O co chodzi w gender? | abp Marek Jędraszewski

O ateizmie, nauce i wierze mówił 15 listopada 2013 r. w Pabianicach abp Marek Jędraszewski. Spotkanie w kościele NMP Różańcowej odbyło się w ramach cyklu „Dialogi młodych o wierze”.
Spotkanie rozpoczęło się krótką modlitwą, po której prelekcję wygłosił abp Marek Jędraszewski. Jej temat „Ateizm urojony. Czy nauka musi być sprzeczna z wiarą?” został zaproponowany przez użytkowników facebookowego profilu „Dialogu młodych o wierze”.

W drugiej części abp Jędraszewski odpowiadał na pytania zgromadzonych w kościele wiernych oraz przysłane za pośrednictwem internetu.

(4) O co chodzi w gender?

Powiązane wiadomości:

41 komentarze:

Mateusz Gazda
Mateusz Gazda:
Niestety to nie jest definicja gender z poziomu naukowego, akademickiego. Proszę o odpowiedzialne przekazywanie wiedzy, bez obrażania inteligencji ludzi.
Kryzz333
Kryzz333:
Wszędzie w internecie widzę krytykę gender (znacznie starszą od momentu, w którym Kościół wziął się za nią), ale nie tutaj. Widocznie ignoranci popierają gender tylko dlatego, że Kościół walczy z tą ideologią. Sam jestem antyklerykałem, ale sprawiedliwości musi stać się zadość - ta wypowiedź jest jak najbardziej racjonalna.   
Heniek Gaw
Heniek Gaw:
TA KOBIETA KTÓRA WYSZŁA NA POCZĄTKU FILMU NO PO PROSTU XD
MARCINW
MARCINW:
Jędraszewski gdybym nie słuchał co niedzielę twoich mszy pełnych miłości i szacunku do bliźniego, wtedy tak jak każdy ateista nic innego bym nie robił tylko gwałcił i mordował po pracy.
Wuu Emm
Wuu Emm:
jezus mial dlugie wlosy :P wzial cos od kobiet zapuscil wlosy :P
Maciej Jura
Maciej Jura:
Arcybiskup Jedraszewski jest katolikiem, no kto by pomyślał.
dywizjon 303 landa
dywizjon 303 landa:
Życzę księdzu arcybiskupowi wytrwania w głoszeniu prawdy!Dziś diabeł nie tylko atakuje Kościół z zewnątrz ale ma swe twierdze wewnątrz grodu.
Prowadź nas Pasterzu!
B.Maria Tur.
B.Maria Tur.:
Bogu dziekujcie ze mamy takiego Abp Marka Jędraszewskiego zawsze mowi prawde , a to to( gender ) jeszcze nie jeden nad tym zaplacze . Bog Honor i Rodzina dzieci sa najwazniejsze w naszej Polsce
Do Sla
Do Sla:
ten pan w kazdym wykladzie wspomina engelsa.;)
K B
K B:
Panie Jedraszewski...podejrzewam gdybyś sadził takie bzdety na polu i do stojących na wolnym polu ludzi, bez tego szmalu i tzw. oprawy ( kofciół, szatki i wrodzona wyniosłośc) to dostałbyś kopa w ...i wygnany
PM K
PM K:
Życzę księdzu Arcybiskupowi Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej. Z wyrazami szacunku.
Kuba Janusz
Kuba Janusz:
A jak wy żyjećie czym śię różnićie od LGBT Gdźie maćie żony rodźiny.!!!
Lukasz Krypczyk
Lukasz Krypczyk:
Brawo dla dziewszyny która od razu wyszła :-)
MartialArts
MartialArts:
Nareszcie wlasciwy czlowiek na wlasciwym miescu. Szacunek dla Abp Marka Jędraszewskiego. Takiego Kosciola, odwaznego i bezkompromisowego, potrzebujemy w Polsce
JOANNA ZIEMSKA
JOANNA ZIEMSKA:
Szczęść Boże Księdzu
Toma del Frasco Carrasco
Toma del Frasco Carrasco:
Ciekawy, ze Marek porowynwa Ideologie LGTB do obozow koncentrazyjnych albo do Gulagow skoro oba nazysci i komunysci byli przeciwko homoseksualizm.
TW Budrys
TW Budrys:
szef połączonych sztabów - obrońca ludzkości
Michał Stylok Blues
Michał Stylok Blues:
ok jaka jest wasza ideologia co tego pan nigdy nie przyzna bo ........czy negacja pana Boga to nie wy
Prawdziwy_Polak
Prawdziwy_Polak:
Chcielibyśmy żeby wszystko było czarne lub białe. Tak by było prościej. Świat, życie, biologia, fizyka i astronomia, są o wiele bardziej skomplikowane i złożone, niż to się wydaje kościołowi i księżom. Za determinację płci odpowiada genetyka. No tak.. XX - kobieta, XY - mężczyzna. Jak czarne na białym. Aby jednak przybliżyć się do prawdy choćby na ułamek milimetra, proponuję poszerzyć swoją wiedzę czytając o genetycznym zaburzeniu determinacji płci, obojnactwie i odpowiedzieć na pytanie, czy XXY to bardziej kobieta, czy mężczyzna? I co w przypadku gdy gen SRY przypadkowo nie znalazł się w chromosomie Y i rodzi się