Sky Walk Świeradów Zdrój już otwarty

Dzisiaj w Świeradowie Zdroju, otwarto najwyższą w Polsce wieżę widokową w koronach drzew Sky Walk. Ze szczytu wieży można podziwiać nie tylko las i nie tylko sam Świeradów- Zdrój, ale także Mirsk, Gryfów Śląski a nawet Lubań.

Wieżę usytuowano tuż nad miastem tak, aby była dostępna dla szerokiego ogółu turystów. Początkowo wieża miała być budowana przez samorząd i świeradowskich hotelarzy, ostatecznie projekt nie doszedł do skutku. W wieże zdecydował się zainwestować czeski inwestor.

Świeradowski projekt to 3 kilometry ścieżek dydaktycznych w lesie, w tym kilometr prowadzący na szczyt wieży, gdzie turyści zobaczą las na wszystkich poziomach. Jak podają twórcy projektu sama wieża ma wysokość 60 metrów a górny taras widokowy znajduje się na wysokości 55 metrów. Na szczycie wieży znajdzie się szklany taras widokowy i łezka z siatki. Ze szczytu można będzie zjechać specjalną, mającą 103 metry długości i kącie nachylenia 29% zjeżdżalnią.

Ciekawostką jest fakt, że jest to jedyna wieża widokowa tego typu w Europie, która będzie oferować zwiedzanie nocne.

Docelowo na bazie istniejących urządzeń kolei linowej prowadzącej stokiem Świeradowca, do wieży ma powstać wyciąg krzesełkowy lub kanapowy, który będzie z miasta dowoził tam turystów Chcących zwiedzać wieżę latem i miłośników białego szaleństwa zimą, którzy będą mogli szusować po odnowionej trasie narciarskiej. Przy wieży znajdować się będzie biuro obsługi turystów, restauracja, ogródek piwny parking oraz infrastruktura wypoczynkowa.

Koszt wieży to 40 mln zł. Miasto Świeradów zainwestowało w projekt ok 4 mln zł.