Pałac Saski 2018

11 listopada 2018 roku – właśnie wtedy przypada 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Dokładnie tego dnia powinna zostać oddana do użytku zachodnia pierzeja Pałacu Saskiego przy placu Piłsudskiego. Taki cel przyświeca stowarzyszeniu Saski 2018. Z jego przedstawicielką i archeolożką, biorąca udział w pracach wykopaliskowych przy Placu Piłsudskiego, rozmawialiśmy o historii Pałacu oraz planach jego odbudowy.
Czy warto dążyć do odbudowy Pałacu Saskiego?

Powiązane wiadomości:

22 komentarze:

Krzysztof
Krzysztof:
Oby powstał piękny budynek - symbol Warszawy
tomek1kk
tomek1kk:
Trzeba odbudować 👍
Pałac Saski ♥️💟💗💓
Pozdrawiam z Przepięknego Polskiego Śląska Opolskiego :)
Michał
Michał:
To piękna inicjatywa, mam nadzieję że powstanie !!!
mandarynka1 pomarańcza
mandarynka1 pomarańcza:
Bezwzględnie jak najszybciej!!!
Rzplitak
Rzplitak:
Przy odbudowie Pałacu Saskiego, można by odbudować także Pałac Brühla (który sąsiadował z Saskim).
buczo85
buczo85:
Jestem całym sercem za odbudową, ale zastanawiam się co by się mogło mieścić w Pałacu?
Tomasz Palaszewski
Tomasz Palaszewski:
W wersji z 1939 nie był on ani Pałacem Saskim ani nie był piękny. O tym pierwszym świadczy historia, a o tym drugim konkurs architektoniczny władz Polski na zburzenie tego budynku i nową zabudowę tego miejsca...
Rafał Kowalczyk
Rafał Kowalczyk:
Byłem za, niemniej jednak poczytałem trochę na temat i zmieniłem zdanie. Pałac Saski został zburzony w okresie zaborów, a budynek, który dziś chce się rekonstruować, to właściwie klasycystyczny symbol carskiej dominacji, nieco tylko mniej charakterystyczny dla rosyjskiej architektury niż zburzony przez warszawiaków Sobór. Nie bardzo rozumiem, dlaczego często ci sami ludzie twierdzą, że PKiN należy zburzyć, a Saski w takiej formie odbudowywać.
Eva Fischer
Eva Fischer:
👍
samosa
samosa:
Nie lepiej zacząć od istniejących już budynków, ktore popadają w ruiny? czas goni a na pałac jest czas, oże i pieniądze się znajdą w przyszłości. "Odbudujmy, bo fajny był, hmmm, tylko co my tam zrobiny, co tam się bedzie mieścic? " - takie jest myślenie. Ludzie nie myślą racjonalnie
TheMrauuu
TheMrauuu:
Wspaniala wiadomosc ze palac bedzie odbudowany tylko szkoda ze tak pozno
TheMrauuu
TheMrauuu:
Dzis Pan Prezydent zapowiedzial odbudowe Palacu SAskiego CHWALA MU ZA TO czekałam na to SUPER POMYSŁ
xloko
xloko:
1:08
Zgadzam się z tą niezbyt urodziwą panią, że wszystko warto, co piękne odbudowywać.
Sęk w tym, że tzw. Pałac Saski, który po 1830 r. został całkowicie przebudowany pod potrzeby nowego właściciela, bogatego kupca rosyjskiego, Iwana Skwarcowa (vel Skworcowa), pięknym obiektem na pewno nie był. Nie zachował on bowiem nic z piękna pierwotnego, barokowego Pałacu Morsztynów z XVII wieku i pałacu, w którym rezydowali obaj polscy królowie z dynastii saskiej.
Pałac Saski przestał pełnić rolę rezydencji królewskiej po śmierci Augusta III w 1763 r., co oznaczało w praktyce pozbawienie go walorów "wewnętrznego piękna" (spadkobiercy króla wynajmowali pomieszczenia pałacowe na biura i lokale mieszkalne). Został poważnie zniszczony podczas Powstania Listopadowego. Budowli tej dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. nadano ponownie nazwę Pałac Saski. Wcześniej nazywano ją Pałacem Skwarcowa (pałacami nazywano podobne tego typu obiekty powstałe w Warszawie w XIX w.).
W okresie międzywojennym nie usiłowano oprócz "królewskiej" nazwy przywrócić pałacowi saskiej świetności, choćby ze względu na zdecydowanie inny kształt architektoniczny.
Tylko ktoś, kto ignoruje znajomość historii może poważnie traktować ideę odbudowy Pałacu Skwarcowa na Placu Marszałka Piłsudskiego.
Nawiasem mówiąc Sasi przyczynili się w swoim czasie, jak nikt inny do rozpadu potęgi Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
I na koniec: cieszmy się, że Niemcy w swoim zdziczeniu po Powstaniu Warszawskim wysadzając Pałac Skwarcowa oszczędzili Grób Nieznanego Żołnierza istniejący w centralnej części kolumnady pałacowej od listopada 1925 r.
LCP
LCP:
Oczywiście, że warto. Gdzie kneset będzie obradować? W chlewie przy drodze wiejskiej?
marek borcz
marek borcz:
Można postawić w innym miejscu z dobrym dojazdem można zrobić jeszcze ładniej schody zewnętrzne jak w Zamościu rynek i można zrobić ozdoby stylu romantycznego i figurki. park może być jeszcze większy przykład Łazienkowski park i większe bezpieczeństwo.Koszty będą dużo mniejsze od razu budujesz a nie czyścisz teren.Dobry dojazd mniejszy ,hałas.
Weronika M.
Weronika M.:
Odbudować!!!!!
Jeśli tak myślisz--zalajkuj,proszę.
Jan Piwowarczyk
Jan Piwowarczyk:
Tak.
130rapid
130rapid:
Tyle że Grób Nieznanego Żołnierza zniknie w bryle Pałacu Saskiego. Straci moc.
Pałac Saski powinien pojawiać się jako hologram, tylko podczas okolicznościowych wieczornych uroczystości. Żeby ostrzegawczo przypominać ''Zobaczcie, co nam zabrała wojna''.
Baryka
Baryka:
Tusek przerżnął w piłe Pałac Saski. Jeden remis i smród..
Sara Kozłowska
Sara Kozłowska:
Żydom jak widać nie na rękę.
Savage Axis
Savage Axis:
Niemcy niech gnoje płacą za odbudowę skoro zniszczyli!....
Rafał M
Rafał M:
Niemcy niech daja kase na odbudowe