dziewczynka o genotypie XY? Co jeśli gen SRY trafi do jednego z chromosomów X, przez co urodzi się człowiek o męskim fenotypie, z kariotypem XX? Taki człowiek będzie dziewczynką, czy obecność penisa zdeterminuje jego męską płeć? Które rozwiązanie się kościołowi bardziej podoba? A co jeśli chromosom X lub Y będzie zawierał szczątkowy gen SRY? Ciekawe co nie? Biblia o tym wspomina, czy będziemy wymyślać? Tacy ludzie się rodzą, niezależnie od tego co kościelni sobie mówią, głoszą i czytają w piśmie. Może warto by się w końcu zainteresować faktami zamiast czuć się lepszym od ludzi, których takie przypadłości dotknęły i pastwić się nad nimi, bo nie pasują do ideologii? Kościół czyni ogromną krzywdę takim ludziom. Osobom homoseksualnym również. Oczekuję, że zostaną wypłacone przez kościół sowite reparacje na rzecz tychże osób. Skoro hierarchowie tak bardzo się troskają przyszłością białej rasy, to pytam: jaki wkład w prokreację i podtrzymanie tej rasy wnoszą? Czy ich ideologia nie zabrania im prokreacji? Przecież to powinno być czarne albo białe! Jesteś za prokreacją -> prokreuj. Nie jesteś - wal gruchę, logiczne? Poza tym skromnie uważam, że Kościół Katolicki powinien zostać wysiedlony z Ziemi Polskiej razem ze swoją antyideologią i oddać przekazane nań państwowe pieniądze.
A o co chodzi w ideologii gender? Cóż, genderowcy to tacy ludzie, na zleceniu reptilian, którym obok LGBT zależy na tym, aby zniszczyć ludzki gatunek. A za reptalianinami stoi Szatan, który mieszka pod płaską ziemią. Jego głównym celem jest walka z instytucją małżeństwa, bo jest homoseksualistą i heterofobem. Wiem, bo przeczytałem o tym. Pozdrawiam
Kamil Ciezak
Kamil Ciezak:
Przecież całe zło tego swiata to przez Polski kosciół - no przezciez ale odkrywcze -Bo jako jedyny od zawsze był najczystszy - tradycyjny i bronił od 250 lat z przerwami razem z ludem wiary kraju i rodziny -(Polski okupowanej)-wiadomo ze nie wszystko bylo ok ale głownie za posrednictwem wstawionyvh z za jednej i drugiej granicy . - Ale kosciół na ziemi to ludzie - wierzacy tak jak za granica sklepy to materialistryczno konsumpcyjne społeczenstwo nastawione na kase i sexizm -wyznawcy produktu-zabawy i lekkosci ktora potem ich wychowuje w duchu anarchi i wolnosci za ktora ich dzieci przez dobrobyt przesadny placa niewola i zmiana np religii i td i to jest prawda ktory im niektore korporacje wciskaja jako Stworce.
Arnold Oxenschwanz
Arnold Oxenschwanz:
00:19 Dziunia uznała pytanie za niestosowne ;-)?
kamczatka51
kamczatka51:
"Nie potrafili uznać tego, kim są, od strony biologicznej(...)" Księże arcybiskupie, a co ich zatem konstytuuje - wpływ mediów, czarne siły, moda? Przecież to, kim się czują, to emanacja biologii - w czystej i naturalnej postaci. Empatia, próba zrozumienia drugiego człowieka, w całej jego złożoności, odpowiedzialność za słowo – gdzie one są w dzisiejszym Kościele? Czy to oby faktycznie, tylko kwestia nieroztropnego wyboru i mody? To, że dzisiejszy świat w większym stopniu akceptuje uznaniowe podejście do kwestii płci, wcale nie oznacza, że ludzie z nudów, czy mody podejmują takie, często niełatwe życiowo decyzje. Uproszczenie to dobra i wygodna rzecz, tylko że rzadko bywa do końca prawdziwa. Patrząc jedynie z punktu widzenia sukcesu prokreacyjnego - tak, faktycznie jest to strata, ale ludzie to nie maszyny i ksiądz powinien to akurat rozumieć. Tym bardziej, że takie czarno-białe opinie szkodzą, bowiem bezrefleksyjnie negatywnie nastawiają ich otoczenie. A jaką można mieć do nich pretensję o to, że tacy się urodzili i chcą żyć w zgodzie z tym co czują? Zarażają innych, gorszą? No chyba, że swoim kolorem skóry, innym niż biały.
Adam Menet
Adam Menet:
Ciemnogrod
Alicja Kowalska
Alicja Kowalska:
Mężczyzna chodzący w sukience i w różowej czapeczce, niemający dzieci i żyjący razem z innymi mężczyznami w celibacie krytykuje ideologię gender
Adam Menet
Adam Menet:
Mały czlowiek duchowo
M. Q-zersky
M. Q-zersky:
Abp. Jędraszewski wie co mówi.
