Największy BŁĄD Władcy Pierścieni

Władca Pierścieni to dzieło dziś kultowe, ale nawet Peter Jackson nie zdołał bezbłędnie zrealizować kinowej wersji dzieł Tolkiena. Co nie zagrało? O tym opowiedz Wam dziś Gambrinus.

* Cytaty pochodzą z tłumaczenia Marii Skibniewskiej ze zbiorczego wydania Warszawskiego Wydawnictwa Literackiego, Warszawa 2019.
---
✔ Facebook TvFilmy: https://www.facebook.com/Filmomaniakpl-104320947717013/
✔ Instagram TvFilmy: https://www.instagram.com/tvfilmy.yt/

✔ Nasz główny kanał: https://www.youtube.com/user/TVGRYpl

100+ komentarze:

Wolfless
Wolfless:
Ale muzyka lepsza niż w książkach.
Jacob_N
Jacob_N:
Tolkien jest jak kronikarz Śródziemia, historyk minionych czasów. Jackson jest niczym gawędziarz, opowiadający ludziom niesamowite historie przy ognisku.
Szczepan Ja
Szczepan Ja:
Tom bombadil to kompan milutki ma zielony kubraczek i żółte ma butki
Karol Z
Karol Z:
Nie byłbym dla Jacksona w ogóle surowy. Podjął się karkołomnego przedsięwzięcia, w które większość fanów nie wierzyła. Nie wiem jak u innych, ale u mnie, mimo że wkurzało mnie pseudozabijanie Aragorna, które wymusiło przepchanie Szeloby do Powrotu Króla wydłużając go ponad rozsądek, to jednak miałem po obejrzeniu całości poczucie, które mam do dziś, że Jackson skutecznie zdołał naciągnąć materię i szwy tego filmu by i inwestorzy i fani czyli się zadowoleni. I chwała mu za to.
ver sorg
ver sorg:
Szef: Tolkien
Zły Arasz czający się za rogiem: Mówi się Tolkin do kaduka!
MrGummbi
MrGummbi:
Ale Tom'a to proszę szanować, spoko ziomek.
Co do filmu to wydaje mi się, że większość Jacksonowych cięć i uproszczeń jest akceptowalna. Bez tego film byłby zbyt skomplikowany i za długi, szczególnie dla ludzi nieobeznanych z książkami. Niestety takie jest kino :P No i pamiętajmy o wcale nie tak dużym budżecie filmów.
Sorkvild
Sorkvild:
Za zniewagę wobec Toma należy zabrać tego szefa hobbitów do Isengardu!
J K
J K:
Ach gówno, tutaj my idziemy znowu
*odpala maraton LOTR*
Krytyczny Ziemniok
Krytyczny Ziemniok:
Wycięcie Bombadila to logiczna decyzja, ale brzmisz tak, jakbyś go NIENAWIDZIŁ xp
Adam Plewczyński
Adam Plewczyński:
Pamiętam że w trzeciej podstawówki Tom Bombadil był moją ulubioną postacią :c To dzięki niemu szukałem dodatkowych informacji o lore poza główną trylogią [*]
BadgerDoesntCare
BadgerDoesntCare:
Jestem prostym borsukiem. Widzę materiał o LoTRze - daje łapkę w górę
karcmar
karcmar:
Nawet 20lat później wygląda bardziej realistycznie niż CGI teraz. Tolkien 4ever!!!
Adam Klobukowski
Adam Klobukowski:
Ja bym chciał zobaczyć ekranizację historii z wcześniejszych er. Przy wojnach z Morgothem, Wojna o Pierścień to drobna potyczka.
shogun789PL
shogun789PL:
Dla czego szkalujesz Toma Bombadila ?!
Makaveli
Makaveli:
Najlepszy moment trylogii: Szarża Rohirrimów. Dziękuję dobranoc.
Morgenszter
Morgenszter:
Mi tak brakuje wątku Toma Bombadila :(
Vlad Prus
Vlad Prus:
Przede wszystkim w książkach na każdym kroku widać, że ten świat najlepsze czasy ma już za sobą. Starczy spojrzeć na Minas Tirith. To pierwotnie była tylko twierdza prawdziwej stolicy, która podczas trwania akcji książki jest już ruiną. W dodatku większość budynków w Minas Tirith jest opustoszałe, armie z różnych stron Gondoru są mniejsze niż planowano. Co i raz pojawiają się uwagi, że kiedyś władza Gondoru rozciągała się tam i tam...
