Polski ład - obliczanie wynagrodzenia - kwota minimalna 2022

W materiale zaprezentowano sposób obliczania wynagrodzenia na przykładzie minimalnego wynagrodzenia 2022 po wprowadzeniu "Polskiego ładu"

83 komentarze:

Jakub Smykla
Jakub Smykla:
Bardzo przepraszam, ale znowu są zmiany przepisów i przepisów do przepisów itd. i planowane zmiany ... W aktualnym stanie prawnym podane przeze mnie odpowiedzi mogą być aktualne tylko przez chwilę później już nie. Doradzanie i opinie raczej staje się wróżeniem z fusów i niczego nie można być pewnym.
W Drodze
W Drodze:
Czy koszt pracodawcy jakoś zwiększa się w obecnym roku jeśli chodzi o wynagrodzenia w przypadku pensji niższych niż ustalona "klasa średnia"? Czy jeśli kwota brutto pozostaje na tym samym poziomie, kwota na konto pracownika wpływa wyższa to pracownik kosztuje pracodawcę tyle samo co w zeszłym roku?
Pavloo Troy
Pavloo Troy:
Mam pytanie w sprawie zaliczki na podatek, a mianowicie: do 2500 zł nie liczymy, ale jeśli mamy więcej np. 2900 zł to liczy zaliczkę od całości, czy tylko od nadwyżki czyli w tym przypadku 400zł (2900-2500=400). Pozdrawiam
Darek DARO
Darek DARO:
Jak to dobrze że mamy tyłu dobrych ekonomistów! Rostowski się chowa!
Miko Franek
Miko Franek:
Czy wypłata wynagrodzenia w styczniu przed wejściem w życie rozporządzenia z 7 stycznia ma znaczenie? Czy wypłacone np. 5 stycznia liczy się według nowych (w moim przypadku korzystniejszych) zasad?
TheLampiux
TheLampiux:
Panie Jakubie świetny materiał,ja niestety jestem kulawy z obliczeń i ekonomii,znajomy ma 25 lat i chciałby zapytać o swoje wzrosty wynagrodzenia względem nowych podniesień stawki godzinowej oraz względem polskiego ładu,czy kwota 3010 zł to będą jego minimalne przychody + premia?
Darkness
Darkness:
2364,56 zł. pensja minimalna w Polsce i 9,82 € za godzinę pracy w Niemczech. Minimalne wynagrodzenie za pracę w Niemczech jest ponad 3 krotnie wyższe niż w Polsce. A czy ceny mamy 3 razy niższe?... NIE ! Nie ma co się dziwić tym którzy wyjechali, że potrafią liczyć.
Miś o bardzo małym
Miś o bardzo małym:
Jak nie kochać tego kraju?
Jak byłem młody to aby dostać hooyową pracę musiałeś mieć maks 25 lat, ukończonej studia i 5 lat praktyki w danej branży. A dziś zatrudnienie tylko dla młodych z powodów podatkowych albo dla obcojęzycznych.
Wygląda na to że najlepiej chyba wszystkich 45+ umieścić w obozach i wytruć za pomocą Cyklonu B. Oczywiście tych na emeryturze w pierwszej kolejności.
Czesław Skrzypczak
Czesław Skrzypczak:
Witam, pracuję na etacie moja kwota brutto to lekko powyżej 5701 zł. Pytanie czy mam podpisać oświadczenie pracodawcy o rezygnacji z ulgi dla kasy średniej, czy też nie podpisywać? Dodam że w najbliższych tygodniach planowana jest podwyżka dla wszystkich o ok. 2,5%.
Przemysław Czechlik
Przemysław Czechlik:
Czy w naliczanie ulgi dla klasy średniej następuje automatycznie tylko w przypadku kiedy szacowany dochód roczny mieści się w widełkach? Kiedy jest wiadomo, że dochód na pewno będzie wyższy, wtedy nie ma potrzeby składania oświadczenia o rezygnacji naliczania z tej ulgi?
