Prof. Henryk Samsonowicz, „Początki narodu polskiego…?”

18 października 2016 r. prof. Henryk Samsonowicz wygłosił na Uniwersytecie Warszawskim wykład pt. „Początki narodu polskiego…?”. Prof. Henryk Samsonowicz jest związany z UW od prawie 70 lat. W latach 1980-1982 był rektorem uczelni. Zajmuje się historią średniowiecza. Jest autorem ponad 800 prac naukowych. Było to kolejne spotkanie w ramach, odbywającego się na Uniwersytecie Warszawskim od 2000 roku, cyklu „8 Wykładów na Nowe Tysiąclecie”.

84 komentarze:

Waldemar Razik
Waldemar Razik:
prof. Henryk Samsonowicz pokazuje w jaki sposób można w sposób neutralny, spokojny, wyważony i wszechstronny mówić o kwestiach podstawowych ważnych dla historii Polski i zadawać słuchaczom pytania do zastanowienia. To jest nauka.

Pragnę zwrócić uwagę, że pojawia się pewien dysonans w trakcie zapowiedzi wykładu, gdy występują nawiązania do obecnej sytuacji geopolitycznej. Taka forma zapowiedzi nałożyła pewną ramę, która niekoniecznie przydała wartości kluczowej treści. Nauka opiera się na wychodzeniu poza ramy a nie nakładaniu tego rodzaju ram znaczeniowych. Tak jak zacytował profesor Samsonowicz, mistrza Abelarda, „kluczem do wszelkiej mądrości jest częste i pilne pytanie"

