Orla Perć (Zawrat - Krzyżne) przejście zimowe [1080/60] 03.01.2020

Relacja z przejścia Orlej Perci zimą.
Nie wszystko poszło zgodnie z planem, ale wszystko dobrze się skończyło. Przeżyłem na grani wspaniałą przygodę i fajnie, że mogę się nią z Wami podzielić.

Jeśli chodzi o sytuację opisaną na końcu filmu to uprzedzając większość komentarzy - wierzcie mi, że dostałem już obfite pouczenie z różnych stron i wyciągnąłem wnioski. Generalnie sytuacja była wynikiem błędnej decyzji jaką podjąłem w oparciu o informacje nieadekwatne do zastanego stanu faktycznego przypisując przy tym zbyt duży priorytet osobistym preferencjom nad postępowanie mające jak najskuteczniej zminimalizować ryzyko. Tym bardziej, że główny cel wycieczki został zrealizowany, a przed sobą miałem jedynie powrót.
Za obraniem drogi przez Pańszczycę stała chęć powrotu do Zakopanego, z którego wyruszyłem, warunki śniegowe jakie obserwowałem pod Zawratem i po północnej stronie grani oraz przeświadczenie o utorowanym odcinku żółtego szlaku z Murowańca do krzyżówki pod Czerwonym Stawem Pańszczyckim (rano na Hali G. wydawało mi się, że widzę ruch na zboczach Żółtej Turni).

Oczywiście nie jest to moje usprawiedliwienie. W górach nie da się wszystkiego przewidzieć i prawdopodobieństwo pewnych rzeczy powinno motywować do przedsięwzięcia działań zwiększających szanse na poradzenie sobie gdy zdarzy się coś niespodziewanego.
Gdybym chociażby miał partnera, a nie wędrował kompletnie sam to przetorowanie drogi w śniegu do schroniska byłoby możliwe.
Ewentualnie mogłem zabrać ze sobą rakiety śnieżne, ale wykluczyłem taką opcję na starcie, gdyż dźwiganie dodatkowych 2kg przez całą Perć byłoby potwornie męczące.
Innym pomysłem, który traktowałem raczej jako ostateczną ostateczność było wykopanie jamy śnieżnej..
Jestem tylko człowiekiem, popełniam błędy i będę nadal je popełniał, mimo wszelkich starań.
Na ostatnim filmiku podjąłem słuszną decyzję o wycofie, na tym dla kontrastu niesłuszną odnośnie wariantu zejścia z grani. Nikt nie jest nieomylny. Najważniejsze to wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Pozdrawiam

Link do Stravy:
https://www.strava.com/activities/2982358853

Film nie ma charakteru instruktażowego!
Prezentowane tu techniki wspinaczkowe, asekuracyjne oraz podejście do podejmowania ambitnych przejść w górach NIE SĄ wykładnikiem prawidłowego, godnego naśladowania i zgodnego z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa wykonania. Jest to jedynie relacja z mojej wyprawy.
Zapraszam do oglądania :)

. . . . . . . . . . . . . . . . .
ENG

DISCLAIMER
This is not an instructional video!
The climbing and belaying techniques presented here, as well as an attitude to ambitious mountain challenges, ARE NOT instances of a correct and an exemplary approach that complies with applicable safety rules. This footage should only be treated as a report from my excursion.

Watch & enjoy!

100+ komentarze:

Mountain M
Mountain M:
Spoczywaj w pokoju bracie...
Do zobaczenia po drugiej stronie grani...
[*] 😪
Marcin Pietrzycki
Marcin Pietrzycki:
Smutek został Chłopaku, smutek...
Modlę się za Ciebie.
Michał Karasiewicz
Michał Karasiewicz:
Nie znałem go, ale strasznie uderzyła mnie informacja o jego śmierci. Jego filmy są piękne, ale niektórzy powinni oglądać je ku przestrodze. Niestety Dominik za bardzo szarżował i było do przewidzenia, że to może się tak skończyć. Na wielu filmach było niestety widać spore braki w umiejętnościach, czy nawet rozmyślnie popełniane błędy, jak np zjazdy bez stopera. We wspinaczce górskiej pośpiech nie jest niestety wskazany. Zawsze uważałem, że osoby, nie czujące kompletnie lęku wysokości nie powinny chodzić w góry, bo prędzej czy później coś sobie zrobią. Niestety regularnie to się sprawdza. Szkoda Dominika, bo z filmów widać, że był to mega pozytywny gość. Mam nadzieję, że jego śmierć nie pójdzie na marne i jego potencjalni naśladowcy dwa razy się zastanowią, zanim powtórzą jego błędy. A Dominik? Spoczywaj w pokoju.
Mariusz J
Mariusz J:
​ Dominik Socha Wiesz doskonale, że miałeś po drodze bardzo wiele miejsc, z których spokojnie mogłeś się wycofać. Zszedłbyś z Koziego do 5 - i tak byłaby bajka i całkiem fajne łojenie. Zlazłbyś ze Skrajnego Granata - piękna wyrypa i mega wyczyn. A Tyś się uparł i nocą żeś działał w jakichś lufiastych trawersach w usypanym i niezwiązanym śniegu. Solo. Sorry ale wg mnie przesadziłeś i o ile za niektóre Twoje wcześniejsze wypady - czapki z głów - to tu duży minus. Idąc w góry zimą a do tego wiedząc, że schodzisz zupełnie inną drogą niż wchodziłeś - należy brać pod uwagę okoliczność, która Cię tu spotkała. Nieprzetarty szlak. Należy wiedzieć kiedy się z góry wycofać - to absolutnie najważniejsza zasada. Zrobiłem w swojej górskiej karierze całą Koronę Tatr w warunkach zimowych i na wiele z tych szczytów byłem zmuszony wrócić (czasem po zaledwie paru dniach) bo za pierwszym czy drugim razem się nie udało na nie wejść i trzeba było zaliczyć wycof (bywało że widząc już wierzchołek). Odpukać - nigdy nie prosiłem Topru o pomoc i mam szczerą nadzieję że nigdy nie będę musiał. Mimo, że schodząc po ciemku z Kończystej (trawersując Tempą) dosłownie przewracałem się z wycieńczenia. I żeby było jasne - ja rozumiem że wezwałeś Topr bo musiałeś. Pojęcia nie mam jak musiałeś być wykończony, że nawet taki gigant kondycyjny jak Ty zdecydował się wezwać pomoc z powodu zmęczenia. Ja podkreślam błąd przy obstawaniu w decyzji o dalszym parciu do przodu i braku refleksji po drodze i zdrowego rozsądku. Stałoby się coś gdybyś to sobie rozłożył na raty? Gdybyś zrobił połowę a drugą połowę w (tak jak chciałeś przecież) jeszcze bardziej zimowych warunkach? Ten wyczyn byłby w czymś mniejszy? Odp: NIE, a zamiast jednej męczarni zakończonej wołaniem o pomoc, miałbyś DWIE piękne górskie przygody. Ktoś by Ci tego nie uznał, nie zaliczył? Robisz to dla siebie, nie dla innych. Napisałem szczerze co myślę, jesteś inteligentny więc się nie obrazisz, mimo wszystko gratki i powodzenia na kolejnych wyprawach. Pozdro. M.
Piflybay
Piflybay:
Wejsc wejsc ale jak kurwa zejsc ?
Rafal Dor
Rafal Dor:
Wielki żal. Będzie mi Ciebie brakowało, choć znałem Cię tylko z filmów. Spoczywaj w pokoju.
