Rzeź Wołyńska - geneza

Mój fanpage: https://www.facebook.com/IrytujacyHistoryk/
Patronite: https://patronite.pl/IrytujacyHistoryk

UWAGA! Trudny temat - TYLKO GO NAKREŚLIŁEM! Nie wykluczam, że mogło braknąć jakiegoś szczegółu który dla wytrawnego badacza będzie uchybieniem. Musiałem jednak zmieścić się z filmem w jakimś sensownym czasie, więc większy nacisk położyłem na pytanie DLACZEGO a nie JAK. Jak mordowano pokaże wam niedługo Smarzowski w swoim filmie "Wołyń".

Mnóstwo zdjęć jest z Wikipedii zarówno polskiej jak też ukraińskiej i niemieckiej, ale także stąd:

https://www.drips.cz/2011/08/14/kharkiv-reichskommissariat-ukraine/
http://wojnawp.republika.pl/upa/u1.html

Do tego wykorzystałem spiracone przez kogoś fragmenty kronik pokazujących działania Einsatzgruppe:
https://www.youtube.com/watch?v=uF0Hvb8a28E

Film który pojawia się w kawałkach to "Idź i patrz" z 1985 roku - koniecznie trzeba obejrzeć przed śmiercią.

Muzyka na początku to jak zwykle zagadka, za to potem znów wykorzystałem fragment utworu od Damiana ;)

100+ komentarze:

kubala3331
kubala3331:
Ja pierdole żebym to ja musiał o historii własnego kraju z YouTuba się uczyć, bo w książkach (min.szkolnych) to wszystko jest przemilczane.... to też jest smutne.
deb0l
deb0l:
Moja babcia mi kiedyś o tym opowiadała... Ukraincy, nie licząc tego co mówiłeś, rozcinali ludzi w pół, przecinali ścięgna w nogach, żeby Polacy im nie uciekali i mogli ich zabić później... Jak dobrze pamiętam moja babcia przeżyła tylko dla tego że chowła się w trawie tak jak w trailerze filmu "Wołyń"
Kuba Paliński
Kuba Paliński:
Twój film powinni pokazać w TVP po głównym wydaniu wiadomości! Zacna robota. Szacun!
JKM Miasto Grabowiec
JKM Miasto Grabowiec:
W końcu ktoś wyjaśnił od A do Z jak do tego doszło. Łapka w górę.
marewel
marewel:
Najlepszy historyk zaraz po Wołoszańskim.
J Ka
J Ka:
Jak zwykle bardzo dobry materiał! Wiele razy słyszałem o rzezi Wołyńskiej, ale w końcu dowiedziałem się w przystępny sposób jakie były jej przyczyny i jak powstawało państwo Ukraińskie. Dzięki Tobie mam ochotę coraz bardziej interesować się historią.
tere rere
tere rere:
Masz kolego niesamowity talent do przedstawiania skomplikowanych zagadnień w bardzo jasny sposób. Nie każdy ma czas na głębokie analizowanie zagadnień typu 'rzeź wołyńska' czy 'konflikt w byłej Jugosławii'...a tu proszę wszystko wyłożone elegancko i co niesłychanie istotne też maksymalnie obiektywnie. Doskonały kanał. Tak trzymać i dziękuję.
Maciej Legowicz
Maciej Legowicz:
To jest chyba jedna z najmądrzejszych rzeczy jaką słuchałem od długiego czasu w internecie.
Tab1luga
Tab1luga:
Mądrego to miło posłuchać ;)
Najlepiej mi się ogląda Twoje filmy o tematyce historycznej ponieważ opisujesz przyczynę, przebieg, skutki. Takie podejście nie tylko pozwala lepiej ogarnąć historię, ale też zrozumieć politykę ;)
Mark Arament
Mark Arament:
You are the best, sir. Uwielbiam Pana bezstronna narracje.
SaturnineXTS
SaturnineXTS:
Jestem bardzo zadowolony z bezstronności twojej relacji. Aż się dziwię, że nie ma tony komentarzy o "antypolskości", teraz bardzo na czasie jest nazywanie tak wszystkich sugestii, że naród polski to nie anioły wcielone :D
Юра Романишин
Юра Романишин:
Wiem że nic to w sumie nie zmieni, ale.....

