PROCES SIÓDEMKI Z CHICAGO, reż. Aaron Sorkin, prod. 2020, Netflix - wideorecenzja Tomasza Raczka

Moja ocena: 7/10
Proces siódemki z Chicago
----------------------------------------------------------------------
🏳️ Subskrybuj kanał http://youtube.com/channel/UCOFENeirJL1PRqVojCK5dCA?sub_confirmation=1
🎬 Więcej filmów http://youtube.com/playlist?list=PL7hmSBiCTkbTnRio6mSTxrgrQ0DjKyXtN
➡️ Facebook http://facebook.com/tomaszraczek.fanpage

📷 Instagram http://instagram.com/tomekraczek
🐦Twitter http://twitter.com/tomaszraczek
🌐 Oficjalna strona http://tomaszraczek.pl
----------------------------------------------------------------------
Tomasz Raczek – polski teatrolog, krytyk filmowy i publicysta, wydawca (Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego), autor programów telewizyjnych i radiowych ; w latach 2012–2013 redaktor naczelny miesięcznika „Film”. Od 1 marca 2017 roku redaktor naczelny miesięcznika „Magazyn Filmowy” wydawanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Laureat Wiktora 1986 oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej.

#TomaszRaczek #Raczek #Recenzja

67 komentarze:

Ancona300487
Ancona300487:
Panie Tomaszu, jest Pan nieoceniony!
zbyszekk
zbyszekk:
Widziałem ten film niezmiernie mi się spodobał i niespodziewanie zrymował się ze współczenością.
No One
No One:
Ten moment gdy grozi sie wladzom uczelni za zangazowanie obcieciem kosztow jakies inicjatywy naukowe. Nie ma to jak szkodzic studentom, dla celow politycznych XD
Sebastian Richert
Sebastian Richert:
Panie Tomaszu, dziękuję za recenzję: wyważone, subiektywne, subtelnie lawirujące między opisem a oceną. Za każdym razem jak Pana słucham utwierdzam się, w postanowieniu wykorzystania filmu w pracy psychoterapeutycznej. Już po części robię to w mniejszej formie z młodzieżą na pokazach filmowych. Poprzez Pana zaczynam budować w sobie przekonanie, że film jako forma obrazowania innego, może być doskonałym lustrem nas samych. Dziękuje i do napisania.
Sara Mroziewska
Sara Mroziewska:
Panie Tomku, proszę o recenzję "Gambit Królowej". Uważam, że jest to serial warty pana uwagi i recenzji. Ja dziś odkurzyłam szachy, grałam z synem Pozdrawiam serdecznie 🖤
joa ka
joa ka:
Motyw wojny w Wietnamie ostatnio przewinął mi się w kilku filmach i serialach, które oglądałam. Dochodzę ostatnio do wniosku, patrząc również na to co dzieje się w Polsce, że starsi "wujaszkowie" siedzący od lat w polityce, kompletnie oderwani od rzeczywistości dla własnych politycznych interesów igrają z życiem ludzi młodych. Tak jest w przypadku wojen, bo na wojnę posyła się młodych, w przypadku aborcji w przypadku zmian klimatycznych.
Tootsie Toop
Tootsie Toop:
Dzien dobry, zastanawiam się dziś od rana dlaczego ludzie w ogóle zostają politykami. Powinni z czystych pobudek - z chęci służenia wszystkim obywatelom i żeby kraj był mlekiem i miodem płynący. I nawet trochę takich polityków jest, ale wielu to jacyś popaprańcy, którzy zamiast iść do psychiatry, postanawiają rządzić krajem. Pewnie sądzą że władza będzie lekiem na ich kompleksy, żądzę odwetu za tragedie życiowe, megalomanię, chore marzenia i dewocję. I potem wychodzą takie historie, że obywatele są przekupywani i ogłupiani przez popapranych polityków, a ci którzy nie dają się przekupić i ogłupić, są zastraszani. Zastraszanie znamy z peerelu, który został obalony i mial już nie wrócić, a jakimś cudem wrócił. I znów trzeba obudzić w sobie tę czujność antykomunisty, żeby zwęszyć wrogich agentów i nie dać sie sprowokować. Myślę, że niektórzy politycy też są wrogimi agentami, bo dają obywatelom nadzieję, a potem ich zdradzają. Panie Tomku bardzo dziękuję za recenzję i część premium. Tak bardzo bym chciała żyć w kraju, w którym wszyscy obywatele mieliby tak piękne dusze jak Pan.
Miriam Zajfman
Miriam Zajfman:
Dobrze pamietam te czasy , bardzo duzo chlopakow z USA zprzeciwiajacych sie tej wojnie - przyjezdzalo do nas do Kanady . Montreal byl pelen mlodych Amerykaninow
Tomasz Kwarciński
Tomasz Kwarciński:
Wspaniały film i wspaniała recenzja.
Adam Lorynowicz
Adam Lorynowicz:
Dziękujemy.
izabela rafalska
izabela rafalska:
Panie Tomaszu, dziękuję za recenzję i niezwykle aktualną część premium .Film na pewno obejrzę.Ten film, doskonale odwołuje się do obecnej sytuacji w naszym kraju.Politycy, prezesi chcą nas skłóci,bo jak wiadomo łatwiej rządzi się narodem podzielonym.Więc trzymajmy się razem!!!
Małgorzata Marszałek
Małgorzata Marszałek:
Świetny komentarz! Dziękuję Panie Tomku :)
Kacper Zdanikowski
Kacper Zdanikowski:
Zaskakująco aktualne 🙁
Agnieszka Łypacewicz
Agnieszka Łypacewicz:
Najgorsze jest to doświadczenie zdrady i fałszu, zarówno w tej ogólnej, jak i - zwłaszcza - w osobistej przestrzeni... Dziękuję z tę recenzję.
UnionShen
UnionShen:
Dziekuje, jak zawsze!
Iwona Wiśniewska
Iwona Wiśniewska:
Film obejrzałam w kinie studyjnym przed demonstracjami kobiet, ale i tak odebrałam go bardzo emocjonalnie. Od 5 lat mamy podobne sytuacje w przypadku demonstrujących w obronie TK, sądów, wolnych mediów, środowiska. Na szczęście nie wszyscy sędziowie są tacy jak w tym filmie. Znamienne, że rzeczywisty sędzia Hoffman, na wniosek organizacji prawniczych, został pozbawiony praw do orzekania. Dzięki za mądre premium.
Hanna Pacanowska
Hanna Pacanowska:
Warto słuchać Pana .mądre słowa szczególnie dzisiaj.Uważajmy więc i idźmy dalej.
Oskar Skoczeń
Oskar Skoczeń:
Dobre kino, świetne aktorstwo. Lubię dramaty sądowe. Warto zobaczyć.
Jolanta Krogulec
Jolanta Krogulec:
Może się przydac... Dziękuję T R 🤝 ten Głos 🎙️🎧🍀💥
Janek Kraft
Janek Kraft:
Oglądanie tego filmu DZISAJ, było wstrząsającym przeżyciem. Niczego nie uczymy się z historii, albo po prostu historia lubi się powtarzać, szkoda tylko, że ten bumerang za każdym razem wali nas w łeb.
Malgorzata Moś
Malgorzata Moś:
Tak jak film bardzo mi się podobał pod wieloma względami - świetna gra aktorska, dialogi, dobrze pokazane mechanizmy manipulacji władzy, dobrze oddane realia epoki (mojej ulubionej zresztą), tak nie mogę przymknąć oka na pewne "skróty" w pokazaniu konkretnych, historycznych jednak postaci. Po seansie trochę wgryzłam się w temat i poczytałam nt procesu i poszczególnych jego bohaterów. W filmie ukazano ich jako grupę bardzo różnych aktywistów o odmiennych charakterach, celach, metodach działania, ale jednak walczących w słusznej sprawie. Abstrahując od poglądów twórców i niemożności pokazania wszystkich niuansów podczas dwugodzinnego filmu, to jednak dobrze byłoby gdziekolwiek zamieścić informację dotyczącą kontrowersji wokół środowiska Czarnych Panter (stręczycielstwo, prostytucja, handel narkotykami). To nie były aniołki niestety. Wiem, że nie opowiadał on o tej organizacji, ale mimo mojego wielkiego sentymentu do ideałów dzieci-Kwiatów, to po latach oceniam to wszystko bardziej trzeźwo. A propos kwestii działania agentur, to ruch antywojenny w USA również nie był wolny od agentów KGB - warto o tym pamiętać... Niech będzie, że się na siłę czepiam, ale niestety te kwestie nie są czarno-białe i romantyzowanie oraz idealizacja nie świadczą o dojrzałości. Niemniej film faktycznie dobry :)
Małgorzata Brzezińska
Małgorzata Brzezińska:
O w protesty! Nie będę dzisiaj spać!!
januszur1
januszur1:
Tak!!! Jest Pan nieoceniony, Panie Tomaszu...
