Polski ład - obliczanie wynagrodzenia - kwota minimalna 2022

W materiale zaprezentowano sposób obliczania wynagrodzenia na przykładzie minimalnego wynagrodzenia 2022 po wprowadzeniu "Polskiego ładu"

76 komentarze:

Jakub Smykla
Jakub Smykla:
Bardzo przepraszam, ale znowu są zmiany przepisów i przepisów do przepisów itd. i planowane zmiany ... W aktualnym stanie prawnym podane przeze mnie odpowiedzi mogą być aktualne tylko przez chwilę później już nie. Doradzanie i opinie raczej staje się wróżeniem z fusów i niczego nie można być pewnym.
Dominus
Dominus:
Człowiek płaci podatek zdrowotny, a i tak musi wszędzie chodzić prywatnie do lekarza, bo jak by czekał to by dawno się wykończył. Więc ja się pytam, gdzieś trafiają pieniążki z podatku zdrowotnego . Do czyjej kieszeni.
Czesław Skrzypczak
Czesław Skrzypczak:
Witam, pracuję na etacie moja kwota brutto to lekko powyżej 5701 zł. Pytanie czy mam podpisać oświadczenie pracodawcy o rezygnacji z ulgi dla kasy średniej, czy też nie podpisywać? Dodam że w najbliższych tygodniach planowana jest podwyżka dla wszystkich o ok. 2,5%.
Miko Franek
Miko Franek:
Czy wypłata wynagrodzenia w styczniu przed wejściem w życie rozporządzenia z 7 stycznia ma znaczenie? Czy wypłacone np. 5 stycznia liczy się według nowych (w moim przypadku korzystniejszych) zasad?
Pavloo Troy
Pavloo Troy:
Mam pytanie w sprawie zaliczki na podatek, a mianowicie: do 2500 zł nie liczymy, ale jeśli mamy więcej np. 2900 zł to liczy zaliczkę od całości, czy tylko od nadwyżki czyli w tym przypadku 400zł (2900-2500=400). Pozdrawiam
Aleksander Szymanowski
Aleksander Szymanowski:
"Koszt pracodawcy" jest stwierdzeniem mylącym, bo sugeruje, że pracodawca dokłada do pracownika z własnych pieniędzy. Prawda jest taka, że pracownik musi zarobić dla firmy minimum 3626,47zł, żeby do niego nie dokładać. Wszystko wypracowane powyżej tej kwoty to zarobek pracodawcy.
Badii Banson
Badii Banson:
Witam, do 26 roku życia, rocznie nie przekraczając 50 tys. Warto złożyć wniosek u płatnika ? Czy nie zawracać sobie tym głowy ?
Miś o bardzo małym
Miś o bardzo małym:
Jak nie kochać tego kraju?
Jak byłem młody to aby dostać hooyową pracę musiałeś mieć maks 25 lat, ukończonej studia i 5 lat praktyki w danej branży. A dziś zatrudnienie tylko dla młodych z powodów podatkowych albo dla obcojęzycznych.
Wygląda na to że najlepiej chyba wszystkich 45+ umieścić w obozach i wytruć za pomocą Cyklonu B. Oczywiście tych na emeryturze w pierwszej kolejności.
Paweł Nowatkowski
Paweł Nowatkowski:
Witam. A co w przypadku gdy ktoś zarabia najniższą krajową na umowę o pracę i 2-3 tyś netto na umowe zlecenie?
Robert Wyszogrodzki - Belka
Robert Wyszogrodzki - Belka:
Obliczyłem że jeżeli zarabiam 3010 pln to bez płacenia zaliczek na podatek w 2023 będę musiał zapłacić ok 1000 pln podatku. 17% z 6000 pln ( zarobię 36000 za rok 2022) czy się mylę. Pozdrawiam serdecznie Robert
Agata Dzwonnik
Agata Dzwonnik:
Chodzi o etat ale widze ze juz byly podobne pytania 😁
Adam Adamowski
Adam Adamowski:
Nie rozumiem tych obliczeń (wcześniejszych-2021 rok) z tą liczba 7.75%. Jakby Pan mógł podać jak by to było wyliczone gdybyśmy mieli 2021 rok. Dziekuje
Mariola Ołubiec
Mariola Ołubiec:
Czarna magia !
Marek Marecki
Marek Marecki:
Czy w przypadku najniższej krajowej warto złożyć rezygnację z ulgi dla klasy średniej?
Grzegorz Pluta
Grzegorz Pluta:
Pamiętajcie że pracownik to nie jest tylko zus i wynagrodzenie, zapominacie że pracownik choruje to płacisz, ubierasz go, ma urlop i inne minimum który tworzy koszt rocznie kilka tysięcy a to kilka stów miesięcznie!!!
W Drodze
W Drodze:
Czy koszt pracodawcy jakoś zwiększa się w obecnym roku jeśli chodzi o wynagrodzenia w przypadku pensji niższych niż ustalona "klasa średnia"? Czy jeśli kwota brutto pozostaje na tym samym poziomie, kwota na konto pracownika wpływa wyższa to pracownik kosztuje pracodawcę tyle samo co w zeszłym roku?
adikpl1
adikpl1:
Zaskoczył mnie ten nowy wał
Darkness
Darkness:
2364,56 zł. pensja minimalna w Polsce i 9,82 € za godzinę pracy w Niemczech. Minimalne wynagrodzenie za pracę w Niemczech jest ponad 3 krotnie wyższe niż w Polsce. A czy ceny mamy 3 razy niższe?... NIE ! Nie ma co się dziwić tym którzy wyjechali, że potrafią liczyć.
R. A. D. X
R. A. D. X:
2200 netto w dzisiejszych czasach 😅😄 gdzie inflacja szaleje i świadczenia też. Ja 3 lata temu miałem 2500 zł to jest teraz obniżka wynagrodzeń. I jaka średnia klasa. Średniej klasy dawno nie ma. Skąd ty to bierzesz
RaV90PL
RaV90PL:
a co jeżeli przekroczę np w 2 miesiącach kwotę ponad 11200 zł brutto ale nie przekroczę rocznie 133 tyś zł
Pawelgl
Pawelgl:
Jak będzie wyglądać Jdg dla osób pracujących na etacie ?
Kim Dzong Un
Kim Dzong Un:
Jak będzie wyglądać moja pensja netto skoro mam.mniej niż 26 lat i mam umowę zlecenie ?
Multipiotrek1989
Multipiotrek1989:
Pracuje na umowę zlecenie. Czy także muszę wypełnić PIT-2?
tytus83
tytus83:
A jak to wszystko się ma do tego jak mam na etacie najniższą plus umowa zlecenie. Łącznie mam średnio 5500 netto na miesiąc.
Adam Stempien
Adam Stempien:
A jeśli ktoś ma minimalną z dodatkiem nocnym i dorabia godzinowo na zlecenie to jak to będzie liczone?
Miś o bardzo małym
Miś o bardzo małym:
Polski ład to oksymoron.
To brzmi tak niedorzecznie jak gorący lód, sucha woda albo niepijący Ukrainiec.
Soraja
Soraja:
7:00 Nie dodał pan, że do tej kwoty doliczana jest wysługa lat więc kwota do wypłaty może być o wiele wyższa. Wysługa lat nie jest wliczana do Najniższej Krajowej czyli nasza wypłata to Najniższa Krajowa plus wysługa.
Przemysław Szulc
Przemysław Szulc:
Czy możesz podesłać kalkulator w excelu ?
Maciej Banaś
Maciej Banaś:
Złożę pit2 i skorzystam z ulgi podatkowej co miesiąc (425 zł). Moje wynagrodzenie 3010 zł brutto. Otrzymam 2363,56 zł netto + 425 zł ? = 2788,56 ? Pozdrawiam
Marian Dworog
Marian Dworog:
COŚ DAJOM
COŚ ZABIOROM
POLSKI ŁAD
Duke Nukem
Duke Nukem:
Pi razy drzwi razy predkosc wiatru. Jednak matma nie poszla w las. Genialne.
Xo XD
Xo XD:
A osoba która nie ma ukończonego 26 roku życia jest jeszcze z czegos zwolniona i kwota netto jest u takiej osoby większa ?
Lukas S-ki
Lukas S-ki:
Podwyższyli kwotę wolną od podatku a już nie pochwalili sie ze uwalili ulgę składki zdrowotnej i te 425 zł poszły się ....
MrAmunra
MrAmunra:
Jeśli zarobię miesięcznie ponad 2.500 zł (np. 2700) to nic nie zyskam na tym zwiększeniu kwoty wolnej od podatku?
xDxDxD xD
xDxDxD xD:
Dobra a jak ktos nie ma ukonczonych 26 lat i dojezdza do pracy? I jak dałem pracodawcy pit-2 to czy mi cos zmienia przy zarobkach 3700 brutto
jan kowalski
jan kowalski:
Pracuję na etacie i pobieram rente chorobową. Wynagrodzenie wychodzi mi Około 6 tys brutto. Złożyłem wniosek do pracodawcy o niestosowanie ulgi zmniejszającej. Co to dla mnie oznacza? Jak wpłynie to na moje Wynagrodzenie i jak to wyliczyć?
ŁYSY 1x2
ŁYSY 1x2:
Pytanko mam w styczniu dostałem wyplate 2198. Mam najniższa krajowa w umowie. Mam podpisać ta rezygnację z tej ulgi czy nie? Jeśli nie zrezygnuje to ile będę zarabiał? A jeśli zrezygnuje to ile? Bardzo dziekuje za odpowiedź
R. A. D. X
R. A. D. X:
A po cholere aż tyle wynosi składka zdrowotna? Jak lekarze łaskę wielką robią kiedy mają przyjmować bo teraz więcej przyjmują prywatnie
R. A. D. X
R. A. D. X:
Chory, ułomny kraj 😠😡🤬, najgorszy na świecie!!
MEGABAWOL9
MEGABAWOL9:
Mógł by mi ktoś pomóc ile więcej powinnienem dostawać od szefa co miesiąc mając umowę o pracę (do 2023) i mając kwotę na umowie 2800brutto chodzi mi o ten zerowy pit mam 20lat z góry dzięki 😅 i jak by ktoś mógł dać tipa jak z tym podejść do szefa
Adam Szopa
Adam Szopa:
A co jak ktoś robi na umowę zlecenie czy też będzie mu podatek potrącany tak jak na umowie na etacje
Macy Vlog
Macy Vlog:
Pracuje na 3/4 etatu na umowę o pracę. Moja pensja to 3100 brutto. Wiek 28 lat. Czy ja też dostanę jakąś podwyżkę?
kredytyk.pl - Pożyczka na Dowód
kredytyk.pl - Pożyczka na Dowód:
super
Nikeni
Nikeni:
Czy jeśli dostanę premię do wypłaty najniższej krajowej to po przekroczeniu kwoty najniższej będzie odliczony od niej podatek te 17%? Z tego co mi wiadomo premia wynosi 400zl (tylko nie wiem czy netto czy brutto). Z góry dziękuję za pomoc.
Darek DARO
Darek DARO:
Jak to dobrze że mamy tyłu dobrych ekonomistów! Rostowski się chowa!
Jakub Żywczak
Jakub Żywczak:
Witam. Pracuje na umowie o pracę i w tym roku zgodnie z ustawą kwota brutto 3010 zł. Jeżeli nie złoże pit -2 do pracodawcy to w rozliczeniu rocznym dostanę ten zwrot kwoty wolnej od podatku tak ?? Nie chcę dostawać co miesiąc kwoty większe j czyli 152 zł
000 000
000 000:
A jak to się ma w przypadku rencisty który ma 1400 renty brutto i 1400 pensji brutto na pół etatu
Jacek Nowak
Jacek Nowak:
2363,56 zł netto ale ja mam teraz nie całe 2200 dlaczego ? hmm
Patrycja M.
Patrycja M.:
Czy kobiety na macierzyńskim też cos zyskają do wynagrodzenia?
theuzi1988
theuzi1988:
Witaj, po moich obliczeniach, jeśli nie złożymy Pit 2, to bedziemy otrzymywać na konto mniej niż przed rokiem, ze względu na brak odliczenia składki zdrowotnej 7.75%. Jeśli natomiast złożymy pit 2, to nam się rekompensują te straty, i w moim przypadku będzie wynagrodzenie minimalnie wyższe w skali miesiąca niż w zeszłym roku. Jeśli się mylę, proszę popraw mnie.