Poza tym jest to na prawdę świetna seria wykładów na 200 lecie UW. Dziękuję
bleidraner
bleidraner:
Wykład ciekawy, ale zbyt duża koncentracja na Mazowszu. A to na Śląsku we Wrocławiu było jedno z 3 pierwszych biskupstw polskich. To na Śląsku w Henrykowie padły pierwsze słowa spisane po polsku. A tu głównie Wielkopolska, Mazowsze i Małopolska. Też znamienne, że prof. mówi, że pochodzenie Kopernika jest podejrzane. Dlaczego? Bo rodzina pochodziła ze Śląska, ze wsi Koperniki. Szkoda, psuje to niestety cały wykład.
Rob Al
Rob Al:
Rody łączą się w szczepy, a szczepy tworzą plemiona. Plemiona to zaczątek narodu.
Jan Kowal
Jan Kowal:
5:20 ...bo drzewiej jedni byli fachowcami od młócenia po głowach, a inni od zarządzania tym młóceniem. Byli też tacy, którzy chcieli to pojąć i opisać. Coś się zmieniło? ;-) Pozdrawiam.
BARWA KOLOR
BARWA KOLOR:
Nie Słowianie, tylko wówczas byli Sławianie. Nie od niewolnika, słowa tylko od SŁAWY.. No myślałam, że wszyscy już to wiedzą.. we wszystkich tekstach pisanych z XVIII i XIX wieku nie ma sformułowania Słowianie natomist wszędzie widnieje Sławianie..
Pan profesor definiuje to słowo w nomenklaturze naszych zaborców..
Lelewela i Stalina również, którzy nieuczciwie tworzyli Polską historię od nowa...
HUJ00000
HUJ00000:
za drogie były by zmiany wszystkich podręczników, niezły argument
Jadwiga Rajfert
Jadwiga Rajfert:
Panie profesorze mapy historyczne o Polsce w każdym wieku przed Chrztem i po w podręcznikach historii Atlasy kiedy na będą? Jako pomoce naukowe powszechnie rozumiane.!
zbigniew K.
zbigniew K.:
Czy wspolczesnie tworzone gwary srodowiskowe ,mlodzierzowe, moze nawet regionalne beda w przyszlosci upowaznialy tuzow profesory do powatwiewania w ich przynaleznosc do narodu polskiego ,
Krzysztof Niebieszczański
Krzysztof Niebieszczański:
o ile łatwiej by się nam żyło, gdyby na świecie był jeden język i jedno państwo. z pewnością mniej by też było profesorów do spraw niepotrzebnych, spekulacji, intryg, podziałów itp . wszyscy na świecie jako jednostka i naród mają w swojej historii czarne i białe karty. wydaje mi się że najważniejsze w tym wszystkim są wnioski a co się z tym później zrobi to już zależy co komu w "duszy, sumieniu, jestestwie" gra.
Sigmunt King
Sigmunt King:
Very interesting lecture and it confirms what I already know of Polish origins and history. I wish to point out that Polish people have much older and deeper roots from various Slavic tribes. I am familiar with various dialects spoken in different parts of Poland and they can sound ;like different languages yet they are clearly Slavic and contributed to what is now known as the the literary Polish.
Rafał Sawicki
Rafał Sawicki:
Panie profesorze, zdrowia!!!! Oby nauka jako myśl zwyciężyła czas.
pendecho gajewski
pendecho gajewski:
1:21:03, czy ktoś wie, kogo miał na myśli Pan Profesor?
Marek Pęczek
Marek Pęczek:
Matejko był Czechem. Czyli nie pochodził z bliskiego wschodu .
naszawaszaich
naszawaszaich:
Ja Panu chetnie odpowiem minuta 1:00:00 filmu - Nie chciałby Pan zobaczyć tych szabelek w akcji - to że teraz Polacy tacy są to efekt zaborów, wojen, przegranych walk, i komunizmu no i po komunistycznej biedy. Mam nadzieję, ze jeszcze Polacy będą bogaci i znowu odważni jak dawniej
Tomasz Przybylski
Tomasz Przybylski:
Dziękuję za wspaniały i ciekawy wykład. W szkołach przez kilka lat nauki historii zwykli nauczyciele nie przekazują tyle informacji ile można wynieść z tego wykładu.
niunka1
niunka1:
narodowosc sie stworzyla w XX-wieku, a powstania rozliczne w wieku XIX to Marsjanie robili
Maria Zel
Maria Zel:
Bardzo ciekawy wykład, trudno jest wszystko tak zrozumieć jak zostało powiedziane, jesteśmy my Polacy kim właściwie połączeniem wielu ludzi, plemion, narodów i dlatego mamy tak bardzo zróżnicowane charaktery , zdolności i ułomności., Po prostu zdolni do pracy , walki o swój byt i ucztowania. Historia naszego narodu jest bardzo ciekawa, niezwykle barwna.
krzysztof strug
krzysztof strug:
Profesor inteligentny, ale pytania tak denne i głupie że uszy więdną. operowanie jakimiś idiotycznymi tanimi stereotypami - typu "pobrzękiwanie szabelką' itp. żal tego słuchać
Jerzy Michalski
Jerzy Michalski:
niestety trzeba wydać pieniądze na prawdziwe książki
Detoks Dlamas
Detoks Dlamas:
Widzę że sztudentów bardzo rozśmieszył żart o prawdziwych Polakach.Ale ja nie o tym.W średniowieczu imigrant nie miał możliwości wysadzenia się w sklepie.To po pierwsze.Po drugie za swoją tolerancję i miłe usposobienie do obcych zapłaciła Polska hekatąbą w czasach potopu i powstania chmielnickiego oraz najeździe moskiewskim.6 milionów trupów robi wrażenie.Wiem że piszę nie na temat ale tak mnie zruszal ten wstęp ze musiałem to napisać.Dobrego dnia .
Sebek
Sebek:
rozmaite rozmaitości
Mamma Ninja
Mamma Ninja:
Zastrzegamy sobie kochać wszystkie dobre myśli,słowa i czyny,które zostały zaprezentowane tutaj lub w innym miejscu,teraz lub w każdym przyszłym okresie,bo jesteśmy po stronie dobra😊
YuWolfus Without-any-boss sheep
YuWolfus Without-any-boss sheep:
Українці теж дивляться. Цікаво!
Sony Tomy
Sony Tomy:
Popiel. Szlaki handlowe czy niewolnicze? My po raz ostatni zasiedlalismy Skandynawie w 9 i 10 wieku.
47kowal
47kowal:
Chętnie wysłuchał bym całego wykładu o państwie Masława, z nakreśleniem sytuacji społecznej oraz siedmioletnią Wojną całego ówczesnego świata Chrześcijańskiego w koalicji z Muzułmanami i Rusią z naszym państwem Masława. W konsekwencji której, osadzono na tronie mnicha Karola, wcześniej wygnanego z państwa razem z niemiecką matką, za promowanie elit niemieckich i szkodzenie państwu i szlachcie.
BODZIO WITA
BODZIO WITA:
W ten sposub można mówić o każdym narodzie w europie. A za PRL muwiono że był Rus Czech Polak. A wcześniej nic nie było.Czyli Polacy to nie Polacy tylko zbiorowisko,i należą do kogo wedłuk Pana profesora.Bo Polska to podobno czyjaś firma. Czyli wszyscy królowej nie musieli być Polakami bo byli tylko ówczesnymi ptezesami . I według tego typu profesorów to obrazy wcześniejszych królów to był kaprys lub może podróbka. Bo z tego co wiem to w średniowieczu obrazy były dosyć drogie.
