Powstanie Warszawskie - Największa tragedia Polski - Łukasz Mieszkowski i Piotr Zychowicz

Kup nową książkę Piotra Zychowicza „Alianci” bezpośrednio od wydawcy:
https://www.rebis.com.pl/pl/book-alianci-piotr-zychowicz,SCHB10522.html

Wesprzyj Historię Realną na Patronite. Zostań naszym patronem.
https://patronite.pl/historiarealna​​​

Obserwuj Piotra Zychowicza na:
FB: https://www.facebook.com/ZychowiczPiotr
Twitter: https://twitter.com/PiotrZychowicz

Wszystkie książki Piotra Zychowicza do kupienia na: https://www.rebis.com.pl/​​​

Powiązane wiadomości:

100+ komentarze:

Marek Skórka
Marek Skórka:
Trzeba o tej tragedii mówić jak najczęściej, zeby się nie powtórzyła.
jaroslaw Falke
jaroslaw Falke:
Mam 60 lat i całe życie słyszałem od mojego ojca ,który jako nastolatek jako jedyny przeżył zagładę Warszawy., Że wywołanie powstania było zbrodnią i wysuwał te same argumęty.Brawo ! Następstwem było to, że zostałem wychowany w rodzinie gdzie był, nie leczony stres bojowy. Powstanie dla mojego ojca jak i dla mnie nigdy się nie skończyło.
Spoker
Spoker:
Znam warszawiaków ktorzy twierdzą ze Bór Komorowski powinien wisieć na latarni...
Rafał Krajewski
Rafał Krajewski:
Brawa dla Panów Piotra i Łukasza za prawdę historyczną agenturze anliantów nie pasuje prawda. Mitologizacja powstania ma za zadanie przykryć Jałtę i Teheran.
Jacek Łubian
Jacek Łubian:
Napoleon Buonaparte powiedział, że "Historia to uzgodniony zestaw kłamstw". Większość Polaków ma taki obraz PW jaki jest kreowany w szkole. Dlatego też trudno przeforsować opinię, że był to wielki błąd. Konsekwencje tego zrywu przewidział m.in. Naczelny Wódz, gen. Sosnkowski.
Suzuki Bandit
Suzuki Bandit:
PAD (prezydent) powiedział niedawno:" Bez powstania nie byłoby wolnej Polski" !!!???...ręce opadają...
robert barszcz
robert barszcz:
Brawo Panowie.
memphis raines
memphis raines:
Powstanie było tragedią i nie wilno o tym zapominać, ani tego zakłamywać, ale warto pamiętać o heroiźmie ludzi, którzy próbowali walczyć o wolność.
teker_c
teker_c:
panowie dyskutanci (i tak zwani historycy) a może tak zaczniemy od podania prawdy o honorowych dowódcach powstania …. zaczynajac od prostej prawdy …kto jakiemu wywiadowi służył bowiem bardzo trudno uwierzyć że oficerowie służący Polsce popełniali takie proste błędy w planowaniu
Master Wagnard
Master Wagnard:
25:00
Idąc takim tokiem rozumowania można powiedzieć, że jak wepchniemy człowieka pod pędzący samochód/ciężarówkę, to winę za śmierć tego człowieka ponosi wyłącznie kierowca samochodu/ciężarówki, a nie osoba, która sprawiła, że ofiara znalazła się na drodze.
Cezary Modzelewski
Cezary Modzelewski:
Przyczyny powstania:
1. Szefostwo AK (szeroko rozumiane) marzyło, że znowu będzie u władzy w taki czy inny sposób. Bo zachód się za nimi umie i karze komunistom dopuścić do władzy po wojnie wierchuszkę AK i panów z Londynu.
2. Dowódcy AK decydując o wybuchu powstania miało godziłeś żołnierzy i ludność cywilną, ich życie zdrowie i mienie liczyli tylko, że na trupach znowu dorwą się do władzy.
3. Szefostwo AK dało się podpuścić Komunistom jak barany.

Czemu współcześni politycy (rządzący od lat 90 tych XX w) utrwalają mity powstania i uciekają od merytorycznej dyskusji, bijąc tylko w patetyczne tony ?:

1. Po to aby nie rozliczać polityków z przeszłości (w mundurach i bez), którzy doprowadzili swoimi błędnymi decyzjami do rzezi i gigantycznych trat materialnych.
Przecież wychodzi, że powinniśmy zmieniać nazwy ulic nie tylko komunistycznych aparatczyków ale również np. nazwy ulic, które noszą nazwiska tych bezwzględnych nieudaczników z czasów 2 WS.

2. Współczesnemu społeczeństwo mogłoby bowiem przyjść do głowy rozliczać polityków nie tylko tych z przeszłości za ich błędne decyzje ale również współczesnych polityków za ich błędne decyzje.
TomJ
TomJ:
Może by tak zrobić odcinek o tym dlaczego zachód nie pomógł Polsce w 1939 ?
Krzysztof K
Krzysztof K:
Świetna dyskusja! Dziękuje!
Personanongrata
Personanongrata:
Zbyt mało o największej tragedii w tragedii tj o Rzezi Woli.
Krzysiek Oczeretko
Krzysiek Oczeretko:
Pan Piotr z tymi dziećmi to przesadza grupy bojowe składały się raczej z pełnoletnich osób...
Oskar Wall
Oskar Wall:
Piotr, swietny program... gratulacje. Dosc uczenia klamst w szkole ... jak to dobrze ze coraz czesciej logika i pragmatyzm w nawiazaniu do faktow... realne widzenie to podstawa.
D.M Motors Vlogs
D.M Motors Vlogs:
Zgadzam się z Panami w 100% 👍👍🇵🇱🇵🇱🇵🇱Pozdrawiam
Michal Napierala
Michal Napierala:
Czołem!
W ostatnich dniach jestem linczowany na forach internetowych, podając fakty zarówno o generale Władysławie Sikorskim jak i o Powstaniu Warszawskim.
Niewiele osób jak widać czyta książki Pana Piotra Zychowicza...ze zrozumieniem.
Pozdrawiam serdecznie łącząc wyrazy szacunku!
menthal
menthal:
Dobry gość. Dobrze wiedzieć, że jest więcej historyków myślących niepoprawnie
Grażyna Szwedowska
Grażyna Szwedowska:
Przywódcy powstania oczekiwali wsparcia ze strony Armii Czerwonej. A czy Armia Czerwona wiedziała, że oni tego oczekują? Były jakieś uzgodnienia na ten temat? Nie, ale oczekiwali. Powstanie było wymierzone przeciwko Armii Czerwonej, ale oczekiwano od niej wsparcia. Co za logika.
Jarek Dabrowski
Jarek Dabrowski:
dziękuję
Helmans Giorgi
Helmans Giorgi:
Powstanie wybuchło w interesie Stalina i częściowo Churchilla, ponieważ umożliwiło polityczne przekazanie Polski komunistom. Nie ma ludzi nie ma problemu. Szkoda tylko tych którzy zostali zamordowani. To o nich należy pamiętać, nie o dowódcach, którzy odpowiadają za tę tragedię. Szkoda, że dzisiaj są oni bohaterami narodowymi, a dzieci uczy się, że tak właśnie wygląda patriotyzm.