Dominus
Dominus:
Człowiek płaci podatek zdrowotny, a i tak musi wszędzie chodzić prywatnie do lekarza, bo jak by czekał to by dawno się wykończył. Więc ja się pytam, gdzieś trafiają pieniążki z podatku zdrowotnego . Do czyjej kieszeni.
Adam Adamowski
Adam Adamowski:
Nie rozumiem tych obliczeń (wcześniejszych-2021 rok) z tą liczba 7.75%. Jakby Pan mógł podać jak by to było wyliczone gdybyśmy mieli 2021 rok. Dziekuje
Marek Marecki
Marek Marecki:
Czy w przypadku najniższej krajowej warto złożyć rezygnację z ulgi dla klasy średniej?
Aleksander Szymanowski
Aleksander Szymanowski:
"Koszt pracodawcy" jest stwierdzeniem mylącym, bo sugeruje, że pracodawca dokłada do pracownika z własnych pieniędzy. Prawda jest taka, że pracownik musi zarobić dla firmy minimum 3626,47zł, żeby do niego nie dokładać. Wszystko wypracowane powyżej tej kwoty to zarobek pracodawcy.
Karol Karol
Karol Karol:
Czy kwota netto będzie wypłacana od razu co miesiąc na konto bez podatku, czy wypłacona będzie z potrąceniem podatku, a podatek będzie oddawany w rozliczeniu rocznym?
Paweł Nowatkowski
Paweł Nowatkowski:
Witam. A co w przypadku gdy ktoś zarabia najniższą krajową na umowę o pracę i 2-3 tyś netto na umowe zlecenie?
Agata Dzwonnik
Agata Dzwonnik:
Chodzi o etat ale widze ze juz byly podobne pytania 😁
Nikeni
Nikeni:
Czy jeśli dostanę premię do wypłaty najniższej krajowej to po przekroczeniu kwoty najniższej będzie odliczony od niej podatek te 17%? Z tego co mi wiadomo premia wynosi 400zl (tylko nie wiem czy netto czy brutto). Z góry dziękuję za pomoc.
El Diablo
El Diablo:
Nie wiem czy moje pytanie będzie poprawne ale warto spróbować. Jaką jest minimalna stawka godzinowa w 2022 roku na umowie o pracę ? Wiem że na umowie o pracę nie liczy się tego w ten sposób, ale można znaleźć na internecie wyliczenia że w poprzednim roku było to 12zl netto i ponad 13 jeśli jest to osoba do 26 roku życia. Stoję przed podpisaniem umowy o pracę gdzie pracodawca liczy wynagrodzenie ze stawki godzinowej, jaka jest minimalna kwota w tym roku ? Pracownik do 26 roku życia. Z góry dziękuję
Pawelgl
Pawelgl:
Jak będzie wyglądać Jdg dla osób pracujących na etacie ?
Kreator codzienności
Kreator codzienności:
Mam pytanko-ulga dla klasy średniej liczy się od minimalnego wynagrodzenia wynoszącego 5701 zł. Moje miesięczne wynagrodzenia są niższe niż ten dolny próg. W takim razie złożenie deklaracji o jej nie stosowanie mija się z celem, zgadza się?
Marian Dworog
Marian Dworog:
COŚ DAJOM
COŚ ZABIOROM
POLSKI ŁAD
Badii Banson
Badii Banson:
Witam, do 26 roku życia, rocznie nie przekraczając 50 tys. Warto złożyć wniosek u płatnika ? Czy nie zawracać sobie tym głowy ?
ŁYSY 1x2
ŁYSY 1x2:
Pytanko mam w styczniu dostałem wyplate 2198. Mam najniższa krajowa w umowie. Mam podpisać ta rezygnację z tej ulgi czy nie? Jeśli nie zrezygnuje to ile będę zarabiał? A jeśli zrezygnuje to ile? Bardzo dziekuje za odpowiedź
Przemysław Szulc
Przemysław Szulc:
Czy możesz podesłać kalkulator w excelu ?
Maciej Banaś
Maciej Banaś:
Złożę pit2 i skorzystam z ulgi podatkowej co miesiąc (425 zł). Moje wynagrodzenie 3010 zł brutto. Otrzymam 2363,56 zł netto + 425 zł ? = 2788,56 ? Pozdrawiam
Artur Oseńko
Artur Oseńko:
A ile będzie finalnie wynosić pensja netto (na rękę) minimalna dla osób poniżej 26 roku życia na umowie o pracę?