Krzysztof Pawlonka
Krzysztof Pawlonka:
Jak wielki bol musza czuc Twoi Rodzice i Twoje siostry.
Kiedy nawet ja nie znajac Cie osobiscie, bol i smutek czuje.
Pokochalem Cie Wspanialy Czlowieku i Bracie.
Dla mnie nie umarles. Czuje Cie caly czas blisko.
Do zobaczenia, jak to wzystko na ziemi sie kiedys skonczy.
Hejka gorski Bracie.
Robert
Robert:
52:57 RIP :(
Tomek Adamiec
Tomek Adamiec:
"z jednej strony piękno z drugiej śmiertelna grożą , Kocham Góry.." :(
Kazik
Kazik:
Ahhh. Aż chciało by się wcześniej napisać żeby 21 lutego został w domu...
MsVanRado
MsVanRado:
Będę tęsknił za twoimi filmami wielka szkoda 😔
prosto1946
prosto1946:
RiP Dominik. Bedzie nam Cię brakowalo.. Twoje przejscia były niesamowite.. spoczywaj w spokoju..
Gabriel Żółty
Gabriel Żółty:
Kolejny zmajstrowany majestatyk :)
Dobra robota!
Milena Rzodkiewicz
Milena Rzodkiewicz:
Po tych wszystkich pięknych filmach, po tylu sytuacjach, kiedy oglądałam je z zachwytem a czasami ze strachem, choć nigdy go nie poznałam, to czuję ogromny smutek.
Rodzinie Dominika przesyłam wyrazy głębokiego współczucia... A za Dominika możemy się już tylko pomodlić.
Piękny człowiek. Młody, utalentowany i wrażliwy. I jak wielu młodych - czasami zbyt ambitny.
Robert Wy
Robert Wy:
52:25 "Boże, jak pięknie".... i kolejne kwestie , które wypowiedziałeś...poezja. Mam nadzieję, że istnieje specjalne Niebo dla takich jak Ty...
Ann Mingue
Ann Mingue:
Smutno mi... 😢
Joanna Kopaczewska
Joanna Kopaczewska:
Właśnie się dowiedziałam, że już Cię nie ma pośród nas... Dlaczego tak ryzykowałeś?! Twoje filmy oglądałam z podziwem ale też z grozą, bo nie raz i nie dwa widać było, że za bardzo ryzykujesz. Raz przemknęła mi myśl "czy kiedyś usłyszę o tym, że spadłeś" a zaraz potem "Nie, na pewno nauczy się na własnych doświadczeniach, na pewno stanie się ostrożniejszy!". Ogromny żal, strata, byłeś wspaniały a dzięki filmom pozostaniesz z nami na zawsze...
Valderama
Valderama:
- RIP - Dominik dziękujemy za to że pokazałeś nam góry z innej niż inni perspektywy, toje wyprawy które filmowałeś i komentowałeś pozostaną zawsze w pamięci! Spoczywaj w pokoju!. :(
Piotr
Piotr:
RIP. Kochał góry, ale brakiem rozwagi dawał zły przykład.
Szymek F
Szymek F:
RIP.
Roman Sip
Roman Sip:
ty si nejlepší, Domin, respekt! Trimaj sa.
Staszek
Staszek:
57:00 "to jest kr0a walka o życie"
Martti
Martti:
Kolejny wspaniały filmik!👍Dzięki za te przepiękne widoki! Pozdrawiam
Yoda Son
Yoda Son:
"Nie sztuka być dobrym alpinistą. Sztuka być starym alpinistą"........:(:(:(
Kasia Katarzyna
Kasia Katarzyna:
Zawsze pisałam, żebyś uważał na siebie. Zawsze się martwiłam. Teraz jesteś Panem wszystkich szczytów. Dziękuję Ci za to, że byłeś ❤️
Dyziek
Dyziek:
O 60 lat wspinaczki górskiej za wcześnie. Spoczywaj w pokoju. [*]
Karol Krawczyk
Karol Krawczyk:
Do zobaczenia w lepszym świecie.Spoczywaj w pokoju.
Dzięki tobie zobaczyłem miejsca których pewnie nigdy nie zobaczę.
MariuschSpfl
MariuschSpfl:
R.I.P.
Karol Jankowiak
Karol Jankowiak:
Myślałem że Dominik to przyszły Kukuczka, człowiek, który w przyszłości zaskoczy nas jeszcze swoimi dokonaniami. Zaskoczył nas nie raz na swoim pięknym kanale. Niestety los chciał że Dominik pokazał ogrom, piękno i niebezpieczeństwo gór ostatni raz. Jest mi niezmiernie przykro z powodu jego śmierci ;/