Szanowni państwo,
Ja, absolutnie nie będąc związany z tą masakrą i morderstwom, ale będąc Ukraińcem, chcę Przeprosić..

Pamiętam, jak dowiedziałem się o tej tragedii to po tym szoku nie mogłem zrozumieć dlaczego niema żadnego wspomnienia o tym w książce o historii Ukrainy z której uczymy się w szkole? Nie macie pojęcia jaka mała ilość osób w ogóle wie co dokładnie popełniłi banderowcy i wiedzą tylko o tym jakim był "bohaterem".
Nie jest to wygodnie dla właścicielów naszego kraju w tworzeniu "pięknego wizerunku historii", i ja nie mówię o dzisiejszych czasach a w ogóle! Przepraszam!

Również, bardzo jest mi przykro że Lwów w chwili obecnej to ośrodek neo nazistów, radykalnych nacjonalistów i innych pojebanych społecznociej którzy nie mają pojęcia o tym co robią, co krzyczą i za co występują. I boli mnie serce patrzyć na te stado idiotów i ideologicznych prostytutek. Tacy ludzi nigdy nie będą gotowi do dialogu, jedno co oni mogą to tylko zabijać jak kiedyś *i robią to po dzisiaj*, co zwykle świadczy że oni nie mają rację nawet na 1%. Przepraszam!

Ludzi w wieku 30-50 którzy wyjeżdżają do Polski na zarobki w szczególności nie mają żadnej wiedzy o tym ludobójstwie, ich to nie interesuje, dla nich historia to nuda straszna i nie potrzebna. Przepraszam!

O pomnikach, nazwach ulic, placów to duży temat.
Każdy powinien to zrozumieć, że jeśli jest ulica i pomnik Bandery - to czemu zamiast monumenta Mickiewicza nie wjebać Hitlerowi? Przepraszam!

Ale, mamy również coraz więcej osób którzy to szanują!
Szanują historii, prawdziwej historii!
Nasz kraj to nie jest JEDEN CZŁOWIEK, i dlatego nikt nie może sądzić
nas ogólnie, również jak nikt nie może sądzić mnie za to co popełniłi te mordercy, nie jestem nimi i nigdy nie będę!
Nawet dla mnie jak dla Ukraińca, banderowiec nie jest bratem. Nie ukrywam to co on zrobił dla swojego kraju ma wartość, ale jaka była cena tego? Na takich warunkach, lepiej by się nie urodziłem! Przepraszam!

Jeszcze raz proszę Wybaczyć!

+ Proszę wybaczyć za gramatykę, do piero się uczy języka polskiego.
Pozdrawiam,
Izaak Fewton
Izaak Fewton:
Serdeczne dzięki za tą lekcję. Wstyd się przyznać ale nic o tym nie wiedziałem.
Siadaj dwója Izaak :D
ᑕᗩᒪᒪᗩᕼᗩᑎ
ᑕᗩᒪᒪᗩᕼᗩᑎ:
Trzeba głośno o tym mówić.Bardzo dobry materiał.
orkako
orkako:
Zabrakło kilku faktów, w tym najważniejszego: to głównie Niemcy propagowali narodowość ukraińską w XIXw w ramach planu "wielkiej ukrainy". Chcieli w ten sposób zdestabilizować i osłabić Rosję. Propagowali więc narodowość Ukraińską (również wśród Białorusinów, ci jednak posiadali juz tożsamość narodową) i wspierali tamtejszych nacjonalistów. Wsparcie również dostali Polacy, ale szybko okazało się, ze otrzymaną broń wykorzystują również przeciwko zaborcy pruskiemu (niemieckiemu). Dlatego Ukraińców zaczęto szczuć również na Polaków. Niemcy zdali sobie sprawę, że Lachy również stanowią zagrożenie.
Głównym motywem który wykorzystywano w szczuciu Ukraińców wobec Rosjan i Polaków był wyzysk chłopstwa. I cóż, w Polsce faktycznie on miał miejsce, ale dotyczył wszystkich chłopów niezależnie od wieloetniczności. W dodatku dopiero od XVIIIw. kiedy to gospodarka Polski zaczęła upadać, a demokracja szlachecka uległa dekadencji.