Robert Wyszogrodzki - Belka
Robert Wyszogrodzki - Belka:
Obliczyłem że jeżeli zarabiam 3010 pln to bez płacenia zaliczek na podatek w 2023 będę musiał zapłacić ok 1000 pln podatku. 17% z 6000 pln ( zarobię 36000 za rok 2022) czy się mylę. Pozdrawiam serdecznie Robert
kredytyk.pl - Pożyczka na Dowód
kredytyk.pl - Pożyczka na Dowód:
super
Jakub Żywczak
Jakub Żywczak:
Witam. Pracuje na umowie o pracę i w tym roku zgodnie z ustawą kwota brutto 3010 zł. Jeżeli nie złoże pit -2 do pracodawcy to w rozliczeniu rocznym dostanę ten zwrot kwoty wolnej od podatku tak ?? Nie chcę dostawać co miesiąc kwoty większe j czyli 152 zł
Adam Stempien
Adam Stempien:
A jeśli ktoś ma minimalną z dodatkiem nocnym i dorabia godzinowo na zlecenie to jak to będzie liczone?
theuzi1988
theuzi1988:
Witaj, po moich obliczeniach, jeśli nie złożymy Pit 2, to bedziemy otrzymywać na konto mniej niż przed rokiem, ze względu na brak odliczenia składki zdrowotnej 7.75%. Jeśli natomiast złożymy pit 2, to nam się rekompensują te straty, i w moim przypadku będzie wynagrodzenie minimalnie wyższe w skali miesiąca niż w zeszłym roku. Jeśli się mylę, proszę popraw mnie.
Multipiotrek1989
Multipiotrek1989:
Pracuje na umowę zlecenie. Czy także muszę wypełnić PIT-2?
Alfa Beta
Alfa Beta:
Poproszę o takie samo wyliczenie dla zarobków z ulgą dla klasy średniej.
Grzegorz Pluta
Grzegorz Pluta:
Pamiętajcie że pracownik to nie jest tylko zus i wynagrodzenie, zapominacie że pracownik choruje to płacisz, ubierasz go, ma urlop i inne minimum który tworzy koszt rocznie kilka tysięcy a to kilka stów miesięcznie!!!
Macy Vlog
Macy Vlog:
Pracuje na 3/4 etatu na umowę o pracę. Moja pensja to 3100 brutto. Wiek 28 lat. Czy ja też dostanę jakąś podwyżkę?
Wiktoria Bąk
Wiktoria Bąk:
Czy zarabiając pensję minimalną, muszę złożyć PIT-2, by mieć na rękę 2363,56 zł? czy jak tego nie zrobię będę mieć miesięcznie mniej niż 2363,56 netto i dopiero na koniec roku dostanę wyrównanie?
Radosław
Radosław:
2200 netto w dzisiejszych czasach 😅😄 gdzie inflacja szaleje i świadczenia też. Ja 3 lata temu miałem 2500 zł to jest teraz obniżka wynagrodzeń. I jaka średnia klasa. Średniej klasy dawno nie ma. Skąd ty to bierzesz
Mariola Ołubiec
Mariola Ołubiec:
Czarna magia !
MrAmunra
MrAmunra:
Jeśli zarobię miesięcznie ponad 2.500 zł (np. 2700) to nic nie zyskam na tym zwiększeniu kwoty wolnej od podatku?
RaV90PL
RaV90PL:
a co jeżeli przekroczę np w 2 miesiącach kwotę ponad 11200 zł brutto ale nie przekroczę rocznie 133 tyś zł
adikpl1
adikpl1:
Zaskoczył mnie ten nowy wał
Duke Nukem
Duke Nukem:
Pi razy drzwi razy predkosc wiatru. Jednak matma nie poszla w las. Genialne.