Ale mam dobrze!
Ale mam dobrze!:
Dobrze:)
Lemurek Poznań
Lemurek Poznań:
Dziękuję Panie Tomku... ⚡️⚡️⚡️
Anna Stromska-Cebulak
Anna Stromska-Cebulak:
Chapeau bas Panie Tomaszu
Agnieszka Kołodziejska
Agnieszka Kołodziejska:
Panie Tomaszu zawsze oglądam premium. Obejrzałam ,,Gambit królowej'' bardzo mi się podobał, świetnie gra młoda aktorka.Pozdrawiam🙂
Robert Pol
Robert Pol:
Ten proces na pewno odbył się w Stanach? :)))
Joanna Płuska
Joanna Płuska:
Pięknie.
style on camera
style on camera:
Jaki piękny komentarz do aktualnych wydarzeń. Co do jednego słowa w punkt! Genialnie Pan to zsynchronizował.
Mariusz J
Mariusz J:
A ja dziękuję za recenzję mimo ,że jestem odmiennego zdania co do aktualnych wydarzeń w naszym kraju. Mamy odmienne zupelnie poglady w pewnych (tych) tematach, a mimo to bardzo Pana cenie i darze duzym szacunkiem, bo ludzi inteligentnych przyjemnie sie slucha. Film natomiast mnie nie porwał. Tata mój bardzo mi go zachwalal i zachęcał zebym ogladnal wiec to zrobilem. Ale bardziej na zasadzie "zeby juz sie skonczyl i miec to odbebnione". Wydaje mi sie ze tworcy nie umieli sie do samego konca zdecydowac czy ma byc śmiesznie, czy powaznie. Moim zdaniem film bylby lepszy bez tych wtracen humorystycznych.
Galandir
Galandir:
Panie Tomasz, pan to na dresika dzisiaj? Przypadek? 🤔
iKate36
iKate36:
Dziękuję Panie Tomaszu, zwłaszcza za część premium.
Renata Hendzel
Renata Hendzel:
Czuje drogi Tomku że nie przypadkiem jest o tym filmie i taka recenzja?! Jednak w punkt ja myślałam że takie rzeczy robi władza dyktatury że pokazowe polityczne procesy to wynalazek w/w rządów, przyznam że nigdy nie słyszałam o 7 z Chicago ale okazuje się że jednak kraje takie jak USA też mają trupy w szafach co prawda z przed piedziesiecikilku ale już za sobą (mam nadzieję) chociaż za takim stanem zawsze stoją ludzie więc może dlatego temat jest niestety ponadczasowy i to jest właśnie słabe i bardzo smutne
Michał
Michał:
Nareszcie recenzja procesu filmu od Paramount, teraz tylko czekać na recenzje filmu Glen Keane, czy pixar ma się czego bać?
Joanna Joanna
Joanna Joanna:
Panie Tomaszu, bardzo jestem ciekawa Pana opinii na temat serialu "Rok za rokiem" na platformie HBO. Jestem świeżo po "lekturze". Jego wielowarstwowość -używając Pana określenia- spowodowała we mnie natłok wielu trudnych emocji. Ostatnia scena jest zaskakującym podsumowaniem. Jednak według mnie esencją filmu jest scena ostatniego rodzinnego obiadu, podczas którego nestorka rodu wygłasza swoją opinię, będącą zarzutem, który każdy z nas powinien rozważyć w swoim sumieniu, zanim bedzie za późno (choć jak pokazuje film zawsze można się jeszcze obudzić) . Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za wszystkie te recenzje, dzięki którym siegam po kolejne piękne i mądre filmy
Zygfryd Mamut
Zygfryd Mamut:
Szacun Panie Tomaszu.
Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.
Bianka z Szampanii
Bianka z Szampanii:
Brawa Wielkie
Moto Derwisz
Moto Derwisz:
W czapce?Musi zimno być.
