Raport na dziś - 6 stycznia 2021

Wielka Brytania zamknięta – totalny lockdown największy w tym kraju od marca ubiegłego roku, ale nas zainteresuje również jeszcze większa zmiana. Od 1 stycznia Wielka Brytania jest dla Unii Europejskiej obcym krajem. Udało się zawrzeć umowę handlową. Po prawie pięćdziesięciu latach życia w trudnym, ale jednak bliskim związku Londyn staje się państwem odseparowanym od wspólnoty europejskiej. I co teraz będzie?

Gość - Jakub Krupa

Powiązane wiadomości:

13 komentarze:

Anna Kozłowska
Anna Kozłowska:
Dziękuję za profesjonalne, rzetelne dziennikarstwo!
tlaocetl
tlaocetl:
Profesjonalny raport. Wysluchalem z ogromnym zainteresowaniem.
kriss7676
kriss7676:
Świetnie się słucha Pana Jakuba, bardzo rozległa wiedza.
Robert
Robert:
👍
William Bonawentura
William Bonawentura:
Panie Dariuszu. Nie wiem dlaczego dziennikarze bez żadnej refleksji powtarzają za "Rozczochranym" hasło "totalnego lockdownu". W istocie ich ograniczenia są bardzo podobne do naszych. Sklepy spożywcze w UK działają bez ograniczeń, ludzie normalnie chodzą do pracy. Prawdziwe lockdowny (Chiny, Tajwan, Australia) odniosły skutek ponieważ wykluczały na kilkanaście dni możliwość pracy innej niż zdalna lub konieczna (policjant, lekarz) zaś wyjścia na zakupy były limitowane.
Ventyl of schadowS
Ventyl of schadowS:
hmmm - tak się zastanawiam i ten raport jest jedyna rzeczą jaka słucham od deski do deski nie pomijając reklam (sponsorów - bo szacun dla każdego z nich ze mogę słuchać)
Ma
Ma:
Nie podzielałbym entuzjazmu Brytyjczyków i zwolenników Brexitu. Refleksja przyjedzie później ( dla nich za późno) w miarę jak świat powróci do normalności po COVID.
Czy brexit przycichł? NIE jego konsekwencje dopiero będą widoczne- dla zwykłych obywateli dopiero za kilka kilkanaśćie tygodni. Teraz jest świetna wymówka dla 2 stron. Wszelkie niepowodzenia z powodu brexitu będą przypisywane koronie a wszelkie problemy i implikacje gospodarcze z powodu korony można zrzucić na brexit - i wszyscy są zadowoleni. Co do umowy brexitowej jest to dla mnie szczytem największej hipokryzji i oderwania przywódców obydwu stron od rzeczywistości. Jak można taki dokument przyjąć w świetle jupiterów w samym końcu roku i przy strzelających szampanach jeszcze być z tego dumnym. Jego ramy były znane wcześniej owszem ale na jego podstawie akty wykonawcze i rozporządzenia wciąż nie są w pełni ( jeśli w ogóle) zaimplementowane w żadnym kraju . Jak można taki kilkutysiecznostronnicowy dokument przyjąć i dać kilka dni na jego wdrożenie. Samo czytanie interpretacja i implementacja to kilkumiesięczny proces prawny i logistyczny w każdym kraju. Firmy nawet nie dostały tresci tej umowy do przeczytania ale od 1 stycznia muszą sie do jej zasad stosować. Firmy instytucje i obywatele zostały zostawione samym sobie i nikt do końca nie wie co i jak dalej. Ten lockdown to błogosławieństwo dla Anglików tej chwili mają trochę czasu i oddechu wejść nieco wolniej w nowa rzeczywistość bo co innego telewizja i zadowolone z siebie twarze a co innego codzienność i powrót do biurokracji i szarości gospodarczej. Co z tego, że nie ma stawek celnych ,jeśłi same procedury celne po obu stronach to rzędne milionów funtów rocznie. Współpraca z UK właśnie straciła swój największy atut dla krajów EU a wiec mniejszą biurokrację , elastyczność i szybkość działania. Już teraz firmy brytyjskie ugrzęzły w gąszczu niewiadomych ( na co dzień mam kontakty handlowe z UK i już pierwszego dnia okazało się ,że w każdej z firmy są inne procedury , inne wytyczne , inne wizje współpracy ze strefą EU. A to dopiero 1 wszy dzień !
Michał Porycki
Michał Porycki:
Panie Dariuszu, jak słyszę, Pan ciągle w 2020tym roku 😆😆😆 Ja też ciągle się mylę ;) Pozdrawiam ;)
MegaWolen
MegaWolen:
Mam mieszane uczucia jeśli chodzi o brexit. Z jednej strony jestem zadowolony, bo wyjście każdego państwa z UE, a szczególnie tak ważnego jak WB, wzmacnia środowiska niepodległościowe we wszystkich innych państwach i zwiększa szanse na kolejne exity. Z drugiej jednak strony Wielka Brytania była tym członkiem UE, która w największym stopniu sprzeciwiała się federalistycznym ciągotom Berlina, Paryża i eurokratów. Bez Wielkiej Brytanii Polsce będzie znacznie trudniej bronic własnej niezależności, sposobu życia, wolności i gospodarki.
Pawel Lachowski
Pawel Lachowski:
Rosiak jak zwykle ma także świetnych rozmówców i teraz faktycznie politycy brytyjscy nie będą mogli zwalić niczego na UE A Europa pozbyla się brytyjskiej obstrukcji . Pytanie czy to wykorzysta?
Tomasz Wasilewski
Tomasz Wasilewski:
Cofam suba.
Dlaczego?
Bo jak będę chciał poznać oficjalna propagandę to sobie włączę BBC albo Wiadomości.
Myślałem, że z tego kanału dowiem się czegoś więcej. Jednak się pomyliłem!
Pozdrawiam, życzę powodzenia.
białyiczarny bez
białyiczarny bez:
Kto wierzy medycznym interesom i mediom i bankowcom? Hmmm oszustwa pod płaszczykiem zdrowia...to jest w...jna.
białyiczarny bez
białyiczarny bez:
Żenada te wyszczepianie na małą grupkę...ludzie obudźcie się. Ile osób wokół Was umarło? Sorry...