NACJONALIZM – ideologia mnogiej osobowości #3 Rozkmina

Czym jest nacjonalizm? Czy musi manifestować się tylko jako mordercza ideologia, czy ma też dobrą stronę? Czy nacjonalizm w XIX wieku był tym samym, czym jest teraz? Czy liberalizm i nacjonalizm są sobie przeciwstawne?

Facebook: https://goo.gl/nkKhTP
Twitter: https://twitter.com/Ksawery_RP

39 komentarze:

Denzel 93
Denzel 93:
Szczerze mówiąc, są w życiu większe problemy, niż polityczne poty nacjonalistów i innych takich. Niech każdy sobie żyje z własnym przepisem na życie nie wchodząc innym w drogę i tyle.
Diero 95554
Diero 95554:
Wow genialny program.
Natan Sypień
Natan Sypień:
@Rozkminy Polityczne , ciężko się z Panem nie zgodzić ;) , a co pan myśli o nacjonalizmie w wykonaniu Romana Dmowskiego ?
Janusz Gibas
Janusz Gibas:
ja jestem nacjonalista romantycznym z tego wynika. :)
Hub Cyn
Hub Cyn:
W haśle ,, Polska Chrystusem Narodów " chodziło że naród polski ma umrzeć dla dobra reszty ludzkości jak Chrystus. Nie wiem czy to nacjonalizm. Ale się czepiam. Świetne filmiki i rób takich więcej.
Vestibulum
Vestibulum:
Super odcinek!!
Bartłomiej Andrzejewski
Bartłomiej Andrzejewski:
Nie wiem czy podołasz przebić się na YT. Brakuje mi dynamiki w montarzu i narracji a to chyba taka podstawa by zdobyć ludzi na YT.
Nacjonalizm powinien być liberalny. Patrz właśnie Kościuszko czy niektóre zachowania księcia Poniatowskiego.
Także mógłby funkcjonować jako nacjonalizm narodu ludzkiego.
Fan Michała Pola
Fan Michała Pola:
Chwała wielkiej Polsce
Prawdziwy Polak
Prawdziwy Polak:
A dążenie do mocarstwowości jest pozytywne bo państwo niedążące do taakiego statusu posiadając taki potencjał napewno zostanie zjedzone przez sąsiada.
Ireneusz Wojaczek
Ireneusz Wojaczek:
Bardzo ciekawie przygotowany materiał edukacyjny. Niesamowite powiązanie animacji z tekstem. Prowadzący bardzo przystępnie opowiada i przedstawia daną tematykę. Jedynym mankamentem jest szybkość - z jaką prowadzący mówi. Moim zdaniem treść wypowiedzi powinna być wolniejsza. Generalnie gratuluję wiedzy, umiejętności i kompetencji edukacyjnych. Nie oceniam aspektów merytorycznych. Myślę, że każdy autor ma prawo do własnego przedstawienia danego tematu. Poruszany problem był, jest i będzie zawsze kontrowersyjny. Osobiście podziwiam profesjonalizm wizualny i przystępność przekazu oraz animacje.
Prawdziwy Polak
Prawdziwy Polak:
Nacjonalizm nacjonalizmowi nie równy pod każdym aspektem społecznym moralnym czy ustrojowym znajdziemy dwa skrajnie różne podejścia organizacji nacjonalistycznych lub szwoinistycznych
1942Oki
1942Oki:
Roman Dmowski odrzuca samouwielbienie polskiego narodu. Materiał nie jest zły ale wydaje mi się trochę tendencyjny. Ostatnio natknąłem się na ciekawe rozgraniczenie nacjonalizmu etnicznego i politycznego (który autor pewnie nazwałby romantycznym). Otóż polityczny ma większe tendencje do imperializmu, bo obywatele sąsiedniego kraju mogą zawsze stać się obywatelami naszego w wyniku działań politycznych. Natomiast nacjonalizm etniczny stawia na samoidentyfikacje i niezależność własnego narodu. Ekstensywne koncepcje sprawiedliwości mają tendencje do abstrakcyjnych wartości, które które w konsekwencji doprowadzają do polaryzacji i antagonizacji przeciwników. Polecam w tym miejscu niewielką rozprawę Carla Schmitta Teoria Partyzanta. Etniczny nacjonalizm za to proponuje sceptycyzm wobec abstrakcji politycznych i prosto pojęty interes narodowy i zdaje się w tym miejscu jest bardziej realistyczny. Nie musi także prowadzić to do skrajnej wrogości o ile jest połączone z katolicyzmem, który źródła wartości nie upatruje w ideach politycznych, ale w drugim człowieku.
