Łokieć golfisty – co robić? | TOP 4 ćwiczenia

#lokiecgolfisty #urazylokcia #bollokcia
Obserwuj nas na naszych kanałach social-media:
FACEBOOK: https://www.facebook.com/RehasportCli...
INSTAGRAM: https://www.instagram.com/rehasportcl...

Łokieć golfisty to zespół bólowy, który występuje po wewnętrznej stronie łokcia, a szczegółowej przyczepu mięśni zginaczy nadgarstka położonych po stronie przyśrodkowej stawu łokciowego. Występuje zdecydowanie rzadziej niż łokieć tenisisty między innymi ze względu na to, że ten drugi to przykład choroby, na którą szczególnie narażone są osoby pracujące biurowo. Większość przypadków zachorowań na łokieć golfisty jest związana z kończyną dominującą – prawą dla praworęcznych, lewą dla leworęcznych. Naukową nazwą łokcia golfisty jest entezopatia nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej.


Jakie są przyczyny łokcia golfisty?
Choroba łokcia golfisty wynika z nasilonych obrotów (pronacji) i zginania nadgarstka, które prowadzą do mikrourazów w okolicach przyczepów mięśni do kości. Łokieć golfisty związany jest z takimi sportami jak: podnoszenie ciężarów, golf, rzut oszczepem, kulą, młotem, dyskiem. Co więcej, szczególnie narażeni na tego typu schorzenia są osoby wykonujące zawód związany z obróbką materiałów – pracujące fizycznie i wykorzystujące w większości czynności nadgarstki. Kolejną grupą są pracownicy biurowi, stomatolodzy czy dentyści. Czynnikami propagującymi rozrost choroby łokcia golfisty są między innymi niewłaściwa technika uprawiania sportu czy brak przerw w pracy. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że przy łokciu golfisty może pojawić się również schorzenie nerwu łokciowego.

Łokieć golfisty – objawy
Do objawów łokcia golfisty zalicza się między innymi ból po przyśrodkowej stronie łokcia, który promieniuje po wewnętrznej stronie przedramienia i dochodzi do palców. Szczególnie nasila się podczas wykonywania czynności obrotowych nadgarstka. Należy pamiętać, że przy łokciu golfisty nawet niewielki ból, który pojawia się na początku aktywności może być sygnałem występowania choroby, która prowadzi do całkowitego uniemożliwienia wykonywania danej czynności. Osoba z łokciem golfisty ma problemy przy uścisku dłoni, zaciskaniu dłoni w pięść czy noszeniu zakupów.

Jak diagnozujemy łokieć golfisty?
W Rehasport Clinic rozpoznanie łokcia golfisty opiera się a badaniu klinicznym uzupełnionym o badanie dodatkowe. W przypadkach wątpliwych klinicznie oraz przy nakładających się patologiach wykorzystujemy USG oraz rezonans magnetyczny o indukcyjności 3T, dzięki czemu uzyskujemy niemalże doskonałą dokładność obrazowania. Zmiany typu zwapnienia w ścięgnach i więzadłach diagnozujemy przy zastosowaniu badania RTG.

Leczenie łokcia golfisty
Na początku leczenia łokcia golfisty stosowane są metody nieoperacyjne. Warto zmodyfikować swoje aktywności fizyczne, stosować okłady z lodu czy środki przeciwzapalne. Jeśli dolegliwości bólowe się utrzymują wykonuje się iniekcje z kortykosteroidów w pobliżu chorych ścięgien.
Podczas wszystkich sposobów leczenia łokcia golfisty bardzo istotną rolę odgrywa fizjoterapia opierająca się na ćwiczeniach izometrycznych, a następnie intensywniejszych ćwiczeń z oporem. W naszym filmie przedstawiamy 4 ćwiczenia zaczynając od izometrycznych po intensywniejsze z hantlami.


Leczenie zachowawcze przy łokciu golfisty:
Ćwiczenie 1: ściskanie piłeczki – stymulacja mięśni zginaczy nadgarstka i palców.
Ćwiczenie 2: rozciąganie mięśni zginaczy nadgarstka.
Ćwiczenie 3: masaż poprzeczny (autoterapia) przy intensywnych dolegliwościach bólowych spowodowanych łokciem golfisty.
Ćwiczenie 4: ekscentryka – przygotowanie tkanki na obciążenia.
Jeżeli dojdzie do przewlekłego zapalenia w wyniku choroby golfisty należy wykonać zabieg chirurgiczny, który polega na obniżeniu przyczepu zginaczy nadgarstka, usunięciu zapalnych tkanek i ponownym doszyciu ścięgien do kości. Po zabiegu wymagana jest rehabilitacja polegająca na ćwiczeniu ruchów w łokciu i nadgarstku. Struktury mięśniowe wzmacniane są po 6 tygodniach od zabiegu.