Kilka, hm... Nazwijmy to ciekawostek:
-tuż przed powstaniem wywieziono z Warszawy kilkaset sztuk broni palnej. Dużo, bo było to kilkanaście/kilkadziesiąt procent tego co mieliśmy w mieście;
-akcję przeciwko wrogowi rozpoczęto popołudniem. Ciekawe kto wymyślił taką właśnie porę, gdzie walczono kilka godzin, a później przeciwnik miał całą noc na reorganizację itd.;
-przywódcy powstania wierzyli, że jeśli poleje się dużo polskiej krwi, to wpłynie to na opinię aliantów i poprawi naszą sytuację geopolityczną;
-powstańcy utracili inicjatywę i przeszli do obrony już 4-5 dnia powstania;
-przywódcy powstania żyli pod okupacją przez pięć lat i znali brutalność Niemców. Naprawdę nie pomyśleli o krwawym odwecie z ich strony?
-nasi wielcy sojusznicy, Anglia i USA uznali prawa kombatanckie powstańców dopiero 29 sierpnia;
-powstanie wybuchło bez konsultacji z zachodem. Jak to mówił później Antoni Chruściel: "myśleliśmy, że gdy już wybuchnie powstanie, to będą zrzuty z bronią i zaopatrzeniem";
-m.in. Pełczyński okłamywał gen. Komorowskiego, że należy szybko rozpocząć powstanie, bo Sowieci właśnie wkraczają na Pragę i sforsowali Wisłę;
Smash
Smash:
A czy Panowie biorą pod uwagę, że w szeregach AK byli agenci amerykańscy (brytyjscy)? Amerykanie współpracowali z sowietami i poprzez agenturę sterowali AK. Czy może Panowie nie chcą wchodzić na tak śliski grunt i udają, że nie wiedzą co mogło być przyczyną takich a nie innych decyzji i tylko powtarzają, że to nie miało sensu, to nie miało sensu... Lubię Historię Realną ale czasami mam już dość tej ignorancji...
Adam Dworaczek
Adam Dworaczek:
Dla Polaków stan głupiego bezpodstawnego podniecenia jest stanem znacznie milszym niż stan miłego pozytywnego rozczarowania, trzeźwej oceny.
Greg orion
Greg orion:
Z perspektywy czasu latwo krytykowac i sie madrzyc szkoda, ze ominelo Was Powstanie Warszawskie kozaki internetowe ciekawe co byscie zrobili podczas okupacji. Czesc i chwala bohaterom!
Andre Chmielewski
Andre Chmielewski:
Dziś 9 sierpnia 2021 mija 157. rocznica urodzin Romana Dmowskiego, sternika polityki polskiej, jednego z jakże nielicznych polityków - dżentelmenów. Całe życie pracował dla Polski. Zawsze perfekcyjnie przygotowany do działania, elegancki, bez obciążenia koprolalią. Można? Można. Już takich nie ma...
----------
"Jestem Polakiem – to słowo w głębszym rozumieniu wiele znaczy. Jestem nim nie dlatego tylko, że mówię po polsku, że inni mówiący tym samym językiem są mi duchowo bliżsi i bardziej dla mnie zrozumiali, że pewne moje osobiste sprawy łączą mnie bliżej z nimi, niż z obcymi, ale także dlatego, że obok sfery życia osobistego, indywidualnego znam zbiorowe życie narodu, którego jestem cząstką, że obok swoich spraw i interesów osobistych znam sprawy narodowe, interesy Polski, jako całość, interesy najwyższe, dla których należy poświęcić to, czego dla osobistych spraw poświęcić me wolno.
Jestem Polakiem – to znaczy, że należę do narodu polskiego na całym Jego obszarze i przez cały czas jego istnienia zarówno dziś, jak w wiekach ubiegłych i w przyszłości; to znaczy, że czuję swą ścisłą łączność z całą Polską: z dzisiejszą, która bądź cierpi prześladowanie, bądź cieszy się strzępami swobód narodowych, bądź pracuje i walczy, bądź gnuśnieje w bezczynności bądź w ciemności swej nie ma nawet poczucia narodowego istnienia; z przeszłą – z tą, która przed tysiącleciem dźwigała się dopiero, skupiając koło siebie pierwotne pozbawione indywidualności politycznej szczepy, i z tą, która w połowie przebytej drogi dziejowej rozpościerała się szeroko, groziła sąsiadom swą potęgą i kroczyła szybko po drodze cywilizacyjnego postępu, i z tą, która później staczała się ku upadkowi, grzęzła w cywilizacyjnym zastoju, gotując sobie rozkład sił narodowych i zagładę państwa, i z tą, która później walczyła bezskutecznie o wolność i niezawisły byt państwowy; z przyszłą wreszcie, bez względu na to, czy zmarnuje ona pracę poprzednich pokoleń, czy wywalczy sobie własne państwo, czy zdobędzie stanowisko w pierwszym szeregu narodów. Wszystko co polskie jest moje: niczego się wyrzec nie mogę. Wolno mi być dumnym z tego, co w Polsce jest wielkie, ale muszę przyjąć i upokorzenie, które spada na naród za to co jest w nim marne.
Jestem Polakiem – więc całą rozległą stroną swego ducha żyję życiem Polski, jej uczuciami i myślami, jej potrzebami, dążeniami i aspiracjami. Im więcej nim jestem, tym mniej z jej życia jest mi obce i tym silniej chcę, żeby to, co w mym przekonaniu uważam za najwyższy wyraz życia stało się własnością całego narodu.
Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka. Bo im szerszą stroną mego ducha żyję życiem zbiorowym narodu, tym jest mi ono droższe, tym większą ma ono dla mnie cenę i tym silniejszą czuję potrzebę dbania o jego całość i rozwój...".
Borja
Borja:
Dziękuję obu Panom za tę rozmowę.
Tedycom
Tedycom:
O czym tu mówić jak ja niedawno słyszałem wypowiedz Dudy chodziło chyba o Rosje w stylu"Nie damy się bedziemy walczyć o nasz honor itp"Wypowiedz była taka buńczuczna,w stylu prezydenta Polski chwilę przed napaścią Niemców na Polske w 1939r.
Grabarz
Grabarz:
Moja babcia i dziadek nie chcieli o tym mówić, coś mówili jak i gdzie trzymali brań, jak zginął brat mojego dziadka w "czołgu" na ul Kilińskiego. Czy byli dumnie z tej walki nie sądzę.
3cinski
3cinski:
​ @Dawid Kanik My tu nie sądzimy sensu Powstania , tylko zamierzamy się sądzić albo spoliczkować Pana Piotra . . . .