I just like singing
I just like singing:
Przypomniał mi Pan film Koneser – Giuseppe Tornatore. Jeśli mowa o zdradzie. A co do tematu dzisiejszego odcinka, jedyne co mogę powiedzieć - "Nie o take Polske my walczyli"...
Anna Mira
Anna Mira:
dziekuje bardzo, bede ogladac
Sylwia Śmierciak
Sylwia Śmierciak:
A czy bedzie cos o filmie Savages z Pitem i Trawolta ?
Creato
Creato:
Super. Oby kanał się rozwijał.
Renata Bliźniuk
Renata Bliźniuk:
Dziękuję Panie Tomaszu film oglądałam bardzo mi się podobał.
sandra760512
sandra760512:
extra materiał
hokus pokus
hokus pokus:
ooo! Islandzka czapeczka.
Wiktor Zaczek
Wiktor Zaczek:
Mark Rylance - genialny występ
Monika
Monika:
Uwielbiam Pana.
Tomek Kaminski
Tomek Kaminski:
Panie Tomku - ja mam doświadczenie z tej drugiej niby prawej strony co sędziowie byli kierowani. Mój adwokat z urzędu (jeden z dwóch) stwierdził że wyrok zapadł długo przed rozprawą. WIęc nie sugerujmy że tu u nas to tylko kwestia tych złych z Pisu - oni wszyscy mają swoje sposoby od dekad jak nie stuleci. Ale powiedziane trafnie - przeżyjmy życie pięknie
Joanna K
Joanna K:
Wspaniała recenzja ja zapamiętałam najbardziej z filmu dziewczynę z flagą amerykańską , sponiewieraną przez grupę osiłków , która każe jej ,,iść do garôw"....
Peter Kiedron
Peter Kiedron:
Szkoda, ze Borat, czlowiek, ktory jest przeciwnikiem wolnosci slowa (jak jego ostatnie wsytapienia w ADL i AIPAC wskazuja), ktory nienawidzi Muzulmanow i w niewybredny sposob drwi z gojow uzywajac "Polack joke" kalki gra role ciekawej jak i tragicznej postaci Abbie Hoffmana. Abbe Hoffman to osoba godna szacunku ale Borat to miernym talentem obdarzony hucpiarz bez skrupulow.
Marek Ski
Marek Ski:
Proszę zgolić brodę i wąsy. W ogóle Panu nie pasuje
bonkistonki
bonkistonki:
Oglądałem film. Moim zdaniem spodoba się ludziom o lewicowej wizji świata. Poza tym zachwyceni będą ludzie którzy lubią filmy o procesach sądowych. Pozostali mogą sobie odpuścić. Moje zdanie.
tiunac
tiunac:
film dobrze pokazuje mechanizmy. mega bardzo tak! ale generalnie technicznie jest dosć topornie zrobiony to taki będzie minus dla - szerszej widowni. ludzie mogą się po prostu znudzić. bo nie okłamujmy się; są sceny które chciałoby się przewinąć. dla mnie 6/10 bo super moc przekaz pragnienie. ale pokazane zostało już no tak nudno... masakra. treść do formy -takbardzonieadekwatna.... bolączka tego filmu. szkofa.
Cora Kin
Cora Kin:
Dla mnie ten film jest absolutnie genialny. Aktorzy w equilibrium, ale kazdy pokazal swoje wyjatkowe umiejetnosci. Uwielbiam te blyskotliwe dialogi Sorkina. Moment, w ktorym Sasha Baron Cohen prosi zeby prokurator dal mu sie zastanowic nad odpowiedzia, bo nigdy jeszcze nie stal przed sadem za swoje mysli, wbil mnie w fotel. Cala ta scena jest niesamowita. Sorkin zrobil to co potrafi robic najlepiej. Posadzil widownie na lawie przysieglych, tak jak zrobil to juz w A Few Good Men. Nie zgadzam sie, ze film sie dluzyl. Ja np. podskakiwalam ze zlosci na kazde slowo sedziego i rzucalam w niego tak zwanymi "fuckami'' :) (moze dlatego, ze ogladalam film w oryginalnym jezyku i bez lektora). Przyznam sie tez, ze wylam jak przyslowiowy bobr na samym koncu. Zgadzam sie z Panem natomiast, ze kazdy powinien to obejrzec i nie tylko ze wzgledow politycznych. Mysle, ze glownie po to zeby sobie przypomniec co to znaczy odwaga i kilka innych waznych wartosci :) Pozdrawiam serdecznie.