Podkarpacki Inkwizytor
Podkarpacki Inkwizytor:
Imigranci pragną wolności. To pewnie dla tego destabilizują demokratyczne kraje
Piotr Skelnik
Piotr Skelnik:
Dziwny materiał. Momentami uciekający po za sam temat nacjonalizmu. Tak swoją drogą robić materiał o nacjonalizmie kompletnie nie wspominając o naszych polskich narodowcach jak R. Dmowski czy cała Endecja to trochę nie porozumienie moim zdaniem. Jeden plus, że materiał z góry nie był nastawiony na kłamliwą propagandę przeciwko nacjonalizmowi i nie był wrzucony do jednego worka z szowinizmem itd.
mattigal
mattigal:
źródeł nie ma.
Holandia Wynajmę
Holandia Wynajmę:
bardzo tendencyjna wypowiedź posiadająca w sobie kilka zasadniczych błędów logicznych ; motorem hitleryzmu czy stalinizmu był SOCJALIZM który z nacjonalizmem nie ma nic wspólnego
Grzegorz Szeliga
Grzegorz Szeliga:
fajne ale.... chyba nikt nie ma watpliwosci w jakim kierunku idzie polski nacjonalizm ?
Crapendejs
Crapendejs:
Nacjonalizm≠Szowinizm
Nacjonaliści wywyższają swój naród, lecz nie oznacza to automatycznie, że traktuje z niższością inne. Szowinista to osoba, która z automatu jest nastawiona negatywnie do przedstawicieli innych narodów
Pretorian NR
Pretorian NR:
Sport-Zdrowie-Nacjonalizm!
\o
Patryk Wasilewski
Patryk Wasilewski:
Tak właściwie to nie nacjonalizm jest najbardziej morderczą ideologią tylko socjalizm. Socjalizm niemiecki rosyjski i chiński zabił grubo ponad 100 milionów ludzi. Poza tym nie można patrzeć na zbrodnie niemieckie jako na skutek nacjonalizmu. W Niemczech była przede wszystkim gorycz po I wojnie światowej i to ona spowodowała tą całą nienawiść. Co prawda agresywny nacjonalizm idealnie się wpasował,ale zbrodnie Hitlera nie były jego skutkiem.
Rafał Krawczyk
Rafał Krawczyk:
Najbliżej nacjonalizmu liberalnego jest Singapur
Sergii Fedosov
Sergii Fedosov:
Obserwując różne organizację nacjonalistyczne nie tylko w Polsce ale rózwnież w innych krajach zdecydowanie mogę stwierdzić że obecnie znaczenie słowa 'nacjonalizm' zdegenerowało i odbiega od definicji którą można przeczytać na wikipedia. Nacjonalizm przebiera w obecnym świecie zdecydowanie negatywną formę i znaczenie słowa które wymieszało się z ksenofobią, szowenizmem (szowienizm - to jest skrajna odmiana nacjonalizmu), narodowym radykalizmem i innym gównem. Współczesny nacjonalizm to jest zbiór wyżej wymienionych pojęć.
