Opłata reprograficzna: czy zapłacimy więcej za smartfony?

Opłata reprograficzna w ostatnim czasie ponownie rozgrzała internet. Organizacje zbiorowego zarządzania postulują zaktualizowanie listy czystych nośników i urządzeń reprograficznych o smartfony, tablety i smart TV.
Organizacje społeczne stanowczo się temu sprzeciwiają, argumentując swoje stanowisko wzrostem cen tych urządzeń. ZAiKS z kolei odpiera te argumenty, twierdząc, że taka sytuacja nigdzie nie miała miejsca.
Jak to więc będzie?
Zapraszam do lektury:
https://tonskladowy.pl/artykuly/oplata-reprograficzna-czy-zaplacimy-wiecej-za-smartfony/

Czym w ogóle jest opłata reprograficzna, jakie czyste nośniki są nią obecnie objęte i dlaczego ZAiKS wraz z innymi OZZ (ZPAV itd.) chcą jej aktualizacji? Jak w ogóle egzekwowane są prawa autorskie muzyków?
Ten temat w mediach przedstawiany jest na różne sposoby, ja postanowiłem jednak sięgnąć opinii obu stron – zapytałem aktywistę Stop ACTA 2 oraz rzecznik prasową ZAiKS o to, czy zaktualizowana opłata reprograficzna sprawi, że zapłacimy więcej za smartfony, tablety i smart tv?

Opłatę reprograficzną nazywa się również "podatek od smartfonów", mimo że ta potoczna nazwa jest myląca. Obecnie taka opłata jest opłacana przez producenta lub importera przy sprzedaży takich nośników jak kasety magnetofonowe, kasety DAT, ale również tych bardziej "współczesnych", jak płyty CD. Objęte są nią urządzenia reprograficzne - przede wszystkim odtwarzacze mp3, sprzęt audio, a nawet... dyski twarde i drukarki. Obecnie jesteśmy jedynym europejskim krajem, który nie pobiera opłaty reprograficznej za smartfony i tablety.

8 komentarze:

unfraterned Jack Bow demolishing Club
unfraterned Jack Bow demolishing Club:
Bardzo rzetelny materiał. :)

Chociaż kserokopiarki i gramofony wolnostojące zgodnie z prawem dotyczącym sprzętu dla "audiofilów" i wysokiej rangi telerecorderów, magnetowidów, przenośnych odtwarzaczy z HD Audio powinni przynajmniej opodatkować na poziomie 3-3,35% samej marży, bądż dzielona z narzutami na płace przy wydatkach inwentarza przy produkcji takiego sprzętu (ale nie tych z logiem CE).
Patryk Dobosz
Patryk Dobosz:
Najbardziej rzetelny materiał w tej sprawie w sieci.
Zibi Majus
Zibi Majus:
Może by mnie ten temat nawet nie zainteresował , ale słyszałem ze kupując smartfona okradam ARTYSTÓW, A pani Łepkowska stwierdziła nawet że telefony dają nam za złotówkę a my słuchamy czytamy na nich DZIEŁ za darmo, no i już po spokojnym przyjęciu takiej wiadomośći.
Metal Martin
Metal Martin:
Mam nadzieję że ta opłata będzie też w wersji audiofilskiej ile można czekać?!
Artur
Artur:
Przeciwników opłaty zachęcam do podpisania petycji: http://chng.it/VxG6tFp92z
Stary Wqrwiony
Stary Wqrwiony:
Lampeczka znów nie rozgrzana.. 😬
Klulik XD
Klulik XD:
Sens tej opłaty jest bezcelowy bo kto w dzisiejszych czasach gdy są tanie abonamenty subskrybcyjne takie jak Netflix, Game Pass czy Spotify a w dodatku nawet DARMOWYCH stron typu Youtube gdzie możesz za DARMO i Legalnie np. słuchać muzyki, w dodatku popularyzacja internetu mobilnego i usług na telefonie obecnie piractwo wogóle nie istnieje, a muzyki możesz słuchać wszędzie bez pobierania jego uprzednio na telefon...
Martin Tigermaan
Martin Tigermaan:
Jeśli są badania rynkowe z innych krajów o tym, że ceny nie wzrosły to nie ma dla mnie tematu i nie ma co koła, jak to zwykle w Polsce, wymyślać na nowo.