Raport o stanie świata - 21 sierpnia 2021

Trwa ewakuacja obcokrajowców i Afgańczyków, którzy współpracowali z zachodnimi armiami. To, co dzieje się dziś w Afganistanie, to fiasko kilku dekad polityki amerykańskiej opartej na błędnej ideologii – mówi rozmówca Raportu. Na czym polegał błąd Amerykanów i dlaczego powtarzany był tak długo?

Na granicy polsko-białoruskiej kilkudziesięciu migrantów koczuje między punktami granicznymi obu krajów. Jak zachować się humanitarnie wobec tych ludzi, wiedząc, że są oni wykorzystywani jako narzędzie polityczne przez białoruskiego despotę?

Tysiące Haitańczyków ofiarami trzęsienia ziemi. Dlaczego i czy słusznie patrzymy na ten kraj, jak na współczesną wersję jądra ciemności?

Saamowie - rdzenny lud żyjący w Norwegii i Szwecji - domagają się poszanowania swoich praw i tożsamości. Dlaczego tak długo nikt nie zwracał na to uwagi?

Jak fotografować religię? Porozmawiamy o niezwykłej wystawie fotograficznej, której autor spróbował odpowiedzieć na to pytanie, rejestrując religijne gesty, rytuały i zwyczaje wyznawców siedmiu religii z Azji południowo-wschodniej.

Opowiemy również o kłamstwie w polityce – niby nic nowego, ale jego odmiany potrafią zaskoczyć.

———

Andrew A. Michta is the dean of the College of International and Security Studies at the George C. Marshall European Center for Security Studies in Garmisch-Partenkirchen, Germany. The views presented are his own and do not necessarily reflect those of the George C. Marshall European Center for Security Studies, the Department of Defense, or the United States Government.

Andrew M. Michta jest dziekanem Koledżu Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa w  George C. Marshall European Center for Security Studies in Garmisch-Partenkirchen. W programie przedstawione są jego osobiste poglądy, które nie muszą odzwierciedlać stanowiska George C. Marshall European Center for Security Studies, Departamentu Obrony, ani rządu Stanów Zjednoczonych.

Rozkład jazdy:

00:00:00 - Wstęp
00:02:34 - Aryana Sayeed - Nafasam
00:06:43 - Andrew Michta o fiasko polityki amerykańskiej w Afganistanie
00:34:47 - Dominik Wilczewski o uchodźcach na granicy polsko-białoruskiej
00:49:56 - Moonlight Benjamin – Moso Moso
00:53:51 - Świat z boku - Grzegorz Dobiecki o kłamstwie w polityce
00:58:19 - Podziękowania
01:02:46 - Anna Dudzińska o Saamach, rdzennych żyjących w Norwegii i Szwecji
01:18:38 - Mari Boine – Gula Gula
01:22:22 - Józef Kwaterko o ofiarach trzęsienia ziemi na Haiti
01:40:23 - Moonlight Benjamin - Simbi
01:41:25 - Andrzej Ziółkowski o fotografowaniu religii
02:07:31 - Do usłyszenia
02:08:28 - Melissa Laveaux - My Boat

19 komentarze:

Hela Oz
Hela Oz:
Niezwykle ciakawe wydanie weekendowe. Połączenie polityki, informacji ze świata i niezwykle ciekawej rozmowy z Panem Ziółkowskim o fotografowaniu - to dla mnie prawdziwa creme de la creme. Dziękuję.
Agnieszka Czachorowska
Agnieszka Czachorowska:
Rozmowa poświęcona fotografowaniu religii pozostawiła wiele refleksji. Serdecznie dziękuję
Marzena Skawińska
Marzena Skawińska:
A jeśli na końcu drogi, na granicy spytają: cóżeś tam robił człowieku? To członkowie ekipy Raportu odpowiedzą: dziennikarstwo. I zabrzmi to dumnie.🥰 O gościach nie sposób zapomnieć. A o Panu Andrzeju Ziółkowskim szczególnie.
Maria Siwko
Maria Siwko:
A my cieszymy sie ,ze jestescie z nami:) dziekujemy,choc nie zawsze mozemy wesprzec finansowo,ale polecamy i sluchamy! Pozdrawiam serdecznie znad Baltyku!
Asia G
Asia G:
Fantastyczny materiał!
Rafał Panas
Rafał Panas:
Brawa za pana Michtę!
Wilk Nocny
Wilk Nocny:
Wow! nareszcie autor dostrzega zepsucie tego świata... Chociaż zawsze go szanowałem.
Vasquez Elbretto
Vasquez Elbretto:
Bardzo ważna rozmowa z Panem Ziółkowskim. Skłania do refleksji o miejscu człowieka na tej planecie.
Ventyl of schadowS
Ventyl of schadowS:
świetna ta samska muzyka - muszę poszukać więcej
Marcin Bednarz
Marcin Bednarz:
Panie Dariuszu, Pana wywiad z Panem Andrew Michta to jest czyste złoto. Proszę zapraszać częściej go do audycji, coz za ocen wiedzy tam się rozlewał :)
Pawel
Pawel:
Jest gdzieś playlista piosenek?
Ma
Ma:
Dzień dobry
CryptoC4T
CryptoC4T:
Czy migranci mają białoruskie wizy? Bo jeśli tak to rozumiem że siedzą na granicy bo ich tam zawieziono ale równie dobrze mogą siedzieć w hotelu w Mińsku, tak?
Saeglopur89
Saeglopur89:
1:02:54 - wsysanie powietrza i sapanie, tyle razy o tym pisałem, także mailowo. A w wersji na YouTube to jest automatycznie przyciszane o 1/3, w podcastach jest dramat. Jakim cudem radiowcy którzy zabrali się za podcasty ignorują takie rzeczy ciągle :/ Nie korzystajcie ze studyjnego sprzętu jeśli nikt tego nie edytuje później. Podcasterzy jakoś potrafią na to zwrócić uwagę.
Prodrive Sti
Prodrive Sti:
Panie Dariuszu, czemu zadajac pytanie gosciowi z USA dotyczace gwarancji bezpieczenstwa dla sojusznikow nie zainteresowal sie Pan kwoestia Ukrainy i NordStream 2? Wystarczylo Panu demagogiczna odpowiedź goscia?
michalqn00
michalqn00:
Rrrrrrapott
Jacek Nalepiński
Jacek Nalepiński:
47:20 Redaktorze Białoruś ma jeszcze większy obowiązek udzielić im pomocy. Po pierwsze są na jej terytorium, po drugie Białoruś też ratyfikowała Konwencję Genewską. Po trzecie to nie są ludzie z ulicznej łapanki jak podczas II wojny tylko ochotnicy, którzy zapłacili grube pieniądze za przemycenie się i wiedzieli na co się decydują. Proszę więc oszczędzić łzawych wstawek.
Rafał ol.
Rafał ol.:
Prosze w przyszlosci poruszyc temat eksperymentu spolecznego ktory dzieje sie obecnie w australii i nowej zelandii nt drakonskich obostrzen covidowych
Tomek Pinek
Tomek Pinek:
U nas Amerykanie i Europa Zachodnia też zmarnowały 30 lat i miliardy dolarów i EUR. Polska i Węgry wracają do czasów komuny. Reszta na razie jeszcze z tyłu ale Chorwacja czy Słowenia też idzie w kierunku zamordyzmu lokalnych watażków.
Przed II WŚ jedynie Czechosłowacja była w miarę demokratyczna i teraz chyba podobnie się to skończy.