MicMik
MicMik:
Jeżeli mam minimalne wymaganie i dojdzie do tego dodatek za godziny noce wtedy zarobię kilka zł powyżej 2500 zł to naliczą mi podatek 17% ?
Stefan Wilczek
Stefan Wilczek:
Ile więcej dostanie osoba poniżej 26 roku życia z 5850zl brutto?
TheLampiux
TheLampiux:
Panie Jakubie świetny materiał,ja niestety jestem kulawy z obliczeń i ekonomii,znajomy ma 25 lat i chciałby zapytać o swoje wzrosty wynagrodzenia względem nowych podniesień stawki godzinowej oraz względem polskiego ładu,czy kwota 3010 zł to będą jego minimalne przychody + premia?
Tomek Pierce
Tomek Pierce:
Dzień dobry ..jedno pytanie .
Otrzymuje wynagrodzenia ( pracuje na pełny etat ) najniższa krajowa i rentę ( nie socjalna ) 1200 zł.
Wyplata za grudzień ( wypłacona 10 stycznia).została pomniejszona o 200 zł.Kadry twierdzą że wszystko ok ...nowy ład. Przecież mam najniższa krajowa i jeszcze mi zabrali 200 zł.A renta też nie jest jakaś mega . O co chodzi ?
Kreator codzienności
Kreator codzienności:
Mam pytanko-ulga dla klasy średniej liczy się od minimalnego wynagrodzenia wynoszącego 5701 zł. Moje miesięczne wynagrodzenia są niższe niż ten dolny próg. W takim razie złożenie deklaracji o jej nie stosowanie mija się z celem, zgadza się?
Karol Karol
Karol Karol:
Czy kwota netto będzie wypłacana od razu co miesiąc na konto bez podatku, czy wypłacona będzie z potrąceniem podatku, a podatek będzie oddawany w rozliczeniu rocznym?
Przemysław Czechlik
Przemysław Czechlik:
Czy w naliczanie ulgi dla klasy średniej następuje automatycznie tylko w przypadku kiedy szacowany dochód roczny mieści się w widełkach? Kiedy jest wiadomo, że dochód na pewno będzie wyższy, wtedy nie ma potrzeby składania oświadczenia o rezygnacji naliczania z tej ulgi?
Małgorzata C
Małgorzata C:
Witam,pracuje w dwóch firmach, w jednej pełny etat w drugiej 1/4 etatu. W sumie 4200zl brutto, nie jestem klasa średnia. Czy dobrze rozumiem ,że w tej sytuacji pracodawcy nie potrącają podatku od moich wynagrodzeń? I czy to nie będzie miało konsekwencji w zeznaniu rocznym?
Anna Srokowska
Anna Srokowska:
Czy coś wiadomo co z osobami do 26 rok życia? Czy my tez powinnismy rezygnować z ulgi, lub ja zostawić jeśli pracuje na umowie o prace i w umowie jest to Ok 3200 brutto, ale premia co miesiąc to średnio 200-600 zł + nadgodziny w weekendy? Rozumiem co maja zrobić osoby powyżej 26 roku życia, ale nie mam pojecia co sama mam zrobić.. proszę o rade!
pawel
pawel:
Czyli jak będą teraz odbijać 9%=na skaldke zdrowotno to lekarz mnie przyjmie wcześniej a nie za pul roku bo nie ma terminu
Wiktoria Bąk
Wiktoria Bąk:
Czy zarabiając pensję minimalną, muszę złożyć PIT-2, by mieć na rękę 2363,56 zł? czy jak tego nie zrobię będę mieć miesięcznie mniej niż 2363,56 netto i dopiero na koniec roku dostanę wyrównanie?
Szokująco piękny kawaler
Szokująco piękny kawaler:
czemu tu nie jest uwzględniona składka wypadkowa? co za bzdury w ogóle? kwota netto za 2021 rok wynosiła 2061 zł a teraz ma być 2363 złote? i na jakiej podstawie jest obliczne ze zyskam 154 złote??? nic z tego nie rozumiem
Endrju1984 XXX
Endrju1984 XXX:
🤣 o kurwa ale kasa 🤣 2000zl netto szkoda pracy i rąk to się pozmieniało w Polsce Polski Ład to Chyba Kpina !!!!