Mb
Mb:
Ale racjonalnie pan sam sobie wytłumaczył sytuację w " tym kraju "
Szkoda 😔😔😔
Dżordż Stan
Dżordż Stan:
Nie mówię, żeby każdy był teraz specjalistą historii USA, sam bynajmniej takim nie jestem. Ale trzeba naprawdę mało uważnie oglądać, aby twierdzić, że demonstranci w '68 w Chicago demonstrowali przeciwko polityce prezydenta Nixona, tym bardziej, że było to filmie poruszane wielokrotnie i czego dotyczył istotny wątek ze świadkiem granym przez Keatona...
rangartons
rangartons:
Rozumiem, że postrzeganie treści w kontekście do sytuacji w Polsce jest jak najbardziej na miejscu, jednakże w Europie całkiem niedawno działy się znacznie gorsze rzeczy i jakoś nikt tego nie komentował. Na przykład w takiej Katalonii miażdżono studentkom ręce a stukilogramowy policjant w pełnym rynsztunku skakał na głowy siedzących, o połowę od niego mniejszych i lżejszych dziewcząt. Niemal wszystko to można sobie obejrzeć tutaj na YT.
Przemo Wolski
Przemo Wolski:
Widzę, że jest jedna łapka w dół. Czyli prezes obejrzał.
Elzbieta Cissowska
Elzbieta Cissowska:
Panie Tomaszu, przecież najbardziej zasłużonymi szpiegami zazwyczaj były i pewnie nadal są kobiety, które poza swą inteligencją i odwagą zawsze wykorzystują swą urodę i naiwność największych nawet twardzieli. Czy agenci zdradzają tych, których rozpracowują? Przecież oni wykonują swoją pracę.
Kocham Pana recenzje, ale czasami ponoszą Pana emocje. Czy ta agitacja polityczna jest konieczna? Wiele osób ogląda Pana recenzje i polecane filmy po to właśnie żeby uciec od brudów politycznych i oddać się urokowi dziesiątej muzy. Ja na pewno tak.
Grażyna Gromadzka
Grażyna Gromadzka:
To wszystko co się dzieje na Polskich ulicach jest bardzo smutne, w tak trudnym i niebezpiecznym czasie Polki zostały zmuszone aby bronić swojej podmiotowości ! Dziękuje Panie Tomaszu za to, że Pan jest w przestrzeni medialnej i że dzieli się Pan swoją mądrością i wrażliwością. Dużo zdrowia życzę 🤗💓💓✌️
krytyczka
krytyczka:
Panie Tomku, namawiam Pana gorąco do obejrzenia i zrecenzowania serialu ,,Sukcesja" , w którym na marginesie główną rolę gra Jeremy Strong- absolutnie nie do poznania względem roli w ,,Siódemce". Serial jest fenomenalnie napisany, zagrany i jestem pewna, że przypadnie Panu do gustu.
GromKuba
GromKuba:
Ludzie w roku 2020: To najgorszy rok w historii!
Ludzie w roku 1968: No co ty kurna nie powiesz?
Olek
Olek:
Fantastyczne, jak Pan nawołuje do pokoju i jedności z plakietką "To jest wojna". To takie głębokie.
Małgorzata Brzezińska
Małgorzata Brzezińska:
To ja tu sprzątam, jako Marianna Sprzątanna, a nagle bimb! Rzucam wszystko i włanczam, zdanżam, jestem w pierwszej dziesiątce słuchaczy!Serdecznosci i zamieniam się w zmysły.
aluette1
aluette1:
....y y y y ......
Renata Miłosz
Renata Miłosz:
Coś widzę, że zapomniał pan o komunie. Wtedy sądy nie były niezawisłe, ale można się było odwołać do partii. Teraz sędziowie mają immunitet i jak miałam sprawę w sądzie, zostałam tak potraktowana, że tylko wziąć granat i zarąbać sędziego. Jestem za tym, żeby sądy nie były niezawisłe. Podejrzewam, że inni, którzy doświadczyli tego, mnie zrozumieją. Nie interesują mnie żadne burdy na ulicy, nie interesuje mnie, kto rządzi. Chcę żyć w spokoju i żeby każdy robił to , do czego został powołany.