Podatek cukrowy korzystny dla Polaków?

Prawdopodobnie dojdzie do zmian w ustawie wprowadzającej opłaty za napoje słodzone, tzw. małpki i reklamy suplementów diety. Niższa wysokość opłaty od producentów napojów zmniejszy wpływy do budżetu państwa o ok. 40 proc., a więc o prawie 1 mld zł.

- Podatek od cukru będzie korzystny dla gospodarki pod warunkiem, że wpływy z tego podatku przeznaczone zostaną na system ochrony zdrowia - mówi w rozmowie z MarketNews24 Marek Lachowicz, główny analityk Instytutu Jagiellońskiego, współzałożyciel PolishBrief.

W analizie ekspertów Instytutu Jagiellońskiego można przeczytać, że otyłość jest coraz poważniejszym problemem zdrowotnym, społecznym i ekonomicznym. Jej skutki w postaci obciążonego systemu ochrony zdrowia i strat w wyniku spadku produktywności kosztują Polskę ok. 24 mld zł rocznie. Wśród Polaków w wieku 20 lat i więcej, 53% kobiet i 68% mężczyzn miało nadwagę, a 23% kobiet i 25% mężczyzn było otyłych (dane: 2016 r.) Nadwaga i otyłość są narastającym problemem także wśród dzieci i młodzieży, dotykającym 1 na 5 uczniów w wieku 11-15 lat.

Jednak doświadczenia innych krajów pokazują niską skuteczność rozwiązań podatkowych w walce z otyłością. Wg OECD nie ma dowodów potwierdzających, że podatek od cukru długofalowo przyczynia się do poprawy zdrowia obywateli.

Natomiast regresywny charakter podatku od konsumpcji spowoduje relatywnie większą utratę dobrobytu mniej zamożnych gospodarstw domowych, gdzie żywność ma większy udział w koszyku wydatków. Wprowadzenie podatku spowoduje także wzrost popytu na tańsze produkty gorszej jakości.

- Producentom będzie łatwo przerzucić koszty tego podatku na konsumentów – komentuje ekspert Instytutu Jagiellońskiego. – Natomiast w ustawie wprowadzającej podatek powinien koniecznie znaleźć się zapis, że wpływy do budżetu przekazane zostaną na system ochrony zdrowia, bo istnieje ryzyko, że będą z niego finansowane także inne wydatki.

#Podatekcukrowy #podatki #zmianywpodatkach

!!!! Wspierając ich wspierasz nas !!!
W naszych działaniach aktywnie wspierają nas nasi partnerzy, a w szczególności:
Biuro Tłumaczeń 123 Sp. z o.o.
https://123tlumacz.com/
https://123tlumacz.pl/
https://123angielski.pl/
https://123francuski.pl/
https://123rosyjski.pl/
https://123niemiecki.pl/
https://123wloski.pl/

24 komentarze:

First One
First One:
Podatek cukrowy troszczy się o konta polskich czempionów z PIS.

