Myśli na każdy dzień roku - abp Fulton J. Sheen (6 stycznia)

Zapraszamy na codzienną dawkę mądrości od Arcybiskupa Fulton'a J. Sheen'a!

Od 19 grudnia 2020 do 19 grudnia 2021.

Dla pragnących zakupić książkę wraz z filmem DVD wklejamy link do wydawnictwa diecezjalnego w Sandomierzu, które jest wydawcą tej pozycji:
https://wds.pl/ksiazki-upominki-mysli-na-kazdy-dzien-dvd,c38,p2060,pl.html


Arcybiskup Fulton J. Sheen:
Pochodził z rodziny średniozamożnych rolników, miał 3 braci. Jako chłopiec był ministrantem. Religijni rodzice wspólnie z dziećmi co wieczór odmawiali różaniec. Wszyscy synowie wyróżniali się ogromną inteligencją. Fulton po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do seminarium duchownego w St. Paul, a następnie obronił doktorat w Waszyngtonie. Po święceniach w 1919 wyjechał na prestiżowy uniwersytet w Leuven w Belgii, gdzie jako pierwszy Amerykanin uzyskał nagrodę kardynała Merciera za najlepszy traktat filozoficzny. Powrócił do rodzinnej diecezji Peoria. Wykładał też na uniwersytecie w Waszyngtonie. Rozgłos zyskał jako kaznodzieja, rekolekcjonista i nauczyciel prowadząc od 1930 r. audycję radiową, której słuchało 4 mln Amerykanów. Głośne były nawrócenia ważnych osobistości pod wpływem jego nauk radiowych.

W 1948 wziął go pod swoje skrzydła kardynał Spellman, arcybiskup Nowego Jorku. 11 czerwca 1951 został jego biskupem pomocniczym. Sakry udzielił kardynał Adeodato Giovanni Piazza. Od tego samego roku rozpoczął cykl cotygodniowych programów telewizyjnych pt. Life is Worth Living, które stały się popularne. Był to cykl wykładów na różne tematy prowadzone przez biskupa na żywo. Program powstawał w latach 1951–1957 i 1961–1968.

21 października 1966 Sheen został biskupem Rochester. Zrezygnował z tej funkcji w 1969. Do końca życia znany był jako płomienny mówca, a kazania, które głosił przyciągały tłumy. Zachowało się wiele nagrań z jego wystąpień. Napisał 66 książek i wiele artykułów. Tempa życia nie zwolnił nawet, gdy okazało się, że jest chory na serce. Podczas wizyty Jana Pawła II w Nowym Jorku w październiku 1979 Sheen został nazwany przez papieża „wiernym synem Kościoła”. Zmarł 2 miesiące później w prywatnej kaplicy przed Najświętszym Sakramentem.

W 2002 otwarto jego proces beatyfikacyjny. 28 czerwca 2012 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót arcybiskupa. Od tego momentu przysługuje mu tytuł: Czcigodny Sługa Boży. 5 lipca 2019 papież Franciszek podpisał dekret uznający cud za wstawiennictwem Fultona Sheena, co otwiera drogę do jego beatyfikacji. Beatyfikacja miała nastąpić 21 grudnia 2019, ale 2 grudnia 2019 ogłoszono, że beatyfikacja abp Sheena została przełożona na czas nieokreślony na wniosek biskupów, w tym bp Salvatore Matano.

Zacznij wspierać ten kanał, a dostaniesz te bonusy:
https://www.youtube.com/channel/UCL0WiIwugwTXU5YBFvatbNg/join

Powiązane wiadomości: