PIT-2 - NIE MA SIĘ CZEGO BAĆ!

Materiał zawiera informacje o PIT-2.
Czy złożyć PIT-2?
Kiedy złożyć PIT-2?
Jak działa PIT-2?
Po co nam PIT-2?

Przydatne informacje:
https://www.podatki.gov.pl/pit/formularze-do-druku-pit/#PIT-2
https://www.gov.pl/web/finanse/pit-2-sklada-sie-raz-polski-lad-nie-zmienia-obowiazujacych-zasad

38 komentarze:

Marcin
Marcin:
Krótko, zwięźle i na temat. Takich ludzi nam trzeba. Nie chciałby Pan wystartować w wyborach? 😀
NKE ATV
NKE ATV:
Jestem na umowie o pracę i mam jednoosobową działalność gospodarczą (zwolniony z VAT) z wyborem opodatkowania podatkiem liniowym ...
Jak w tym przypadku działa oświadczenie u pracodawcy PIT 2 ... składać czy nie bardzo?
spajcker123
spajcker123:
A co w przypadku pracownika poniżej 26 roku życia? Co jeśli taki pracownik złoży PIT-2? I czy to prawda, że w tym roku nie trzeba składać stosownego oświadczenia żeby mieć zerowy PIT poniżej 26 roku życia?
Ter Ka
Ter Ka:
Czy zlozenie jednego pit 2 dotyczy zaniechania poboru dwoch ulg podatkowych,tzn 425 zl i ulgi dla klasy sredniej. Czy dla klasy sredniej sklada sie inne oswiadczenie? Dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam
Treeboor
Treeboor:
A jak to wygląda w sytuacji jeśli w ciągu roku, będę miał przykładowo 6 miesięcy powyżej 5701 złotych, a w innych 6 miesiącach poniżej 5701 złotych?
Marcin Laskowski
Marcin Laskowski:
A co w przypadku umowy o pracę i działalności gospodarczej?
Kinga Rogalińska
Kinga Rogalińska:
Pracuje na pełny etat i pobieram rentę rodzinną po mężu. Księgowość mi wyliczyła 600 zł mniej. To jest Polski Wał a nie Polski Ład.
Ela Ssss
Ela Ssss:
Czy mogę złożyć Pit2 u pracodawcy ( pełny etat) jeżeli jednocześnie mam od kilku miesięcy zawieszoną działalność?
Iza M
Iza M:
Oszaleje za chwilę z tymi kombinacjami. Pracuje w żłobku, moje wynagrodzenie to 3450 brutto, z dodatkowych pieniążków dostaje tylko 13-nastke, dostałam też 1700zl nagrody wójta na dzień edukacji, a netto wyszło niecałe 1200zl. Reszta to jakaś kasa na święta i wczasy pod grusza ale to się raczej nie liczy. Złożyłam PIT2, a co z oświadczeniem o niestosowaniu tej ulgi? Mnie ona raczej nie dotyczy, więc powinnam je złożyć i cieszyć się świętym spokojem? Bo już tyle interpretacji słyszałam że już nie wiem o co chodzi. Gdy to złożę moje wynagrodzenie nie ulegnie żadnemu pomniejszeniu?
Marcin xyz
Marcin xyz:
A czy rencista pracujący na pełny etat też musi składać Pit-2 ?
Filip G
Filip G:
Mogę złożyć PIT2 jak oprócz pracy na etat prowadzę działalność na podatku liniowym ??
PIT2 można złożyć jeszcze raz w styczniu w moim miejscu pracy…
Edyta
Edyta:
Co w przypadku pracy na etat i prowadzeniu działalności nierejestrowanej? Można złożyć Pit 2 pracodawcy?
Agata Jaskółowska
Agata Jaskółowska:
Czy dobrze rozumiem - skoro w grudniu pobrano mi 43,76 to w styczniu 425 mi zabiorą? Czy to znaczy, że nie złożyłam PIT2?