Polacy niewolnicy muszą zapieprzać w obozach pracy na pensje karakanów.
Luke94
Luke94:
Więcej podatków niech zapierdolą bo przecież jeszcze za mało od polaków ściąga ten jebany rząd.
Damian W
Damian W:
Gościu za mało cukru przyjąłeś
Grzesiek z EPJ
Grzesiek z EPJ:
Polski system zdrowia jest tylko podczas rozmów tak naprawdę to nie istnieje i polska zapewne jest na szarym końcu w Europie.
Krzysztof
Krzysztof:
Co ten Skrzetuski pierdoli..
Ten podatek ma tyle wspólnego z ochroną zdrowia, co akcyza na fajkach i alko.
BuBuModeratorATQ
BuBuModeratorATQ:
PODATEK CUKROWY TO MONOPOLIZACJA RYNKU PRZEZ DUZYCH GRACZY MAŁE FIRMY TEGO NIE WYTRZYMAJA I O TO IM CHODZI.
Goten saiyan sprawiedliwości
Goten saiyan sprawiedliwości:
czy ten koleś ma dobrze z głową ???
maciekz6
maciekz6:
2:15 oglądnijcie do końca zanim pojedziecie po nim jak po szmacie... to go uratowało...
Pewien Człowiek
Pewien Człowiek:
Najpierw gadasz że podatek jest okej bo płacą go konsumenci którzy spożywają produkty z dużą ilością cukru i są w grupie ryzyka i nagle jakaś teoria że konsumenci nie powinni go płacić xDDDD
patryk Fus
patryk Fus:
Nie wierzę w to co słyszę, Paranoja, Kończe studia i addio Polska
𝓵𝓪𝔀𝓫𝓻𝓲𝓷𝓰𝓮𝓻
𝓵𝓪𝔀𝓫𝓻𝓲𝓷𝓰𝓮𝓻:
jest to zarabianie rządu na swoich ludziach
Pietrzykow1234
Pietrzykow1234:
A mam pomysł. Podatek od braku aktywności fizycznej. Osoba taka jest również w grupie zwiększonego ryzyka. Co pan minister na to powie? A tak jeszcze zapytam...skoro komuchy opodatkowuja rzeczy niezdrowe , to czy analogicznie np rower jest zwolniony z watu? :d
Paul Paul
Paul Paul:
CO TO ZA CYMBAŁ? OD KIEDY CUKIER JEST TYLKO W NAPOJACH??? CZEMU NIE PODROŻAŁY BATONY, CUKIER, DESERY ITP - WSZYSTKO CO MA CUKIER??? TO POKAZUJE ZE NIE CHODZI PISUARNI O ZDROWIE LUDZI TYLKO O KASE Z PODATKU!!!!
MrKiki23
MrKiki23:
Banda wyznawcy pisu macie swój PiS brawo wy
Grzegorz Sakan
Grzegorz Sakan:
Dzisiaj za pepsi 2.25l zapłaciłem 9zł, a było 6zł, nie mogę słuchać takiego pierdole... . Muszę teraz dolewać więcej wódki do drinka, co za czasy.
Pietrzykow1234
Pietrzykow1234:
A podatek ziemniakowy, pierogowy, sznycelkowy itp? Wszystkie grubaski sie na tym wychowała;d a najwieksza otylosc to białe pieczywo powoduje ...podatek chlebkowy? Teraz to już pójdzie. Chodzilo aby zrobic ryse na szkle.
Ka Ro
Ka Ro:
Tego typa nie da się słuchać a ten podatek to jedna wielka żenada. Politycy robią wszystko by zniszczyć Polskę a przynajmniej lokalne firmy.
rafkoozV6
rafkoozV6:
co on ma na gębie ? nie wie że jest 2021 rok ? i pierdoli o ubezpieczeniach jakby sie w UK nasiedział ...
bear bear
bear bear:
Podatek cukrowy uderzy w Polskich producentów . A zarobią koncerny które produkują na dużą skalę. Mali jeszcze jakoś przedli na niskiej marży teraz będą zmuszeni do zamknięcia rozlewni. To jest monopol. Duży gracz lobbuje żeby wprowadzić jakiś podatek żeby zniszczyć tych którzy produkują tanio na rynek lokalny. Była orażada po 80 groszy zostanie tylko cola pepsi fanta po 3 zł.
aruk78
aruk78:
Pierdolna Polityka . Wybił bym wszystkich jak ROBAKI. I większość problemów normalnych ludzi znika.
Manuel Adams
Manuel Adams:
Nie ma to jako kupić eksperta a potem promować idee że "podatek jest dla naszego dobra", sprzedajne świnie...Tak naprawdę ten podatek ma uderzyć w Polskich producentów i jestem pewny że jest stworzony na zlecenie takich molochów jak Pepsi czy Coca Cola...
Justyna Mariola Nowakowska
Justyna Mariola Nowakowska:
Ty dziadu oszuście powiedz prawdę ile dostałeś kasy za nagranie tych głupot wiesz poco to jest zrobione a po to żeby małych producentów wykończyć płaca jedni i drudzy ten podatek mały idzie z torbami bo go nie stać na zapłacenie tego podatku a duży zostaje na rynki i się cieszy taki jesteś modry w oszukiwaniu zwykłych ludzi tą gadką Magika i korporacji
xstivvix stivvi
xstivvix stivvi:
we kurwa opierdoli tam o chuju muju podatek od miodu też ma być co kurwa pszczoły też mają podatek płacić ja pierdole co to sie dzieje w tej Polsce trzeba sie wziąć za nich w końcu
Pewien Człowiek
Pewien Człowiek:
Dobrze ze jest podatek bo zapłacą go osoby które spożywają dużo cukru co źle wpływa na ich zdrowie ale źle że zapłacą go konsumenci bo to firmy produkujące powinny go zapłacić 🤷‍♂️

Co ty chłopie za bzdury gadasz hahaha