W filmie pominięto też fakt, że państwo zachodniej Ukrainy istniało równolegle do Ukrainy. Państwo zachodniej Ukrainy (PZU) istniało przez rok. Odmówili oni Ukrainie połączenia się, oraz pomocy w walce z bolszewikami. Zamiast tego skupiono się na budowaniu gospodarki niewolniczej. W tym celu utworzono obozy pracy porównywalne z gułagami, czy z tymi hitlerowskimi.
Ludzi zapracowywano na śmierć niezależnie od płci, czy wieku. Wykorzystywano ich do budowy dróg i kolei. Najwięcej zmarło zimą gdzie w samych koszulach na prawie 20 stopniowym mrozie kazano im pracować.

Informacje o zbrodniach nie docierały do Polski, bo blokowali to tamtejsi Semici, którzy zresztą obrzydliwą nadgorliwością donosili i wydawali Polaków. Sytuacja się zmieniła kiedy do obozów zaczęto pakować również Żydów. Wówczas szybko prośba o pomoc dotarła do Piłsudskiego. Wybuchła wojna Polsko (zachodnio) Ukraińska, w której wojsko ukraińskie zostało rozgromione. tysiące jeńców umieszczono w tych samych obozach w których oni trzymali Polaków.

Ukraina przegrywając z bolszewikami poprosiła o wsparcie Polski, oraz także wydalenie jeńców by ci mogli wesprzeć Ukrainę.
W zamian Ukraina dożywotnie zrzekła się praw do Lwowa, oraz kresów.

Polska się zgodziła, ale ludziom nie było w smak, ze zbrodniarzy się wypuszcza. W obozach wybuchła epidemia. Polscy lekarze odmówili jednak udzielenia pomocy medycznej. Dali leki i wydzielili miejsca kwarantanny. Jeńcy sami mieli sobie zorganizować całą resztę. W obozach dla kolaborantów (wszyscy którzy pomogli utworzyć PZU i wspierali Ukraińców (Ukraińcy, Żydzi, Niemcy, a nawet trafili się Polacy) epidemia nie rozniosła się tak bardzo, bo więźniowie zdołali się zorganizować. W obozach dla żołnierzy jednak zmarło większość. Nikt nie chciał iść do kwarantanny zarażając innych. W dodatku leki każdy brał ile mógł, żeby inni nie mieli, często przedawkując. Administracja Polska wydłużała proces odsyłania jeńców na Ukrainę.

Część armii PZU uciekła na Słowację. Tam chcieli pomocy od Czechosłowacji, ale w zamian zostali zamknięci w obozie. Następnie pomimo, ze Czesi mieli na pieńku z Polakami i właściwie się nienawidziliśmy, to armię PZU oskarżono o ludobójstwo i wszystkich stracono.

