyskiem jest fikcją bo jak Pan sprawdzi chodź by czy pierś z kurczaka jest koszerna nie mając całego kurczaka ??? A tak w większości jest sprzedawany drób . To co Pan mówi to są założenia że tak ma to wyglądać a czy taka jest prawda to inna bajka , może Pan nawet spożywać mięso niekoszerne nie wiedząc o tym . Mózg ludzki żyje około 4-5 minut bez tlenu , krwi i w pierwszych dwóch minutach jest świadomy co się dzieje a prócz wartości odżywczych które przenosi krew lub bardziej tłoczy do mózgu najważniejszym jest tlen bo bez tlenu w pierwszej kolejności zaczyna się obumieranie mózgu , oczywiście zerwanie rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym powoduje śmierć ale i tak człowiek jeszcze przez chwilę ma konwulsje to jest zaobserwowane i udowodnione przy wykonywaniu wyroku śmierci przez powieszenie gdzie zazwyczaj głowa skazańca była trzymana przez kata . Co do samego uboju rytualnego jest jak najbardziej zrozumiały dla krajów arabskich i samego Izraela i jest to w bardzo prosty sposób do wytłumaczenia a to że jest praktykowany w innych krajach jest to spowodowane tylko religią dominującą w danym kraju czyli Islamem lub Judaizmem . Tam skąd wywodzi się Islam i Judaizm jest klimat bardzo ciepły i był w przeszłości ograniczony dostęp do wody więc aby mięso łatwiej przechowywać bez dzisiejszych urządzeń czyli lodówki koniecznością jest zabijanie zwierząt w taki sposób aby jak najwięcej krwi wypuścić z mięsa aby następnie to mięso można było suszyć na słońcu bo tak kiedyś wyglądała w większości konserwacja na tych terenach , oczywiście zostaje też oliwa ale nie zmienia to faktu że czym mięso mniej zawiera krwi tym dłużej można je przechowywać . Nawet dzisiejszy ubój przemysłowy polega na ogłuszeniu zwierzęcia , uszkodzeniu mózgu a następnie na podcięciu aorty i żył w tym samym miejscu w którym podcinane jest zwierzę w uboju rytualnym aby jak najwięcej spuścić krwi , różnica polega na tym że u jednego zwierzęcia bije serce a u drugiego już nie bo został uszkodzony mózg . Tu jeszcze należy wspomnieć że krew była w przeszłości używana do składania ofiar . Dla mnie najciekawszy jest natomiast aspekt logiczny w powiązaniu z religijnym bo czy Bogu zależy aby zwierzę miało świadomość i czuło ból podczas wykrwawiania ??? I odnoszę się tu do bydła ponieważ są to duże zwierzęta o dużej objętości krwi . Nie do końca jest to dla mnie zrozumiałe bo Bóg jest z jednej strony łaskawy ,litościwy i miłosierny a z drugiej strony rządny krwi , jedno przeczy drugiemu . Co i tak nie zmienia dla mnie faktu że lubię kilku Izraelczyków , w sumie muszę się ich zapytać czy tylko spożywają mięso koszerne ???😉 Pozdrawiam
p.s. dla mnie natomiast najciekawszy jest aspekt nienawiści między wyznawcami Islamu a Judaizmu , nie chodzi tu o okres powstania państwa Izrael czyli od 1948 tylko o jeszcze wcześniejsze lata ....to akurat wynika z braku materiałów odnośnie społeczności Żydowskiej która żyje na obecnych terenach Izraela
A tu dodam taką ciekawostkę która została opisana przez Karola Borchardt w książce Znaczy Kapitan jak podróżujący ortodoksyjni Żydzi rozwiązywali problem święta w którym musieli być w domu , nie pamiętam o jakie święto chodziło ale kiedy płynęli z Palestyny do Europy przed II WŚ w to święto kupowali statek fikcyjnie za grosze aby był ich domem w to święto ....można 😂
Bike Road
Bike Road:
A jak moja babcia jednym ruchem siekiery odzielała głowę kury od tuszy, to był to ubój rytualny?
Krzysztof Daniel Janicki
Krzysztof Daniel Janicki:
Bardzo fajny i wartosciowy filmik. Masz talent. Ja wiedzialem troche na ten temat, ale niestety wiekszosc ludzi co nie wiedza nic na ten temat jest ignorantami. Szkoda ze tak daleko mieszkasz i nie jestes moim sasiadem. Powodzenia w fotografii i kreceniu video na tematy zwiazane z Zydami. Pozdrawiam z Norwegii, Stavanger.