Bartemius
Bartemius:
Jestem prostym człowiekiem.
Widzę Władcę Pierścieni na TVGry lub TVFilmy to klikam.
Maciej Różycki
Maciej Różycki:
Nie no gdzie scena rozbicia drużyny najlepsza....Szarża Rohirrimów!!!
Rafau
Rafau:
Wspomniałbym jeszcze, że podróż Froda i Sama od Kirith Ungol do Góry przeznaczenia trwała tygodniami :)
Osric Temper
Osric Temper:
Szkoda że nie wspomniałeś o tym, że u Jacksona z każdego miejsca na ziemi widać Mordor. Powrót Króla serio sprawia, że robi się ciasno i duszno
Slepmaster
Slepmaster:
mam nadzieje że w serialu swoje miejsce oddzyska Tom i Jagódka :D Ja żałuje że usunięto ten motyw ale zgodzę się również że najbardziej brakuje wojny w Shire
Zebra
Zebra:
Tom Bombadil to najważniejsza postać w całym uniwersum
Gabryjel
Gabryjel:
SASANIDS INVADED WEST AND CENTRAL EUROPE 1600 years ago, thats why in ex french and english their are so many eords from arabic. Artur Lalak. Lech Empire. R1a1
Michał Wierzbicki
Michał Wierzbicki:
1:54 Gandalf rusza do "Minas Tirith", ujęcie z Isengardu, słabo to wyszło. A czepia się Petera :P
Staszek
Staszek:
Ejj Tom Bombadil jest genialny!
dragon2011
dragon2011:
Poboczni NPC? To w książce byli jacyś bohaterowie graczy? ;v
Jakiś tam kanał
Jakiś tam kanał:
3:02 Tom Bobadil był super. Szkoda, że nie było go w filmie.
artu92
artu92:
Czemu tak się uwziąłeś za Toma, mi się tam pobadał ten rozdział :)
Michał Stysiał
Michał Stysiał:
Patrząc na tytuł, dla mnie nie ma żadnego. LOTR na zawsze w serduszku <33333
SCORN
SCORN:
12:45 Grzeob mówi "zajebiście"
i cyk wycinamy do przeróbek.
rubbers3
rubbers3:
@12:45 "Nie zmieniaj tego, co działa w książce zajebiście, bo na pewno się poplączesz i coś popsujesz" Ten cytat idealnie oddaje dlaczego Netflixowy Wiedźmin to takie mocne 3/10.
Zeratul649
Zeratul649:
Tej, szefie, to ty Toma Bombadila nie lubiłeś?
MŚ Kobe
MŚ Kobe:
Powiem tak, temat gruby. Zgadzam się, że Drużyna Pierścienia ma najwięcej z książek i sama trylogia ma wiele nieścisłości i skrótów lecz np. ucieczka ludności całego Rohanu do Helmowego Jaru, gdzie uciekała ludność z Edoras i pobliskich wiosk tylko? Podobnie skrócenie wizualnie Minas Tirith - tak są to skróty ukazania jednego kraju, lecz w sposób filmowy super zrobione. Dalej prędkość akcji i zmniejszenie geografii i skupienie na akcji - to film więc akcja musi się dziać i można przymknąć na niektóre rzeczy okiem, jak prędkość poruszania się bohaterów po lokacjach. Pamiętajmy że rozszerzone filmy trwały około 4h, a gdyby trzymać się wszystkiego co w książkach to by wyszło z 6 filmów tak jak 6 ksiąg, a Jackson może nie miał takiego budżetu by móc planować zrobienie więcej niż 3 filmów. Dodatkowo Haldir z Dwóch Wież - ma krótki epizod w Drużynie Pierścienia też w wersji rozszerzonej po wyjściu z Morii. Jestem wielkim fanem LOTR i świata wykreowanego przez Tolkiena w książkach jak i filmów Jacksona. Książki to arcydzieła i jak autor szanuję wkład Tolkiena w spójność świata, a filmy choć nie idealne i odbiegające od pierwowzoru, to dalej są to przepiękne ekranizacje, które kształtowały popkulture i które co roku tak samo wspaniale się ogląda i wychwyca z nich nowe rzeczy niespójne z książką lub niedopatrzenia (celowo zostawione?) w filmie 😉
vonEverec J
vonEverec J:
Ooo, i na taki materiał czekałem!