Polska Ukrainę zdradziła, bo cudem odparto bolszewików i nie chciano ryzykować odwrócenia szali zwycięstwa na korzyść kacapów. W dodatku ludzie mieli już dość wojen które nieprzerwanie trwały 6 lat od 1914 roku.
Kacper S.
Kacper S.:
Czy można liczyć na film o broni w II RP, ile jej było i jak wyglądało prawo o posiadaniu jej w tedy.
Grigorij
Grigorij:
"Lwów był polską wyspą w ukraińskim morzu" - to nie jest prawda - większość w przyległych powiatach stanowili Polacy. Dane wg spisu z 1931 roku.
Jan Kowalski
Jan Kowalski:
Co do lat 20-tych i 30-tych mógłby Pan w wolnym czasie poruszyć temat autonomii Górnego Śląska? O Ślązakach? I o co tak na prawdę chodzi dzisiejszym autonomistom/separatystom górnosląskim posądzanym dziś o niemieckość, działanie na szkodę RP? Warto też dodać, ze spora część uciekinierów i przesiedleńców ze wschodu osiedliła się na Śląsku (tak jak Ukraińcy w domach po Polakach, tak oni w domach po... Ślązakach i Niemcach). I swoją drogą jakie jest Pańskie zdanie co do terminu "Naród Śląski"? Pozdrawiam serdecznie i zniecierpliwością pragnę posłuchac materiału na ten temat.
Twinki Winki
Twinki Winki:
Świetna geneza, dziękuję za ten materiał. Przydały by się napisy w języku angielskim.
Lukasz Marek Nowak
Lukasz Marek Nowak:
Genialne podsumowanie! Szkoda tylko, ze az tak traginczne dla nas...
Visceral Agony
Visceral Agony:
Naprawdę świetny materiał i potrzebny, bo obecnie panuje jakiś taki dziwny trend? Przemilczania Ludobójstwa Wołyńskiego..
Urkaka
Urkaka:
Gdyby Polacy mieli takie podejście do swojego kraju jak teraźniejsi Ukraińcy, to Polska by dzisiaj nie istniała.✌🇵🇱🇵🇱🇵🇱
Lech1985Wawa
Lech1985Wawa:
Wspaniały program zrobiłeś. Dziękuję szczerze .
Tak dalej
Jakub Mrowca
Jakub Mrowca:
Uwielbiam Ciebie słuchać. Może byś coś nagrał na temat akcji Wisła i wysiedleń ludności rusińskiej. Pozdrawiam
szymada74
szymada74:
Bardzo ciekawy materiał. Jestem generalnie czepialski, ale tym razem nie czego się przyczepić. Dziękuję i pozdrawiam.
Tomasz Nowicki
Tomasz Nowicki:
Bardzo dobry film i w dodatku obiektywnie przedstawiający wydarzenia.
wiatremspity
wiatremspity:
Obejrzałem wczoraj. Dziś wysłuchałem po raz wtóry. Fascynujący wykład. Zaczynam zamieszczone przez Pana, Panie Irytujący Historyku, materiały z uwagą poznawać. Dziękuję.
Wojciech Borzyszkowski
Wojciech Borzyszkowski:
Mocne słowa, ale prawdziwe 😢
Pozdrawiam 🙋
Grzegorz Zygo
Grzegorz Zygo:
Perfekcyjna robota kolego, tak trzymaj!!
Tomasz Milewski
Tomasz Milewski:
Świetny film. Dziękuję i pozdrawiam
Wilius Nastawnik
Wilius Nastawnik:
W Bieszczadach, aż za Sanok to samo było co na Wołyniu i to już po wojnie. Jak by nie akcją Wisła, to spokoju by tu nie było jeszcze długo. Konkluzja jest super.
Krystian Miller
Krystian Miller:
Profesjonalny materiał! Dzięki!
tok ywokserk
tok ywokserk:
fantastyczne zwieńczenie! Amen.
nishru1000
nishru1000:
Swietna robota, i szacun za obiektywizm mimo tak bolesnego tematu.
Aga Zetka
Aga Zetka:
Świetny, konkretny i rzeczowy. Bardzo dziękuję!
2to2
2to2:
Dobrze to opowiedziałeś. Pozdrawiam i dziękuję za utrwalenie w ludzkiej pamięci tamtych wydarzeń.
Dominik Wieczorek
Dominik Wieczorek:
Końcówką rozjebałeś system ;)
Lahim Leznah
Lahim Leznah:
Brawo za odważne podjęcie tematu 👍
Grzegorz Jabłoński
Grzegorz Jabłoński:
Witam. Zaj..ista robota, aby więcej Autorów na YT. Powodzenia 👍
Czekam na więcej!
matihodowcakrólików
matihodowcakrólików:
nagraj o wojnie gruzińskiej
arturdzie
arturdzie:
Materiał bardzo dobry tylko mogłeś jeszcze dodać, że po wojnie dalej działały odziały OUN i UPA, które napadały na Polaków i dopiero akcja wisła zaprzestały działania OUN i UPA.
jacob27
jacob27:
Cholera, dawno nie słuchałem tak dobrego wykładu z historii.
thetomall
thetomall:
Dobry film, same fakty historyczne, dobra mowa i konkluzje!!
Penner Kolejowy
Penner Kolejowy:
Babcie miałem z pod Wołynia i dla niej najgorszymi byli Ukraińcy gorszymi od Niemców
Yung Yanush
Yung Yanush:
Merytoryczna miazga, brawo!
Karolina O-ska
Karolina O-ska:
Mądrze i ciekawie mówisz, dzięki za przybliżenie tematu!
Kane 75
Kane 75:
Dorze pkazana historia. Film powinien być wyświetlany w szkołach naszych i Ukraińskich. Tego życzę Irytującemu Historykowi.
Mateusz P
Mateusz P:
Dziękuję za dobry materiał. Temat Wołynia zawsze traktowałem poważnie ale odrobinę po macoszemu. Teraz naświetliłeś mi horyzont wydarzeń i zmotywowałeś do dalszego zagłębiania się w temat. Jeszcze raz dziękuję!
Rafał Dudziński
Rafał Dudziński:
pozdrawiam i dziękuje za mądry wykład
Jan Niepodam
Jan Niepodam:
Świetne podsumowanie 👌
ryska toki
ryska toki:
Swietnie opowiadasz ! Zrob wiecej filmikow o historii ukrainy !
szewcu07
szewcu07:
Fajny odnicek, gratuluje.... a może zrobiłbyś odcinek o akcji "Wisła"
marcjano m
marcjano m:
świetny film. gratuluje
Czaku Norys
Czaku Norys:
świetny materiał!
Marcin Kornacki
Marcin Kornacki:
Bardzo dobry odcinek,aż miło posłuchać.
Nav1Gat0r
Nav1Gat0r:
Wiele się dowiedziałem. Dziękuję za ten film.
natsted
natsted:
genialne zakonczenie... niestety historia lubi sie powtarzac
WOLF
WOLF:
Świetny film, pokazuje genezę czego nie jednokrotnie brakuje w innych opisach Rzezi Wołyńskiej, mój dziadek pochodził z kresów...
Jarosław Jarosław
Jarosław Jarosław:
Wspaniały film, wielki szacunek za ten odcinek. Wybaczyć możemy ale zapomnieć nigdy!!!
Janusz Mazur
Janusz Mazur:
Powinni to puścić po głównym wydaniu widomości TVP. Pozdrawiam, Janusz.
Tomasz Dostal
Tomasz Dostal:
Świetnie i merytorycznie przygotowany wykład. Chyba jeden z najlepszych zrobionych przez Ciebie, jaki mi się podobał. I obiektywny. Pozdrawiam serdecznie:)
Karolina Cicho
Karolina Cicho:
Bardzo dobry ten materiał! Szacun. Subskrybuje
Dariusz Stepaniuk
Dariusz Stepaniuk:
Zajebisty materiał Gratuluję
OdyniecAprum
OdyniecAprum:
czekam na następną części
da riusz
da riusz:
Mistrzu, mów do mnie, ucz mnie :D
Polish Mafia15
Polish Mafia15:
Dobrze mówione. Super!
Kon rad
Kon rad:
Jesteś mistrz dzięki za edukowanie łatwe i przyjemne.
Mateusz Widenka
Mateusz Widenka:
Bardzo ładnie zmontowany materiał i jestem po wrażeniem, że ktoś tak rzeczowo i zwięźle to przedstawił. Niemniej jednak ostatnio bardzo dużo się mówi o rzekomym krwawym odwecie ze strony KA i NSZ na Wołyniu. Czy byłby Pan uprzejmy napomknąć choć krótko na ten temat? Wprawdzie jest do drugie oblicze rzezi wołyńskiej. Pozdrawiam serdecznie.
Szymon Krążyński
Szymon Krążyński:
Nic dodać nic ująć. Jasne zawsze można dokładniej, ale zawsze łatwiej krytykować niż zrobić. Szacunek.
Re5pect80
Re5pect80:
mega opowiadanie. szybko zrozumiale i same konkrety:) bardzo mi sie podoba:)
mietek Puchalski
mietek Puchalski:
Dziekujemy za tak piekną wypowiwdz,kawał dobrej roboty, bezcennej HISTORI, dziekujemy, Pozdrawiamy.
Piotr x
Piotr x:
Wspaniale to odpowiedziałeś. Ogromny szacunek.
tomilixxx
tomilixxx:
@IrytujacyHistoryk - muszę przyznać że świetne i wartościowe filmiki robisz. Mimo że historia nigdy nie leżała specjalnie w kręgu moich zainteresowań, ogląda się to z czystą przyjemnością.