Zyta Podkowik
Zyta Podkowik:
Ja również chciałabym takie miesko zjadać, gdzie je znaleźć. Dlaczego pozwala się na chodowle w dużych farmach
hodowca z warmi
hodowca z warmi:
Te wszystkie filmy na youtube są tak ustawione zeby bylo ze cierpią sami ubijalismy niedawno koziołka przez "ubój rytualny" i raz kopną nogą i odlecial wiec nie wiem o co im chodzi czytalem gdzies ze ubój rytualny nawet jest lepszy od tego z ogluszaniem
Łukasz Łukasz
Łukasz Łukasz:
Dziękuję za świetny merytoryczny materiał. Odnośnie chemi to raczej jest stosowana przez moloche w rodzimych gospodarstwach zdecydowanie mniej lub wcale.
Adam Stefaniuk
Adam Stefaniuk:
Dzięki Eli za odcinek. Powiedziałeś że Żydzi nie mogą być myśliwymi. A co z wędkowaniem ? Możesz iść z Izaakiem połowić ryby i później je zjeść. Pozdrawiam
15021951bb
15021951bb:
Bardzo to ciekawe, namowiles mnie do mięsa koszernego. Dziękuję za ten film
Maryśka Nazim
Maryśka Nazim:
Podobnie jak muzułmanie. Widziałam ten wasz sposób na YouTube i jak to jest bezbolesne dla zwierzęcia to masakra jakaś. Wg mnie to największa tortura i nikt mnie nie przekona ze nie jest.Wystarczy wpisać ubój rytualny i zobaczyć na własne oczy na czym to polega. W naszych ubojniach do krowy się podchodzi z pistoletem na prąd trwa to sekundę i koniec.
Damian Słowiński
Damian Słowiński:
Świetna robota . Filmy ogląda się z zainteresowaniem i nie wieje z nich nudą . Odkryłem Pańskiego vloga niedawno i w ciągu tych kilku dni dowiedziałem się więcej o Waszej kulturze , tradycji i religii niż przez 40 lat życia . Chętnie wrócę po jeszcze
Agnieszka Waś
Agnieszka Waś:
Bardzo dziękuję. Szkoda że nie wiem gdzie takie mięso można dostać. Zdecydowanie myślę że warto je kupować. Nie powinny zwierzęta cierpieć przed śmiercią. Bo nie o to chodzi
orth . ' .
orth . ' .:
Ciekawie się Ciebie słuchało. Dzięki.
Bartłomiej Kaleciński
Bartłomiej Kaleciński:
bardzo wiele dałeś do myślenia. Dziękuje.
Wiesław Pawlak
Wiesław Pawlak:
Dziękuje za przybliżenie tej wiedzy.
Sądeckie opowieści. / Сондетские рассказы.
Sądeckie opowieści. / Сондетские рассказы.:
Dziwi mnie czemu podcinanie gardła ma być mniej bolesne dla zwierzęcia i tym samym bardziej koszerne, a niżeli szybki strzał w głowę prądem o dużej mocy.
Ogólnie podoba mi się pana kanał i życzę panu wielu sukcesów tak prywatnych, jak i zawodowych.
Pozdrawiam z Nowego Sączą.
Jędras Qwerty
Jędras Qwerty:
Świetny odcinek - bardzo merytoryczny
Dawid Rożnowski
Dawid Rożnowski:
Jakie drogie musi być życie takiego Żyda... Aż się stereotypy na usta cisną, ale się powstrzymam :D domyślam się, że takie mięso jest strasznie drogie tak samo jak wszystkie inne koszerne rzeczy.
Robertino
Robertino:
merytorycznie przekazana wiedza. Tak lubię, dziękuję.
Jack Golas
Jack Golas:
Dobrze człowiek mówi
Małgorzata Kowalska
Małgorzata Kowalska:
Bardzo ciekawy materiał.Przekonany byłem że przebiega to zupełnie inaczej.
Aga Agnieszka
Aga Agnieszka:
Bardzo podoba mi się jak Żydzi podchodzą do poszanowania zwierząt .Oby wszyscy mieli takie podejście .Bardzo rzeczowo pan wytłumaczył co to ubój rytualny .Fajnie się pana słucha
Bogdan J.
Bogdan J.:
תודה על המידע
Starfighter656
Starfighter656:
Muszę przyznać że ten materiał jest wyjątkowo dobrze przygotowany oraz przedstawiony. Uważam również że zasady uboju oraz koszerności są najmocniejszymi argumentami przemawiającymi za ortodoksyjnym stylem życia. Z pozostałymi elementami składowymi można dyskutować. Pozdrawiam i życzę kolejnych udanych filmów :3
okinawaboy07
okinawaboy07:
Heh widzę że ludzkie myślenie jest jednak bardzo płaskie, jestem wegetarjaninem i często zadawanym pytaniem było czemu noszę buty ze skóry😅. A z czego miałem nosić z marchewki te buty. Podobnie jest z tym kapeluszem skóra poprostu jest materiałem który, pozostaje po zabiciu zwierzęcia i jest dostępna na rynku do produkcji. Ani ja nie musiałem zabić krowy na skórę żeby mieć buty , ani żaden Żyd nie zabijał królika tylko po to żeby zrobić sobie kapelusz.