I to jeszcze prowadzony przez Gambriego! :)
<3 <3
Dziękuję!
Srokas
Srokas:
"Poboczne eNPeCe"? W filmie? ;o Gambri co jadłeś?
Hogeth
Hogeth:
Film jest wykastrowany z co najmniej 1/3 treści książek nie licząc scen dodanych lub zmienionych.
Tomasz Kupś
Tomasz Kupś:
Dziękuję za te słowa, bo ciągle ktoś mi mówi, że najlepszy był "Powrót Króla"...
A dla mnie wersja reżyserska "Drużyny Pierścienia", jest jedyną, w której klimat Tolkiena został czarodziejsko zobrazowany.
:-)
Ada Dolata
Ada Dolata:
Proszę zostawić w spokoju Toma Bombadila:<
Elżbieta Szymura
Elżbieta Szymura:
Powiem szczerze, że nie myślałam nigdy nie myślałam o takim skrótowym przedstawieniu lokacji w filmach w kategorii błędu, bardziej jako konieczny skrót wymuszony przez samą formę filmu jako taką. Osobiście we Władcy męczy mnie bardziej to, że z każdym "odcinkiem" film ten sukcesywnie skupia się coraz węższej perspektywie. Nie mam tu na myśli ilości zaopatrzenia itd (to jestem w stanie zaliczyć jako konieczność filmowego uproszczenia), tylko dość niefortunne "wykastrowanie" postaci. Najbardziej widać to na Frodzie. Książkowy hobbit owszem, miał pod górkę, ale miał własne zdanie, myślał logicznie, i praktycznie do końca wędrówki był jakiś, był konkretny. Jego filmowy odpowiednik był szczęśliwym posiadaczem tych cech maksymalnie do końca pierwszej części. Później film pokazuje jego ciućmowatość,ewentualnie jego ciućmowatość, by przy okazji wielkiej bitwy i docelowego apogeum sagi Frodo był już tylko taką właśnie sobie fleją, cućmą bez własnego zdania, kompletnie rozmoczony w rzadkim sosie epickości sceny. Podobnych przykładów można wyliczać i wyliczać.
Nie twierdzę, że jest to kiepski film, wręcz przeciwnie pamiętam, że jak oglądałam 12h wersji reżyserskiej po raz pierwszy byłam zachwycona, i następne plus-minus 20 razy również. Jednak z każdym kolejnym seansem dostrzega się więcej, a pewne szczegóły i drobiazgi, na które z początku nawet nie zwróciło się uwagi zaczynają uwierać coraz bardziej.
Gorzej, jak już przy pierwszym podejściu pojawia się w głowie "ale.....?!", które sprawia wiele radości, przy wytykaniu absurdów filmu (Tak, piję do Hobbita). Chociaż jak się nad tym zastanowić, to jest to niewątpliwe osiągnięcie, żeby tak przenicować, rozbełtać, przewalcować i rozciągnąć, a następnie doprawić tanimi scenami 3D i zapchaj-dziurawymi wątkami własnymi historię, która w książkowym oryginale zmieściła się na coś ponad stu stronach :)
Na koniec tego przydługiego wywodu taka mnie refleksja naszła, czy faktycznie jest o co się pieklić? W końcu książka nie jest filmem, a film nie jest książką, nawet jak opowiadają tą samą w założeniu historię. Każde z tych mediów kierują inne zmienne, co daje zupełnie inne doświadczenie odbiorcy. W końcu każdy czytelnik, przed obejrzeniem filmu ma jakiś swój własny obraz świata przedstawionego, ma w głowie swoje sylwetki postaci. Jak niby jeden film ma spełnić oczekiwania milionów fanów, z kilku pokoleń?
Pozdrawiam :)
Ireneusz am
Ireneusz am:
Czemu dobrze że wyrzucił Toma B?
P C
P C:
Zawsze uważałem że Drużyna Pierścienia to najlepsza część, w końcu ktoś się ze mną zgadza.