Odnośnie końcowej konkluzji i braku zrozumienia dlaczego wyjeżdżają zamiast rozwijać i dbać o "upragnioną Ojczyznę" to uważam że jest to wyłącznie (i niestety) kwestia wyznawanych wartości w życiu. A to z kolei w dużej mierze efekt wychowania, edukacji ale też stereotypów dzisiejszych czasów. Z tej samej przyczyny jeden będzie miał poglądy lewicowe, inny liberalne a trzeci prawicowe. Dla kogoś szczęściem będzie szybkie dorobienie się gdzieś daleko a inny nie wyobrazi sobie że mógłby zostawić rodzinne strony i spełni się pracując na rzecz lokalnej społeczności itp. - to jest tak proste jak to. Takie czasy.
Jack Bujak
Jack Bujak:
Super konkluzja na koniec.. Po co to było ?
Bardzo interesujące informacje. Dobra robota)
Zombek
Zombek:
Wreszcie ktos sie wzial za stosunki wschodnie i mowi jak było, a za to co powiedziales w 6-tem minucie - BRAWO
Pastuszek369
Pastuszek369:
Szanuję i pozdrawiam autora - dobra robota
To Co Lubię, po prostu
To Co Lubię, po prostu:
Właśnie robię projekt na lekcje :) a jaka to koszula którą na sobie masz w tym odcinku?
Surrogare Polska
Surrogare Polska:
wróciłem do tego filmu po roku czasu aby przesłuchać i zaczekać do morału, który jest tak trafny, że powinni Cię Historyku cytować w książkach jutro i za sto lat. Pozdrawiam
Vuodeck
Vuodeck:
Dziękuję. Wreszcie zrozumiałem
Seryjny Meteopata
Seryjny Meteopata:
Niesamowicie mocny materiał.
Morel game
Morel game:
normalnie jesteś wielki człowieku właśnie wróciłem z piwkiem ze sklepu :D :P
Antek Grzesik
Antek Grzesik:
Jak bardzo szanuję za materiał.
Tak działa nacjonalizm i ksenofobia, nawzajem radykalizująca się spirala kłamstwa i nienawiści
Tiberius Septimus
Tiberius Septimus:
Piękny cytat kończący...,,UKRAINO PO CO TO BYLO?"
Praet0ri4n
Praet0ri4n:
Wspaniała konkluzja na koniec. Chce mi się bić brawo!
Krzysiek Kujawka
Krzysiek Kujawka:
Bardzo dobry kanał daję suba i dzwoneczek
Witold Kapusta
Witold Kapusta:
Zgadzam się z waszymi komentarzami i chciałbym aby ta historia ujrzała światło dzienne i wszyscy o tym wiedzieli co się wtedy działo
I_Rock_Ez hue
I_Rock_Ez hue:
Co jest zabawne, mnie w polskim technikum ukrainiec angielskiego uczył xD
Bartlomiej Rozanski
Bartlomiej Rozanski:
Bardzo dobry film. Dziękuję...
Piotr Xxx
Piotr Xxx:
Swietnie koncowka daje do myslenia!!!
Klaudi Kurt
Klaudi Kurt:
z całym szacunkiem do Ciebie i twojego wkładu historycznego to taki dokument o Wołyniu powinno być zrealizowane przez IPN i Państwo Polskie bo jak do tej pory to Twój materiał jest jedyny i rzetelny a co najważniejsze prosty .
MrRandhouse
MrRandhouse:
Puenta odcinka w 10/10
pizguunek
pizguunek:
Siemano Irystujacy Historyku :D Co ciekawego mógłbyś powiedzieć o wołoszczyźnie (historia) :D ????
Paweł Semeniuk
Paweł Semeniuk:
Ostatnie słowa w punkt.. Mistrzostwo
huragan79
huragan79:
Dobrze opowiedziane. Przynajmniej teraz wszystko zrozumiałem. Pozdrawiam
Damazus
Damazus:
Moja babcia z całą rodziną żyli niedaleko Krzemieńca tylko jej udało się przeżyć bo jej sąsiad Ukrainiec pomógł
Dariusz Mucha
Dariusz Mucha:
Może kontynuując temat Polsko-Ukraiński opowiesz coś o akcji WISŁA z 1947 r i o obozie "pracy" w Jaworznie
Kubura
Kubura:
bardzo podoba mi się podsumowanie tej historii
Mordechaj Zuckerman
Mordechaj Zuckerman :
od 13:30 do 23... Trochę długie te 3 godziny;-) Ale za materiał szacun... SERIO!
romek305
romek305:
wspanialy program
Tom mecenatura
Tom mecenatura:
Świetny film