Prof. Leszek Balcerowicz: "ustroje a warunki życia w kraju"

Wyjątkowe spotkanie w ramach z naszej serii "8 Wykładów na Nowe Tysiąclecie". Gościem był prof. Leszek Balcerowicz, który był również jednym z naukowców inaugurujących nasz cykl wykładów 20 lat temu. Tym razem opowiedział o ustrojach i warunkach życia w kraju.

Prof. Leszek Balcerowicz to polityk i ekonomista, wicepremier i minister finansów w latach 1989-1991 i 1997-2000, prezes Narodowego Banku Polskiego w latach 2001-2007, prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju i Kawaler Orderu Orła Białego. Uznawany jest za jedną z głównych osób przeprowadzających transformację gospodarczą w latach 90. w Polsce.

#Balcerowicz #ekonomia #gospodarka

Cykl "8 wykładów na Nowe Tysiąclecie" odbywa się nieprzerwanie od 2000 roku, kiedy to powstał jako wkład Uniwersytetu Warszawskiego w obchody roku millenium. Od tego czasu zorganizowaliśmy już ponad 140 spotkań, podczas których gościliśmy prelegentów ze świata nauki, polityki czy kultury i sztuki, m.in. prof. Ewę Łętowską, prof. Szewacha Weissa, dr. Adama Bodnara, prof. Andrzeja Friszke czy Jurka Owsiaka.

Śledź nas także w innych kanałach:

FACEBOOK: http://www.facebook.com/fanpageUW
INSTAGRAM: http://www.instagram.com/uniwersytetwarszawski
LINKEDIN: http://www.linkedin.com/school/uniwersytet-warszawski
TWITTER: https://twitter.com/uniwarszawski

18 komentarze:

Piotr Sierociński
Piotr Sierociński:
Świetny wykład. Temat powinien być poruszany w liceach.
amba fatima
amba fatima:
Takie fajne, wartościowe wykłady rozbijają się o tragiczny dźwięk.
Katarzyna Pawłowska
Katarzyna Pawłowska:
Bardzo ciekawy wykład. Dziękuję że mogłam obejrzeć całość na youtube. Pozdrawiam :)
Maciej Grycz
Maciej Grycz:
Wykład zaczyna się na 5:30.
Tomasz z Krakowa
Tomasz z Krakowa:
Ostatni raz rozmawiałem z Profesorem w naszym podgórskim Empiku... Harvard Business Review...
Feberix
Feberix:
W sumie zupełnie nie tak wyobrażałem sobie głos Balcerowicz ;o
TrzewikiJezusa
TrzewikiJezusa:
Ponadprzeciętny poziom Rigczu
jon bakari
jon bakari:
popatrzcie tylko na statystykę youtuba dla tego nagrania. 294:141 i 25 tys wyświetleń po roku od opublikowania. A człowiek to filar polskich przemian. Bez niego szczaw byłby na obiad. To jest polska właśnie....
Mateusz Ziółkowski
Mateusz Ziółkowski:
Szkoda, że takie wartościowe treści trafiają do tak małej grupy
Kamil O
Kamil O:
ciekawy wykład
QuadHelix
QuadHelix:
Lepper dobrze tego człowieka podsumował:"Balcerowicz musi odejść".Był słupem działań żydowskiej finansjery i nie rozumiem tego splendoru wokół tego człowieka.To jest oblicze upadku Polski.Wszystko,co później,to tylko konsekwencja działań tego słupa.Nie mamy już prawie nic,a niedługo nie będziemy mieli zupełnie nic.Ale będziemy szczęśliwi.Przynajmniej nam to wmówią.
P.S.przegroda do operacji.
jon bakari
jon bakari:
ja akurat nie jestem jego fanem - uważam, że popełnił parę błędów politycznych i nadal popełnia. No ale polityka niekoniecznie była jego najsilniejszą stroną - natomiast ma wiele do powiedzenia i warto go posłuchać ponieważ w przeciwieństwie do różnych innych wierzy w to co mówi. A wierzy bo rozumie i umie czego dowiódł i w rządzie i w NBP.
jon bakari
jon bakari:
panie Balcerowicz - mamy pół roku od Brexitu i już widać, że swoboda polityczna uzyskana przez UK wpływa pozytywnie. Na przykład podjęto decyzję o zwiększeniu arsenału jądrowego czy nawiązano kontakt z inicjatywą powołania wspólnego rynku w obszarze Pacyfiku. Polexit to zupełnie inna sprawa bo PL poszłaby donikąd (schetyna nazwał ten kierunek up,up,up i widzimy gdzie jest nasz ambitny chłopak). Elity w UK nie tylko pozwoliły na Brexit, one go chciały, a referendum było potrzebne do kamuflażu. Tu nikt nie pozwoliłby ulicy decydować o przyszłości tej wyspy
Michał
Michał:
Instytut socjologi ma pretensje ze ekonomista nie wchodzi w szczególy społeczne itd.... No gratuluję oczekiwań..... 🤦‍♂️
Tomasz Hubert Chwilkowski
Tomasz Hubert Chwilkowski:
Zdecydowanie na tak, poza niechecia LB do podatku obrotowego. Zakladanie spolek nie powinno skutkowac unikaniem opodatkowania a tak sie dzieje wrecz jest to norma szczegolnie zagranicznych spolek w Polsce. Opodatkowanie pracujacych i spolek powinno byc identyczne wszak podatek ZUS jest obrotowym. Te 2-5% nie bylyby zle poniewaz wzroslyby pensje netto o te 40% nie obciazone skladka ZUS
marcin tomaszek
marcin tomaszek:
Do pierdla.
Piotr Zuch
Piotr Zuch:
Wyklad mógłby byc dobry gdyby nie polityka i cel tego materiału - propaganda anty PIS. Problem nas Polaków w czasie zagrozenia walczymy dzielnie nawet z efektami i w czasie pokoju mamy braki i też głównie "walczymy". Co widać po panu Balcerowiczu.
Владислав Малик
Владислав Малик:
Chociaż pan Balcerowicz jest kontrowersyjną osobą, to jest jednak człowiek odpowiedzialny za sukces Polski jako państwa nowoczesnego i rozwiniętego jeśli chodzi o ekonomię!
Bardzo się cieszę z powodu decyzji UW zaprosić go.