Ewelina
Ewelina:
A mi tam szkoda Toma Bombadila, chociaż rozumiem ograniczenia czasowe, które narzuca filmowa forma ... Pozdrawiam i dzięki za ten film :)
Maciej Kula
Maciej Kula:
Mi właśnie brakowało Toma Bombadila
Roshigdz
Roshigdz:
Ciągle lepsze niż, nietflixowy wiedzmin :)
Dark
Dark:
Czy wszystko musi być dla fabuły i popychać akcję? Tom Bombadil był super postacią, niby stary wariat, a tak naprawdę ktoś kto był tak potężny, że wg Gandalfa "jedyny pierścień" by zgubił, bo dla niego to było tylko bezużyteczne świecidełko. Pierścień na niego nawet nie działał, podczas gdy nawet wielcy Majarowie Saruman, Gandalf czy Sauron pragnęli go i nie mogli mu się oprzeć. Do tej pory ludzie się kłócą kim był Tom. Szkoda, że go nie było w filmach, bardzo fajna postać.
JM
JM:
Elladan i Ellohir, gdzie was wcięło?
Izaak Fewton
Izaak Fewton:
Tomem nawet wielki pierścień nie ma władzy. Wiesz że Frodo zwraca się do Toma słowami z Ewangelii Tomasza?? Siadaj dwója ...
Arjuna0987
Arjuna0987:
Mi tam Bombadil nie przeszkadzał.:)
Kacper Z
Kacper Z:
Świetny materiał, ale mam jedno ale:

Co masz do Toma Bombadila?!
Fizban 2501
Fizban 2501:
Przynajmniej nie Bilbo Bagosz z Bagoszna :D
Piotr Marek
Piotr Marek:
Kto nie rozumie Toma Bombadila, nie rozumie w ogóle Władcy...
MonaGentryTurbo
MonaGentryTurbo:
Propsy!
Michal Geppert
Michal Geppert:
Największym błędem w filmie był sposób ukazania Saurona :D
MovieJam
MovieJam:
Fajny materiał! Gratsy! 🥰👉🎯👍
HereWe GoAgain
HereWe GoAgain:
Ale że Glorfindela nie ma to skandal!!!
Szymson _
Szymson _:
Dla mnie szkoda zakończenia książki gdzie Sauron przejął Shire
Mother (of) Nature!
Mother (of) Nature!:
Tom Bombadil to kluczowa postać w rozwoju historii. Ty trollu! ;)
jakub jakubski
jakub jakubski:
9:12 "oddziały chłopskie- partyzanci górscy" bardziej bym powiedział, że pospolite ruszenie ;p
Kacper Zientara
Kacper Zientara:
4:00 pozdrawiam z Lanckorony 😂
Bartłomiej Fałkowski
Bartłomiej Fałkowski:
A co jest nie tak z tomem bombadilem? Ja go polubiłem
Expresso_4
Expresso_4:
3:05 gry chyba weszły ciut za mocno :D
OchCzłowiek
OchCzłowiek:
<3 za Lanckoronę :D Też znajduje się na pagórku i ma taki klimat xD Cudnie!
Eviqa Bear
Eviqa Bear:
Bez Jagody i Toma Bombadila,to nie to samo... Szkoda :(
Tomasz Piotrowski
Tomasz Piotrowski:
Tom Bombadil TOP!
Dariusz Zając
Dariusz Zając:
Po tytule myślałem, że to film Quela a tu zonk:) Książki czytałem nawet nie wiem ile razy, ale za bluzgi na film wyślę ci wiedźmina i agenta 69:)
suryc69
suryc69:
Tom Bombadil "wielkim poeta byl!"
Argo
Argo:
2:39 - co to za utwór?
DJ_ PARAZ.23
DJ_ PARAZ.23:
Widzę lecimy na dwa fronty? Nie no żart świruje XD
Rzepson
Rzepson:
Jaki masz problem z Tomem? :D
Miedziany
Miedziany:
Idziemy expic ?
Moje Konto
Moje Konto:
Daję suba ❤️
Piotr Badura
Piotr Badura:
Przecież po pierwszym odwiedzeniu lokacji odblokowuje się fast travel
wackki2
wackki2:
Mi to filmie się nie podobało, że nie był przedstawiany czas adekwatnie, jak w książce. Nie pamiętam teraz ale np. ile czasu u elfów siedzieli. W filmie to jakby ćwierć dnia a w książce miesiąc :)
E S
E S:
2:40 co to za muzyka leci?