Adamek
Adamek:
Mam ostatnio rozkminę czy osoba zarabiająca 3500 brutto lepiej by wycofała pit 2, by w kolejnym roku nie dopłacała podatku. Przy zarobkach ok. 3500 brutto, wychodzi netto na um. o pracę 2670 netto, co daje rocznie 32 040 netto. Wychodzi że kwota wolna przekroczona o 2040 zł. Czyli od tej kwoty jest do zapłacenia 17% podatek (2040 × 17%) 346,80 zł? 🙄 Podobno w każdej chwili można wycofać pit 2, więc wychodzi że parę m-cy przed końcem roku najlepiej by taka osoba wycofała. Będzie miała nadpłatę, która pokryje dopłatę🙄🤔 niestety mając wypłatę mniejszą o 425 zł.
Serio na tym ma polegać to coś, że obywatel będzie miał więcej o tą kwotę, a po nowym roku, rozliczając się, cyk i podatek do zapłacenia🤦‍♂️👎?
Lukas S-ki
Lukas S-ki:
Podwyższyli kwotę wolną od podatku a już nie pochwalili sie ze uwalili ulgę składki zdrowotnej i te 425 zł poszły się ....
Tomek Pierce
Tomek Pierce:
Dzień dobry ..jedno pytanie .
Otrzymuje wynagrodzenia ( pracuje na pełny etat ) najniższa krajowa i rentę ( nie socjalna ) 1200 zł.
Wyplata za grudzień ( wypłacona 10 stycznia).została pomniejszona o 200 zł.Kadry twierdzą że wszystko ok ...nowy ład. Przecież mam najniższa krajowa i jeszcze mi zabrali 200 zł.A renta też nie jest jakaś mega . O co chodzi ?
Adam Szopa
Adam Szopa:
A co jak ktoś robi na umowę zlecenie czy też będzie mu podatek potrącany tak jak na umowie na etacje
MEGABAWOL9
MEGABAWOL9:
Mógł by mi ktoś pomóc ile więcej powinnienem dostawać od szefa co miesiąc mając umowę o pracę (do 2023) i mając kwotę na umowie 2800brutto chodzi mi o ten zerowy pit mam 20lat z góry dzięki 😅 i jak by ktoś mógł dać tipa jak z tym podejść do szefa
tytus83
tytus83:
A jak to wszystko się ma do tego jak mam na etacie najniższą plus umowa zlecenie. Łącznie mam średnio 5500 netto na miesiąc.
Agata Dzwonnik
Agata Dzwonnik:
A jezeli nie lapie sie do klasy sredniej i nie korzystam z ulgi tym samym nie pisze rezygnacji z ulgi i raptem w jedym miesiacu z powodu np premii przekrocze 5701 to strace czy bez zmian czy tez moze bedzie brany pod uwage dochód z calego roku prosze o odpowiedz dziekuje i pzdrawiam
Patrycja M.
Patrycja M.:
Czy kobiety na macierzyńskim też cos zyskają do wynagrodzenia?
Miś o bardzo małym
Miś o bardzo małym:
Polski ład to oksymoron.
To brzmi tak niedorzecznie jak gorący lód, sucha woda albo niepijący Ukrainiec.
MicMik
MicMik:
Jeżeli mam minimalne wymaganie i dojdzie do tego dodatek za godziny noce wtedy zarobię kilka zł powyżej 2500 zł to naliczą mi podatek 17% ?
Matthew MT
Matthew MT:
Witam,

Chcialbym sie dowiedziec komu przysluguje ta kwota wolna od podatku..bo problem moj polega na tym ze uwazam iz... te 700 zl.. odciagniete od 3 k jestto skandalicznie wysoko. Jak to jest wyliczane ?? co jest odciagane ? Dlaczego tak duzoo.. jesli tak jest.. czy emerytalne i ubezpiecznie az tyle wynosza ?


TERAZ KMINIE WSZYSTKO... DZIEKUJE za wartosciowy material...

Zlodziejstwo jest niestety.... dalej... przykro... :(

BIEDA tanczy i spiewa w dalszym ciagu...