Bryczka Fabryczka
Bryczka Fabryczka:
Ciężko mi było tego słuchać, choć przyznam rację, że nacjonalizm jest dziś źle odbierany, z drugiej jednak strony, nikt nie umie tym stereotypowym dresom wytłumaczyć, że nie służą sprawie, zachowując się jak degeneraci, wręcz przeciwnie, szkodzą. Ja uważam się za nacjonalistę, nie liberała, bardziej konserwatystę. Tradycja to siła na której powinniśmy się opierać, nie negować innych kultur, ale nie dać się zalać zachodnią kulturą masową, bowiem międzynarodowa kultura masowa jest fundamentem globalizacji, a globalizacja jest zła, czego nie trzeba argumentować. My, Polacy powinniśmy wyzbyć się wkładanych przez media i polityków kompleksów niższości, niepozytywnej przeszłości i stać się jak nasi bohaterzy narodowi, jak zapomniany Jan Czochralski, matematycy lwowscy i cała masa ludzi o których nie dowiemy się w szkołach. Jeżeli udałoby się jakimś cudem zreformować dogłębnie chore polskie prawo, które jest antypolskie i jest to niezaprzeczalny fakt to moglibyśmy wyjść z letargu i zaczerpnąć ze świetności, którą pamiętamy z początku XVII wieku, gdzie choć już gnijąca Rzeczpospolita urosłą do szczytu swej potęgi. Gdyby nie internet nie mielibyśmy pojęcia, jak Ci, którzy są nad nami w hierarchii nas ogłupiają, wykorzystują, niszczą. I nie rozumiem, jak można optować za jakąkolwiek ideologią, skoro podstawowym faktom nie jesteśmy w stanie zaprzeczyć. Unoszenie się ideologią, tam gdzie cierpi zwykły, prosty człowiek to idiotyzm i narcyzm. Musimy mieć państwo, które jest dobre dla obywateli, ale nie zabiera im niczego, daje tylko kiedy ma, a za nadrzędny cel ma bezpieczeństwo obywateli, bowiem polityka tak nas zaślepia w tym momencie, że człowiek, który ma choć trochę rozumu i wie co byłoby dla niego dobre, nie patrzy na wybory itd. bo i tak będzie narzekać. I wtedy wychodzą kompleksy itd. Ludzie, obywatele, jesteśmy pozbawieni normalności, bo większość unosi się ideologią, zapominając o człowieczeństwie. Pozdrawiam i czekam na kolejne filmy :)
De Revolutionibus
De Revolutionibus:
Nacjonalizm jest antyludzki. Ludzie, którzy utożsamiają się z nagim życiem (por. Agamben, "Homo sacer") i innych uważają za takie, powinni być traktowani jak zwierzęta. Nie można mylić nacjonalizmu z patriotyzmem, a tym bardziej mylić staropolskiego pojęcia narodu (starosł. 'narod'- zbiorowisko ludzkie) używanego przez Kościuszkę i Lelewela z narodem pojmowanym sentymentalnie albo wręcz resentymentalnie. Nacjonalizm to kalka językowa- to ideologia, o czym świadczy sufiks "izm", oparta na pojęciu natio, ograniczająca obywatelstwo prawem krwi, wciskająca ludziom jakieś kosmiczne duchy narodu, niepodważalne mity, tytuły, militaria, geniusze jakby ci ludzie nie potrafili myśleć, jakby żyli na bezludnej wyspie bez bardziej lub mniej zdolnych Żydów, Rosjan, Niemców, czy kogo tam jeszcze. To ideologia, która zawsze dyskryminuje, nie ważne czy w stopniu hard, czy soft, ludzi ze względu na posłuszeństwo wobec niej, bo nie trzeba być Polakiem, żeby być w ONRze. Można skutecznie ukrywać pochodzenie, a być takim właśnie narodowym chamem dla innych ludzi. Patriotyzm to jest co innego i tu dopiero wjeżdżają Berek Joselewicz, Rabin Meisels i Adam Mickiewicz, którego nacjonalistyczne dzieci wypruły z życiorysu wszystkie wątki żydowskie, łącznie z pochodzeniem. Trzeba kochać mądrze- to wszystko. W nacjonalizmie nie trzeba być fajnym, ale uważać się za fajnego, skąd zresztą płynie całe to głąbiaste myślenie o świecie w kategoriach narodu.
Hotëmjan Ššertënə̈ja
Hotëmjan Ššertënə̈ja:
Bardzo mi się podoba romantyczna idea nacjonalizmu. Nie byłoby ani nietolerancji religijnej, ani homofobii itp.
Joe McCohn
Joe McCohn:
Nie słyszałem większej manipulacji nt nacjonalizmu niż tego tu nieuka
FeeliP HeyZehr
FeeliP HeyZehr:
Nacjonalizm jest dosyć prostym systemem w obecnych czasach. Po prostu uwielbienie państwa. Sami nacjonaliści nie wiedzą jaka jest historia tej idei. Sam wole Socjalizm. Współcześni Nacjonaliści sami sobie przeczą. Mówią iż Hitler nie był nacjonalistą jednak sami staneliby po jego stronie. Materiał naprawde dobrze wykonany.