Jarko Gonzo
Jarko Gonzo:
22:21 - Aleksandra Macedońskiego. Panu Profesorowi się zapomniało.
Teresa Wright
Teresa Wright:
Przez narzucenie chrzescijanstwa Sliwianom Rzym/watykan uczynil z nas dojne krowy ! Do Rzymu zaczely p£ynac olbrzymie pieniadze: dziesiecina/Podatki, Z£OTO i inne cenne wota.
Ramieniem zbrojnym Rzymu stali sie niemcy - i to niemcy "chrystianizuja " nas do dzisiaj.
Krolestwa chrzescijanskir zaczely padac, gdy doradcami krolow zostali Jezuici (zakon zidow sefardyjskich - przechrztow). Wincenty Loyola to by£a przechrzta .
Einkaufsgem. W-W
Einkaufsgem. W-W:
Arcyciekawy wykład
niewinnny
niewinnny:
Pierwsza wypowiedz przed profesorem Samsonowiczem dobitnie nam Polakom pokazała jak można źle wyjść na multukulti co miało miejsce na naszych terenach przed wiekami.
WielkiTana
WielkiTana:
Oj, polityczna poprawność prowadzącego bije na kilometr
Mateusz Ukleja
Mateusz Ukleja:
Naprawdę nie wielu ludzi jest w stanie to zrozumiec. Szanujmy historię jaka chcemy poznac. Bo trzeba sluchac ludzi uczciwych nie obawiajacych sie przeszlosci. Zyjacych zgodnie z tradycjami, historia i kultura obyczajow
Helvett222
Helvett222:
Przede wszystkim profesor ma dar ciekawego opowiadania - osobowość która jest otwarta na wszelką krytykę , dyskusje , często mówi że on tego nie wie a jednak ma własne , mocne poglądy co do których też ma otwartą głowę do wszelkich dyskusji .. Świetny wykład , świetne pytania od publiczności i odpowiedzi profesora.
Andrzej Lobrow
Andrzej Lobrow:
W niektorych odpowiedziach prof podziela spoleczenstwo nie stara sie zjednoczyc.
Minakami Mario
Minakami Mario:
tak francja zapewne jest zadowolona ze swoich nowo przybyłych
Jaro Kowalski
Jaro Kowalski:
Oj, oj, panie psorze.
Obawiam się , że nie mówi pan całej prawdy, ale i tak duuuży postęp.
Gratuluję.
Jan Kowalski
Jan Kowalski:
Komentarz Pana Profesora, jak zwykle, wspaniały. To jest klasa. Jacek
Mark Lech Jaworski
Mark Lech Jaworski:
Bardzo ciekawe; szkoda że w szkołach o tym nie uczą.
Norbert Kasparek
Norbert Kasparek:
Mozna słuchać, słuchać jak najpiękniejsza poezję, muzykę.....znakomite
Einkaufsgem. W-W
Einkaufsgem. W-W:
"... w czasach Jagiellonów Polacy stanowili 40 % mieszkańców ..." Tak, 40% mieszkańców Rzeczpospolitej OBOJGA Narodów, a nie POLSKI ! Ponadto, ówczesna gęstość zaludnienia a dzisiejsza !!!!!
Jadwiga krzetowska
Jadwiga krzetowska:
No wreszcie pan profesor nawiązuje do tego, że nasze kroniki Prokosza, Wincentego Kadlubka, Gala
Semigetuza Semigetuza
Semigetuza Semigetuza:
Etymologia słowa Słowianie- od slowa, polecam przyjrzeć się roli griotów w Afryce Zachodniej
stan
stan:
Ja mam jedno pytanie. Kim byli ludzie wprowadzający chrześcijaństwo w Państwie Mieszka i jego następców. Może to byli Niemcy ,jeżeli tak to jak to było Mieszko walczy z niemcami(cedynia) i oddaje część władzy innym niemcom(biskupi) to się nie trzyma kupy.
Gwiazdka Z nieba
Gwiazdka Z nieba:
A Lechia i królowie przed chrztem ? W Częstochowie jest poczet królów Lechi czyli Polski przed chrztem .
Waldek P
Waldek P:
Interesuje mnie co było na ziemiach Polski przed 966 rokiem ... historia mówi, że nic. Skąd się wzięli Słowianie ... przywędrowali ... ze wschodu ... a skąd się wzięli na wschodzie ... przywędrowali z południa ... itp itd ... może z północy i zachodu.
Powstaje jedno pytanie ... na które odpowiedzi nie ma. Wystarczy spojrzeć na mapy Europy od 1000 lat PNE. Nikt nigdy nie podbił i nie zajął obecnych ziem Polski (drobny wyjątek Hunowie) Historia Polski zaczyna się od 966 roku.
Słowianie przywędrowali . Kto pobił Rzymian, Trojan, Greków, Aleksandra Wielkiego, Galów ... na pewno nie prymitywne plemiona. Juliusz Cezar przekroczył Ren na wschód ... przekroczył symbolicznie, wrócił i kazał spalić most .... (sam to opisuje) tak bardzo Rzymianie bali się iść na północny wschód.
Irena Czajkowska
Irena Czajkowska:
Wielka kultura,poczucie humoru,wiedza,erudycja--wspaniale sie sluchalo ,dziekuje!!!
Alicja Rafael
Alicja Rafael:
Mieszkajac w Skandynawi 44 lata zauwazylam jak oni staraja sie nawiazywac do tego ze sa jakas jednolitoscia razem z Finlandia ktorej jezyk jest zupelnie odmienny od dalszej S kandynawi. Jakos mi jest to ze Mieszko I jest pochodzenia z polnocy. Skoro Ruryk /pozniej/ wedrowal na poludniowy wschod na Ukraune i tam zalozyl Rus kijowska to pewnie mial jakis przyklad ze Wityngowie Przedtem tez tak mysleli . Np Mieszko I a ze natrafil na ludy rolnicze to jemu pasowalo poniewaz wlasciwie Skandynawia nie nalezala do rolniczych karmiacych ludzi. Stad Wikongowie znani sa z grabierzy . No a pozniej dlaczego Boleslaw Chrobry wydal corka swoja za Szweda ? Pozniej bla zona krolowa w calej Skandynawi a raczej Wikingow? To ze sa groby Wikingow kolo Elblaga , ktorych , jak mowi pan profesor ze byli zolnierzami Chrobrego to anajc teraz mentalnosc Szwedow sadze ze Chrobry musial sie w jakims jezyku porozumiewac z wojskiem a w jakim jezyku . Nie sadze ze zolnierze tak szybko nauczyli sie po slowiansku? Tu nie bede sie madrzyc o charakterze narodowym Skandynawow. Pozdrawiam
Jarek Jarząb
Jarek Jarząb:
Czy nadal o Lechitach nie wolno mówić?
Jadwiga krzetowska
Jadwiga krzetowska:
Gala Anonima,kroniki noemieckie, ijeszczr starsze z okresu starożytnego wspominaja o.slowianach,którzy zasiedlali Europe od Bawarii do Uralu.Dziekujemy.p.Pawlowi Gawlowskiemu, p.Januszowi Bieszkowi za uswiadamianie Polaków o ich prawdziwej historii w oparciu o stare mapy i dokumenty.Komus bardzo zależy na zakłamaniu historii.To Slowianie.byli tu.w Europie od przynaniej 10 tys.lat mieli swoje pismo i byli potega
JÓRAND
JÓRAND:
Bardzo ciekawy wykład, wielkie dzięki i szacunek.
Bogusław Ku
Bogusław Ku:
Od początku do końca z przyjemnością wysłuchałem :-)
Sony Tomy
Sony Tomy:
LEACHIA =SCYTIA !!!! POPIEL I TRUJACA ZONA TO NIE MIT!!! PO TYM ZDARZENIU ZACZYNA SIE WIELKIE NAS ROZBIJANIE I NISZCZENIE, ODKRYC TO JAK TROJE !!! DZIEL I RZADZ.
Bolesław Tabor
Bolesław Tabor:
Panie Profesorze!