Jak zapobiegać łokciowi golfisty?
Aby łokieć golfisty nie przeszkodził Ci w uprawnianiu ulubionego sportu, zawsze bezwzględnie pamiętaj o odpowiedniej rozgrzewce przed aktywnością fizyczną, ćwicz mięśnie przedramienia, np. ściskając piłkę, oraz upewnij się, czy Twoja technika jest właściwa.

9 komentarze:

Jarek P
Jarek P:
Jestem w trakcie leczenia i po wstępnej diagnozie stwierdzenie ortopedy, łokieć golfisty. Skierowanie na USG stawu łokciowego potwierdziło stan zapalny. Pierwsze leczenie farmakologiczne środek przeciwzapalny Roticox przez 10do 14 dni. Jeśli nie będzie poprawy będą wykonane zastrzyki z kolagenu.
ItsMeRizeN
ItsMeRizeN:
Witam. Wiem, film dodany dość dawno lecz mało jest tego typu materiałów. Nawabilem się podobnej kontuzji, lecz nie mam pewności co do dokładnej diagnostyki. Ze względu ma obecna sytuację do specjalisty raczej się nie udam, więc proszę o radę, czy ćwiczenia nie powinny zaszkodzić bardziej, czy nie ma znaczenia na jaki uraz się je stosuje.
Kubi5
Kubi5:
Witam, najprawdopodobniej mam to samo, mianowicie dyskomfort w łokciach po wewnetrznej stronie, pojawił się po ćwiczeniach siłowych z podnoszeniem hantli z wyprostowanymi rękami stojąc, prowadząc je wzdłuż ciała do góry (wydaje mi się że robiłem je zbyt często) z tego co pamiętam tylko w tym ćwiczeniu czulem ten dyskomfort no może jeszcze na ławeczce poziomej przy sztandze. Przerwalem ćwiczenia nie cwicze juz 1.5 miesiąca a niedawno dlugo byłem zmuszony do pracy przy biurku. Mam wrażenie że dyskomfort (wydaje mi sie ze nawet tego bólem nie można nazwać, wszystkie czynnosci jak gra w koszykówkę moge wykonać bez bólu) chociaż jest on wyczuwalny np przy poprawianiu włosów (uniesienie ręki na poziomie głowy i ruch w łokciu) czy przy takiej sytuacji mogę powrócić do ćwiczeń siłowych wyłączając te dwa ćwiczenia? Czy może lepiej wykonywać tylko ćwiczenia z filmiku wyżej i czekać na calkowity brak dyskomfortu? Pozdrawiam :)
Patrycja Janicka
Patrycja Janicka:
Po ostatnim podciąganiu w miejscu gdzie pobiera się krew +biceps mam ogromny ból, nie mogę wyprostować ręki, czy te ćwiczenia mogą mi pomóc? (nie mam możliwości pójścia teraz do fizjo)
AnoobiS
AnoobiS:
Moje bóle pojawiają sie w tym samym miejscu po zrobieniu jakiegos cwiczenia np pompek czy podciagnieca na drazku.
Ból jest juz od 2tygdoni.
Turlogh Obrien
Turlogh Obrien:
Najpierw w lewej ręce miałem łokieć tenisisty a teraz w prawej łokieć golfisty. Trenuję siłowo. Łokieć tenisisty minął sam po kilku miesiącach, golfistę mam już jakiś miesiąc. Nie mogę się podciągać ani robić bicków. Również przy myciu twarzy i np. jadąc na motocyklu mięsień potrafi doskwierać. Po przeciążeniu występuję krótkotrwała sztywność. Przy tenisiście, po grze na gitarze nie mogłem bez bólu i oporów wyprostować ręki. Eee... tam, musi przejść :)
OLGIERD
OLGIERD:
Czy w bólu łokcia może pomóc jakaś maść ?
Czy może Pan coś polecić ?
kam jar
kam jar:
czym może być spowodowany ból łokcia oraz przeskakiwanie przy wyproście głównie w ćwiczeniach typu ławka prosta na klatkę. Na usg wszystko ok
Marek
Marek:
Modelka potrzebna😀