Dziękuję za to co robiłeś
Przemek Gawlik
Przemek Gawlik:
Dla mnie za swoja pasje jesteś nieśmiertelny spoczywaj w pokoju bracie!
Mr Artur
Mr Artur:
Nie wyciagnoles wnioskow.
Patryk Suś
Patryk Suś:
Niech Ci ziemia lekką będzie kolego [*] :(
Tomasz Tomasz
Tomasz Tomasz:
Dziekujé za filmik .Szacun za podjécie dojrzalej decyzji
Krystian Wawrzyniak
Krystian Wawrzyniak:
O kurde :D niezla jazda :) zawsze boje sie tego ze bede ich wzywal bo cos pojdzie.nie tak :) mi zostal.ostatni odcinek orlej do przejsca od zawratu do koziego .. robi wrazenie i tylko w lato :) pozdro
Jan420er
Jan420er:
Gdzieś na szczycie góry wszyscy razem spotkamy się......[*]
Norbert Zając
Norbert Zając:
Ach ci turysci ;)
John Thomas
John Thomas:
[*] :(
DanielZ91
DanielZ91:
Ważne, że udało się z pomocą Topru bezpiecznie wrócić :)
Krystian Moskwa
Krystian Moskwa:
Szacuneczek, piękne widoki 😊
lulek102
lulek102:
Teraz wszystkie szczyty są Twoje..😣
Kristoff Bjørn Simon
Kristoff Bjørn Simon:
Cast a cold eye
On life, on death.
Horseman, pass by!
Gregory
Gregory:
Chłopie coś to odjebal,szkoda..
krejzekuna
krejzekuna:
Jestem Twoim fanem od Żabiego Konia. Odważne graniczące z brawurą wejście . Cieszę się że skończyło się szczęśliwie i docieniam, że w relacji uwzględniłeś fakt wezwania pomocy. Niewątpliwie jest to przestroga dla innych. Powodzenia i czujnie tam na górze.Z fartem.
,,Góry dają radość. Ale pod jednym warunkiem,
że się je szanuje, że się ich nie lekceważy,
że pamięta się o żywiole, w obcowaniu z
którym obowiązują ściśle określone prawa.
Łamanie tych praw, skracanie dróg, brak
rozwagi, kosztuje bardzo drogo. Ceną jest
często ludzkie życie”. - Cyt. Ryszard Jaśko
mario z
mario z:
Szacun .to piękne co robisz .ja przynajmniej poogladam I naciesze swoją wyobraźnię podróżnika i zdobywcy .brawo
votex
votex:
Żegnaj kolego!
Alex Wyler
Alex Wyler:
Rest and Piece from Ukraine, too sad to see so brave and young man passed away
majkelRally
majkelRally:
Spoczywaj w pokoju chłopaku... 😥😥
Grzegorz Dmytrzak
Grzegorz Dmytrzak:
Nie wierzę! Czekany przypięte? Cóż za pozytywna zmiana :) Brawo!
Tomek K.
Tomek K.:
Zgadzam się z każdym słowem Sławka K czy Valderamy. Przeszarżował i tyle... Osobiście wypowiedziałem się, że z takim podejściem pytanie nie brzmi czy będzie miał wypadek tylko kiedy on nastąpi, życząc mu jednocześnie aby grawitacja była dla niego łaskawa... Wyszło inaczej. Chłopaki, my którzy mniej lub bardziej rozsądnie dłużej czy krócej chodzimy po górach - powinniśmy jednak zrozumieć, że ci co pisali "jesteś wielki", "szacun", "teraz K2" i tego typu frazesy to pewnie ludzie ze znikomym pojęciem o górach. Chłopak był inteligentny i powinien odseparować w lawinie komentarzy te, które były wartościowe i nakłaniały do tego żeby spuścić nieco z tonu... Obejrzałem wszystkie filmy Dominika i faktycznie, jak mówicie każdy kolejny był coraz bardziej ryzykowny. Powinien się chłopak cieszyć, że z ostatniej Orlej Perci wrócił cało bo mogło być różnie. Jeśli nie potrafi się wyciągnąć wniosku po takiej lekcji, tylko świadomie podnosi się znowu poprzeczkę - to coś tu jest chyba nie tak... Szkoda chłopaka i tyle. Współczuję rodzinie i bliskim
Kacper
Kacper:
świetny film i rewelacyjna wyprawa :) byłem tego dnia w Tatrach Zachodnich i wiem jak wiało - szacun że w takich warunkach przeszedłeś Orlą!!!