-Hitler był komunistą, tyle tylko, że narodowym.

-Naród w naszym kraju, jak w innych monarchiach, miał poczucie wspólnoty jako własność panującego.
niewinnny
niewinnny:
Rus Rusowie nazwa z języka norweskiego
Grzegorz Kuras
Grzegorz Kuras:
Wiedzę historyczną warto weryfikować o najnowsze badania ludzkiego DNA. Wiele hipotez, teorii, czy wymyślonych historii ona obali, jak również wskaże te które mogły być wcześniej odrzucone. Pokaż mi swoje DNA, a powiem Ci skąd pochodzisz :)
Wiele przełomów w nauce dokonują ludzie z poza kręgu naukowego, którzy w danej dziedzinie zjedli zęby. ZWSz pozdrawiam
Bork
Bork:
Siedzę przy kompie i pracuję, jednocześnie słucham wykładu. który jest bardzo ciekawy, zerkam na audytorium no, no wyśmienite. Pytania z sali na poziomie ale!!! frekwencja mizerna, trochę wstyd dla nas Polaków. Czy trzeba być kontrowersyjnym a nie mądrym historykiem by przychodziły tłumy a przychodzą. Oglądałem spotkania np. z Zychowiczem tak inna epoka ale historia tego samego Narodu, nasza historia, która zaczęła się oko. 1050 lat temu a nie 100, 70 lub po 89 roku.
luckiuable
luckiuable:
nie znam sie na tym ale przyjemnie się słucha
joyce120564
joyce120564:
1.31 "gdyby" Zygmunt III zgodził by się na zasięście swojego syna na tronie Moskiewskim, Rzeczpospolita by była imperium światowym.
Zygmunt Banaszak
Zygmunt Banaszak:
Sarmaci nie byli Słowianami. Byli najeźdźcami (invaders) Wolnych Plemion Słowiańskich. Zasymilowani wśród Proto-Słowian. "Nasze elity" nie mają nic wspólnego z Polskością. Prof Samsonowicz wydaje się bardzo sympatycznym człowiekiem, nie rozumiem dlaczego - co nim kierowało aby przywrócić religię do szkół zamiast rozszerzyć, raczej naprawić system edukacji w Polsce. Nie wiem z kim miał konflikt ale ze stanowiska rektora UW odszedł w 1982 roku...