To jest jakiś absurd z tym całym LGBT++.
Żyjemy ponoć w demokracji, która z definicji zakłada, że władze ma większość. (Przynajmniej w teorii).
Jak więc jest możliwe to, że ułamek procentowy społeczeństwa narzuca reszcie jakieś ideologie?
Nie ma zgody na to.
Nie mam absolutnie nic przeciwko gayom i lezbijkom.
Niech robią co chcą ale od systemu edukacji i naszych dzieci, wara.
Wciskanie na siłę jakiejś podejrzanej karty LGBT/GENDER do szkół uważam za przestępstwo.
Trzaskowski powinien za to odpowiedz przed sądem.
Zachęcam do składania zawiadomień do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa i zakładania spraw sądowych z powództwa cywilnego temu panu a nawet szkołom, które to zepsucie przepychają przez gardła naszych dzieci.
Greg-S /
Greg-S /:
wszystkie kanały zblokowane na negatywne komentarze ,,,wzywam wszystkich APOSTAZJA ,może wytrzeżwieją
Donald Richard Trump -Junior II
Donald Richard Trump -Junior II:
Brawo Excellencjo Marek Jędraszewski.
Bóg zapłać za ten wykład.
Szcześć Panie Boże.
Z Panem Bogiem
VeniVidiVici
VeniVidiVici:
00min18sek. wychodzaca dziewczyna, oto jest wasza przyszlosc, wielebne glupstwo
Artur B.
Artur B.:
Mam wrażenie, że kościół nie umie funkcjonować bez wrogów. Tylko to ich jednoczy. A jak nie ma prawdziwych, to ich sobie sam wymyśla.
Miroslawa Cepek
Miroslawa Cepek:
Jedraszewski kim ty jestes ideologia to twoj kosciol tyle krzywdy wyrzadzilscie malym istota rozliczcie sie
VeniVidiVici
VeniVidiVici:
jedraszewski czytal Engelsa? chyba tak skoro niby go cytuje. Ale oczywiscie klamie, Engels nigdy nie napisal tego co ta zaklamana klecha tu niby cytuje. Dalej, klecha belkoce cos o kodzie genetycznym. o czym oczywiscie pojecia nie ma, nawet pelnej nazwy nie umial by wypowiedziec. Dalej klecha mowi o rasach ludzkich. jeszcze raz, o rasach. I na koine trzeba przypomniec temu biskupowi, iz sam rodziny nie zaklada, dzieci nie plodzi i nie wychowuje. A jedynie zyje na koszt panstwa i polskich rodzin placacych kredyty i podatki, ktore kosciol tak ochoczo z panstwa zabiera
TW Budrys
TW Budrys:
O co mu kurwa chodzi?!?
Le Mon
Le Mon:
Ciekawa jestem w jakiej kondycji musi być polski kościół że ten człowiek traktowany jest jak autorytet? Pozbawiony empatii i wyczucia starzec, któremu władza zatruła serce...
Michał Stylok Blues
Michał Stylok Blues:
hmmm tez nie rozumiem gender ale wiem ze mężczyzna to mężczyzna a kobieta to to coś za murami i trzoda według oczywiście Bibli
Radosław Zając
Radosław Zając:
Szacunek dla Koleżanki, która wyszła z kościoła. Ja też to zrobiłem, tylko 3 lata temu. Polecam
Pedo phile Muhammad
Pedo phile Muhammad:
Homofob !
Free Poland - Wolna Polska
Free Poland - Wolna Polska:
Macabrycznie jakaś wypowiedź. Kompletny brak współczucia ludziom w stanie problemu psychicznego.
b. m.
b. m.:
Przemówił WILK W KOLORATCE.
rmaciej23
rmaciej23:
De facto ideologia gender istnieje już dziesiątki lat. Kiedy mężczyźni na początku XX wieku dopuścili do głosu feministki, to już wtedy można było przewidzieć, że losy ludzkości tak właśnie się potoczą. Odkąd nie ma przymusu realizowania roli męskiej bądź żeńskiej jest większa wolność jednostki, ale model rodziny uległ zmianie.
Nie sądzę jednak, żeby to zburzyło naszą cywilizację. Rodziny nadal będą istniały, tyle że być może nie takie same jak dziś. Rodziny sprzed kilkudziesięciu lat też różniły się od współczesnych, a mimo to nowe pokolenia pojawiły się.
Zresztą myślę, że w przyszłości powstaną sztuczne macice pozaustrojowe, więc, jak by był okropny niedobór polskich obywateli, to zawsze będzie można wyprodukować nowych. Może to trochę mało humanitarne, ale byśmy nie skończyli jak Indianie :).
Se Zwo
Se Zwo:
Zamiast cytatow z Engelsa wolala bym od Ksiedza uslyszec jakiej orientacji seksualnej byl np. Zbawiciel. Jakiej plci jest Bog Ojciec, ...moze takze slowo o Duchu Swietym i Aniolach? Czy Aniolowie sie rozmnazaja w jaki sposob, i jakiej sa plci? Ze na Ziemi jestesmy ograniczeni genetyka to wiem, ...ale jak jest w zaswiatach?