Hulk 44
Hulk 44:
R.I.P
Luki Koc
Luki Koc:
Ogladnąłem z zapartym tchem! Dzìęki, że można to przeżywać razem z Tobą. Orla Perć zimą to prawdziwe wyzwanie. Bogu dzìęki, że żyjesz. Ale przyznaj że Tatry urarły Ci mocno nosa...
Lukasz Matwiejczyk
Lukasz Matwiejczyk:
Super filmik:)
F.B.I
F.B.I:
super ;)
Maciej Weiss
Maciej Weiss:
Dzięki Dominik za te widoki, cudowne i przerażające zarazem. Pełen szacunek, ja sam nigdy nie odważyłbym się tam na zimowy przemarsz.
Barry Bookmaker
Barry Bookmaker:
Dominiku, dzieki za wszystko !
Kontrabanda
Kontrabanda:
RIP🕯️🕯️🕯️
ryhu82
ryhu82:
Przynajmniej nie udawał, że nic się nie stało, no i żyje 🤗 to dwie ważne rzeczy 😉
jachymiak
jachymiak:
Dominik, jak zawsze łapka w górę(y)
Patryk Wojciechowski
Patryk Wojciechowski:
Podziwiam opanowanie i spokoj już dawno bym zostawił za doba brązowy śnieg ... Wielko Szacunek ! Pozdrawiam
Hans Kloss
Hans Kloss:
Szanuję! :)
Bartek Lechowski
Bartek Lechowski:
Stary, przegiąłeś tym razem. Zbędne ryzyko i narażanie innych na niebezpieczeństwo.
I am the Darkness
I am the Darkness:
Taki fajny chłopak....😭
Adres Korespondencyjny
Adres Korespondencyjny:
54:55 to był ostatni moment na zejście w dół.
Sofers
Sofers:
Шикарное видео, спасибо за этот контент
Maciej Tertelis
Maciej Tertelis:
Super wyrypa, w pięknym zakątku Tatr. zazdroszczę, nawet tej pomyłki i wpadnięcia w staw :). Dobrze że poprosiłeś o pomoc!
Owain ap Dewi
Owain ap Dewi:
Thank you for these videos, I could never do this stuff my self so I am living my life through your high quality videos
Dorota J.
Dorota J.:
♥️🏔️❤️
Fox_PL
Fox_PL:
Ale nasz wielką pasje. Oglądam cały film. Leci subik i łapka w górę i ustostepnie to kuzynowi i rodzicom. Xd
Zapidu u
Zapidu u:
,,kocham góry...to jest coś niepowtarzalnego"
Przygody na przełaj
Przygody na przełaj:
Byłem Twoim ogromnym fanem. Nadal nie wierzę w to co się stało. Byłeś wzorem niezłomnego ducha i ogromnej determinacji.
Wiktor Kamieński
Wiktor Kamieński:
Rip [*]
Sole Ventures
Sole Ventures:
Great videos Dominik, watching all the way from New Zealand!
Dr. Frankenstein
Dr. Frankenstein:
Paru już biegało na czas po takich stromiznach...
Juz leżą w grobach..
Śpiesz się powoli pamiętaj
Tomasz Chmura
Tomasz Chmura:
Kocham gory- ja kocham gory I twoje filmy 👍👍🏔🏔🏔
Daylol 243
Daylol 243:
R.I.P
Dominiku będzie Cię nam brakowało....
Jakub Stekla
Jakub Stekla:
14:51 A masz!
Jadwiga Dwojak
Jadwiga Dwojak:
Wczoraj pierwszy raz natknęłam się na ten właśnie filmik, po obejrzeniu, zaczęłam oglądać inne, obejrzałam prawie wszystkie, no może zostały mi do obejrzenia dwa czy trzy, wszystko wspaniałe, cudne widoki i twoja odwaga, również brawura, bo po zmroku powinieneś już być na dole, nigdy na szlaku, czułam zwyczajny lęk o Ciebie, po powrocie z cmentarza, odwiedziłam grób męża, ponownie wróciłam do oglądania twoich filmów, w pewnym momencie chciałam napisać komentarz do filmu i dowiedziałam się co się stało, nie miałam pojęcia. Nie wiedząc że twoje ziemskie wędrowanie już się zakończyło, cały wczorajszy dzień poświęcilam Twojej osobie. SPCZYWAJ W POKOJU DZIECIAKU. Wyrazy współczucia dla bliskich
Michał Michał
Michał Michał:
Masakra. Ciężko w to uwierzyć... Tak się czekało na jego filmy bo naprawdę są bardzo ciekawe i wciągające. Jednak w mojej głowie jak i pewnie u większości pojawiała się świadomość o ogromnym ryzyku jakie podejmował. Sam raz zapytałem pod jednym z filmow co zrobiłby gdyby nagle nadeszła burza. Pewnie z nuta humoru odpowiedział mi że "zlecialby piorunem na dół xd". Nie mogę w to uwierzyć. W dodatku tak ładnie grał na pianinie...
rumwrx
rumwrx:
Wow wielkie wow, gratulacje
Jack T Seroka
Jack T Seroka:
Wspaniały miłośnik gór, piękny młody człowiek, nie tylko wspinal się ale widział ich piękno
Niesamowite umiejętności, ale góry są ponad nami i zabierają nawet najlepszych od Tatr po Himalaje
Couple Trippers
Couple Trippers:
Świetny film, widoki z góry robią wrażenie 😃
Luqas
Luqas:
RIP [*]
Wilk AU
Wilk AU:
[*]
MrKontekst
MrKontekst:
Wielka strata dla rodziny, przyjaciół a nawet dla ludzi którzy cię kompletnie nie znali. Pomimo tego że nigdy się nie spotkaliśmy to oglądając twoje filmy czułem się jakbym wybrał się z przyjacielem na spacer po tatrach. To co robiłeś było niesamowite, żyłeś tak jak chciałeś, robiłeś rzeczy na które innym brakowało odwagi. Dziękujemy za wszystko co opowiedziałeś nam w swoich filmach, przekazałeś masę wiedzy dla mniej doświadczonych wspinaczy ale również pozostawiłeś po sobie przestroge, przestroge tego jak kruche jest życie, ludzie będą o tobie pamiętać. Młody, inteligenty, kulturalny chłopak o wielkiej pasji, ten dzień był ogromną stratą dla nas wszystkich.
Dziękujemy.
Lars Nilsson
Lars Nilsson:
Gdy przemierzasz Tatry szlakami, które robiłem w latach 90-ych, to muszę przyznać, że ogląda się to z zaciekawieniem i sentymentem. Zajrzyj też w Beskidy- Babia Góra też ma w sobie to coś.
Poza tym Twoje filmy zrobione są z klasą, nie ma niepotrzebnego gadulstwa. I jeszcze jedno- gratuluję podjęcia decyzji o zadzwonieniu po TOPR, to było dojrzałe. Pozdrawiam.
Mushrom
Mushrom:
Widzę , że już lonża do czekanów kupiona po ostatnim miniwypadku ?👍
Sebastian Marlęga
Sebastian Marlęga:
Boli jak cholera😥do zobaczenia na szczycie . R.I.P Dominik
Marcin Strzelczyk
Marcin Strzelczyk:
Wielka szkoda.
Spoczywaj w pokoju (*)
d_z_i_a_d_
d_z_i_a_d_:
R.I.P. Dominik [*]
Przemek
Przemek:
Twoje filmiki dają mi ogrom pomysłów na wedrowki po Tatrach 😝 ale aż takim wariatem jak Ty nie jestem, trzymam kciuki! 😉 szacun, niewielu odważyło by się szczerze do końca opowiedzieć tą przygodę
Yerba COr
Yerba COr:
"Watch and enjoy..." (*) brachu ;-(
Mateusz Pieczątkiewicz
Mateusz Pieczątkiewicz:
RIP... bede o Tobie pamietał pomimo, że nie było mi dane Cię spotkać... wielka szkoda... no zobaczenia po drugiej stronie grani
Adrian Pogorzały
Adrian Pogorzały:
Żegnaj [*]
CeruleanFuture
CeruleanFuture:
Great video as always, thank you. I've added the Tatra Mountains to my list of places to visit. :D
Jar O
Jar O:
Człowieku! Ogarnij się.. I dawaj ostrzeżenia dla ludzi o słabych nerwach xD A tak na serio to jesteś przekozak. Szacun.
Grzegorz Hucal
Grzegorz Hucal:
Czy wy nie mozecie tych wspinaczek nagrywac normalnym obiektywem tylko szerokokatnym albo rybim okiem nagrywacie. Przez to nie widac ze tam jest stromo
Ox Y
Ox Y:
W niektórych miejscach wyglada na grę w Twistera z górami ale częściej to takie yamakashi z pięknym widokiem i sporym ryzykiem :D fajnie że taki długi odcinek !
Ireneusz
Ireneusz:
Dominik zginal w Slowackich Tatrach 2 dni temu. Wieczny mu pokoj.
Pati Cieplak
Pati Cieplak:
[*] [*] [*]