Lord Hagen
Lord Hagen:
Jako nacjonalista muszę powiedzieć, że autor filmiku nie ma o nim pojęcia.
Posłuchaj o Anarchizmie
Posłuchaj o Anarchizmie:
Bardzo ciekawie i merytorycznie przedstawione. Co prawda osobiście uważam, że nacjonalizm zawsze jest zły bo prowadzi do wzmocnienia władzy państwowej i służy często tłamszeniu naturalnej walki klas pod płaszczykiem jedności narodowej, jednak doceniam, że starasz się obiektywnie przedstawić tak trudne tematy :)
Zapraszam Cię na mój kanał, gdzie przedstawiam w podobny, przystępny sposób podstawy ideologii anarchistycznej.
White Nationalism
White Nationalism:
Nacjonalizm gardzi imperializmem ;) Jesteśmy za europa wolną narodów,gardzimy też demokoracją bo jest zgniły system. Liberalizm nie ma nic do zaoferowania bo liberalizm nie ma kręgosłupa moralnego przykładem tego jest kapitalizm gdzie wszystko jest w rękach jednostki i to ona rządzi powiedzmy 200 osobami co w bardzo łatwy sposób przechodzi w wyzysk ;) Potrzeby narodu są ponad potrzebami jednej jednostki
C.Slawek
C.Slawek:
Co jest złego w faszyzmie?
C.Slawek
C.Slawek:
Jezu jak ktoś zaczyna mówić o nacjonalizmie i na starcie mówi o Hitlerze, to już wiem, subskrypcja była błędem... jak nauczysz się odróżniać nacjonalizm od szowinizmu narodowego, to wtedy zabierz się za robienie filmu o nim.
Mateusz Sitek
Mateusz Sitek:
Według mnie władza nacjonalistyczna może średnio współpracować z liberalizmem (chyba że gospodarczym) ponieważ jest to władza autorytarna,(patrząc na historię) najczęściej delegalizująca opozycję zamykająca nie rządowe gazety itp. generalnie ogranicza wolność. Uważam że nacjonalizm jest rzeczą straszną i potworną prowadzącą tylko do sporów nienawiści a nawet mordów. Egoistycznego zagarniania tylko pod siebie i współpracy tylko w celu osiągnięcia korzyści dla MOJEGO narodu, zamykająca na współpracę. To moje zdanie. Zapraszam do dyskusji. :)
Alpejski Słoń
Alpejski Słoń:
Poprawny politycznie bełkot. Gość nie ogarnia różnic pomiędzy nazizmem, a nacjonalizmem. I nie, nacjonaliści romantyczni w życiu nie trzymali by sie z muzułmanami
Patryk Paweł
Patryk Paweł:
Ehh, moim zdaniem nie masz żadnego pojęcia o nacjonalizmie i bardzo rozwijasz ten termin. Sam nie wiem od czego zacząć, bo dużo tego... Zacznę może od pierdółek, a więc przedstawiasz wszystko z pozycji typowego liberała (ekonomicznego i światopoglądowego). Kolektywizm i totalizm (a więc ten totalitaryzm) są nieodłącznymi częściami składowymi nacjonalizmu, gdyż a)Kapitalizm jest sprzeczny z ideom nacjonalizmu, a więc ideologii wspólnotowości (naród, czyli wspólnota - najwyższy cel polityczny i metapolityczny). Każda myśl i działanie ma służyć wspólnemu dobru wspólnoty, a egoizm czy indywidualizm - składowe liberalizmu gospodarczego są tego zaprzeczeniem. A więc nacjonalizm jest kolektywistyczny z definicji, bo jest ideologią wspólnotową. Praktycznie każdy ruch nacjonalistyczny przed wojną był antykapitalistyczny, zaczynając od włoskiego faszyzmu i narodowego socjalizmu, kończąc na Legionie Michała Archanioła, ONR - ABC i RNR - Falaga. Nie mam pojęcia co w tym złego, więc ten pejoratywny ton w twoim głosie mnie zabolał. Totalizm miał oznaczać, że tak to ujmę, władzę nad sumieniami narodu. Demokracja jako kolejny twór liberalny stoi w sprzeczności z dobrem wspólnoty. Zacytuję tutaj fragment "Drogi Legionisty" Codreanu : "Demokracja dba jedynie o zabezpieczenie praw jednostki, dlatego