Kim Dzong Un
Kim Dzong Un:
Jak będzie wyglądać moja pensja netto skoro mam.mniej niż 26 lat i mam umowę zlecenie ?
xDxDxD xD
xDxDxD xD:
Dobra a jak ktos nie ma ukonczonych 26 lat i dojezdza do pracy? I jak dałem pracodawcy pit-2 to czy mi cos zmienia przy zarobkach 3700 brutto
000 000
000 000:
A jak to się ma w przypadku rencisty który ma 1400 renty brutto i 1400 pensji brutto na pół etatu
Natala Natala
Natala Natala:
dlaczego KUP na umowie o prace jest to 250 zł stałe A na zleceniu jest to 20% razy (kwota brutto -składki społeczn
jan kowalski
jan kowalski:
Pracuję na etacie i pobieram rente chorobową. Wynagrodzenie wychodzi mi Około 6 tys brutto. Złożyłem wniosek do pracodawcy o niestosowanie ulgi zmniejszającej. Co to dla mnie oznacza? Jak wpłynie to na moje Wynagrodzenie i jak to wyliczyć?
Soraja
Soraja:
7:00 Nie dodał pan, że do tej kwoty doliczana jest wysługa lat więc kwota do wypłaty może być o wiele wyższa. Wysługa lat nie jest wliczana do Najniższej Krajowej czyli nasza wypłata to Najniższa Krajowa plus wysługa.
Radosław
Radosław:
A po cholere aż tyle wynosi składka zdrowotna? Jak lekarze łaskę wielką robią kiedy mają przyjmować bo teraz więcej przyjmują prywatnie
Jacek Nowak
Jacek Nowak:
2363,56 zł netto ale ja mam teraz nie całe 2200 dlaczego ? hmm
Małgorzata C
Małgorzata C:
Witam,pracuje w dwóch firmach, w jednej pełny etat w drugiej 1/4 etatu. W sumie 4200zl brutto, nie jestem klasa średnia. Czy dobrze rozumiem ,że w tej sytuacji pracodawcy nie potrącają podatku od moich wynagrodzeń? I czy to nie będzie miało konsekwencji w zeznaniu rocznym?
Anna Srokowska
Anna Srokowska:
Czy coś wiadomo co z osobami do 26 rok życia? Czy my tez powinnismy rezygnować z ulgi, lub ja zostawić jeśli pracuje na umowie o prace i w umowie jest to Ok 3200 brutto, ale premia co miesiąc to średnio 200-600 zł + nadgodziny w weekendy? Rozumiem co maja zrobić osoby powyżej 26 roku życia, ale nie mam pojecia co sama mam zrobić.. proszę o rade!
Stefan Wilczek
Stefan Wilczek:
Ile więcej dostanie osoba poniżej 26 roku życia z 5850zl brutto?
Radosław
Radosław:
Chory, ułomny kraj 😠😡🤬, najgorszy na świecie!!
Szokująco piękny kawaler
Szokująco piękny kawaler:
czemu tu nie jest uwzględniona składka wypadkowa? co za bzdury w ogóle? kwota netto za 2021 rok wynosiła 2061 zł a teraz ma być 2363 złote? i na jakiej podstawie jest obliczne ze zyskam 154 złote??? nic z tego nie rozumiem
Co przyniesie nam jutro
Co przyniesie nam jutro:
A ja mam problem z wyliczeniem podstawy mojego wynagrodzenia. Oczywiście moja podstawa to 2363 zł netto czyli najniższa krajowa. W tym miesiącu byłem przez 4 dni na L4 i 5 dni na urlopie i nie wiem jak obliczyć ile dostanę dokładnie na konto 😒 a chciałbym dokładnie wiedzieć ile to wyjdzie bo szef lubi przyciąć w uja. Nie potrafię tego wyliczyć. Mam skonczone 26 lat.
Jarosław S.