Jakub Smykla
Jakub Smykla:
Bardzo przepraszam, ale znowu są zmiany przepisów i przepisów do przepisów itd. i planowane zmiany ... W aktualnym stanie prawnym podane przeze mnie odpowiedzi mogą być aktualne tylko przez chwilę później już nie. Doradzanie i opinie raczej staje się wróżeniem z fusów i niczego nie można być pewnym.
mati13821
mati13821:
Co z osobami do 26 roku życia? Moje zarobki wahają się między 6-9 tys brutto czy rownież musze składać deklaracje ?
Wojciech Gaweł
Wojciech Gaweł:
Nie dodałeś, że JDG na liniowce może złożyć PIT-2
Kamil
Kamil:
To nie składając PIT 2 w 2023 roku dostaniemy 5 tysięcy zwrotu za 2022?
MrJuhu07
MrJuhu07:
W zeszłym roku podatek był obniżany przez składki zdrowotne, w tym roku już nie, co realnie daje 154 zł więcej w miesiącu.
Weronika3234
Weronika3234:
Co jeśli jestem poniżej 26 roku życia ? Zyskam coś więcej składając oświadczenie PIT 2 czy nie ?
Klocki by Michael
Klocki by Michael :
hm szczeze to tracimy jesli chodzi o inflacje wiec teraz dzijsja 100zl jest lepsze niz za rok wiec tak naprawde stracimy
Longina
Longina:
A co zrobić , jeżeli się pracuje na etacie i pobiera rentę rodzinna? Gdzie wtedy można skorzystać z ulgi 425 ?
Paulina Czechorowk
Paulina Czechorowk:
Czy jeżeli zarabiam najniższa krajowa to muszę złożyć pit 2?
_ABC_
_ABC_:
Cześć , nie jest tak że na koniec roku będę musiał oddać jakąś dużą kwotę po rozliczeniu ? Zazwyczaj co roku wychodzę na zero
Marcin Piotr Łopacki - COMBOSER
Marcin Piotr Łopacki - COMBOSER:
Nie tracimy? A inflacja to nie istnieje?
Marcel J.
Marcel J.:
Jakoś nikt nie umie napisać ile zyskam bo mam umowę i mam 6-8 brutto czasem 9 ale no chcę wiedzieć ile miesiecznie mam więcej przy 6000 brutto korzystając z ulgi i no wiadomo kwoty wolnej od podatku to ile rocznie mam więcej do kieszeni na rękę?
Magda Magda
Magda Magda:
Z pracodawcą uzgodniłam kwotę netto wynagrodzenia wynoszącą 5000zł. I tyle ma być przelewane na moje konto. Mam złożony PIT-2. Jeśli dobrze rozumiem, w momencie, kiedy umówiona jestem na kwotę netto, nowa kwota wolna od podatku nie przynosi mi żadnych korzyści. Czy dobrze interpretuję, twierdząc, że obecnie z ulgi niejako korzysta pracodawca, a nie ja? Można dojść do takiego wniosku, ponieważ opcja, która daje mi możliwość skorzystania z ulgi to wycofanie PIT-2 i uzyskanie zaliczek w formie nadpłaty w rozliczeniu rocznym. Jednak księgowość zaznacza, że będzie się to wiązało z nadpłacaniem podatku przez pracodawcę w kwocie około 600 miesięcznie, twierdząc, że tak naprawdę musi zapłacić za to pracodawca. Czyli kwota brutto wzrośnie z 7100zł do 7700zł. A czy to nie jest tak, że dzięki nowej uldze to trochę pracodawca w moim przypadku korzysta i płaci mniejszą kwotę brutto? Księgowość twierdzi, że pracodawca nie korzysta z ulgi. Skąd więc niższa kwota brutto w przypadku złożonego PIT-2?
P.S. Czysto teoretycznie - ile wynosiłoby teraz moje wynagrodzenie brutto, jeśli kwota wolna od podatku nie została zwiększona? Czy nie byłoby to właśnie ta wyższa kwota, czyli 7700zł?