"Ci Polacy, skąd się w ogóle wzięli", skąd się wzięli "prawdziwi Polacy",... Wydawałoby się że prof. Węglęński nie jest zbyt dumny ze swojej Polskości.... Sarkazmy tego typu w momencie kiedy w przeciągu tylko kilku lat, opuszcza Polskę kilka milionów mieszkańców, można odczytać za głęboką drwinę z Polskości... Oh,. Zapomniałem że pan profesor Węgleński jest Europejczykiem.... Trudno tylko wyczuć co ma na myśli tłumacząc nam tą kwestię bo masło zawsze jest maślane, tak jak my Europejczykami - jesteśmy z natury.
Tomasz Kuncik
Tomasz Kuncik:
wspaniały wykład
Slawek Pietrucin
Slawek Pietrucin:
Odczarowywanie historii: Skad pochodza Polacy i prawdziwi Polacy?

Bardzo dobry wyklad! Zapowiadajacy go profesor Weglenski mogl sobie darowac te antypolskie wstawki o nachodzcach.

Niech wynajmie im swoje pokoje, nawet ten kolo mlodej blondynki z rodziny, i niech mu za to skopia dzialke. Najlepiej niech od razu skieruje do pani Merkel, bo i tak sie tam kieruja. Beda mieli lepiej :)

Zamiast siedziec  na emeryturze z wnukami, dalej pcha sie do nauki, na polu ktorej nic konkretnego nie osiagnal.