Irena Gołuchowska
Irena Gołuchowska:
Wspaniale ten trudny problem wytłumaczyłeś. Bardzo spodobało mi się to
dbanie o zwierzęta i troska o to, żeby nie cierpiały ani przy uboju, ani
przedtem.Żeby tak robili wszyscy! A dobrze wiemy, że gdzie indziej tak
nie jest.
Klaudia
Klaudia:
żeby uniknąć jedzenia cierpienia macie te wszystkie zasady, które sprawiają że zwierzę szybko umiera, żyje też w miarę dobrze, ale i tak śmierć pozostaje śmiercią....
Zimowa Orchidea
Zimowa Orchidea:
Choć sama nie jem mięsa jestem przeciwna zabijaniu zwierząt , to jednak daje łapkę 👍bo szanujecie te biedaki zwierzęta, traktując chumanitarnie i w Polsce każdy kto ma ubojnie powinien posłuchać Pana i Żydowskiego prawa jak traktować zwierzęta należy jeśli już muszę być zabijane !!!! Udostępniam ta wypowiedź.
Gabrysia Sienkiewicz
Gabrysia Sienkiewicz:
Jeżeli już mamy zabijać zwierzęta do zjedzenia to róbmy to w koszerny sposób
kejsi asa
kejsi asa:
Tego się nie da słuchać. Fanatyzm religijny
Tomasz Polanski
Tomasz Polanski:
Prosze wracac do Polski na Woronicza i zadac progroramy w tvp 1
Spice Wolf
Spice Wolf:
Bardzo dobry i edukacyjny vlog, nie zależnie od podjętej decyzji odnośnie zakończenia odcinków życzę dalszych sukcesów w życiu i powodzenia. Niestety w Polsce odradza się antysemityzm i widać to na każdym kroku i przykro mi że ludzie nie znający kultury żydowskiej propaguje antysemityzm w Polsce
Pozdrawiam
Historia Polski i świata
Historia Polski i świata:
Właściwie podobna sytuacja jest w Mongolii - tam tradycyjny gospodarz w celu zabicia owcy najpierw ją uspokaja, następnie rozcina i łapie gołą dłonią za aortę, co powoduje błyskawiczną śmierć. Wygląda to okrutnie, ale tak naprawdę zwierzę nie cierpi ani trochę.

A swoją drogą - czy jakbym był żydem, miałbym moralne prawo zastrzelić lisa w obronie swoich kur na własnym gospodarstwie?
Ewelina Swierczek
Ewelina Swierczek:
Szkoda ze ludzie nie rozumieja zabijania zwierzat dla miesa tak jak Zydzi. Bardzo fajny i potrzebny material. Pozdrawiam serdecznie!
Klaudia
Klaudia:
to straszne że tak bez mrugnięcia okiem opowiadasz obrazowo jak zabijać zwierzę :| Moim zdaniem lepiej wcale nie jeść mięsa niewinnych istot które nic nikomu nie zrobiły a są zabijane tylko dla przyjemności podniebienia
Wojtek Inglot
Wojtek Inglot:
Skoncz pierdolic kazda smierc boli,jedna mniej druga bardziej.
Wu Gie
Wu Gie:
Dziękuję, za wspaniałe filmy.
Odrazą napawa mnie odradzający się w Polsce antysemitym, . Do tego z tego współczesnego moczarowskiego nurtu dzięki temu znajduje tak wielu wspólników, pokroju miedlara, Olszańskiego, kudliinskirgo, kekusia czy Michałowskiego.
ONI są chyba z innej Polski.

Btw w 2005 będąc w KRK, wszedłem do jednej z synagog. Przy wejściu siedział starszy Pan (70+).
Odpowiadając historię świątyni wspomniał, że w czasie wojny trzymano w niej konie, po czym dodał : przynajmniej nie marzły.
Sposób w jaki to opowiadał,
pełen empatii, braku nienawiści wspominamy do dziś. Niestety od kilku lat starszego pana nie ma już na tym świecie.
A SE
A SE:
I pomyśleć że cały ten bój idzie o jakieś 2 sekundy, to jest przerażające jaka banda imbecyli ignorantów bierze się za uchwalanie prawa a raczej lewa w Polsce.
Dorota Poniewierska
Dorota Poniewierska:
Moim zdaniem ubój rytualny jest bardziej humanitarny niż inne metody ze względu na ten bezpośredni kontakt z człowiekiem....