𝐍𝐢𝐞𝐳ł𝐨𝐦𝐧𝐲 𝐀𝐧𝐢𝐨ł – filmowa sylwetka Lidii Lwow-Eberle, żołnierza 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej

⚔ Dla współtowarzyszy broni – „Ewa”, „Lala”; dla mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” – miłość jego życia; dla badaczy historii Polski i polskich patriotów – kobieta symbol, i to w wielu wymiarach ➡ Lidia Lwow-Eberle 14 XI 2020 roku obchodzi swoje 💯 urodziny❗ 📺OBEJRZYJ film i posłuchaj wspomnień tej niezwykłej postaci ⤴

➡ W 1939 r. tuż po agresji sowieckiej na Polskę została nauczycielką w gminnej szkole w Kupnie nad jeziorem Narocz. Latem 1943 r. wstąpiła do oddziału partyzanckiego Armii Krajowej dowodzonego przez ppor. Antoniego Burzyńskiego ps. Kmicic. Po rozbiciu jej oddziału przez sowiecką partyzantkę przystąpiła do V Brygady Wileńskiej AK mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko. Jako sanitariuszka brała udział w wielu bitwach brygady z Niemcami a później ze zgrupowaniami partyzantki sowieckiej.

⛓ Aresztowana razem z mjr. „Łupaszką” w czerwcu 1948 r. w Zakopanym, została skazana na karę dożywotniego więzienia. Zwolniono ją na mocy amnestii z kwietnia 1956 r. Wolność odzyskała w listopadzie, mając 36 lat. Rozpoczęła studia archeologiczne na Uniwersytecie Warszawskim…

📣 Od wielu lat zaangażowana jest w działalność Światowego Związku Żołnierzy AK. W 2006 roku została odznaczona przez śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uzyskała awans oficerski do stopnia pułkownika Wojska Polskiego.
🗄 W zasobie Archiwum IPN przechowywana jest dokumentacja ze śledztwa i procesu Lidii Lwow-Eberle, a także materiały wytworzone w okresie odbywania przez nią kary pozbawienia wolności w więzieniu w Inowrocławiu.

📽 Film w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego.

📖ARTYKUŁ o Lidii Lwow 👉 https://bit.ly/3lHcivG

🔔 SUBSKRYBUJ kanał IPNtv i bądź zawsze na bieżąco 👉 https://bit.ly/30XgzUe

#ŚwiadekHistorii #patriotyzm #IIWŚ #ArmiaKrajowa #Szendzielarz #historiaPolski #NiemieckieZbrodnie #SowieckieZbrodnie #KomunistyczneZbrodnie #bezpieka #ŻołnierzeWyklęci #ArchiwumIPN #edukacja #FilmDokumentalny #LidiaLwow

11 komentarze:

artecarla1
artecarla1:
Dziękujemy Pani Lidio za wszystko! Ściskam Panią bardzo mocno i całuję ciepło! Życzę dużo zdrowia! 🌹❤️🌹Dziękuję realizatorom za ten filmik!
Polskie Drużyny Strzeleckie Wlkp T.G.
Polskie Drużyny Strzeleckie Wlkp T.G.:
Super. Cześć i chwała Bohaterom! Wielki szacunek Pani Lidii za wytrwałość i za Jej oddanie dla Polski!
Natalia Jarosz
Natalia Jarosz:
Dużo zdrowia i kolejnych stu lat! 💗
Poljanka88
Poljanka88:
Cześć i Chwała Bohaterom! Dziękuję za piękne życie Pani Pułkownik 🌹
Amir Amir
Amir Amir:
Cześć i Chwała. Nie zapomnimy nigdy.
Jadwiga Kubacka
Jadwiga Kubacka:
Wspaniała odważna kobieta Wzór do naśladowania dla młodych Polskich dziewcząt i kobiet
Michalis Mikesz
Michalis Mikesz:
Cześć i chwała Bohaterom!
Andrzej Lisowski
Andrzej Lisowski:
Dziękuje za pamięć
Ryszard Sadlak
Ryszard Sadlak:
Serdeczny ukłon dla Pani Lidio, życzę dużo zdrowia, dożyć jeszcze wielu, wielu lat w zdrowiu i miłości serdecznej ludzi. Dziękuję Pani i pracownikom z IPN za stworzenie arcy świadectwa historycznego, który będzie służył przyszłym pokoleniom w ławkach szkolnych, by pamięć prawdziwej historii nie została wymazana i zapomniana.
Marcin k
Marcin k:
Ciekawe czy w dzisiejszych czasach młodzieży stanęła by w obronie ojczyzny.....
suski DlaWas-info
suski DlaWas-info:
CHWAŁA BOHATEROM R.I.P. https://suski.dlawas.info/wiadomosci/uroczyste-odsloniecie-pomnika-lupaszki-w-osielcu/cid,12286,a POŁĄCZYŁA ICH ŚMIERĆ I BÓG.