Zeby chociaz byl dobrym spikerem, jak np. profesor Fikus, a on  ciagnie swoje przerywane jakaniem i zacinaniem sie zapowiedzi, jak flaki z olejm i zanim sie ten slimaczy wstep doczolga do konca - sluchac wykladu sie czesto odechciewa! :)
Janko Walski
Janko Walski:
Należy zacząć o tym, że obywatelem Rzeczypospolitej był i jest każdy, kto czuje się Polakiem i działa w interesie Rzeczypospolitej. To jest prawdziwa definicja Polaka. Pan profesor kpi sobie z ludzi, którzy interesują się przeszłością ludów zamieszkujących ziemie zwane polskimi. Mówi wiele, ale nie mówi o badaniach genetycznych haplogrup . To tak, jakby fizyk mówił o fizyce lekceważąc istnienie atomu. Mowa o historii starożytnych ludów bez powołania się na badania genetyczne to jałowy bieg. Niestety, "starzy akademiccy profesorowie" nie mają przyszłości, bo musieliby spalić swoje książki aby dalej uchodzić za profesorów. Ludzi myślących nie interesuje czy człowiek żyjący 3000 lat temu był "Polakiem", tylko czy obecny mieszkańcy tych ziem mają ten sam genotyp co ci, którzy mieszkali tu 4000 lat temu. Wyobraźcie sobie, że mają :) Dla ciekawych uważających, że 4000 lat temu "tutejsi" siedzieli na drzewach polecam poszukać sobie info o wazie z Bronocic.
Przemko Cebulańczyk
Przemko Cebulańczyk:
1:29:00 emisariusz Zulu- Gula pilnie przysłuchuje się wykładowi, aby Zulu- Gula rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej.
Zofia W-K
Zofia W-K:
W czasach Chrobrego z Mazowsza, Krakowa i jednego sąsiedniego obszaru wszyscy mieszkańcy z dobytkiem oraz zapisami głagolicą wymaszerowali nad rzekę Ruś na wschód, gdzie stworzyli nowe miasta i osady,a przed ponownym chrztem obrządku zachodniego wynajęli za opłatą Tatarów, gdyby krzyżowcy podjęli decyzję o pogoni za emigrantami. Chrobry nie miał nic przeciwko tej decyzji, też nie zlecił pogoni. W archiwum moskiewskim znajdują się te wszystkie zapiski i panslaviści na swoich forach wmawiają ruskojęzycznym o ich niby ruskiej starożytności.
for2na
for2na:
Najlepszy wykład jaki kiedykolwiek dany był mi do wysłuchania. Bardzo dziękuję i polecam.
Patryk patryk
Patryk patryk:
A nie Brat Rus, czyli Rusin? Białorusin? Bo dzisiejszy Rus to historyczny Moskal. Wtedy by się zgadzało, że Rus w sensie Białorusin (dzisiejszy) to był brat Polaka i Czecha.
Sjel
Sjel:
bez wiedzy o zlodowaceniach i cyklach ziemi, ktore wymuszaly relokacje duzych grup gownoz rozumiemy! cala europa polnocna byla pusta pelna lasow i puszczy~! polacy jako slowianie migrowali od ukrainy po wschodnie niemcy w poziomie... w gore na polnoc szli nieliczni ostroznie i dlugofalowo...i rozwijaly sie niezaleznie osady itd.. ni3stety potem przylazl jeden i drugi cwnaiczek w "BMW w dresach" i kazal placic za ochrone i tak oto stali sie elita ktora sie potem spzredawala z profity i tytulu z zachodu ..spzredajac swoich ziomkow rzymsko watykansiej ideologii.. bo byla bardziej agresywna niz nasza ..
Miro P. Slavin
Miro P. Slavin:
Kilka fragmentów bardzo celnych ale w durzej mierze mam wątpliwości. W sumie po tym wykładzie można odnieść wrażenie że Wywodzimy się od wielkich bojowników Sarmackich którzy pokolei pokonali Rzymian, Brytów, Macedończyka i wszystkich co nam stanęli na drodze. Wiem rze Historycy mają wiele wersji na temat powstania Narodu Polskiego więc doradzam traktować ten wykład jako jedną z tych wersji a nie jako prawdę objawioną.
Jan Servus
Jan Servus:
25 minuta: Lech i Czech bracia, ale Rus to nie brat, to znaczy tak, ale psubrat. Znowu rusofobia. Može trzeba wymyslec jakiegos Americanusa, ktory polskim bratem?
MiCon MiCon
MiCon MiCon:
56:44, koleś w pstrokatym szaliku, który urwał się z parady równości, próbował zepsuć wykład jakimiś KODerskimi wstawkami. Profesor go pięknie usadził...
Robert Konrad
Robert Konrad:
Jan Servus pisze: "znowu rusofobia".