Bartosz Gryczany
Bartosz Gryczany:
Pisiorski WAŁ , a nie ład
El Diablo
El Diablo:
Nie wiem czy moje pytanie będzie poprawne ale warto spróbować. Jaką jest minimalna stawka godzinowa w 2022 roku na umowie o pracę ? Wiem że na umowie o pracę nie liczy się tego w ten sposób, ale można znaleźć na internecie wyliczenia że w poprzednim roku było to 12zl netto i ponad 13 jeśli jest to osoba do 26 roku życia. Stoję przed podpisaniem umowy o pracę gdzie pracodawca liczy wynagrodzenie ze stawki godzinowej, jaka jest minimalna kwota w tym roku ? Pracownik do 26 roku życia. Z góry dziękuję
Michael Kulakowski
Michael Kulakowski:
polski WHAT?
Kinga Rogalińska
Kinga Rogalińska:
To nie jest Polski Ład ale Polski Wał.
Agata Dzwonnik
Agata Dzwonnik:
A jezeli nie lapie sie do klasy sredniej i nie korzystam z ulgi tym samym nie pisze rezygnacji z ulgi i raptem w jedym miesiacu z powodu np premii przekrocze 5701 to strace czy bez zmian czy tez moze bedzie brany pod uwage dochód z calego roku prosze o odpowiedz dziekuje i pzdrawiam
da ol
da ol:
A idź pan w .......
FuckNewWorldOrder
FuckNewWorldOrder:
Nowy wał = miska ryżu... Cieszę się ze nie pracuje w tym kraju...
Bartosz Gryczany
Bartosz Gryczany:
To znaczy że zap....my za miskę ryżu , to jest nowy pisiorski WAŁ , gratuluję wyborcom tego motłochu 👍👏😄
Jarosław S.
Jarosław S.:
Nie dziwię się że wielu osób niepełnosprawnych nie rozumieją tego Polskiego ładu bo daje przykład osoba która ma rentę socjalna i do renty dorabia czyli ma umową o pracę. Teraz osoba ma problem bo w zusie powiedzieli że rencista ma wprowadzony podatek ulgi 425 zł i teraz pracodawca też chce wprowadzić ulgi podatkowe 425 zł. Rencista nie wie z którego dochodu ma zrezygnować ulgi podatkowe 425 bo jeśli zrezygnuje u pracodawcy te ulgę 425 zł to wtedy pracownik będzie musiał zapłacić więcej podatku ponad 400 zł a jeśli zostanie u pracodawcy ulga 425 zł to zrezygnuje w zusie ulgę ale wtedy rencista dostanie rentę o około 100 zł mniej i teraz ciekawy jestem gdzie się w końcu opłacać zrezygnować ulgi podatkowe 425 zł?? Proszę o poradę. Z góry dziękuję
Alicja J
Alicja J:
Nie rozumiem. Ktoś bierze rentę chorobową I pracuje na etacie. K..wa, jak jesteś chory, to raczej niezdolny do pracy. A skoro pracujesz, to renta nie powinna być przyznana. Co za po...bany świat i roszczeniowi ludzie.
Artur Oseńko
Artur Oseńko:
A ile będzie finalnie wynosić pensja netto (na rękę) minimalna dla osób poniżej 26 roku życia na umowie o pracę?
wymiar sprawiedliwosci
wymiar sprawiedliwosci:
Polska w koncu idzie do przodu za krajami zachodnimi za krajami najbogatrzymi. Jesli rzad zarobione pieniadze z podatkow przekaze na budowe drog Mostow na darmowa sluzbe zdrowia dla polakow bedziemy w scislej czolowce jak kanada
Tomek Artman
Tomek Artman:
Jak są zmiany w zarobkach to skończ pierdolic kocopoly bo się tego słuchać nie chce zmiany w zarobkach gówno się zmienia i gówno się zmieniać bd tyle w temacie i niech nie pierdola ze pensje idą w górę o ile 100zl daj spokój