Aleksandra Oliwia
Aleksandra Oliwia:
Pracuje na umowę zlecenie z kwotą brutto 2800, dostalam 1700zl wypłaty...
Czy pit 2 moge zlozyc nawet teraz?
Janusz 102
Janusz 102:
Dobra, a co jeśli ktoś ma umowę na najniższą krajową ale to tylko fikcja a pensja jest stała nieco inna, i teraz szef mówi żeby podpisać Pit2 to wypłata się nie zmieni a jeśli nie to będzie odliczał od tej ustalonej wypłaty 425zł. to według mnie skorzysta tylko szef bo jeśli podpiszę to on nie będzie za mnie płacił podatku, ja będę zarabiał tyle samo, nic więcej a jeszcze stracę bo gdy złożę zeznanie roczne to dostanę zero, a dotąd parę złotych miałem zwrotu tak że nie do końca zgdzadzam się z tym co mówisz bo różne są sytuacje
Adrian Komorowski
Adrian Komorowski:
Złożyłem pit-2 14 stycznia wypłatę dostałem najniszakrajowa więc od lutego będzie to działać?
Antoni Tylkas
Antoni Tylkas:
umowa o pracę + jdg - tu jest problem o którym nic nie powiedziano😠
Soraja
Soraja:
Dostałam właśnie odcinek płacowy i nadal nie rozumiem o co chodzi z tą kwotą wolną od podatku, tzn jak przekłada się ona na moje zarobki. Otóż na kwitku mam wyodrębnioną pozycję: Ulga podatkowa (425zł) ale moje zarobki wcale nie są o tę kwotę powiększone! Do wypłaty mam: Wynagrodzenie zasadnicze + Dodatek stażowy. Tylko to. Otrzymuję z tych dwóch składowych Kwotę brutto. Następna pozycja to Kwota netto, czyli moja wypłata. Gdzie jest dodana ta Ulga podatkowa?
Konon Barbażyńca
Konon Barbażyńca:
Czyli jak ktoś chce robić teraz nadgodziny i będzie te 6-7 dni w tygodniu robił wypłata będzie powyżej 4100 na rękę to wtedy jestem klasą średnią i muszę oddać złodziejskiemu państwu za to że chcę sobie dorobić ciężką pracą to jest chore ja w pracy złożyłem i duża część u nas tak zrobiła oświadczenia że nie dostajemy co miesiąc kasy tylko raz na rok ja nie wiedziałem o co chodzi jeszcze i robiłem jak inni postępowali bo jak zarobię więcej jak 4100 to będę musiał zwrócić jak co miesiąc bym pobierał a tak odciągną mi z podatku i z własnej kieszeni nie będę musiał płacić do złodziejskiego państwa. Chyba że pracodawcy będą dawać reszte pieniędzy do ręki bo w tedy nie opłaca mi się już robić jak mam zarobione powyżej 4100 na rękę jak bym legalnie miał mieć np.5000 to 900 w łapę bym musiał dostać i po problemie tak to rozumuje
Kuba Castielus
Kuba Castielus:
Jeśli nie zmienia mi się składka zdrowotna, to jeśli podpiszę pit-2 to będę dostawał na konto 425 zł więcej, a jeśli nie podpisze to 5100 zł dostanę na koniec roku ?
Tomasz Skrzypek
Tomasz Skrzypek:
I jest ok.
Iwona Skowrońska
Iwona Skowrońska:
Już zminili druk
Dariusz Prochota
Dariusz Prochota:
30 tys zł w skali roku przy obecnej inflacji to nadal 30 tys ??? Włącz proszę myślenie.
Barbara Orzełowska
Barbara Orzełowska:
ZŁODZIEJE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Grzegorz K
Grzegorz K:
Lepiej za rok bo pracodawcy nam to zapierd...żaden nie dopłacić nam do pensji 425 choć to i tak nasze. Dadzą nam co miesiąc tylko 154 zł.