jesteśmy świadkami niebywałego rozstroju. Jednostka wierzy, że może deptać i łamać, na mocy swych nieograniczonych praw, prawa całej wspólnoty (...) W rzeczywistości człowiek nie ma żadnych praw w demokracji. I nie utracił tych praw na rzecz wspólnoty narodowej lub Narodu, ale na korzyść polityczno-finansowej kasty bankierów i agentów wyborczych". Generalnie ja bym to bardziej tłumaczył względami historycznymi przed II wś. Dla przykładu rumuński parlament uchwalił, że Żydzi będą mieli równe prawa wyborcze, co Rumuni, a więc jasno wynika na tym prostym przykładzie, że demokracja nie służy narodowi. I tutaj śpieszę z wyjaśnieniem o co chodzi z tym republikanizmem. Chodzi po prostu o to, że nacjonalizm jest z definicji egalitarny, a nie elitarny, a król czy arystokracja to przedstawiciele elit. Królem nie zostanie nikt z ludu, a nacjonalizm jest ideologią ludową, w przeciwieństwie do konserwatyzmu. Choć nacjonalizm i konserwatyzm na pierwszy rzut oka mają wiele wspólnych cech, to nie można ich identyfikować, właśnie chociażby dzięki temu przykładowi. Jan Mosdorf mówił: "Dla jednych jesteśmy reakcjonistami, konserwatystami, klerykałami i fanatykami dla innych jesteśmy radykałami, ateuszami, oportunistami. Dla nas te podziały nie istnieją. Jesteśmy konserwatystami prawda, bo uważamy za rzecz konieczną i zdrową pielęgnowanie tradycji, kultury, życia rodzinnego i łączności z polską przeszłością. Ale jesteśmy też postępowcami, bo idziemy śmiało naprzód, bez przesądów odrzucając wszystko, co jest szkodliwe dla narodu". Dlatego również nacjonalizm jest ideologią rewolucyjną, bo jej celem jest zniszczenie porządku elit i kapitalizmu, na rzecz porządku narodu i kolektywizmu. Kolejnym wielkim błędem, który u ciebie zauważyłem jest utożsamianie takich osób jak Mickiewicz z nacjonalizmem. Mickiewicz może był patriotą, bo kochał ojczyznę, tęsknił za nią, gdy był na emigracji, ale wszystko co mówisz w filmie przeczy temu, że ponoć był nacjonalistą. Miłość do ziemi czy ojczyzny =/= miłość do narodu. Jeżeli ktoś nie wpasowuje się w to pojęcie polskości czy kultury to z automatu widać, że taki człowiek nie należy do narodu - wspólnoty, bo albo on, albo ta wspólnota się z nim nie identyfikuje. Patriotyzm =/= nacjonalizm powtarzam jeszcze raz! Poza tym utożsamianie nacjonalizmu z tępym szowinizmem czy innymi hitlerami jest po prostu pokazaniem braku podstawowej wiedzy o dzisiejszym, nowoczesnym nacjonalizmie. Dzisiejszy nacjonalizm oczywiście zawiera te cechy, które wcześniej przytoczyłem, ale jest formą "internacjonalistycznego nacjonalizmu". Chodzi o współpracę narodów europejskich, a więc białych - aryjskich. Paneuropeizm stoi przeciwstawnie do hitlerowskiego pangermanizmu, który łączył się z m. in. z antyslawizmem, co jest przez dzisiejszych nacjonalistów słusznie odrzucane. Dzisiejsi nacjonaliści często wolą porzucić interesy własnego narodu dla interesu całej rasy, bo dobro rasy = dobro narodu, tak samo jak dobro narodu = dobro jednostki. Początków Mitu Zjednoczonej Europy możemy szukać w Krucjacie przeciw bolszewizmowi oraz zagranicznych jednostkach SS, które zostały powołane by bronić Europy przed komunizmem. Takie pierwsze wykrystalizowanie miało miejsce w '45 w Berlinie, gdzie francuska jednostka Waffen-SS "Charlemagne" broniła europejskiego kraju (swoich również, bo przecież bolszewicy nie musieli się zatrzymać w Niemczech) przed czerwoną zarazą. Dodam