Jarosław S.:
Nie dziwię się że wielu osób niepełnosprawnych nie rozumieją tego Polskiego ładu bo daje przykład osoba która ma rentę socjalna i do renty dorabia czyli ma umową o pracę. Teraz osoba ma problem bo w zusie powiedzieli że rencista ma wprowadzony podatek ulgi 425 zł i teraz pracodawca też chce wprowadzić ulgi podatkowe 425 zł. Rencista nie wie z którego dochodu ma zrezygnować ulgi podatkowe 425 bo jeśli zrezygnuje u pracodawcy te ulgę 425 zł to wtedy pracownik będzie musiał zapłacić więcej podatku ponad 400 zł a jeśli zostanie u pracodawcy ulga 425 zł to zrezygnuje w zusie ulgę ale wtedy rencista dostanie rentę o około 100 zł mniej i teraz ciekawy jestem gdzie się w końcu opłacać zrezygnować ulgi podatkowe 425 zł?? Proszę o poradę. Z góry dziękuję
Xo XD
Xo XD:
A osoba która nie ma ukończonego 26 roku życia jest jeszcze z czegos zwolniona i kwota netto jest u takiej osoby większa ?
Kinga Rogalińska
Kinga Rogalińska:
To nie jest Polski Ład ale Polski Wał.
Bogdan Adamiec
Bogdan Adamiec:
To znaczy że zap....my za miskę ryżu , to jest nowy pisiorski WAŁ , gratuluję wyborcom tego motłochu 👍👏😄
Endrju1984 XXX
Endrju1984 XXX:
🤣 o kurwa ale kasa 🤣 2000zl netto szkoda pracy i rąk to się pozmieniało w Polsce Polski Ład to Chyba Kpina !!!!
pawel
pawel:
Czyli jak będą teraz odbijać 9%=na skaldke zdrowotno to lekarz mnie przyjmie wcześniej a nie za pul roku bo nie ma terminu
Bogdan Adamiec
Bogdan Adamiec:
Pisiorski WAŁ , a nie ład
Michael Kulakowski
Michael Kulakowski:
polski WHAT?
Arek Jankowski
Arek Jankowski:
2200 to renta hahaahahahahgahahahwgahagaag.
Ryb Nal
Ryb Nal:
To dopiero przekręt
Alicja J
Alicja J:
Nie rozumiem. Ktoś bierze rentę chorobową I pracuje na etacie. K..wa, jak jesteś chory, to raczej niezdolny do pracy. A skoro pracujesz, to renta nie powinna być przyznana. Co za po...bany świat i roszczeniowi ludzie.
FuckNewWorldOrder
FuckNewWorldOrder:
Nowy wał = miska ryżu... Cieszę się ze nie pracuje w tym kraju...
da ol
da ol:
A idź pan w .......
życie za najniższą krajową
życie za najniższą krajową:
A tak wygląda życie za najniższą krajową>> https://youtu.be/5cKQAYf50fQ
Człowiek ciężko pracuję całe dnie, że ledwo na życie starcza!!! Właśnie 10.02.22 dostałem wypłatę 2300zl!!! Jak tu żyć? A weź nie daj Bóg zachoruj lub niech ci wypadnie konieczny niespodziewany wydatek? Nie każdy jest uzdolniony, ma zdrowie, urodził się w majętnej kochającej rodzinie itd... każdy miał inną drogę w życiu... I ci "lepsi" nigdy nie zrozumieją (i nie chcą zrozumieć) tych "gorszych" ale za to łatwo mogą ocenić i powiedzieć wyklepane formułki typu "każdy jest kowalem swojego losu" "trzeba było się uczyć" czy "inni mają gorzej" (to oczywiste, że zawsze znajdzie się niestety ktoś kto ma gorzej)... poza tym my "robole" jesteśmy bardzo potrzebni, ale to na pewno każdy wie... Więc dlaczego nie możemy godnie zarabiać? Bo jesteśmy gorsi?...
Ps. Już mam "stracha" przed ripostą... Bo i tak wiem, że z Wami nie wygram. Ale gratuluję wszystkim udanego i szczęśliwego życia! A tym którzy mają "ciężko" bardzo współczuję...
Wszystkich pozdrawiam serdecznie!
ErykPolaka
ErykPolaka:
Polska w koncu idzie do przodu za krajami zachodnimi za krajami najbogatrzymi. Jesli rzad zarobione pieniadze z podatkow przekaze na budowe drog Mostow na darmowa sluzbe zdrowia dla polakow bedziemy w scislej czolowce jak kanada