Piotr Winiarczyk
Piotr Winiarczyk:
3:02 oj nie nie byczq -1
Lúthien *
Lúthien *:
Kiedy wypuścisz audiobook'a ? 😅
Dominik W
Dominik W:
Wydawałoby się, że taki temat weźmie Ellesar
Darkoris
Darkoris:
2:30 Dla mnie jedna z gorszych scen, oczy zasłaniałem jak Urukowie przewracają się po otrzymaniu kamieniem wyrzuconym przez hobbita w stalowy hełm...
Mako
Mako:
Kurde :D
Trochę nie na temat ale:
Ja chce Bitwę o Śródziemie na Siim! :D
Iga Aleksandra Serwin
Iga Aleksandra Serwin:
Mi tam brakuje w trzeciej części rozdziału "porządki w shire" (chyba tak to było, a w każdym razie podobnie). Jeden z moich ulubionych :) A orły to taki typowy dla Tolkiena deus ex machina
Ola Chaberek
Ola Chaberek:
Mnie ścięło w 6 klasie... 😇, a Tom i Wierzba były fajne, ech...
hi_there_alex
hi_there_alex:
12:45 jest najlepsze
atbi beliar
atbi beliar:
Co ty się tak tego biednego Toma uczepiłeś :-/
Gabryjel
Gabryjel:
Wladca pierscieni to nie fikcja.
Mrs Meg
Mrs Meg:
Bądź co bądź, ale Trylogia filmu Władca Pierścieni to jedno z niewielu mega dzieł
Dariusz Tokarczuk
Dariusz Tokarczuk:
Do dzisiaj pamiętam swoje zaskoczenie kiedy elfy pojawiły się w Helmowym Jarze. Po co? I tak jakoś nie wpłynęli na przebieg bitwy. No i scena jak Peter Jackson ciska włócznią w orka podczas bitwy.
mugirakija
mugirakija:
Ej to szef z tvgry? XDD
Michał Jagiencarz
Michał Jagiencarz:
Trollogia Władcy Pierścieni 🤣
Michał Grochoła
Michał Grochoła:
Ale Toma Bombadila to Ty szanuj! :D
Splonskurwysynu
Splonskurwysynu:
Tajest! W nienawiści do Toma, tak zostałem wychowany
Tomek Wenecki
Tomek Wenecki:
Idziemy Expić.
Detox Zet
Detox Zet:
Właśnie Bree w filmie wydaje mi się bardzo małe w porównaniu z tym co było w książce.
Rafał Piotr
Rafał Piotr:
Przecież rozdział z Tomem Bombadilem był bardzo ale to bardzo dobry, czytałem książek bardzo dawno temu a do dziś pamiętam ten dreszcz emocji podczas ataku wierzby i przygody w kurchanach...
Dariusz Parzonko
Dariusz Parzonko:
Z tym Tomem to uważaj, powiadają, że ma wiele wspólnego z jednym z Ainurów ;)
Hanna Grabowska
Hanna Grabowska:
Uwielbiam dzieła Tolkiena. 😍 Uwielbiam Śródziemie. Żałuję, że nie czytałam tych książek w czasach szkolnych. 😓
Jestem wdzięczna Peterowi Jacksonowi za to, że zekranizowal "Władca pierścieni" ponieważ dzięki temu zainteresowałam się twórczością pana Tolkiena. 😏
Jednak szkoda, że pan Jackson nie zrobił tego lepiej. Wolę książki od filmów - zarówno Władcę jak i Hobbita.
Co do Toma Bombadila to jest on ciekawą postacią i szkoda, że zabrakło tej postaci w filmie. Zresztą podobnie jak Złotej Jagody - jestem ciekawa jak by ta dwójka wyglądała na ekranie.
Rafał Szejny
Rafał Szejny:
W jedynce uwielbiam wejscie do Bree. Typowa wrecz archetypowa Rpg-miejscówka z Karczmą. Ten klimat deszczu, wejscie nazguli....super
Rubik 90
Rubik 90:
Ktoś wie co z tą adaptacją od Amazona?
OKtawian C
OKtawian C:
12:42 i ten wniosek przekazałbym na ręce twórców serialu Wiedźmin.
Mateusz Pocielej
Mateusz Pocielej:
Pozdrawiam z Lanckorony ;)