PODATEK OD SMARTFONÓW zmroził internautów. Pisarz mówi, dlaczego trzeba go wprowadzić | Poptajl #12

Opłata reprograficzna - od tym hasłem kryje się "podatek", który płacimy kupując nośniki i urządzenia do kopiowania np. czyste płyty CD lub skanery. Rząd chce rozszerzyć listę o m.in. smartfony i tablety. Za zmianami są artyści, a wśród nich jest znany i wielokrotnie nagradzany pisarz Zygmunt Miłoszewski. Gość 12. odcinka wideopodcastu "Poptajl".

Niemałym zaskoczeniem dla wielu osób, był list z podziękowaniami do ministra Piotra Glińskiego. Podpisali się pod nim Urszula Dudziak, Krzysztof Cugowski, Marek Kościkiewicz i właśnie Zygmunt Miłoszewski. W wideopodcaście mówi nam, dlaczego taki opłata reprograficzna jest sprawiedliwa, wyjaśnia, czym jest "lobby cyfrowe" oraz zapowiada swoją nową książkę "Kwestia ceny", którą skończył pisać w czasie pandemii koroanwirusa.

Program dostępny w formie podcastu:
Spotify: https://spoti.fi/2VD1eFL

Apple Podcasts: http://bit.ly/naTemat_apple
Google Podcasts: http://bit.ly/naTemat_google

Subskrybuj nasz kanał: https://bit.ly/naTemat_subskrybuj

12 komentarze:

Hard Side Of Life
Hard Side Of Life:
Płacimy za każdą książkę. Płacimy za każdy film. Płacimy za każdą piosenkę. Więc wsadźcie sobie te swoje stękania w kieszeń.
Marcin
Marcin:
Cytując klasyka: "pan jest inteligentny, pan chce się opie*dalać, opie*dalać się pan chce".
Rafał zawacki
Rafał zawacki:
Podatki podatki non stop kradną to jest chore jeszcze za pierdnięcie nałożą podatki...
Ricardo Onion
Ricardo Onion:
A może ZAIKS najpierw upubliczni jakie podmioty otrzymują pieniądze z tego podatku.
Damian Żochowski
Damian Żochowski:
Przeciez muzyki od dawna kazdy slucha yt spotify, a ksiazek na smartfonach sie po prostu nie da.
GeeseGoose
GeeseGoose:
chłop wygląda jak Criken
Saul
Saul:
Odpierdol się od moich pieniędzy
29Promises
29Promises:
TL;DW porównania zamiast argumentów, przyznanie się że to podatek (26:40), przedstawienie twórców jako biednych, nad którymi się trzeba zlitować.
Tadeusz Janiszewski
Tadeusz Janiszewski:
Czy ten człowiek ogarnia, że smartfony nie służą do kopiowania treści (utworów)? Że są generalnie terminalami służącymi do odbioru usług streamingowych, a w wielu przypadkach urządzenia mają fabrycznie zainstalowane blokady, uniemożliwiające kopiowanie niektórych utworów cyfrowych objętych prawami autorskimi?
Paweł
Paweł:
Nie 1%, a 6% podatku. Słucham muzykę na Spotify, oglądam filmy na HBO i Netflixie, czytam książki i za wszystko płacę. Jeśli artyści nie mogą wyżyć ze swojej twórczości i muszą sięgać po pieniądze ZAIKSU powinni zastanowić się nad tym dlaczego nie są wstanie sprzedać swoich treści. Nie każdy musi być artysta! Żyjemy w kapitalizmie, gdzie dajesz sobie radę, albo nie, a takie podatki to czysta komuna..
Magda.M
Magda.M:
ten daun serio myśli że ktoś czyta książki na smartfonach? xd
ZABAWA ROZRYWKA
ZABAWA ROZRYWKA:
zeżygalem sie