No właśnie. Rusofobia stała się teraz tak powszechna w Polsce, że zaczyna określać Polaków i polskość. Można by zaryzykować, że obecnie Polacy (z małymi wyjątkami) patologicznie, nieuleczalnie nienawidzą Rosjan i patologicznie i nieuleczalnie wierzą w żydowskich bogów pod dyktando Watykanu. Można by jeszcze dodać trzecia cechę definiującą obecnych Polaków: patologiczna i nieuleczalna "amerykanofilia”, czyli uwielbienie Ameryki i chętne dzielenie się neutralnością Polski z amerykańskim imperialistą.
Marcin Wojciak
Marcin Wojciak:
Dobrze się Pana Słucha i bardzo wartościowy przekaz Naukowy bardzo dziękuję i Pozdrawiam Dużo Zdrowia Życzę
maria Jurczyńska
maria Jurczyńska:
Pytanie tylko,czy te biskupie powstające piękne katedry nie były budowane na kształt piramid,(w oparciu o tajemną liczbę ..? -- π ? )?
Dorota Kowalska
Dorota Kowalska:
Panie profesorze jest pan Wielki - dziękuję
tomek trp
tomek trp:
Historia polski, ma bardzo wiele tajemnic, np. ród Słowian, te tajemnice, nigy nie ujrzą światła dziennego, bo blokuje to religia chrześcijańska
mcMarcin6
mcMarcin6:
Pokonaliśmy Cezara, Macedończyków, Marsjan, III rzeszę, dinozaury i oczywiście ludzi morza w bitwie pod Kadesh.
szaman61
szaman61:
Jestem pod nieustającym wrażeniem wykładu, ale i kultury przekazu, tak bardzo nam tego brakuje. Oglądam i słucham już "N" ty raz. Wielka kultura, dystans do siebie i poczucie humoru. Pozdrawiam Pana profesora życząc zdrowia, oraz całą wspaniałą Alma Mater.
Vidar 32
Vidar 32:
Pan Profesor powinien sie dokształcić skoro nie rozumie, ze Rus to nie Rosjanin :) Rusowie raczej pochodzili ze Szwecji :) Zresztą nazwa Szwecja po fińsku do dziś dzień to Ruotsi :)
Albert Bloch
Albert Bloch:
Szkoda że podczas wykładu nie został poruszony temat dotyczący państwa ,,polskiego'' w starożytności , tak zwanych lechitów. Możliwe jednak że profesor wspominał coś na temat naszej historii starożtnej chyba o wandalach a po nich o sarmatach, ale o lechitach nic .(Może dlatego że to jest mit) Możliwe jest to też że się po prostu nie wsłuchałem dokładnie w pewnym momencie i z góry przepraszam za mój brak wiedzy.
Adam Dobr
Adam Dobr:
Przyjęcie chrztu, było podobnie przymusowe, jak teraz należenie do unii niemieckiej . Tu i tam była utrata samodzielności...
Stanisław Stadnicki
Stanisław Stadnicki:
Chrzest Polski to kit. Mieszko i jego świta może i przyjęli ale nie państwo . Po 2 nie ma nawet jednego dokumentu o takim wydarzeniu. No chyba że go nie widziałem.
Vuk vv
Vuk vv:
Dziekuje za mozliwosc wysluchania tego bardzo ciekawego wykladu. Nie wiem po co wspomina sie w wykladzie dajac pozywke wszelkiej masci oszolomom i turboslowianom o tym, ze Kadlubek byl mistrzem chansons de geste. Pseudonaukowcy internetowi wyciagaja z tego bardzo daleko idace wnioski a slowa profesora Samsonowicza sa dla nich dowodem na poparcie gloszonych przez nich bredni. Tytulem przykladu: https://www.youtube.com/watch?v=eEQGif2Y8e0
joyce120564
joyce120564:
Mętny wywód Pana profesora, wykład wymuszony.
Co ma król Batory do Siedmiogrodu skoro on władca Rzeczpospolitej?
Wolę pamiętać profesora z lat przeszłych niż ostatnich Gazety Wyborczej.
Maciej Szymanski
Maciej Szymanski:
To był mój rektor w latach osiemdziesiątych i miałem zaszczyt spotkać go osobiście. Niczego nowego się nie dowiedziałem, ale wykładu wysłuchałem z zainteresowaniem, bo gość ma niezłą nawijkę i potrafi ciężko dowalić gdy ktoś wyskakuje z idiotyzmami w rodzaju "Wielkiej Lechii".