jeszcze, że liberalizm nie ma nic do zaoferowania nacjonalizmowi, bo te dwie ideologie stoją na antypodach, wiec przejmowanie cech liberalizmu przez nacjonalizm jest po prostu odrzucaniem własnych postulatów. Samo to zdanie, którego użyłeś potwierdza po raz kolejny, że patrzysz na nacjonalizm z góry i uważasz go za zło wcielone, a przecież jest to taka sama ideologia, jak liberalizm czy konserwatyzm. Każda z nich ma czarne epizody, tak jak nacjonalizm ma tego mitycznego i powielanego do granic absurdu Hitlera. Często właśnie argumenty przeciwko nacjonalizmowi są ad Hitlerum, co jest wg. mnie olbrzymią ignorancją. Nacjonalizm jest sam w sobie dosyć zdywersyfikowaną ideologią, gdyż można porównać RNR - Falanga i NSDAP - chodzi o stosunek do religii. RNR był fanatycznie wręcz katolicki, a hitlery to ateiści, kultyści, poganie, był to ruch antyreligijny. Większość ruchów nacjonalistycznych odrzucało również socjalizm, na rzecz Trzeciej Pozycji, a więc korporacjonizmu czy dystrybucjonizmu. Mam nadzieję, że wyczerpałem temat, bo jeszcze raz to napiszę, sprawiasz wrażenie liberała, który wytyka cechy nacjonalizmu, chcąc zastąpić je cechami liberalnymi, nie mając tym samym pojęcia o historii i cechach nacjonalizmu pojęcia. Pozdrawiam
C.Slawek
C.Slawek:
Jest wiele co liberalizm może zaoferować nacjonalizmowi? ?!?!? Liberalizm to rak, który toczy nacjonalizm od wielu już lat a emanacja tego raka jest komik w muszce. Liberalizm jest zaraza, która rozkłada wieży wspólnoty promując indywidualizm, hedonizm itp.
Dominik Keller
Dominik Keller:
Do autora jestem młodszy od ciebie nie mam studiów politologicznych a bym ciebie zmiażdżył wiedzą polityczną i obaliłbym wszystko co powiedziałeś, co tego na końcu hmmm narodowy liberalizm np:Korwin Mikke
Noname
Noname:
Pytanie od którego momentu zaczynamy twierdzić kiedy zaczyna się nacjonalizm ( sam jestem nacjonalistą ) jednak ,,nacjonalizmu romantycznego,, nie nazwałbym nacjonalizmem a mocnym patriotyzmem . Uważam że o nacjonalizmie możemy mówić dopiero kiedy dobro narodu stawiamy ponad wartość dobra ludzkości lub jednostek ( lub obu ). Definicja, którą przytoczyłeś jest dla mnie nie adekwatna , bo spójrz , pod ,,twoją,, definicję można by było podpiąć zwykły patriotyzm . ( Czy patriota nie chce aby jego naród był suwereny , samodzielny ? Czy nie czuje też przywiązania do jakieś wspólnoty ? ) To co uchwyciłeś na filmie to nie przemiana jednego nacjonalizmu w drugi a silnego patriotyzmu w nacjonalizm. ( Bo nacjonalizm właśnie z patriotyzmu takowego powstał ). Podobnie jak Liberałowie uważają za takową wolność czy komuniści równość . Sam nacjonalizm nie jest ideologią , co właściwie dobrze pokazałeś na filmiku więc nie będę dalej się tu rozwijał . ( Proszę również o nie przedstawianie takiego ,,steoretypowego,, nacjonalisty w formie kibola (bo faktycznie nie służą tej idei a niszczą jej reputację zachowując się jak ,,nieokrzesani debile,, ) bo jest to bardzo denerwujące i powoduje do nieskończonego wiru nienawiści i głupoty gdzie jedni będę wyzywać innych od debili a drudzy od lewaków co nie ma żadnego sensu ). Co do ustroju nacjonalistów to faktycznie nie jest on sprecyzowany i może być od w przedziale demokracji bezpośredniej do najgorszej dyktatury ( i nawet szerzej ) . Dziękuję za uwagę .
Bartek Bartek
Bartek Bartek:
Nacjonalizm, to takie same gówno jak socjalizm. Dwie najbardziej zbrodnicze ideologię.