. . . . Który w książce pisze jedno a tutaj niesiony emocjami mówi coś przeciwnego.

A jak ktoś jest w takim swoim "Obłędzie" ?
- to najlepiej takiego strzelić w twarz.

Inaczej powinny zająć się nim śłużbyi zainteresować się czemu tak skrajnie dobrze robi jednocześnie Niemcom, Rosjanom i anglosasom za jednym zamachem.

Problemem tu nie jest Powstanie bo mniej więcej każdy Polak wie jak było - problemem jest niezdrowo podniecony Pan Piotr ,który po prostu zaczyna szkodzić.

Ja stawiam na to , że nieświadomie - bo zaprzeczył tu sam sobie. Zaszkodził własnej twórczości.

No chyba , że musiał to zrobić . . . A to jest już gruba sprawa :o
Jurek T
Jurek T:
No i co wywalczyli? Chyba gdyby zobaczyli za co oddali życie to by zmienili zdanie bo to co teraz nas otacza ( politycznie) na pewno ne było warte ich ofiary!!
Jakub H
Jakub H:
Jedyna prawda

Jest tylko jedna prawda
Bez kłamstw wykrętnych, bez cienia:
Prawda walczącej Warszawy,
Prawda ludzkiego sumienia.
Jest tylko jedna cena,
Którą oznaczyć najprościej:
Cena ludzkiego życia,
Płacona za prawdę wolności.
Jest tylko jedna droga
Od krzywd daleka, od sporów:
Droga uczciwych ludzi,
Droga ludzkiego honoru.
Nam niepotrzebne są słowa,
Ani przemówień ton łzawy!
Niech politycy szukają
Sumienia w gruzach Warszawy,
Niech odszukają tam wolność
Dawno zgubioną w traktatach -
My - dosyć mamy współczucia!
Dosyć uśmiechów Piłata!
Do świata Polska przesyła
Apel tragiczny i krwawy:
Honor ludzkości Historia
Odmierzy Golgotą Warszawy.

Ryszard Kiersnowski (1912-1977), Francja, wrzesień 1944 r.

Możecie sobie roztrząsać czy warto czy nie warto było dawać sygnał do powstania. Każdy historyk i analityk mądry, kiedy można spojrzeć na sprawy mając przed nosem całą dokumentację, po 70 latach, jak wszystkie karty zostały odkryte...
Sławek Trendy
Sławek Trendy:
a Gdzie bilionowe Reparacje Wojenne ze strony Niemiec dla Polski? O tym róbcie filmy, audycje i poruszajcie non stop ten temat bo to ważne- to nie jest 10 zł lub EURO, że można ot tak sobie lekko ręką machnąć. Tysiące dzieł sztuki -obrazów i innych dóbr np.złota jest w Niemczech a oni nie chcą oddać własności Polski. Nikt nie zwolnił Niemcy z tej odpowiedzialności za te nie wyobrażalne krzywdy-na pewno nie zwolnił ich z tego obowiązku Naród Polski.
HISTORIA REALNA
HISTORIA REALNA:
Szanowni Państwo,
dziękuje bardzo za obejrzenie programu. Mam nadzieję, że uznają go Państwo za ciekawy. NIgdy więcej klęski!
Pozdrawiam
Piotr Zychowicz
Tiksteka
Tiksteka:
Czemu tytuł wprowadza w błąd ? To nie była tragedia zryw ludzi którzy walczyli za wolność swoją jak i Warszawy państwa, tragedia była wojną światową jak i 1 tak i 2...tragedia była ślepota ludzi którzy poszli za dolfem.. pozdrawiam serdecznie
ibor
ibor:
GL jako cześć akcji scaleniowej AK?! Pan nie jesteś historykiem tylko jakimś durnym publicysta, co wygadujesz. Swoje wyobrażenia. Co na to Stalin wg Pana. Takie głupoty, nieprawdopodobne. Świadome okłamywanie niedojrzałych widzów. TRAGEDIA i wstyd, zwykły wstyd. To Pana książka jest sprzedawana po 5zl???? Nie dziwne.
max deskau
max deskau:
Przykro mi tego wszystkiego słuchać. Ci ludzie chcieli być po prostu wolni, tak jak grecy w wojnach z Persją na ten przykład. A ludzie tacy jak Pan odbierają im honor, szacunek i pamięć. To nie powstańcy zniszczyli Warszawę i wymordowali 150 tys cywilów tylko Niemcy, depcząc wszystkie zasady prowadzenia wojny. Cała pańska narracja, wizja przeszłości opiera się na założeniu, że należało iść w 39 roku z Niemcami tak jak np.: Węgrzy. Z punktu widzenia współczesności i logiki - owszem, tylko tylko, że w 1939 roku każdy rząd który by coś takiego zaproponował skończyłby jak generałowie w noc listopadową. To samo dotyczy Powstania. Można i należy rozmawiać o historii ale próbując zachować obiektywizm i szacunek a nie plując na groby własnych bohaterów. Pozdrawiam.
Jamto
Jamto:
Panie Zychowicz. Słucham uważnie Pana argumentacji. Niestety troszkę Pan wykrzywia historie. W rozmowie z panem Mikke mówi Pan, źe powstańcy walczyli z siłami policyjnymi niemców. Zaraz po tym mówi Pan o przewadze wroga z powodu użycia sił pancernych, artylerii i lotnictwa. Odkąd to policja dysponuje takimi środkami. Nawet niemiecka. Jeśli myli się Pan tak samo w innych miejscach swojej twórczości, to muszę zrewidować mój szacunek dla Pana.
Thomas B
Thomas B:
kolejny wyśmienity duel! 🤺🤺 Na początku jeszcze są nastawieni do siebie neutralnie, potem zaczynają sobie wzajemnie wpadać w słowo i na końcu się nienawidzą. Pan Piotr - i ja tego absolutnie nie krytykuję, tylko zwracam uwagę - lubi zapraszać do swojej audycji ludzi bardzo mądrych i bardzo aroganckich (może z wyjątkiem tego specjalisty od historii Ukrainy, który był zarówno bardzo mądry jak i bardzo sympatyczny)
Waldemar Flis
Waldemar Flis:
Co z tego ze my wiemy! jak niemcy tego niewiedza!
Chris S
Chris S:
Największą tragedia Polski był rozbiór naszego kraju przez III Rzeszę i ZSRR we wrześniu 1939 roku
Andrzej Kaminski
Andrzej Kaminski:
MASONI I OGŁUPIENI PRZEZ NICH LUDZIE ŚWIĘTUJA NAJWIĘKSZĄ TRAGEDIĘ NARODU POLSKIEGO W CAŁYCH JEGO DZIEJACH !
Jak w poprzednich powstaniach wysłali prawie nieuzbrojoną młodzież polską na dobrze uzbrojonego wroga. Już w poprzednich wiekach tak uczyli patriotyczną młodzież:"Idzcie na wroga z kijami którymi odbierzecie im karabiny. Te karabiny posłużą wam do zdobycia armat przy pomocy których pokonacie wroga"
Powstanie miało posłużyć dla "wielkiej polityki" niegodnych dowódców AK takich jak"Bór" Komorowski który chciał przyjąć w Warszawie Armię Czerwoną jako gospodarz, żeby móc dyktować swoje warunki Stalinowi, który nie był głupi i przejrzał jego grę.Józefa Retingera który w imieniu pro angielskiego rządu przyleciał aby zapobiec powstaniu skazano na śmierć przez otrucie. Dzieki temu, że wykonująca wyrok kobieta podała mu tylko pół dawki, przeżył ale ciężko chory nie powrócił do Londynu "Mostem" który po niego został wysłany. Dla "honoru" tych głupców zginęło w okrutny sposób 200 000 cywilnych mieszkańców Warszawy, 25 000 powstańców i zginęła piękna Warszawa ze swoimi zabytkami i pamiątkami! Tak masoni wykorzystują polską krew dla swych niecnych celów! Ci sami masoni przygotowują teraz nas na wojnę z Rosją! Szkoda,że tak łatwo przekonać nas do bohaterskiego przelewania krwi w cudzych brudnych interesach pod tymi samymi hasłami! Oni od wieków nie potrafią wymyśleć innych!
DLACZEGO WYBUCHŁO O GODZINIE 17-tej?
Dlatego, że masoneria będąca kościołem szatana uważa cyfrę 17 za szczęśliwą. Według biblijnej "Księgi Jubileuszów" Po siedmiu latach pobytu w Raju 17-go dnia drugiego miesiąca szatan przekonał w raju Ewę do zjedzenia zakazanego owocu co stanowiło jego tryumf a nieszczęście całej ludzkośći.


Łukasz Marcin Jastrzębski
·
Powstanie Warszawskie było potworną zbrodnią, jego wybuch bezsensownym marnowaniem polskiej krwi. Przypominam swój tekst z Myśli Polskiej ( nr 31-32 2-9.08.2020) z zmienioną datą rocznicy.
Mija 77. rocznica Powstania Warszawskiego. To jeden z najbardziej tragicznych rozdziałów naszej polskiej historii. Na bezsensowną śmierć i kalectwo poszło wtedy 40 000 żołnierzy – w tym najbardziej ofiarni najlepiej wykształceni młodzi Polacy. Wysłali na śmierć dzieci! Zginęło 200 000 naszych rodaków, a stolice zmieniono w kupę zgliszczy i gruzów.
Przepadły skarby kultury narodowej – nasze zabytki, infrastruktura, przemysł, księgozbiory. Powstanie lepiej spełniło polityczne cele Hitlera niż nasze – polskie. „Z punktu widzenia historycznego jest [jednak] błogosławieństwem, że Polacy to robią. Po pięciu, sześciu tygodniach wybrniemy z tego. A po tym Warszawa, stolica, głowa, inteligencja tego byłego 16-17-milionowego narodu Polaków będzie zniszczona, tego narodu, który od 700 lat blokuje nam Wschód i od czasu pierwszej bitwy pod Tannenbergiem leży nam w drodze. A wówczas historycznie polski problem nie będzie już wielkim problemem dla naszych dzieci i dla wszystkich, którzy po nas przyjdą, ba, nawet już dla nas” – radośnie meldował Hitlerowi Heinrich Himmler. Po 63 dniach walk Warszawa padła.
Zamiast analizy, zadumy i wyciągania wniosków znów będzie patriotyczne bicie piany. Jaki był polityczny i militarny sens tego Powstania? Jaki był jego cel i czy mogło ono cokolwiek Polsce dać? Przy uroczystych obchodach jego tragicznej rocznicy znów powtarza się jałowe pretensje do Stalina i twierdzenie, że nastroje były już tak rewolucyjne, iż nie dało się tego wyhamować i rozkaz do powstania musiał paść. Ale czyż aż tak trudno było ówczesnym analitykom przewidzieć jak zachowa się sprytny Gruzin? Dokładnie wiedzieli jaka jest optyka ZSRR i co jest celem nadrzędnym. Słyszę wspominki że liczyliśmy na większą pomoc Anglików. Naprawdę?
Dlaczego nie wyciągnięto wniosków z wiarołomnej postawy aliantów w 1939 roku, tylko znów naiwnie postawiono wszystko na jedną kartę? Czy w ogóle coś robiono, aby gorące serca i głowy studzić i wlewać do nich więcej rozsądku? Gdzie była wtedy praca polityczna ówczesnego kierownictwa i dowództwa? Ile był wart „rząd londyński”?
Nie sprawdziły się ówczesne elity. Umiały tylko ulec romantycznemu nastrojowi ulicy. Odpowiedzi na te pytania dostarcza zresztą i dzisiejszy stan świadomości Polaków, który wciąż jest w ogólnym zarysie do tamtego podobny. Tamte elity mają kontynuatorów na dzisiejszej scenie politycznej. Obowiązuje od wielu lat schemat irracjonalnej nienawiści do wszystkiego, co ze Wschodu, i wciąż ta sama naiwna wiara w automatyczną pomoc z Zachodu. Wciąż to samo kretyńskie przekonanie, że tam wymusimy jakąś wdzięczność, albo że mamy tam obowiązek przynależenia.
Idiotyczne są deklaracje polityków – zwłaszcza PiSu – że tym powstaniem coś udowodniliśmy światu i sobie. Skandaliczne są wypowiedzi mówiące o tym, że dzięki powstaniu być może uniknęliśmy losu którejś z republik ZSRR. Zapomnieli ówcześni przywódcy i dzisiejsi nie pamiętają przestrogi Romana Dmowskiego: „Bytu Polski ryzykować, jej przyszłości przegrywać nie wolno ani jednostce, ani organizacji jakiejkolwiek, ani nawet całemu pokoleniu. Bo Polska nie jest własnością tego czy innego Polaka, tego czy innego obozu, ani nawet pokolenia”.
Powstanie Warszawskie na długo pogrążyło nas jako naród w kadrowej i moralnej niemocy. Henryk Sienkiewicz pisał że „krwi nie żal, byleby na marne nie szła”. Ale tej krwi żal. Żal, bo przelana na daremnie w imię romantycznych bzdur wciskanych młodym ludziom przez nieodpowiedzialnych polityków. Nie wystarczy znicz i pamięć – tę ranę trzeba rozdrapać i wyciągać wnioski. Czasem trzeba umierać za ojczyznę, ale ważniejsze by mądrze dla niej żyć. I aby więcej nie powtarzać tych niewybaczalnych błędów trzeba promować trzeźwy patriotyzm i uczciwe myślenie o polityce. Chwała dzielnym Powstańcom – tym z AK, AL, BCh, NOW i NSZ. Hańba sprawcom tragedii.
Robert W.
Robert W.:
To chyba będzie tak , że takie głosy jak Panów będą brane pod uwagę w debacie publicznej o powstaniu , dopiero jak ostatni powstaniec odejdzie z tego świata. Panowie sypią argumentami , zimną kalkulacją ( bo tak trzeba !! ) a z drugiej strony mamy tylko sentymenty , romantyzm ... Więc ci ludzie chcą wierzyć , może nawet chcą się usprawiedliwiać za wybuch powstania miał sens. Jak czytam wypowiedzi Okulickiego czy Chruściela " Montera" to scyzoryk w kieszeni mi się otwiera... Oficer powinien mieć podejście do walki jak gen Patton , tzn nie ja mam zdechnąć idąc z siekierą na umocnione stanowisko ckm , tylko ten skurczysyn po drugiej stronie ma oddać życie za swój kraj. A żeby tak było to ja muszę mieć broń , strategię .... Prowizorka to była dobra jak grałem z chłopakami w piłkę nożną na łąkach .
Distudios_pl
Distudios_pl:
Ciekawa rozmowa. Ale argument z krokodylem niefair. Nikt wtedy, może poza Europą Zach., nie liczył się tak bardzo z ofiarami cywilnymi. Ani w wojnie domowej w Hiszpani, ani na froncie wschodnim, ani w wojnie obronnej III Rzeszy a już na pewno na Dalekim Wsch. Trudno oczekiwać od jednego generała czy drugiego stawiania tego czynnika na pierwszym miejscu. Głupota w ocenie sytuacji tak, ale zbrodnia to za mocno powiedziane.
thomas mazur
thomas mazur:
Jak na historyka to pan Zychowich uprawia duzo propagandy i gry na emocjach. Widocznie to sie sprzedaje.
Witold Grabowski
Witold Grabowski:
Wszystkim entuzjastom i apologetom PW polecam książkę pana Piotra Zychowicza "Obłęd 44"
slawek gola
slawek gola:
Świetny materiał
Marcin Lasoń
Marcin Lasoń:
Negujecie to co mówią Powstańcy czyli o co wam chodzi, jesteście od nich mądrzejsi, lepsi ? Oprócz ględzenia, mieli byście jaja aby zrobić to co Oni ?
Marcello M.
Marcello M.:
Pietrek, ależ ty jesteś niepoważnym sensatą a nie żadnym historykiem🙈🙈🙈
jimi277
jimi277:
Brawo utrwaliście mnie w tym ze powstanie było błędem i pomyłką brawo
Chwała poległym🇵🇱
3cinski
3cinski:
,

Jeszcze 100 lat temu zostałby Pan spoliczkowany,
Nie wiem czy przeze mnie ale na pewno przez kolegów po fachu , których raczysz Pan przesłaniać po wszystkich internetach swoim obliczem.

Nie wiem cxy masz Pan w ogóle zdolności honorowe , skoro ględzisz Pan jak baba, w swojej książce o aliantach jedno a zaraz , 1 sierpnia co innego . . .

Ale do rzeczy:
,
Jak co roku , kolejna okazja by zerojedynkowa młodzież pucowała się za pomocą internetu, googla, wikipedii oraz 80 lat zbieranych info i dokumentów.

I Pan , widocznie z tego pokolenia , dzieciaku, postanowił się również pucować w ten sposób na kościach ludzi, którzy nie mogą się bronić.

Zesztą obaj jesteście , Panowie, dokładnie tak samo zerojedynkowi jak młodzież w 44r. Tylko , że przyjmiecie modną pozę kpienia z Powstania
A wszystko to po to by Polakom wybić z głowy nawet samą myśl o odszkodowaniach, zgodnie ze znaną zasadą:

"Sami sobie jesteście winni - tak jak mieszkańcy Drezna czy Nagasaki : możecie mieć pretensje tylko do własnych przywódców i dowódców."

I wszystko byłoby OK. Gdyby nie to , że kilka filmów do tyłu , jak i całej książce , krytykuje Pan ten rodzaj anglosaskiej hipokryzji i eufemistyki, płacząc nad losem niewiniątek.

Czy wten sposób zamierza Pan obrażać szare komórki rodaków ,
Czy je rozweselić tego rodzju nsiwną działalnością ?

Jednak liczę na to , że ktoś z Pana branży obrazi Pana na tyle , że Pan się ocknie i zaprzestanie nieprofesjonalnego pisania i gadania pod wpływem jakichś osobistych emocji , trgo kociokwiku sprzecznego w sobie aczkolwoek skrajnie korzystnego dla naszych dwóch zaborców (ale i dla anglosasów w tym odcinku).

Przyjmowanie przez Pana w w/w zasadniczej kwestii II WW ,
Dwóch różnych optyk , jeśli nie jest hańbą Pana działalności ,
To jest po prostu młodzieńczą głupotą wynikającą z emocji zerojedynkowego pokolenia.
Patrick Bateman
Patrick Bateman:
Gratuluję Panowie audycji. Dziękuję za racjonalny patriotyzm. Tacy jak Wy powinni pisać podręczniki szkolne.
Roy 11
Roy 11:
Należy bezsprzecznie oddać hołd powstańcom i mieszkańcom ale decydenci i dowództwo było jak dzieci we mgle ... tyle istnień ludzkich na darmo zginęło, miasto przestało istnieć , dużo by wymieniać. Moim zdaniem świętowanie rocznicy w formie dumy i wesołego hepeningu jest nie na miejscu ... niestety nic się nie uczą politycy na błędach
Piotr P
Piotr P:
W Polsce zawsze tak było i jest, że za decyzje władzy, czy to wojskowej czy cywilnej, zawsze płaca cywile, czy to w czasie pokoju czy wojny, a pierwszym obowiązkiem żołnierza jest chronić cywila a nie sprowadzać na niego śmierć i cierpienie ,ale żołnierz jest tez tresowany by wykonywać choćby najgłupsze rozkazy, cześć pamięci zwykłych żołnierzy
Christophorus Andreas Bonifacius Kolus
Christophorus Andreas Bonifacius Kolus:
Świetna dyskusja. Winno się co rok w dzień rocznicy puszczać w przekaźnikach medialnych.
Karolina Szkodny
Karolina Szkodny:
Mam 55 lat jestem głęboko poruszona tym, że jako dziecko wierzyłam w naukę historii w szkole. Lubiłam moją nauczycielkę i ślepo jej ufałam. Tymczasem przejęłam ów naiwny sposób myślenia. Dopiero teraz, dzięki programom Pana próbuję rozumieć co stanowi historię.Dalej nie uczymy się na błędach i wmawia nam się tę samą postawę jak w czasach komuny.
Anuszka
Anuszka:
Jestem po lekturze "Aliantów". Bardzo dobra książka. Świetny styl. Wcześniej przeczytałam "Skazy na pancerzach" a teraz poznaję "Germanofila". Na pewno sięgnę po kolejne lektury. Pańskie książki otwierają oczy na wiele spraw związanych z historią Polski. Pozdrawiam z Suwałk : - )
Grabarz
Grabarz:
Od powstania nic się nie zmieniło nasi rządzący nie uprawiają polityki realnej. I zawsze nas komuś sprzedają.
Malgorzata Gawronska
Malgorzata Gawronska:
Bardzo dziękuję za ten film. Mój dziadek, rocznik 1933, zawsze miał taką samą opinię o Powstaniu Warszawskim i zawsze mówił, że "tylu młodych i zdolnych Polaków się zmarnowało". Ciekawie, stało to w kontrascie do tekstów pisanych w podręcznikach historii oraz przekazowi profesorów w szkole podstawowej i liceum. Myślę że w Polsce jest pewien sposób myślenia, pewien trend "bohaterskości", wpajany od małego, w rodzinach i szkołach. Niestety, ubolewam nad tym, że nie ma rozgraniczenia pomiędzy patriotyzmem a beznadziejnym akcjom bez szans na powodzenie.
Smtk Piotrkow Trybunalski
Smtk Piotrkow Trybunalski:
mistrz! Zychowicz Mistrz :)
Tomasz Modzelewski
Tomasz Modzelewski:
Panie Piotrze ....szanuję historię Pana rodziny .....ale sugeruje Pan zachowanie Powstańców w sposób pacyfistyczny ......jest coś takiego jak rozkaz ...a, żołnierze składają przysięgę. Wielki szacunek dla Pana Łukasza.
tojestsparta
tojestsparta:
Fajnie by było, gdyby Mieszkowski był trzeźwy.
Lukasz Bronkowski
Lukasz Bronkowski:
Złote słowa 26 min
Wojciech Pawluk
Wojciech Pawluk:
teraz to możemy sobie pogadać. Co powiedzieli by historycy amatorzy gdyby powstanie nie wybuchło.
Gnat
Gnat:
Dziękuję Panie Piotrze Zychowicz, że Pan zechciał przyjść do Kanału Sportowego. Przez to trafiłem na Pana kanał. Przez 40 lat podczas różnych form edukacji byłem uczony, że Powstanie było ostatnim zrywem walki ko wolnej Polsce. Tak nas uczono, tak nam tłumaczono.
art art
art art:
Witam. Zmarły Prof. Witold Kieżun twierdził że do powstania musiało dojść, ponieważ 27.07.1944 niemiecki gubernator Fisher wydał rozkaz do ludności Warszawy że 100 000 mężczyzn musiało się zgłosić do budowy Festung Warschaw. Nie wykonanie rozkazu miało być karane śmiercią. Czemu ten wątek jest totalnie pomijany...;-/?
Rob_ert
Rob_ert:
Dziękuję.
Don Pedro
Don Pedro:
Swietna dyskusja. Brawo panowie. Panie Piotrze co pan myśli o reparacjach dla Polski od Niemiec.
Bartek Biel
Bartek Biel:
Chyba jeden z najbardziej wartościowych odcinków waszego kanału. Naprawdę trzeba mówić prawdę i podchodzić Realnie do Historii. Moja rodzina pochodzi z Małopolski i nie była w sercu wydarzeń ale mój pradziadek walczy na wojnie a po jej zakończeniu długo się ukrywał w lasach w okolicach domu rodzinnego. Pozdrawiam i trzymacie tak dalej.
Dawicz666
Dawicz666:
A Żebrowski, obrażony na Zychowicza za ośmieszenie w dyskusji kilka lat temu, dalej robi intelektualne fikołki byle tylko usprawiedliwić decyzje o powstaniu. Panowie widzę delikatnie postanowili nie wymieniać jego nazwiska.
iron_2009
iron_2009:
Świetny materiał naprawdę się dobrze ogląda proszę robić więcej takich materiałów / filmów.
Adrian Szewc
Adrian Szewc:
Pana link do Patronite nie działa.
SkollTheHunter
SkollTheHunter:
Trafiłem tu przypadkiem i powiem, że przeprowadzona dyskusja jest wyjątkowo prosta. Nie chodzi mi o poziom, a o dobór tematu i rozmówców. Panowie się ze sobą zgadzają i nic dziwnego, bo temat „czy powstanie mogło się udać” jest tematem do zamknięcia w 15 minut. Nie mogło, to oczywiste. Jeśli powstanie uznamy za walkę o niepodległość, to było to zupełnie bez sensu.
Trudniej jest jeśli uznamy je za walkę o godność, pomyślimy o ludziach przez lata męczonych w okupowanej Warszawie, będących światkami brutalnych zachowań niemców. Czy wtedy powstanie też nie ma sensu? To dużo trudniejsze pytanie.
Ostatecznie najważniejszym i najtrudniejszym pytaniem jest to, jak dzisiejsza Polska ma sobie z tym powstaniem poradzić. Jest to niezwykle ważne wydarzenie w naszej niedalekiej przeszłości i musimy je jakoś umiejscowić w naszej narracji historycznej. Lepiej nawet… musimy najpierw wytworzyć jakąś narrację historyczną. To jest kwestia polityki realnej, niestety polityki być może sprzecznej z moralnością narodu.

W dużym skrócie, nie wiele potrzeba by z powstania warszawskiego zrobić polską masadę zamiast pole to kłótni kolejnych pokoleń. Cytując jedną z poetek, która przeżyła powstanie „O powstaniu musimy pamiętać, pamiętać by ponownie nie doprowadzić narodu do takiej sytuacji”
Steeve Ogórek
Steeve Ogórek:
Wszędzie mówi się o tym, że w powstaniu przeciwko Polakom walczyli Niemcy. Jak to rzeczywiście było? Wieść rodzinna głosi, że wujek zginął podczas powstania od kuli pijannego Ukraińca. Podobnie moja śp. nauczycielka angielskiego opowiadała (u schyłku życia) o Ukraińcach, którzy wywlekali cywilów z piwnic i korzystali przy tym z "uciech życia" ...
Czy można gdzieś znaleźć dobre opracowanie na ten temat? Z góry dziękuję za pomoc.
marmolada111
marmolada111:
To ja teraz dowiaduję się jak to było tak dokładniej. Co za rozmowa. Dziękuję Panom.
Stachu Petara
Stachu Petara:
To była tragedia...A te chuje co chcieli powstania pod sąd i zdegradowac
Konrad Henrykowicz
Konrad Henrykowicz:
Nie no Potop chyba gorszy ale tylko trochę.
Mateusz Otoliński
Mateusz Otoliński:
;(
Paweł Trzciński
Paweł Trzciński:
👍
edi mej
edi mej:
Tym razem Bóg będzie z prawdziwymi Polakami..
Владимир Тыхеев
Владимир Тыхеев:
Obliczono, że w najbliższych dniach Armia Czerwona rozpocznie szturm na Warszawę (Rosjanie stali na granicach stolicy Polski). Czyli katastrofą dla mieszkańców Warszawy byłaby w każdym razie - gdyby szturm rozpoczął się w sierpniu.
Germanic Maximus
Germanic Maximus:
Wspaniały wykład :)
Wojtek Fruwak
Wojtek Fruwak:
Nareszcie rzetelna właściwa ocena powstania warszawskiego 1944 r. Porządnie merytorycznie z uzasadnieniem potraktowany temat. Jak ktoś ma wątpliwości to niech weźmie kartkę papieru i obliczy i się zastanowi nad faktami. W powstaniu warszawskim zginęło ok 10 tys powstańców i ok 150tys-200tys. cywili liczba nie do perfekcyjnego określenia . Ok 600 tys zostało wypędzonych z Warszawy po kapitulacji powstania. Zniszczenie lewobrzeżnej Warszawy jej zabudowy w 84%. Takie efekty przyniosło uskutecznienie bitwy w mieście. Nie ma drugiego miasta gdzie działania wojenne II ww przyniosły większe negatywne skutki . Atak atomowy na Hiroszimę ok 70 tys- 90 tys zabitych. Atak atomowy na Nagasaki 40 tys -70 tys zabitych. Najkrwawsza bitwa pod Monte Cassino i Piedimonte 2 Korpusu gen Andersa trwała 13 dni i 20 godzin straty zabitych 923 żołnierzy czyli statystycznie zginęło dziennie 71 żołnierzy. Natomiast w powstaniu warszawskim 1944 które trwało 63 dni ginęło statystycznie w ciągu jednego dnia 3175 osób. Z zestawienia wynika jedno to była MASAKRA. Nie mam pretensji do prostych żołnierzy powstańców którzy nie byli decydentami ale do generała który wydał rozkaz znając realia sytuacji. Ale co tam.. kto będzie wnikał w cyfry wyciągał wnioski ? Polacy lubią mity / nieprawdziwe wersje historii / i uwielbiają duraczenie medialne.Kto wyrazi realną ocenę powstania 44 będzie SZTORCOWANY. Nie zaakceptują jej ci którzy uwielbiają mitologie. Nie potrafią przeprowadzić sprawdzenia merytorycznego propagandowych informacji i ich nie weryfikują oni mają deficyt intelektualny.
Szczęść Wam wszystkim Boże . Niech Nas wszystkich oświeci mądrość Ducha Świętego! 💞 .....Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
1Giuliacoccinella
1Giuliacoccinella:
A propos farmazonów wypowiadanych przez ' zaproszonych gości ' w TVP; dziś usłyszałem że:
1) tylko dzięki Powstaniu nie staliśmy się kolejną Republiką Kraju Rad
2) dzięki Powstaniu, mieliśmy w czasach PRL u uczelnię KUL
Włączyłem tylko na chwilę
Adam Reurowicz
Adam Reurowicz:
Dziękuję za fantastyczny program. Wśród tych niepamiętanych ofiar Powstania pragnę jeszcze wspomnieć o oddziałach AK wokół Warszawy, które dostały rozkaz przyjścia Powstaniu z pomocą. Jak że rozkaz ten był nieszyfrowany, na te nadchodzące oddziały Niemcy czekali przygotowani...
miszak32
miszak32:
niestety przedstawiona retoryka przywódców Powstania Warszawskiego brzmi bardzo podobnie jak retoryka obecnej klasy rządzącej w Polsce...
wojtek wojteki
wojtek wojteki:
Powstanie warszawskie po Teheranie nie miało sensu. Zostaliśmy sprzedani Rosji. Jak powstańcy chcieli się bić z Niemcami to powini issc do lasu a nie do miasta które przez nich zostało zburzone
Grzegorz K
Grzegorz K:
Przypominam tylko, że to była decyzja czynników wojskowych w Warszawie wbrew woli rządu w Londynie.
Czyli technicznie rzecz biorąc Ci ludzie po wojnie powinni być osądzeni i straceni za brak dyscypliny.
PIS wraz z obecnym Prezydentem czynią młodzieży ogromną krzywdę gloryfikując to powstanie.
I piszę to jako głosujący na prawą stronę sceny politycznej.
Po prostu uważam, ze nie da się zakłamac prawdy historycznej i faktów.
shadovar
shadovar:
Dobrze że w końcu ma ktoś odwagę głośno mówić o tym że to polskie władze i polskie dowództwo swoimi decyzjami doprowadziło do takiej hekatomby. Podobnie zresztą jak rzucenie Polski na pożarcie Niemcom 1 września by bronić przed Hitlerem Francji i Anglii. W szkole do której chodziłem w latach 90 niestety podawano bezalternatywna sytuację Polski w latach 30 i 40 XX w.
Łukasz Koszewski
Łukasz Koszewski:
To była naprawdę dobra dyskusja :-)
Jerzy Nawrocki
Jerzy Nawrocki:
Nigdy za mało takich rozmów.
karol nawroz
karol nawroz:
Dobry program jak zawsze.
Teresa Pasterska
Teresa Pasterska:
Jak tylko widzę, Historię realną, nie zastanawiam się od razu kciuk do góry. Dziękuję za cudowny kanał i uczestników bardzo ciekawych ♥️
Dariusz Grochal
Dariusz Grochal:
Znakomita rozmowa. Ogromna prośba do oglądających. My w zdecydowanej większości wiemy jaka jest prawda o PW, ale większość ludzi, żyje mitami brązowników. Udostępniajcie ten filmik wszędzie gdzie się tylko do. Niech głos prawdy przebije się przez zmasowaną propagandę romantyków.
Ks Suvorov
Ks Suvorov:
Okulicki miał myślenie magiczno-życzeniowe jako alkoholik, to chora postać!
Szycha8412
Szycha8412:
Czekamy czy doczekamy się zmiany publicznej narracji i transmisji w TV procesu po śmiertelnego przywódców powstania
Konrad Mleczko
Konrad Mleczko:
Ku zdumieniu? przeciez sprawa jest oczywista góra AK była zagenturyzowana
Łukasz Zakrzewski
Łukasz Zakrzewski:
Można prosić o więcej szczegółów dotyczących powstania na Pradze? Ewentualnie odesłanie do jakiejś literatury.
Nad Sowiogórskim Potokiem Banaszek Sławomir
Nad Sowiogórskim Potokiem Banaszek Sławomir:
Brawo Panowie dyskusja bez pudru dokładnie moja rodzina ,która również brała udział w tym chorym powstaniu ,a później konsekwencje po powstaniu i emigracja na ziemie odzyskane …
T Z
T Z:
Panie Piotrze na litość boską... WŁĄCZAJĄ SIĘ, a nie włanczają.