Najdroższa złota moneta w Polsce - Zygmunt III Waza. Portugał 10 dukatów 1592 Ryga - Aukcja Niemczyk

Zygmunt III Waza. Portugał 10 dukatów 1592, Ryga - UNIKAT

Krótki Filmik prezentujący ten wspaniały i jak rzadki numizmat:

https://aukcjamonet.pl/product/23931/zygmunt-iii-waza-portugal-10-dukatow-1592-ryga-unikat

Cena startowa: 700 000 złotych

W 1592 roku król Zygmunt III Waza szykował się do poślubienia Anny Habsburżanki. Królewski ślub był pretekstem do wybicia okazałych monet, które Rada miasta ofiarowywała królowi przy takich okazjach. Miasta pruskie i Ryga posiadały nadane wcześniej przywileje, które każdorazowo musiał zatwierdzać nowy król. Do Inflant i miasta Rygi rościł sobie pretensje także ojciec Zygmunta III szwedzki król Jan III Waza. Prezent w postaci tak okazałych monet zwiększał szanse, że Zygmunt III będzie stał na straży nienaruszalnego związku miasta z Rzeczpospolitą. Wybijanie dużych złotych monet o charakterze lokacyjno - prestiżowym rozpoczął Gdańsk za panowania Stefana Batorego. Miasto Ryga w 1586 roku dla uhonorowania króla Batorego również wprowadziło podobną emisję, bijąc miejskie portugały.

Dobrze wyposażona mennica, sprawne kierownictwo i personel oraz praktyka w wybijaniu portugałów sprawiła, że miasto nie miało trudności z dostarczeniem tak okazałych złotych monet. Król Zygmunt III wykorzystał te portugały do obdarowania swoich weselnych gości, o czym przekonuje nas obecność takich monet w skarbcach królewskich wielu krajów. Egzemplarze portugałów znajdują się w kolekcjach Kopenhagi i Wiednia. Większość znanych egzemplarzy nosi ślady zawieszek, co świadczy, że używany ich jako ozdoby dworskich strojów.

Portugał znany jest niemal wyłącznie w zbiorach publicznych, wspomnianych Wiednia i Kopenhagi. Kolejne egzemplarze znajdują się w zbiorach Ermitażu, Rygi i Ossolineum we Wrocławiu. Egzemplarz z Ossolineum pochodzi z XVIII-wiecznej kolekcji Henryka Lubomirskiego i ma ślad po uchu, co również poświadcza jego podarunkowy charakter.

Wystawiony egzemplarz to jedyny znany na rynku numizmatycznym. Kilka lat temu pojawiła się na aukcjach stara kopia odlana w złocie (Aukcja Sincona).
Z uwagi na wyjątkową rzadkość, została wykonana analiza metalurgiczna tej monety. Wykazuje ona prawidłowy skład metali, zgodny ze stopą monetarną epoki. W XVI i XVII wieku, złoto utwardzano dodając określoną ordynacją domieszkę srebra. Obecność srebra zapobiegała szybkiemu wycieraniu się czystego złota i ułatwiała bicie monet.

Złoto i srebro pozyskiwano z rud, które zawierały mikrośladowe ilości innych pierwiastków, których nie umiano usunąć w ówczesnym procesie rafinacji. Oprócz złota i srebra wyraźną acz śladową ilość w stopie, powinna stanowić miedź. Złoto łączy się z srebrem i miedzią, zachowując właściwości plastyczne i kowalne stopu. Analiza potwierdza skład stopu, zawartość metali i dodatków. Układ i śladowa obecność innych pierwiastków jest zgodna z typowymi „zabrudzeniami” używanego w XVI i XVII wieku stopu monetarnego.

Bardzo ładny egzemplarz z wspaniale zachowanymi detalami. Najlepiej zachowany egzemplarz i jedyny dostępny na rynku.

Kopicki.8206; Friedberg (-); H-Cz.-; Kaleniecki nie notuje ; Haljak(2011),1012 (il. egz. ze zb. muzeum w Rydze); Dutkowski(Złoto Wazów).9 (R6) (il. egz.z Ososlineum); Tyszkiewicz: 1000?


Wielka Aukcja Jubileuszowa Niemczyk już 26-27 października 2019, więcej na www.aukcjamonet.pl

-------------------

➡️ Aukcja 21 - 26 października | 09:00 (Hotel WESTIN, Warszawa)

➡️ Aukcja 22 - 27 października | 09:00 (tylko internet www.aukcjamonet.pl)

--------------------

http://www.aukcjamonet.pl

Aktualności Firmowe: http://www.facebook.com/niemczykpl

#niemczyk #numismatic #kolekcjoner #kolekcja #srebro #zloto #aukcje #coins #numismatics #numismatist #numizmatyka #lodz #polska #niemczykpl #aukcjamonet #moneta #dukat #talar #wycenamonet #sprzedazmonet #ogloszeniamonet #aktualnecenymonet #zlotemonety #staremonety #antyki #orty #trojaki #poniatowski #waza #sobieski #korybut #monetyrosyjskie #antykwariat #gabinetnumizmatyczny #sklepnumizmatyczny #banknoty #banknotes #papermoney #antykwariatnumizmatyczny #pawelniemczyk #michalniemczyk

8 komentarze:

Tak
Tak:
Cudowna
pociecha2006
pociecha2006:
Piękny ten portugał ale nie do zdobycia !
Monety Goal Goal i Nie Tylko Monety
Monety Goal Goal i Nie Tylko Monety:
Extra Moneta:)👍👍👍
Krystian Lider
Krystian Lider:
Piękna.
Gareth Bates
Gareth Bates:
Very nice coin!
Rafał Tybuszewski
Rafał Tybuszewski:
Najlepszego w Nowym Roku
Rafał Tybuszewski
Rafał Tybuszewski:
A 100 dukatów Zygmunta u Pana je widziałem
Paweł stefaniak
Paweł stefaniak:
Danaro e santia metá della metá